Autor Tema: Mlečni proizvodi  (Pročitano 23342 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Поп

• Old Member

Mlečni proizvodi
« poslato: 21 Mart, 2012, 08:57:02 »
Mlečni proizvodi su izvanredan izvor kalcijuma, proteina, fosfora i nekih vitamina.Oni su veoma važan dodatak u ishrani pasa, posebno stenaca, kuja u graviditetu, kuja koje doje, pasa u treningu...
Najčešće korišćeni mlečni proizvodi su:
- mleko
- mladi sir
- jogurt
- kefir
- kiselo mleko
- surutka

Mleko

Sveže mleko prija samo mladim štencima, većina štenaca nakon napunjenih dva meseca starosti više nije u stanju da normalno vari kravlje mleko. U tom periopdu oni gube enzim koji služi za varenje mleka i zbog toga dolazi do povraćanja ili dijareje. Sastav kravljeg mleka se razlikuje od sastava kujinog mleka, kravlje mleko sadrži 3,2 – 4% mlečne masti, a kujino čak 9,5% masti. Kod sadržaja laktoze je obrnuto, kravlje mleko ima 5%, a kujino 3,3% mlečnog šećera.

Dakle odrastanjem psa količina enzima laktaza u crevima se smanjuje i psi gube sposobnost razgradnje laktoze iz mleka u tankom crevu.

U jogurtu i kiselom mleku na primer mlečni šećer je razgrađen pa se oni mogu davati bez straha od negativnih posledica.

Van mreže Поп

• Old Member

Odg: Mlečni proizvodi
« Odgovor #1 poslato: 22 Mart, 2012, 14:38:04 »

Surutka je bogata proteinima, vitaminima (B2, B6, B12, C, K), aminokiselinama, enzimima, mineralima koji čuvaju život (kalcijum, fofsor kalijum, magnezijum), sprečavaju demineralizaciju organa i kostiju i mnogo drugih za zdravlje i razvoj živih bića, neophodnih materija. Proteini sprečavaju osteoporozu, regulišu holesterol, zaustavljaju dejstvo zubnog plaka, povećavaju mišićnu masu, jačaju imunitet, smanjuju stres i što je veoma bitno regenerišu jetru. Proteini surutke doprinose formiranju mišićne mase.

Kozja surutka sadrži 16 vrsta proteina, 8 minerala, 7 vitamina, 23 aminokiseline (sve esencijalne), do 11 enzima i mnogih drugih, za zdravlje i razvoj živih bića neophodnih materija. Surutkini proteini (laktoalbumin i laktoglobulin) su najviše biološke vrednosti. Brzo se apsorbuju i direktno snabdevaju mišićne ćelije energijom i esencijalnim aminokiselinama. Podižu imunitet organizma.

100g proizvoda sadrži prosečno:

Proteini surutke:   1,0g
Laktoza:   5,2g
Mlečna mast:   0,5g
Vitamin C:   10mg
Vitamin B2:   1,45mg
En. vrednost:   126kJ/30kcal

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 23 Mart, 2012, 00:03:01 »
Surutku je najbolje davati svezu, domacu ako mozes da nabavis. sm wink Opet, ako ne mozes bolja je i ova u tetrapaku, jer je sigurno svezija od one u prahu koju bi morao da rastvoris u vodi. Sveza namirnica i namirnica u tecnom stanju je uvek bolja od svake vrste koncentrata ili ekstrakta.  sm wink

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 24 Mart, 2012, 01:23:30 »
Cela prednost prirodne ishrane je ta sto se ne moras drzati pravila "u gram" odredjenih namirnica, i mozes pruziti raznovrsnost psu. surutka kao namirnica je puna kalcijuma i odlicna za pse, ali nema kalorije niti masnoce koje sirevi imaju, pa kombinuj sve po malo. samu surutku uvodi postepeno, i kreni od zaista male kolicine (tipa-1 kasicica) jer je moguce da nenaviknut pas od nje dobije dijareju. sa redovnim unosenjem sireva, surutke, kostiju, hrskavica i ljuski jaja, nema teorije da mu bude malo kalcijuma :) a sto je najvaznije, sa prirodnim kalcijumom ne mozes da preteras sm smesko
u principu-surutka je pice. mnogi veliki, pastirski psi je piju kao vodu. nemoj je dozivljavati kao hranu, iako ima znacajnu nutritivnu vrednost. vise je kao neki ultra mega giga lekoviti caj

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 26 Mart, 2012, 17:20:43 »
Ja bih koju rec da dodam o kefiru, mislim da je zasluzio.  sm wink

Kefir - Izuzetno zdrav mlecni napitak koji se pravi od gljiva kefira. Zovu ga jos i "napitak dugovecnosti". U ishrani pasa je pored surutke, sira, jogurta itd. jos jedan izvrstan mlecni proizvod. Koristi od kefira su mnogobrojne, a neke od najbitnijih je da je jaca imuni sistem, da otvara apetit kod pasa kao i da je odlican za probavu. Koristi se za lecenje mnogih zeludacnih i crevnih poteskoca kao i za bubrezne i bolesti jetre. Bogat je vitaminom A, vitaminima B1, B2, B6 i B12 kao i vitaminom D. Od minerala kao i svi mlecni proizvodi sadrzi kalcijum kao i gvozdje i jod.

Na ovom sajtu ima vrlo lepo objasnjen proces pravljenja kefira:

http://www.seasonaldeals.com/sejla/kefir/kefir_b.htm

Van mreže Anit@

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 19 April, 2012, 21:11:08 »
Ljudi,koliko kosta surutka kod vas? Ja sam neki dan pitala u Sireli je 40 din a mleko je 55 din. Bolje onda da kupim mleko i pravim kod kuce sir i tako dobijem i surutku.

Van mreže Filth

• Hero Member

Odg: Mleko i mlecni proizvodi
« Odgovor #6 poslato: 19 April, 2012, 21:26:54 »
Bolje ti je tako. Dobijes sir, a surutka ti ostane za dzabe  sm wink

Ja nabavljam kozju surutku na 50 dinara 2 L, sto mu dodje 25din/L.  sm denser

Van mreže Anit@

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 19 April, 2012, 21:29:20 »
U pravu ste,obozavam vas  sm love  U subotu je onda kuhinja moja  sm zelenko

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 19 April, 2012, 21:39:05 »
Ja nabavljam kozju surutku na 50 dinara 2 L, sto mu dodje 25din/L.  sm denser

I ja  :D
U stvari ta cena je bila prošle godine, ove još nisam išao kod tog čiče.
Dakle NS-Limanska pijaca, onaj odvojeni deo sa mlečnim proizvodima, prva tezga sa leve strane.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 19 April, 2012, 21:55:12 »
Ja kazem poamerikanizovao si se...prestao si i surutku da dajes, jedu samo meso.  sm zelenko sm wink

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 19 April, 2012, 23:37:58 »
Ma dajem, nego kupujem na drugom mestu  sm wink

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 22 April, 2012, 19:33:44 »
Moj recept za kiselo mleko sm wink

Uglavnom koristim 1l obicnog mleka,dovoljno je i pola case kiselog mleka,nije bitan proizvodjac,mada moze i sa pavlakom,isto ispada fino.Normalno skuvati mleko.Mleko treba da bude toplo ne vruce,neki starinski nacin je "kad mozes da drzis prst u mleku".Moze da se sipa u serpu i promesa,mada po meni bolja se promesa ako se recimo sipa obicno mleko u casu kiselog ili neki manji sud zajedno gde ce ce se bolje one grudvice od kiselog izmesati.Posle sipati u skuvano mleko i jos malo promesati.Zaviti naravno u neko cebence da bi drzalo temperaturu.Ne drzim ga celu noc,da se ne bi prekiselilo,nekih 4- 5 sata je sasvim dovoljno,a zavisno kako ste ga utoplili.Ako vam se slucajno ohladi,a ne ukiseli se,dovoljno je malo ga podgrejati na ringli od sporeta i vratiti.Necete nista da izgubite od kvaliteta.Kad se malo ohladi posle u frizider na pravo hladjenje,Zavisno od procenta mlecnih masti samog kiselog mleka koje ste koristili,i vase napravljeno kiselo mleko ce biti manje ili vise gusto,recimo ako uzmete ono od 6% mm i slicno.
I da isto praktikujem presipanje iz velike serpe u manje keramicke sudove jos dok se nije ukiselilo,kao na slici,radi lepseg ugodjaja,a za svakog clana posebno  sm wink

e sad jos da mi je jedna zeljanica  sm cheers

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 06 Maj, 2012, 11:40:53 »
ja sam mojima redovno ubacivala jogurt u supicu. posebno ako treba da je brže ohladim
 sm zelenko

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 06 Maj, 2012, 16:19:22 »
Jaoooo što mrzim kad neće da se ohladi  :mad:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 06 Maj, 2012, 17:51:24 »
ovih dana neće nikako
zimi lepo izbaciš malo na terasu i ko bombona