Autor Tema: Kako da psima očistim uši?  (Pročitano 52461 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Cubi

• Old Member

Kako da psima očistim uši?
« poslato: 30 Jul, 2012, 13:05:44 »
možda ovo pitanje zvuči glupo, s obzirom na to koliko su stari moji psi..... sm redface...ali oni su to do sada radili sami. a pošto u poslednje vreme nisu toliko intimni, Rei su se zaprljale

u pitanju je obična prljavština, ništa posebno

da li to da uradim vlažnom vatom ili da na nju stavim nešto?

Van mreže Grivana

• Sr. Member

Odg: Kako da psima očistim uši?
« Odgovor #1 poslato: 30 Jul, 2012, 20:42:47 »
nakvasim tufer obicnom vodom, obmotam oko kaziprsta i nezno istrljam unutrasnost uveta. Ubacim prst samo onoliko koliko moze (ne guram prst duboko u uvo). Tako pokupim sve one braonkaste naslage. Pre neki dan sam im ocistila (posle duuuugo vremena) mada i nije bilo neke prljavstine.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 30 Jul, 2012, 20:58:14 »
bem ti forum
 sm zelenko

trebala je noć da padne da dobijem odgovor
 :D

Van mreže Grivana

• Sr. Member

« Odgovor #3 poslato: 30 Jul, 2012, 21:09:46 »
pa taman da to odradis pred spavanje  :D

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 31 Jul, 2012, 21:10:13 »
Kobi je miran kao bubica kad mu se čiste uši tako da to radimo samo vodom nakvašenim štapićem za uši. Ponekad štapić nakvasimo 3% rastvorom hidrogena ili 3% rastvorom borne kiseline. Ako je pas malo nestašniji umesto štapića se može koristiti kompresa ili gaza, da se ne bi cimnuo pa da se uvce ne povredi štapićem.

Van mreže bulldogri

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #5 poslato: 02 Avgust, 2012, 16:25:35 »
I mi čistimo gazom, rađe nego vatom (one male "dlačice", ili kako ih već nazvati, mogu se izdvojiti i ostati u uhu). "Sfrčemo" gazu na koju stavim razblaženi alkoholni ocat u (recimo) tuljac, tako može doprijeti dublje. Par puta godišnje posegnemo i za Otifree-jem.

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #6 poslato: 03 Avgust, 2012, 00:53:20 »
Ja koristim tufere za sminku (presovana vata), nekad i stapic za usi. Jako retko im cistim usi jer oni to sami obave  sm duvandzija. Nikad nismo imali upalu.

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #7 poslato: 13 Avgust, 2012, 16:33:17 »
Lari čistim uši vatom na koju stavim par kapi sirćeta.

UŠI I NJIHOVO ODRŽAVANJE
Sluh je jedan od najvrednijih psećih čula. Mi psi možemo da čujemo zvuke koje vi ljudi ne možete. Zbog toga se psi više oslanjaju na uši nego na oči. Kao što znate uši nosimo uspravne i okrenute ka napred. One su jedan od od znakova koje treba da čitate da bi stekli utisak u kojem smo raspoloženju. Uho radi na principu sakupljanja zvukova iz okoline i šalje ga u ušni kanal. Interesantno je da je kod štenaca ovaj kanal zatvoren do neke druge nedelje života, pa je štene skoro gluvo.
Problemi sa ušima su drugi po redu razlog zašto večina ljudi vodi svog psa kod veterinara. Mokri ušni kanali dovode do infekcija uha. Zato je bitno da prilikom kupanja u uho stavimo vatu i na taj način zaštitimo ušni kanal od vode. Ako voda ipak dospe u uho, potrebno je obrisati je sa pamučnim peškirom. Ukoliko u uho dospe neki neželjeni materijal to će svakako izazvati iritaciju uha a neretko i infekciju. Seme trave recimo može da upadne u ušni kanal, koji je oblika slova L pa ga je veoma teško očistiti jer je nepristupačan što rezultuje vođenjem psa na ispiranje uha. Da bi ovo izbegli obavezno pregledajte uši psa, pogotovo kada je štene jer štenci imaju naviku da se valjaju na travi. Nikada nemojte seći dlake koje se nalaze u ušima psa jer su one prva odbrambena linija, kada u uho upadne strano telo. Uklanjanje dlake iz uha se preporučuje samo u slučaju velike vlage u uvetu psa, kao što vidite čisto iz medicinskih razloga
"Dubinsko" čišćenje ušnog kanala nije obavezno. Mala količina sekreta u uhu je normalna i služi kao prirodna odbrana od infekcija i stranih predmeta. Međutim, ono što bi svakako trebalo čistiti je ušna školjka na kojoj se često skuplja prljavština. Čišćenje ušne školjke obavljamo vatom natopljenom u mineralno ulje ili još bolje sa nekoliko kapi sirćeta.
Ukoliko primetite veliku količinu sekreta u uhu koji sprečava protok vazduha, otečene ušne školjke koje su vlažne i upaljene, iscedak koji je primetan, psa odmah vodite veterinaru. To je siguran znak zaraženog uha.
Ukoliko je pas dobio neki od lekova za uši, osnovno što morate znati da se lekovi daju na čiste i suve uši (ušne kanale). Uglavnom lekovi za uši dolaze sa mlaznicama ili pipetama. Prilikom davanja leka za uho, psa postavite u ležeći položaj na boku. Ako koristite lek sa mlaznicom, nikako nemojte gurati je dublje od onoga što možete da vidite. Unesite kapi koliko je preporučeno, a zatim blagim pokretima masirajte koren ušne školjke da bi lek sišao dublje u ušni kanal.

Preuzeto sa sajta
http://www.nemackiovcar.com/usi.php

EDIT: Izmenjen post radi preglednosti

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 02 Septembar, 2012, 10:38:02 »
Ja sam kupio Otifree, po preporuci drugih vlasnika pasa. Dobar je - dobro očisti onaj deo u dubini uha, osim što smo imali manjih problema dok se Lola nije navikla na način na koji se koristi. Pored toga, relativno redovno joj čupam dlačice iz ušiju, i ponekad joj vatom i rastvorom Acidi borici prebrišem ušne školjke (ne u dubini uha već samo one delove pri kraju).

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #9 poslato: 02 Septembar, 2012, 12:13:19 »
Ovi zgužvani imaju generalno probleme sa ušima tako da je čišćenje bukvalno rutina. Zavisi dosta od ušnog kanala i položaja i načina nošenja ušiju. Malene uši, pribijene uz glavu sa gomilom nabora unutar ušnog kanala uglavnom vrište za infekcijama ako se tu pridoda i nepravilna ishrana bogata šećerima i rafinisanim UH. Marfiju su uši čišćene jednom nedeljno i često je imao problem sa infekcijama (mešovitim), dok Kalla nema problema ne sećam se kad sam joj očistio uši. Uvek imam Virbac Epi-Otic, koristio sam za Marfija Otifree al je bio suviše masan i lepljiv pa mi ovaj prvi nekako bolji izbor. Uglavnom pas mora da bude naviknut na diranje ušiju, mi smo imali posebno mesto za medicinske radnje pa sam slao Marfija tamo, uzmem bočicu sipam tečnosti u uho i masiram, zatim ga pustim da otrese sve. Onda pređem na drugo uho. Kad završim sa tim uzmem tufere i samo prebrišem ušnu školjku bez guranja unutra. Štapiće i ostala pomagala ne savetujem, nema potrebe ništa gurati u uši. Ukoliko je redovno čišćenje to je sav posao ukoliko je i rešavanje infekcije onda sledi aplikovanje medikamenata.
A da, kada primetite da pas ima problem sa ušima, pa ih očistite a problem i dalje postoji verovatno imate posla sa nekom infekcijom (najčešće, mada može biti i parazit neki ili strano telo), obavezno vadite bris i čekajte rezultate biograma Marfi je imao u ušima 6 različitih vrsta bakterija i gljivicu (u isto vreme bakterije i gljivicu je imao) retko koji lekovi/kapi pokrivaju sve.

Prenosim sa mog foruma Ljiljin recept za pravljenje Plavog pudera (Blue Powder)

Citat
100 ml Isoprophil alkohol
20 ml propilen glikol
1 supena kasika borne kiseline u prahu
4 kapi genitian violet 1%

Dosta ljudi ga kod nas koristi na zgužvancima, naručuje se u apoteci pa oni smućkaju.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže KENIP

• Full Member

« Odgovor #10 poslato: 02 Septembar, 2012, 14:55:15 »
Ja sam kupio Otifree, po preporuci drugih vlasnika pasa. Dobar je - dobro očisti onaj deo u dubini uha, osim što smo imali manjih problema dok se Lola nije navikla na način na koji se koristi. Pored toga, relativno redovno joj čupam dlačice iz ušiju, i ponekad joj vatom i rastvorom Acidi borici prebrišem ušne školjke (ne u dubini uha već samo one delove pri kraju).

Bez obzira da li pas ima ili nema problema sa ciscenjem usiju, ne treba cupati dlacice  i ne treba preterivati sa ciscenjem. Taj cerumen, ako je fizioloski i ako pas nema zapaljenje, i ne teba da se cisti, cak i ako ima blago neprijatan miris. Cerumen je normalan produkt zlezda koje se nalaze u usnom kanalu i u sustini ima zastitnu ulogu. Ja mojima cistim samo ako ima bas neprijatan miris i ako ga ima dosta, i to samo onaj deo nabora koji mogu da dodirnem, uopste ne ulazim u usni kanal.
Drugo je kada postoji zapaljenje, ali i tada treba biti obazriv, da se ne ogrebe koza.
 Verovali ili ne, ni kod nas taj cerumen ne treba da se cisti jer sluzi za zastitu bubne opne i normalnog prenosenja zvuka. Naravno, ako ga ima u normalnoj kolicini.

Inace, moje obozavaju da se cackaju po usima, a za ciscenje koristim ili bornu kiselinu ili fizioloski,  najcesce obicnu vodu.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 02 Septembar, 2012, 15:01:45 »
mi usi za 4 godine nikad nismo cistili. s vremena na vreme, mozda 2 puta godisnje mu groomer cupne visak dlaka iz njih, ali ne sve naravno nego koliko ode sa 2-3 poteza prstima i to je to.
verujem da mu se usi prociste i kada roni u moru, sto redovno radi. nemaju nikakvog mirisa ni ako zabijes nos u njih :D

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 02 Septembar, 2012, 16:21:27 »
Bez obzira da li pas ima ili nema problema sa ciscenjem usiju, ne treba cupati dlacice  i ne treba preterivati sa ciscenjem. Taj cerumen, ako je fizioloski i ako pas nema zapaljenje, i ne teba da se cisti, cak i ako ima blago neprijatan miris. Cerumen je normalan produkt zlezda koje se nalaze u usnom kanalu i u sustini ima zastitnu ulogu. Ja mojima cistim samo ako ima bas neprijatan miris i ako ga ima dosta, i to samo onaj deo nabora koji mogu da dodirnem, uopste ne ulazim u usni kanal.
Drugo je kada postoji zapaljenje, ali i tada treba biti obazriv, da se ne ogrebe koza.
 Verovali ili ne, ni kod nas taj cerumen ne treba da se cisti jer sluzi za zastitu bubne opne i normalnog prenosenja zvuka. Naravno, ako ga ima u normalnoj kolicini.

Inace, moje obozavaju da se cackaju po usima, a za ciscenje koristim ili bornu kiselinu ili fizioloski,  najcesce obicnu vodu.
Da ne bude zabune - ne čistim joj uši i čupam dlake svaki dan, već otprilike to radim jednom nedeljno i to po preporuci veterinara (mislim da je u pitanju isti čovek kod kojeg i Vi vodite pse) i koji mi je objasnio tehniku uklanjanja dlaka iz ušnog kanala. Ukoliko to ne radim, dolazi do blagog crvenila ušne školjke i ona počinje da se nezadrživo češe po ušima. Postoje rase (kokeri, na primer) kod kojih treba posebno voditi računa, u suprotnom dolazi do zapaljenja ušiju. To se (koliko mi je poznato) odnosi na sve dugodlake pse koje imaju "oborene" uši.
Još da napomenem (nisam u predhodnom postu) da nikako ne treba koristiti dečije štapiće za uši ili slična pomagala, jer se psu može ozbiljno oštetiti uho.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 02 Septembar, 2012, 16:27:58 »
Ja nisam znala kako da ocistim usi psu dok ovi nisu stigli, to je radio veterinar kada pogleda i potrebno je a u sklopu neke posete iz drugog razloga . Sa prve dve je bilo katastrofa...kontejneri u usima nakon samo par dana, upale i lecenja pa tako u krug ..onda se sve dovelo u red ishranom i uz pomoc Blue Powder-a. Mladji psi nikada nisu imali upalu uha sem Bate zbog stranog tela . Cistim im usi kada se uprljaju, okvirno, jednom u tri-cetiri nedelje.
Psi ove rase i kad bi hteli u vodu, i kad bi ronili uz to....verujem da mnogima voda ne bi ni usla u kanal koliko kod nekih u usima prljavstine i podstanara ima  sm smesko1 . Neki Shar Pei granulasi mislim da verovatno slabije cuju zbog toga  sm smesko2 Salim se malo... zaista neki imaju  toliko uske usne kanale da veterinar jedva otoskopom moze da pogleda unutrasnjost kanala. A nabori u usnoj skoljci negde tako izrazeni da se stapicem mora vaditi poljavstina iz nabora u skoljci jer ni tecnost ne moze lepo da ga ispere(ovde govorim samo o usnoj skoljci , ne i o guranju stapica u kanal)

Van mreže KENIP

• Full Member

« Odgovor #14 poslato: 02 Septembar, 2012, 23:35:59 »
 Da ne bude zabune, jos jednom da ponovim.. u fizioloskim uslovima se usi ne ciste, tj ciste smo ako postoji povecana produkcija cerumena.  I upravo je unaltraina odgovorila- kadase pas hrani zdravo i kada je potpuno zdrav nema potrebe da se cisti cece od jednom mesecno.  Infekcije i alergije su nesto sasvim drugo.
  Inace , jako me intersuje zasto Vam je Zoran preporucio da  cupate dlacice iz usiju, i zasto joj cistite jednom nedeljno? Nama nikad nije preporucio nista slicno, osim da vodimo racuna  da usi budu ciste i da  je najbolje da koristimo fizioloski rastvor, bornu kiselinu ili vodu. Po logici stvari, ako se dlaka iscupa , stvara se mikrotrauma i kojoj moze svasta da se zapati. Nesto drugo je sisanje dlaka...
Keni ima problema sa cerumenom, ali to je posledica sistemskog oboljenja i alergije na vecinu hrane. Emi za dve godine koliko je kod nas, usi cistim samo kad je kupam, i to tako sto vlaznim mekanim peskirom  ocistim ono sto mogu da dohvatim, a  nabore gazom... Kupam je po potrebi, jednom u par meseci, s jeseni kada pocnu kise mozda na mesec dana, jer se uvalja kao prase u blato.