Autor Tema: Ishrana štenaca  (Pročitano 189343 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojsa Danilovic

• Newbie
  • *

Odg: Ishrana štenaca
« Odgovor #420 poslato: 05 Februar, 2016, 14:36:47 »
Pozdrava svima.
Išćitao sam dosta tema, ali ipak bih voleo da postavim i neko direktno pitanje.
Uskoro mi stiže štene ruskog terijera. Biće staro 3 meseca kad dođe. Obzirom na to da je rasa koja jako brzo raste i dostiže veliku težinu i visinu, ne bih voleo da napravim greške u razvoju koje su najbitnije da bi kasnije pas bio odličan, a davno je bilo kada sam podizao rotvajlera, pa i ne mogu da se setim baš svega.

1. Vidim dosta podeljenih mišljenja na temu granule vs. domaće/kuvano/sirovo. Mišljenja sam da je dobro kombinovati, ali i to treba na pravi način.
Da li je bolje prvi ili poslednji obrok da budu granule? Ako sam dobro shvatio, granule se dosta sporije vare, pa mi je logično da samim tim i duže drže sitost psa. Dakle, ja bih dao uveče kao poslednji obrok da ga drži do ujutro. Vidim da se više preporučuje da uveče bude mesni (domaći) obrok. Kakva su razmišljanja o tome?

2. Da li štene može da se hrani isto kao i odrasli pas (samo naravno manje i podeljene količine). Ako je u pitanju domaći obrok, da to bude sirovo meso (junetina, piletina, teletina) sa dodatkom pirinča, testenine, pahuljica, povrća, voća... sa jogurom, kiselim mlekom ili sirom.

3. Da li psi uopšte smeju da jedu svinjetinu? Ako se sećam bilo je priče da im ona pravi neki sapun i penu u crevima.

4. Da li mogu da im se daju girice, papaline... koje su najčešće kupljene zamrznute? Da li ih treba prokuvati ili može i samo odmrznuto? I tu su neka podeljena mišljenja.

5. Ako se daje suvi obrok (granule), da li mogu da se potope sa jogurtom ili mlekom?

6. Da li psi smeju da jedu pečurke kao odličan izvor proteina?

7. Da li neko ima neku preporuku za nekoga od ovih što prodaju meso i kuvane obroke za pse (može i na PP, ako ne želite javno da pišete).
Nekada nisam u prilici da sveže spremam, pa je zgodno imati nekoliko tih zamrznutik paketa. Koliko je sigurno ovo meso po oglasima da nisu neke crkotine, bolesne uginule,...?

8. Kakve su one salame za pse u crevima po mesarama? Valja li to?

9. Koja je preporuka za suve granule? Uvek sam bio pristalica domaćih proizvoda, a ne velikih "trovača" (Nestle, Mars, i ostali...). Ima li neki dobar domaći proizvođač suve hrane? Ili ako nije domaći, koji je za preporuku da nije sa nekom agresivnom reklamom za djubre u džaku, već da stvarno realno rade (cena/kvalitet)

Ne zamerite mi na malo više pitanja u startu, ali bih voleo da se pripremim na vreme.

Još jednom, veliki pozdrav i veliko hvala svima unapred....

Van mreže zmanic

• Full Member

« Odgovor #421 poslato: 06 Februar, 2016, 04:12:57 »
1. Kombinovati da bi pas navikao na raynu hranu. Ali prirodna hrana ima prednostu UVEK, posebno u odrastanju. Granule uveče.

2. Štene u fazi rasta treba da jede hranu koja je bogatija kalcijumom, fosforom i proteinima jer su to gradivni elementi tkiva. Potrebniji su mu i minerali i vitamini.

3. Mada nema neku nutritivnu vrednost, svinjsko se daje isključivo termički obrađeno. Ostalo meso dajem isključivo lešo.

4. Da.Pbarene pet minuta sa rendanim povrćem i sa malo maslinovog ulja.

5. Možete, ali ne morate. Bitno je da uvek ima dostupno pitke čiste vode.

6. NE! Ne preporučuju se u ishrani pasa. Teško se vare i lako se kvare.

7. Nemam, ali imam za BARF pakete.

8. Za izbegavalje zbog svog sastava. Otpada otpada za ljudsku ishranu je upravo samo za otpad a ne za pse. Posebno što u tome nema ničega kontrolisanog a previše aditiva i otrova.

9. Sve je to jedno isto. Cena i kvalitet nemaju veze sa sastavom. Prodaje se etiketa. Ako već morate da dajete onda izaberite granule gde se u sastavu ptvo navode mesa a ne kukuruz i žitarice. Kad napišu meso znajte da se radi o otpadu životinjskog sastava a ne o krmenadlama i les kareu.

Pozdrav i tebi, na pravom si mestu i imaš dovoljno uputstava o pravilnoj ishrani ovde.

• Newbie
  • *

« Odgovor #422 poslato: 06 Februar, 2016, 21:31:40 »
Hvala puno na detaljnim odgovorima...

• Newbie
  • *

« Odgovor #423 poslato: 06 Februar, 2016, 21:48:37 »
Ako moze kontakt za BARF.
Kad smo vec kod BARF i RAW hrane, zanima me koliko je sigurno to sto se prodaje po oglasima. Rezonujem da ako je nešto dobro i zdravo, zašto bi se prodavalo kao hrana za pse. Ako je nesto sto nije za ljude, koje su sanse da je dobro za pse?
Vidim da se prodaju mleveni celi pilici sa sve koskama. Koliko je to dobro, i zašto bi to mleli tako a ne tranzirali i prodavali regularno.
Neko mi je pomenuo varijante prinudnog klanja  (konj slomi nogu, tele se zaglavi u materici...). Jel to ok ili je neka druga varijanta bolja?
Pitam jer su ipak velike razlike u cenama za meso iz mesare i meso za pse iz oglasa.
Video sam da su cene 220,00/kg za čisto meso (šnicle ) za pse (junetina, teletina, konjetina....)

Van mreže zmanic

• Full Member

« Odgovor #424 poslato: 07 Februar, 2016, 16:00:27 »
Presstarele mlevene koke nosilje nikako, niti ta "mlevena piletina" po oglasima za 50din po kg.
Pogledaj malo po Forumu, posebno o rishrani:

http://prirodapasa.com/index.php?board=44.0

http://prirodapasa.com/index.php?board=17.0

možeš i sam da jeftino hraniš psa kvalitetnim mesnim delovima.

• Newbie
  • *

« Odgovor #425 poslato: 07 Februar, 2016, 16:04:25 »
Hvala puno...

Van mreže Marijana Mijatovic

• Sr. Member

« Odgovor #426 poslato: 07 Februar, 2016, 19:50:40 »
Premil je dobar domaci brend, cena u odnosu na kvalitet je stvarno smesna :) sto se tice ishrane probaj da nabavis jeftina pileca ledja, ja nabavljam po 50 din kg ali su uglavnom oko 100 din, jeftinu junetinu imas u mesari 808, nema je u bg ali ima u zemunu pa se isplati otici po vecu kolicinu jednom mesecno, srce je oko 120 din kg a jezik 200 sto je duplo jeftinije od proseka :) takodje uzimam u ns ribu za pse, 70 din kg su sve vrste pastrmka, skusa, brancin, orada, fileti oslica, itd.. lososove glave su 60 din riba nije pokvarena nije mlevena u komadu su i ne smrde, taj covek drzi ribarnicu i sve sto ostane ide za pse, jedini problem je sto prodaje min 10 kg i sto se mora otici licno po ribu.. mada ako si u prolazu isplati se uzeti, ova kolicina stvarno moze da potraje mesecima cisto da se ubaci dva dana nedeljno riba :)

Van mreže Марко Марјановић

• Newbie
  • *

« Odgovor #427 poslato: 28 Februar, 2016, 10:41:17 »
Imam jedno pitanje za vas sve,posto vidim da se jako razumijete u ishranu pasa i u pse uopste.. Naime da li stenci mogu da jedu hranu za odrasle pse ili ne, i ako jedu postoje li neke posljedice? Hvala unaprijed :D

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #428 poslato: 28 Februar, 2016, 12:39:35 »
Ne. Stencima za pocetak, treba mnogo vise kalcijuma.

Van mreže Боро Стојковић

• Newbie
  • *

« Odgovor #429 poslato: 31 Maj, 2016, 13:24:58 »
Poštovani,

Čitao sam puno ovde, ali nekako ne naiđoh na neki jedinstven stav.

Naime sutra mi stiže štene labrador retrivera staro 2 meseca, koliko max dnevno hrane da mu dam?
Moja neka ideja je 300-350gr granula dnevno, podeljeno u 3 obroka

• Newbie
  • *

« Odgovor #430 poslato: 31 Maj, 2016, 13:29:33 »
Mislim da je to mnogo hrane za njega.
Ako se ne varam oko 200-220 gr. na dnevnom nivou je dovoljno.
Zavisi i koje su granule u pitanju.

Srećno...

Van mreže Karim

• Hero Member

« Odgovor #431 poslato: 31 Maj, 2016, 15:25:05 »
Na svakom dzaku imas uputstvo koliko hrane je potrebno psu, ali te kolicine nisu striktne, posmatraj da li se pas goji ili mrsavi pa onda koriguj kolicine.

Van mreže zmanic

• Full Member

« Odgovor #432 poslato: 31 Maj, 2016, 16:22:22 »
Na svakom džaku imaš uputstvo, a svaki pas je jedinka za sebe....
Za štenca od 2m najbitnije je da podeliš dbevni obrok u 4-6 dela i daješ mu u tačno vreme.
Posle meseca dana pozovi nekog iskusnijeg da proceni navike i potrebe, pa koriguj prema proceni.

Labradori su dobri proždrljivci i ne nasedaj na tužne poglede !!!

Van mreže Боро Стојковић

• Newbie
  • *

« Odgovor #433 poslato: 03 Jun, 2016, 09:38:09 »
Hvala vam svima na korisnim savetima!

Van mreže MojaKravica

• Newbie
  • *

« Odgovor #434 poslato: 12 Jul, 2016, 12:56:49 »
Marijana, da li mi mozete dati adresu te ribarnice u Novom Sadu?