Autor Tema: Obuka pasa  (Pročitano 12359 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
Obuka pasa
« poslato: 04 Avgust, 2012, 16:03:43 »
Na internetu ima dosta stvari koje su vezane za dresuru pasa. Stvar je u tome što je većini ljudi, novopečenih vlasnika, skoro pa nemoguće da razaznaju šta je dobro i stvarno korisno od svih tih silnih podataka, tako da lutaju i gube se u često kontradiktornim sistemima obuke.

Mi ćemo u daljem tekstu pisati uprošteno za obične vlasnike pasa šta je neophodno da im kućni mezimac zna i kako će ga lepo vaspitati da im ne predstavlja muku u životu, obavezu, nego da im predstavlja zadovoljstvo, da se bave s njim i žive jedan lep život. Ove reči koje ovde ostavimo su rezultat ličnog iskustva, učenja, znanja stečenog na seminarima, razmene iskustva sa ljudima koji su u ovom poslu, sportu, hobiju, dugi niz godina i koji imaju više nego zapažene rezultate, nisu prazna priča i copy past sa neke stranice sajta ili prevod nekog teksta sa interneta, knjige.

Na prvom mestu svakom novom vlasniku treba da bude izbor rase psa koju želi da drži i kvaliteti jedinke koju uzima. MI zbog onoga čime se bavimo i kako volimo da provodimo vreme sa našim psima, tražimo dominantne pse, karakterno jake, nervno stabilne, izrazito temperamentne pse. Imamo sistem odabira šteneta koje u sebi treba da ima određeni POTENCIJAL za ono šta mi želimo da radimo sa njim. Iz ovog ugla mi imamo pet rasa koje NAMA odgovaraju, prema našem temperamentu i karakteru, a od tih pet jedna nam je više nego odlična (belgijski ovčar - malinoa), za njima su nam holandski ovačr i NO i na kraju više zbog neke ljubavi, a manje zbog nekog potencijala koji imaju ti psi (zbog loše selekcije i uzgoja i samog odgoja od strane odgajivača i loše politike koju vode odgajivači, matični klubovi idr.) su nam doberman i nemački bokser. Kada smo naveli ove rase, potrebno je da znate da to što bi ste kupili nekog Belgijskog ovčara, NO, Holandskog ovčara, Dobermana, Nemačkog boksera, nemate nikakvu garanciju da je to pravi predstavnik te rase i da ga možete spremiti za šta god poželite i da taj pas radi ove ili one poslove. Mi smo naveli pet rasa, a među njima tražimo jedinke koje nam potpuno odgovaraju, a kada tražimo na prvom mestu kao što smo pomenuli, gledamo karakter i temperament psa, odmah nam je tu i zdravlje psa i na kraju, za NAS najmanje bitan je eksterijer psa, mada nam je bitna konstitucija psa jer je ona u svrsi rada (tako gledamo na eksterijer, ništa više i ništa manje od toga). Zašto napominjemo ovo, za nas je nemoguće da se sa fiatom takmičimo protiv ferarija, mada imamo izlete te vrste zbog naših nekih stavova, želja i pogleda na stvari ali to je sve lične prirode. Znači nemoguće je od fiće napraviti ferarija, tako da vam je za ozbiljne rezultate potreban pravi pas, jedinka koja ima u sebi sve šta je potrebno za velike rezultate.

Običnom vlasniku treba relativno živahan pas, koji nije plašljiv, koji je radoznao. Kako videti i naći takvo štene? Za izbor šteneta je bitan rodovnik pasa, bitno je da vidite i oca i majku i da vdite kakvi su oni, preko rodovnika možete da dođete do podataka kakvi su im preci bili po pitanju karaktera i zdravlja. Genetika je čudo jedno. Isto bitno je kako se kuja drži od strane odgajivača jer štenci i dok su u majčinoj utrobi mogu da dožive određene steresove i da steknu neke loše stvari koje će vama kao običnom vlasniku, a i nama, predstavljati možda veliki problem u daljem saživotu sa njima, kakvi su uslovi i okruženje u kome ti štenci provode vreme, odrastaju, sazrevaju, kada ih je majka donela na svet. Sve to utiče na razvoj dobrog i stabilnog šteneta. A da bi ste bili sigurni da iza vašeg psa, po rodovniku, stoje ti i ti preci, bilo bi dobro da roditelji tih pasa imaju urađen DNK test kao i preci ali to je sada neka druga priča i neka druga tema.

Znači potrebno je da znate šta vama doista treba, šta vi stvarno očekujete od tog psa i da tražite psa prema tome, ne da birate psa po izgledu ili prema tome kako ste bili u parku i videli tamo nekog Džekija kako sluša, pa ste poželeli istog takvog, a niste ni svesni koliko rada i truda stoji iza toga.

Obuka psa se sastoji iz četri dela, faze:
- učenje;
- prinuda;
- relaksacija;
- specijalizacija.

Učenje je širok pojam i pod njim podrazumevamo i socijalizaciju psa (učimo ga društveno prihvatljivom ponašanju iz ugla nas ljudi) i učenje komandi koje će nama biti bitne, da li zbog sporta nekog sa psom ili zbog običnog suživota sa psom.

Kada je reč o učenju psa određenim komandama možemo reći da imaju četiri metoda rada:
- kroz igru (pozitivna motivacija uz hranu, igračke)
- kroz prinudu
- oponašanjem istosrodnika koji su već obučeni
- kombinacija gore navedenih metoda (ova poslednja je najbolja ali o tome ćemo kroz tekst posle opširnije govoriti).

*U toku dana ostavljaćemo tekstove i gledaćemo da pokrijemo sve delove i istaćićemo najbitnije elemente koji moraju da savladaju obični vlasnici da bi imali srećan život sa njihovim mezimcima

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

Odg: Obuka pasa
« Odgovor #1 poslato: 04 Avgust, 2012, 20:30:53 »
tražimo dominantne pse

Izvadio sam iz konteksta ovu recenicu,ali me zanima kako mislite dominantne i zasto njih?
Kako kad su mali to prepoznati i odabrati takvo stene?

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 04 Avgust, 2012, 20:37:53 »
Na internetu ima dosta stvari koje su vezane za dresuru pasa. Stvar je u tome što je većini ljudi, novopečenih vlasnika, skoro pa nemoguće da razaznaju šta je dobro i stvarno korisno od svih tih silnih podataka, tako da lutaju i gube se u često kontradiktornim sistemima obuke.

Mi ćemo u daljem tekstu pisati uprošteno za obične vlasnike pasa šta je neophodno da im kućni mezimac zna i kako će ga lepo vaspitati da im ne predstavlja muku u životu, obavezu, nego da im predstavlja zadovoljstvo, da se bave s njim i žive jedan lep život. Ove reči koje ovde ostavimo su rezultat ličnog iskustva, učenja, znanja stečenog na seminarima, razmene iskustva sa ljudima koji su u ovom poslu, sportu, hobiju, dugi niz godina i koji imaju više nego zapažene rezultate, nisu prazna priča i copy past sa neke stranice sajta ili prevod nekog teksta sa interneta, knjige.

Većina klipova i saveta koje nalazimo na netu je fokusirana isključivo na službene pse i rad sa njima, tako da je ovo što ste pomenuli upravo ono što je svima nama ''običnim'' vlasnicima potrebno  sm prst gore

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 04 Avgust, 2012, 21:37:16 »
da ne napadnemo aportgoata odmah sa gomilom pitanja, ja cu sada samo pozeleti dobrodoslicu  :clapping:

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
« Odgovor #4 poslato: 05 Avgust, 2012, 20:27:07 »
*Pitanja koja imate ovako šaljite na PP

Da nastavimo....

Za nas kao nekoga ko se interesuje rad štene biramo i gledamo da uzmemo sa 7 nedelja. Ranije smo imali mišljenje da je to najbolje uraditi između 8. i 12. nedelje života ali zbog konstantnog napretka u nauci koja se bavi psihologijom pasa i samim psima generalno za nas je najbolji taj period. Za običnog vlasnika to bi bilo zgodno uraditi sa 10 nedelja života.

Recimo da ste izabrali psa za sebe koji nije plašljiv koji nije usamljen i sedi mirno u ćošku, a koji nije ni preterano temperamentan i koji nije dominatna, a takav pas treba običnom vlasniku, možemo da lje da pišemo šta je za vlasnika bitno i kako da gradi ispravan odnos sa svojim mezimcem.

Učenje psa, socijalizacija i obuka počinju od onog momenta kada je pas ušao u vaš dom.

Za njega je sve novo, novo okruženje, novi mirisi, novi članovi čopora gde on mora da upoznaje jedan sasvim potpuno nov svet za njega i za štene je to jako stresno.

Da bi vam neke stvari postale jasne i shvatili malo bolje kako pas vidi stvari oko sebe napisaćemo, ostavićemo vam ovde sleće reči...

Najveći deo mozka kod psa služi za obradu mirisa. Pas prvo upoznaje svet oko sebe preko njuha. Kada izvedete psa u park on preko njuškanja uzima miris i da kažemo to tako, vidi ko je bio u parkiću, kada, da li je bio bolestan ili ne, da li je mužijak ili ženka.... Sledeće preko čega pas upoznaje svet oko sebe je sluh i na kraju je vid. Psi vide u boji ali ne tako jasno i ne toliki spektar boja kao mi.

Znači uvek treba da imate na umu da prvo pas komunicira i spoznaju svet oko sebe preko mirisa. Pa taj novi svet, njegov dom, je pun mirisa i on će ići i njuškati da se upozna sa novom sredinom.

Ne treba novom štenetu prilaziti razdragano, euforično, prebacivati ga iz ruke u ruku, treba ga pustiti i omogućiti mu da što opuštenije pristupi svom novom domu, uz što je moguće manje stresa.

Treba da ste već unapred odredili gde će vam pas piti vodu i gde će dobijati svoje obroke.

Pošto je pas mlad, štene, njemu se kao takvom nisu sve funkcije razvile kako treba, tako da je ljudima najnezgodnije naučiti psa da vrši nuždu napolju ili na jednom određenom mestu, a ne gde stigne po kući. Stvar je sledeća, čim pas popije vodu ili jede idete sa njim napolje i ostajete napolju dok pas ne obavi veliku i/ili malu nuždu. U trenucima dok to radi umiljatim tonom, glasom hvalite vašeg psa. NIKAKO se po obavljenoj nuždi ne vraćajte odmah u kuću, provedite još pet minuta napolju sa štenetom, mazeći ga lagano, blago ili igrajući se sa njim. U suprotnom kada pas obavi nuždu i odmah ga vratite kući on to može videti kao neku vrstu kazne i da bi produžio ostanak napolju ono će produžiti vreme koje mu je potrebno da obavi nuždu napolju. Mora se uvek voditi računa o štenetu kada pije ili jede i reagovati odmah, takođe psa izvodite odmah napolje kada progleda, čim se probudiJer će tada sigurno želeti da obavi nuždu. Ako vam pas obavi nuždu u kući možete računati da ste se vratili 10 koraka unazad i da vam je sav prethodni trud i rad propao. U slučaju da pas obavi nuždu, vi se vratite i zateknete fleku na tepihu ili izmet NIKAKO ne vucite psa do tog mesta i ne nabijajte mu njušku u fekalice i ne grdite ga. Recimo da se pas obavio nuždu kraj zida i vi ga privučete do tog mesta gde je obavio nuždu i krećete da ga grdite, pas može da shvati tu grdnju kao da ne sme da priđe zidu jer će dobti prekor, a ne da ne treba da vrši nuždu više u kući. To mesto je potrebno isprati dobro sa nekim sredstvom koje u sebi nema amonijaka.

Ono da bi smo postepeno došli do bitnih stvari pisaćemo postepeno i uvoditi vas u neku dublju priču.

Pas je biće momenta, biće rutine. Šta znači to da je pas biće momenta i rutine? Pas shvata za šta je pohvaljen ili kažnjen ako mi reagujemo komandom za pohvalu ili prekor u trenutku kada je on obavljao neku radnju koja je za nas prihvatljiva ili ne. Primer za to možemo navesti kroz vežbu sedi. Recimo psa navodimo hranom da sedne i kada čuje pohvalu za to (mi kao pohvalnu reč koristimo DA, koju posle koristimo umesto zvuka klikera) damo mu nagradu u vidu granulice, viršlice. Kada pohvalimo psa u kom momentu, kada ga učimo SEDI? to je jako bitna stvar da razumete sve, da razumete kako ćete učiti psa i da shvatite to zašto je pas biće momenta. Ako damo psu pohvalnu komandu kada je pas tek krenuo da spušta zadnjicu ka zemlji, u momentu kada mu je zadnjica jako daleko od položaja u kome treba da se nađe, mi psa ne učimo da sedi nego ga učimo da čuči. AKo psu damo pohvalnu komandu kada je već se, ako smo zakasnili i sekundu, onda mi nismo nagradili radnju psa da sedne, nego smo nagradili i objasnili psu da ga mi hvalimo zato što je on miran. Pohvalnu komandu DA dajemo u momentu kada je zadnjica psa tik uz zemlju ali je nije potpuno spustio nego je spušta. Taj trenutak hvatamo sa DA, nagradili smo radnju psa da sedne, uhvatili smo pravi momenat.

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
« Odgovor #5 poslato: 05 Avgust, 2012, 20:32:15 »
Kao što smo pomenuli pas je i biće rutine.

Recimo za jednog našeg psa koji živi u stanu su nam prijatelji bili oduševljeni što bi pas uvek kada se vratimo iz šetnje on po povratku ulazio u toalet sedao i čekao da mu se obrišu šape. Kada radimo stvari uvek isto, uvek na isti način, ond apsu postaje jasno šta se od njega očekuje. Psa nikada ne smemo da varamo jer tako gubimo njegovo poverenje i kvarimo naš odnos sa njim. Morate znati da PAS NE RAZMIŠLJA APSTRAKTNO.

Recimo ljudi često bacaju lopticu  psu, pas otrči i donese im i čeka opet loptica da mu se basi da bi ponovio svoju ranju. I mi smo do tada uvek radili da uzmemo lopticu, zamahnemo i bacimo je i pas bi otrčao i vratio nam lopticu. Ali ako krenemo da varamo psa, da krenemo da bacimo lopticu ali je zadržimo kraj sebe, pas je onda zbunjen, onda narušavamo odnos sa psom. Uvek treba stvari raditi na isti način sa psom, držati se rutine kako bi pas znao šta se od njega uvek očekuje.

Van mreže Sparki

• Global Moderator

« Odgovor #6 poslato: 05 Avgust, 2012, 20:42:46 »
Obzirom da je ovo forum, ja bih vas zamolila da pitanja ne šaljete na pp nego javno, kako tema ne bi bila puko predavanje.
Poenta je razmeniti iskustva. Hvala

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
« Odgovor #7 poslato: 06 Avgust, 2012, 03:19:43 »
Rešenje problema se ne može napisati za nekog psa niti dati ispravan savet šta činiti i kako činiti dok se pas ne vidi i ne vidi interakcija između psa i vlasnika. Vlasnik iako najbolje poznaje svog psa ne zna u najvećem broju slučajeva da prepozna na najbolji način ponašanje i određene reakcije psa.

Mi predočavamo naše iskustvo, znanje koje imamo u tekstu i ostavljaćemo tekstove ovde, malo će biti nekima haotično da isprate na startu ali ako budu pažljivo čitali i pratili mnoge stvari će im postati jasne.

Običan vlasnik ne može da podeli svoje iskustvo i znanje sa nama, jer niti ima to znanje niti to iskustvo kao mi.

Da bi bilio sve na jednom mestu i da bi bilo pregledno za čitaoca iz tih razloga smo predložili PP.

Neko će postaviti ovo ili ono pitanje u vezi obuke šta je video na nekom klipu, pročitao negde ili šta već, mi ćemo pokriti deo koji se odnosi i na obuku pasa za rad i takmičenje u radu ali taj način iziskuje jako mnogo rada, truda i odricanja u korist psa i takvog sistema rada gde 98% članova ovog foruma nije ili spremno ili nije u mogućnosti iz ovih ili onih razloga da se pridrži toga iako je tako najbolje raditi sa psom. Daćemo način koji se nama pokazao kao najbolji za običnog vlasnika i o njemu ćemo pričati, pisati.

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
« Odgovor #8 poslato: 06 Avgust, 2012, 03:43:38 »
Za dalje pravilno vaspitanje i podizanje šteneta bitno je da vam pas bude uobročen. Pod ovim podrazumevamo da pas uvek dobija obroke u isto vreme. Primer, ako štene treba da pojede dnevno 280 gr granula i hranite ga recimo 4 puta dnevno, porcije ćemu najvervatnije biti izdeljene na po 70 gr. Sistem je sledeći, date psu porciju i ne ostavljate je tu sve vreme dok je pas ne pojede kompletnu. Ako pas priđe i uzme parče samo i ode, sklanjate porciju i sledeću od 70 gr dobije tek u terminu drugog obroka, onu količinu koju nije pojeo mu ne dajete. Surovo zvuči ali to je tako, pas jede kada mu vi date, šta mu vi date, nema on šta da bira i da gleda da li mu se sviđa ovo ili ono, jedino oko ishrane gledate da li to prija njegovom organizmu, a da li to voli je druga stvar. Sve vreme pas mora imati svežu vodu.

Za dalje razumevanje ponašanja pasa i njihovo učenje morate znati iako će većina negodovati ali nije stvar u tome da vi odobravate sledeće reči ili ne, nego da posmatrate obuku psa i njegovu socijalizaciju na ispravan način, a to je da pas NE VOLI, a ni NE MRZI svoje vlasnike. Pas zna jedino da POŠTUJE ili NE POŠTUJE vlasnike. Jedna od čestih grešaka vlasnika jeste u tome što imaju odnos prema psu kao prema detetu. Moramo znati da je pas životinja i da ga kao takvog posmatramo. Da li mi volimo naše pse i razgovaramo sa njima? Naravno da ih volimo i da se siti ispričamo sa njima ali znamo jako dobro da su to životinje i zarad što bolje komunikacije sa njima pridržavamo se određenih stvari UVEK i dosledni smo u njima.

Primer za gore ostavljene reči je sledeći, da kada se vratite sa posla i pas kreće da skače živahno oko vas, po vama, on to neradi jer ste vi njegovo božanstvo, jer ste ljubav njegovog života (da je tako onda ne bi morali ni da dresirate psa on se ne bi od vas odvajao od tolike ljubavi) nego pas razmišlja na sledeći način, on je da kažemo srećan jer ste se vi kao njegov hranitelj vratili kući i on sada zna da će biti nahranjen sigurno i da mu stomačić neće ostati prazan.

Slično je i za mržnju, ako izgrdite psa za nešto šta je uradio i pošaljete ga na neko njegovo mesto, ako se samo obratite posle par sekundi živahnim, toplim, tonom, pas vam dolazi i maše repom. Ljudi kada se posvađaju neće da pričaju više nikada jedni sa drugima.

Znači pas može samo da vas POŠTUJE ili da vas NE POŠTUJE.

Van mreže Sparki

• Global Moderator

« Odgovor #9 poslato: 06 Avgust, 2012, 10:15:05 »

Poenta je razmeniti iskustva. Hvala

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
« Odgovor #10 poslato: 06 Avgust, 2012, 13:22:41 »
Mi dajemo naše znanje.

Mi dajemo rešenje, onako kako stvari treba raditi i kako psi to doživljavaju. Loše tumačenje stvari, ne znanje ili delimično znanje koje je najpogubnije ne koristi nikome, samo navodi na pogrešan način rada i stvara zabunu.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 06 Avgust, 2012, 13:31:49 »
Mi dajemo naše znanje.

Mi dajemo rešenje, onako kako stvari treba raditi i kako psi to doživljavaju. Loše tumačenje stvari, ne znanje ili delimično znanje koje je najpogubnije ne koristi nikome, samo navodi na pogrešan način rada i stvara zabunu.

sve potpisujem, ali bi bilo dobro da se neke stvari ljudima ovde pojasne. ukoliko ljudi imaju pitanja.
pas ne može da se trenira ili dresira preko interneta i foruma, ali je ovakav način komuniciranja dobar za razumevanje tematike

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
« Odgovor #12 poslato: 06 Avgust, 2012, 13:32:52 »
Zašto je bitno da je pas uobročen, pa prvi razlog kada imate štene jeste da možete da znate kada će pas da vrši nuždu i tako će se i on lako navići i tako ćete mu "programirati" organizam da funkcioniše, zbog RUTINE.

Sve je povezano, sve je jednostavno i sve morate posmatrati kao jedan sistem. Ako pojedini elementi sistema ne funkcionišu onda ni sistem ne može da radi na način na koji bi trebalo da radi i da donese određeni rezultat.

Van mreže Sparki

• Global Moderator

« Odgovor #13 poslato: 06 Avgust, 2012, 13:39:14 »
Aportgoat, sve što ste napisali do sada je vec napisano u drugim temama, vi ste samo spojili u jednu svojim rečima.
Podforum za oglase postoji i tu možete oglasiti svoju školu u skladu sa pravilima foruma.
Teme na forumu služe za medjusobnu komunikaciju korisnika a ne za jednostrano ispisivanje.
Budite ljubazni i ponašajte se u skladu sa mestom na kojem ste.
Hvala.

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
« Odgovor #14 poslato: 06 Avgust, 2012, 15:56:03 »
Postoje delovi koji većini nisu bitni.

Mi smo došli ovde na poziv jednog člana. Ne reklamiramo se, niti nas interesuje ovakav način reklamiranja, nije nam potreban, ne skupljamo ljude po forumima, niti po parkovima.

Pravila nismo prekršili.

Na podforumima preko kojih smo preleteli ima dosta grešaka, jedna od mnogih je na tragu. Ali nećemo ulaziti u ispravljanje i komentarisanje toga, jer nam nije cilj da objašnjavamo obuku svake discipline IPO programa i obučavanja pasa za pretragu prostora ili pasa za neke specijalne namene.

Zamoljeni smo da ostavimo komentare u vezi školovanja pasa običnih vlasnika i onih stvari koje su njima potrebne, koje su potrebne u svakodnevnom životu ali da bi došli do svega toga moramo proći i kroz neke stvari koju su možda negde rečene već ili napisane ali ovde će biti na jednom mestu i mi možemo da se pozovemo na njih radi bližeg objašnjenja i razumevanja od strane ljudi koji ovo čitaju.

Dosta autora i stvari se uzimaju olako, a ovo je nauka koja se iz dana u dan menja, jer u svakoj knjizi, u svakom tekstu ima po koja greška, ne namerno ostavljena ili napravljena da bi dovela do zabune, nego kao što pomenusmo, ovo je NAUKA koja se konstatno razvija. Mnogo brže se prenose nova znanja putem razgovora nego dok neko dočeka da se napiše knjiga i izda, ako se to ikada i desi. Ljudi koji se bave na nekom mnogo višem nivou obukom pasa nikada ne pišu na forumima, niti imaju blogove svoje, više su ljudi od dela nego od reči.

Želimo da napišemo stvari koje su potrebne OBIČNOM VLASNIKU, da može da ih nađe na jednom mestu, da razume kroz jednostavan jezik, ne da pretražuje po internetu, po forumima ili forumu na više mesta. Da ide sporo ide, jer imamo obaveze ali dobiće sve šta im je potrebno. Za neke više stvari ako budu potrebne pisaćemo. Na pitanja odgovaraćemo pošto ispišemo ono šta se pokazalo da je ljudima jako bitno, a kroz njihova pitanja ćemo im razjasniti neke nedoumice koje su se možda pojavile u tekstu, s tim što bi bilo zgodno da citiraju te delove teksta u kojima im se jave neke nedoumice.

Da nastavimo.

Sledeća bitna stavka za svakog vlasnika psa da li je taj pas mali rastom ili veliki, jeste da nauči psa na transporter ili kavez. Ovo pišemo ponajviše zbog onih ljudi koje pse drže po stanovima ili koji vole da im psi budu u kući i pored dvorišta koje imaju.

Transporter za psa NIJE KAZNA. Psa, štene, trebate da naučite na njega, da na njega posmatra kao na mesto za odmor, relaksaciju, gde ga niko neće, NITI TREBA, uznemiravati.

Koju korist treba da ostvarimo sa ovim transporterom?
Ako moramo da idemo iz kuće, a imamo štene koje još uvek učimo da vrši nuždu gde treba on nam je od višestrukog značaja. Drugo u trenucima kada pas menja zubiće grickaće stvari po kući, ako pojede neku nogaru od stolice, papuču ili već šta to i nije toliko strašni, a za te uništene stvari smo mi odgovorni jer ih nismo uklonili, veći problem predstavljaju kablovi za struju do kojih štene može doći. Opet kada smo nervozni i kada smo besni zbog nekih problema, da ne bi iskaljivali svoj bes na štenetu ili psu najlakše nam je da ga sklonimo u njegov transporter i tako sprečimo sebe da napravimo glupost i narušimo odnos sa njim. Kada idemo na put, na izložbu, štene ili pas će se osećati kao da je u neku ruku kod kuće, ležaće u transporteru opušteno i bez stresa preteranog, to najblje znaju oni koji vode pse po izložbama.

Transporter je potrebno postaviti u neki deo kuće ili stana sa koga ga nećete premeštati, uvek treba da je na istom mestu. Pas iskonski ima poterbu da se zavlači po nekim brlozima, rupama. Vuk ostavlja svoje potomstvo u jazbini i vučići izlaze iz nje i vraćaju se u nju jer se tu osećaju sigurno od potencijalnih grabljivaca. Ovo treba da iskoristimo i za štene naše. Kada smo postavili transporter na nekom mestu i ako je u pitanju to rasklopivi kavez (mi ovo preporučujemo zbog praktičnosti korišćenja jer ga je lako spakovati, relativno je lagan) gornju stranu kaveza treba prekiti nečim, frotirom, peškirom, možda nekom pločom imate širok izbor stvari s kojima to možete učiniti, jer psi vole da se zavlače po malim, mračnim i skučenim mestima, možda ste primetili da psi vole da vam se podvuku ispod stola, ispod kreveta i da tamo provodu neko vreme.

Kada ste postavili kavez ili transporter upoznajte psa sa njim, tako što ćete mu ostavljati parčiće hrane oko kaveza, tik uz kavez, opušteno tako da ono može da ih vidi i pokupi, potom krenete da ih ostavljate tik do vrata i na ulazu u kavez, pa blizu vrata ali gledano iz unutrašnje strane kaveza. Postepeno to radite, ne žurite, posmatrajte svoje štene kako se ponaša. Treba da prilazi opušteno novim stvarima. postepeno ostavljate hranu unutar kaveza ali tako da štene mora da uđe dublje i dublje u njega. Kada ste primetili da je štene opušteno onda mu pokažete parče hrane tako da ga vidi i onjuši i bacite u kavez ali opet da štene to vidi, kada uđe u kavez vi ga pozovete napolje i napolju nagradite parčetom hrane. Igrate se tako sa njim.. Istovremeno gradite jedan lep odnos sa štenetom i učite ga na nešto korisno i za njega i za vas. Posle nekog perioda, kada štene bude umorno i vidite da bi da zaspi odvedete ga do kaveza i kažete komandu, recimo BOKS, i bacite parče hrane u kavez tako da štene vidi i kada uđe zatvorite kavez, bacite unutra još jedno parče. I odmaknite se od kaveza. Može se desiti da će štene krenuti da cvili, zavija, laje, skače po kavezu. Ne obraćajte pažnju na to, ignorišite takvo ponašanje. Poenta je da se ne pojavite niti bilo kako obratite štenetu jer tada ste nagradili to njegovo divljanje, takvo ponašanje. Kod psa odete tek kada se smirio i kada taj mir traje nekih minut dva. Prilazite opušteno, bez ikakve euforije, normalno otvorite kavez i pozovite psa, dajte mu jedno parče granulice ili viršle ili već nekog mesa i potom ga opet vratite u kavez na način koji smo gore naveli. Sa otvaranjem kaveza dok je pas miran, na način na koji smo to pisali, vi nagrađujete njegovo mirovanje, kada si miran pustiću te, dok divljaš nema ništa, drugo pas kreće da kapira da to nije ništa strašno i da to nije sada nikakav veliki spektakl, tako da ni vi ne treba da pravite od toga neki događaj.

Ako je pas mali trebalo bi da uzmete manji kavez, bez obzira što je on možda po standardu u srednje velikim psima ili velikim psima. Iz kog razloga govorimo ovo? Pa ako ima veliki kavez, dosta prostora onda će jedan deo kaveza koristiti kao WC. Treba vam kavez dimenzija takvih da on može da uđe u njega i da se tu opusti ali da nema previše prostora kako bi vršio nuždu u njemu. Psi ne vole da prljaju svoj brlog, da ga zagađuju, vole da im je "čist", to će vam pomoći i oko učenja da ne vrši malu nuždu gde stigne i kada mu se god prohte.

Kada ste obezbedili kavez, kada ste se opustili oko onog dela kako da naučite psa da vam vrši nuždu napolju (što je najčešće pitanje novopečenih vlasnika) sada možemo da se vratimo nekim osnovnim teorijskim stvarima da bi došli do toga kako psa da naučimo da nam dolazi i kako da ga naučimo osnovnim komandama koje pas treba da radi i da izvršava.

Pas je OPORTUNISTA, sve radi da bi zadovoljio svoje interese. Ovo treba da iskoristimo za obuku našeg psa.

Ono šta treba da znate pri obuci psa a to je da je jako bitna intonacija glasa koju koristimo pri davanju verbalnih komandi. Način na koji izgovarate komande ja jako važan.

Primer, recimo mi savetujemo da za sedanje psa ljudi koriste komandu SEDI, a za leganje psa nikako LEZI već MESTO. Zašto ne LEZI, ljudi nesvesno na isti način i sa istom intonacijom izgovaraju ove dve komande, jer se i SEDI i LEZI sastoje iz dva sloga SE DI i LE ZI i to psima zvuči isto. Ono šta je još važno jeste to da psima koji su temperamentniji mi dajemo kraće komande. Ako učimo psa da sedne koristimo kratko uz nešto višu intonaciju SED jer pas treba da sedi i viša intonacija označava i viši položaj, a za lezi MEEEST gde se ovo S skoro pa ni ne primeti i intonacija je nža, jer težište psa je pri zemlji. Za sporije pse komande su nam duže sedi je baš SEDI, a za lezi je MESTO, a intonacija nam je indentična kao i za temperamnetne pse. Uvek savetujemo ljudima da stanu ispred ogledala i da vežbaju izgovaranje komandi, jer komanda uvek mora da zvuči na isti način, da li bili zadihani, umorni, euforični, besni, komanda uevk mora da se izgovori na isti način. Pas prati način na koji izgovarate neku reč i intonaciju. On samo značenje reči sedi ili mesto ne razume. Suština je znači u INTONACIJI i NAČINU IZGOVARANJA REČI.

Ono šta treba znati dalje jeste da pas najviše uči i najbolje mu se "useče" u glavicu do 4 meseca života. Ali psa tako treba učiti da on sam otkriva neke stvari i da sam dolazi do zaključaka, tako da će na taj način stvari koje ga naučimo mu ostati duboko usađene.

Primer, za vežbu sedi. Krećemo se laganim korakom unazad i držimo hranu u ruci ispred nas u visini grudi naših (nije ovo obavezno ali ljudi najbolje funkcionišu kada su im pravila potpuno jasna i kada im se detalčjno kaže šta i kako treba da rade), u jednom ternutku stanemo, mirno i ništa ne govorimo psu, ne mrdamo se uopšte. Čekamo da pas sam sedne. Kao što smo objašnjavali u jednom od gornjih tekstova, markirate klikerom ili glasom, a za običnog vlasnika koji ne želi preterano da ulazi u detalje i preciznost obuke, brzinu izvođenja vežbi je sasvim dovoljan njegov glas, sa rečju DA. i potom damo  psu komadić hrane i morate imati oslobađajuću komandu od vežbe i tek nakon nje se pomerate. Ta komanda je najčešće svima reč AJDE, mada može da bude ŠETAJ, IDEMO, FREE itd. Opet se pomerite unazad laganim korakom, pas će krenuti za vama, naravno vi ste okrenuti direktno ka psu i hodate unazad, kada se opet zaustavite sačekate momenat kada pas kreće da sedne i pohvalite ga sa komandom DA i date mu hranu i oslobodite od komande sa AJDE.

Za vežbu mesto se radi slično. Krećete se unazad, samo življe hrana vam je u ruci i kada spustite parče hrane čekate da pas sam legen dole, da je spustio laktove ili zadnjicu na zemlju, u trenutku kada su mu laktovi tik do zemlje ili zadnjica, dajete potvrdnu komandu DA, date posle parče hrane psu, i oslobodite ga od komande sa AJDE i potom blago živahnije krenete da se krećete unazad.

NIKAKO ali NIKAKO nemojte davati psu parče hrane istovremeno sa potvrdnom komandom DA.

Poenta je da vas pas sluša, da izvrši komandu ne smao kada gleda u vas nego kada vam je okrenut i leđima. PAS MORA DA VAS ČUJE I DA REAGUJE NA VERBALNE KOMANDE.

Šta se dešava recimo ako učimo psa da sedne tako što ga vodimo u pored da pas ide kraj nas dok mu mi držimo hranu iznad njuškice. Ako kažemo istovremeno SEDI uz pokret ruke, koju pomeramo unazad kao da opisujemo četvrtinu kruga, pas ne reaguje tada na VERBALNU KOMANDU, on ne čuje ono šta mu mi govorimo, on reaguje na pokret ruke isključivo. Zato uvek treba da se držimo sledećeg:
1. KOMANDA
2. UTIACJ (da li je to pokret ruke sa hranom, pokret telom, korekcija davilicom ili već neka vrsta ili oblika uticaja)
3. POHVALA (reč DA)
4. NAGRADA (hrana ili neka omiljena igračka)

Ovo uvek treba da bude redosled radnji.

Sada da se ne zbunite, gore kada smo objašnjavali kako se pas uči da sedne i da legne nigde nismo koristili komandu SEDI i MESTO. Kada pas nauči da leže na gore pomenut način onda ubacujemo komandu. Komandujemo psu SEDI u momentu spuštanja zadnjice potvrdimo psa sa DA, damo hranu i oslobodimo ga od komande i krećemo se unazad.

Da bi pas shvatio šta se od njega traži potrebno mu je pokazati minimum 30 ili 40 puta neku vežbu, radnju.

Ovaj sistem je uprošćen za običnog vlasnika jer je put do davanja komande SEDI i čekanja da pas spusti zadnjicu i mi da ga nahranimo za nas malo duži i pomalo drugačiji. Naravno kada dajete komadnu SEDI to uradite delić sekunde pre nego stanete i umirite se. Ista stvar je i za lezi, pre nego krenete da spuštate ruku date psu komandu MESTO i potom pravite pokret rukom, UVEK redosled KOMANDA, UTICAJ, POHVALA, NAGRADA, da bi pas naučio da sluša komande i da reaguje na njih.

Da bi pas znao šta znači potvrdna komanda DA mi ga moramo naučiti na nju i naučiti ga šta ona predstavlja, označava. Kada treba da nahranite psa on će se vrzmati oko vas dok držite hranu u činiji. Kada kažete da date mu da parče mesa, granulu. Pas treba da poveže DA sa nečim lepim. Princip učenja psa imena njegovog je isti kada čuje reč DŽEKI treba da dboije hranu ili da doživi nešto lepo i uvek će reagovati na tu datu reč. Samo izgovaranje reči DA treba da je kratko i umiljatog i veselog prizvuka. Naravno i ovo treba vežbati da uvek bude izgovoreno na isti način u svakoj situaciji.