Autor Tema: Ugljeni Hidrati  (Pročitano 29870 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Ugljeni Hidrati
« poslato: 10 Jul, 2012, 00:19:52 »
Neko ih smatra nepotrebnima u ishrani pasa, neko da su veoma vazni.
Prva pomisao na ugljene hidrate su nam psenicni proizvodi, pirinac i zitarice generalno, a zaboravljamo da je veliki broj namirnica bogat ugljenim hidratima i da oni nisu sastavni deo iskljucivo zitarica.
E sad...sto je to uopste bitno ?
Uloga UH za organizam je ta sto mu osiguravaju brz i efikasan izvor energije preko glukoze. Treba znati i to da se glukoza moze dobiti i iz masti i proteina, kada se u organizmu masti i aminokiseline konvertiraju u glukozu. Kada psu dajemo UH iz biljaka (najvise zitarica) one se prve koriste pri trosenju energije, a tek onda masti i proteini. Ako je unos UH veci od potreba organizma, talozi se mast. Visak UH se skladisti u jetri i misicima kao glikogen, a u telu kao mast. Sa druge strane, ako nema dovoljno UH u prehrani za podmirivanje energetskih potreba, onda organizam koristi masti i belancevine za podmirivanje energetskih potreba.
Glukoza je primarni izvor energije odredjenih organa, ukljucujuci i mozak. Organizam psa odrzava nivo glukoze i bez posebnog unosa namirnica bogatim UH jer koriste aminokiseline iz proteina za sintezu glukoze.

Ukratko-psi koji se dosta trose bi trebalo da unose odredjenu kolicinu namirnica bogatih UH kako bi imali rezerve za trosenje, dok psi koji su pretezno smanjenih aktivnosti nemaju posebnu potrebu za dodatnim UH u vidu zitarica (obzirom da i veliki broj povrca, pa cak i mesa sadrzi odredjene kolicine UH)

KOLICINA UH U NAJCESCIM NAMIRNICAMA KOJE SE KORISTE U ISHRANI PASA:

Zitarice:

100gr

Pirinac  -                      79gr UH
Dvopek-                     77 gr UH
Griz-                           75 gr UH
Hleb od celih zrna-     46 gr UH
Kukuruzne pahuljice- 83 gr UH
Psenicno brasno-        71gr UH
Razeno brasno-         35 gr UH
Zobene pahuljice-      66 gr UH

Povrce i voce:

100gr
Krompir-        19gr UH
Batat-            18gr UH
Grasak-         14 gr UH
Banana-        23gr UH
Jabuka -        12 gr UH

Meso i mlecni proizvodi:

100gr
Juneca jetra-         4 gr UH
Jogurt-                   5 gr UH
Mladi sir-                5 gr UH

Van mreže KENIP

• Full Member

Odg: Ugljeni Hidrati
« Odgovor #1 poslato: 21 Avgust, 2012, 07:19:37 »
 Vidim da se ovde dosta pominje pirinac, i to beli? E sad, beli pirinac se vise ni ljudima ne preporucuje, upravo jer je cist ugljeni hidrat, bez nutritivne vrednosti.  Niko ne pominje integralni? Ima li neka caka sa integralnim, jer ja i u svojoj ishrani ne koristii bilo sta sto je rafinisano? Mojim psima kuvam ili integralni pirinac ili integralnu testeninu, i sem malo zuce stolice, nisu imale problema.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Odg: Odg: Ugljeni Hidrati
« Odgovor #2 poslato: 21 Avgust, 2012, 09:27:25 »
meni Kan preferira vise beli  :itwasntme:,uvek pojede maltene sve,

a sa integralnim uvek nesto mrljavi  :zb:

Van mreže PMP

• Hero Member

Odg: Odg: Ugljeni Hidrati
« Odgovor #3 poslato: 21 Avgust, 2012, 10:15:38 »
Integralni pirinac je super,ja ga bas cesto dajem Meri,jedini problem je sto se duuugooo kuva,ja ga kuvam i po sat,sat i po,nikad nisam sigurna da li je gotov.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 21 Avgust, 2012, 10:33:07 »
Kad se pomeša sa mesom Dak ne pita koji pirinač je u pitanju. Koristim i beli i integralni, ali češće integralni. Kupim u metrou pakovanje od 5kg, pa kad to potrošim koristim beli dok ne kupim novi dzak.

PMP potopi ga prvo u vodu par sati ranije, da omekša  sm wink Tako ja radim, kad se setim....

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 21 Avgust, 2012, 10:34:49 »
Ja tako potapam i integralni pirinač i ječam, inače se kuvanje oteeeeegne  sm smesko1

Van mreže KENIP

• Full Member

« Odgovor #6 poslato: 21 Avgust, 2012, 11:30:40 »
Savet za brzo kuvanje integralnog... ili u ekspres loncu, sto ja nemam ili ovako...operem, sipam na jednu solju pirinca tri solje vode, posolim, stavim vakame alge, stavim na jaku vatru i pokopim. Kada prokljuca sto je otprilike posle 15 min, u zavisnosti od kolicine, smanjim vatru, da krcka lagano  samo 20 min. I posle sklopnim, osstoji dok se ohladi i to je to. Ako je za nas, dodam jos i susam, soja sos i piletinu, a ako je za pse dodam samo  sveze povrce za mladjeg psa... Rucak gotov za sat i po, i za njih i za nas, pri cemu je u ovo vreme uracunato i seckanje i oblizivanje i slaganje sudova u masinu...

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 21 Avgust, 2012, 12:06:39 »
za vakame alge sam još davno čula da su odlične i za pse, ali ih nisam našla u bio shopu. navodno su prepune kalcijuma

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 21 Avgust, 2012, 13:23:21 »
Vidim da se ovde dosta pominje pirinac, i to beli? E sad, beli pirinac se vise ni ljudima ne preporucuje, upravo jer je cist ugljeni hidrat, bez nutritivne vrednosti.  Niko ne pominje integralni? Ima li neka caka sa integralnim, jer ja i u svojoj ishrani ne koristii bilo sta sto je rafinisano? Mojim psima kuvam ili integralni pirinac ili integralnu testeninu, i sem malo zuce stolice, nisu imale problema.

Ne znam da li sam ti pozelio dobrodoslicu, ako nisam dobro nam dosla!  sm cheers

Super je sto se pokrecu ovakve teme i ovakva pitanja jer se kroz njih nauci dosta toga novog. Moja prva zamerka je kruto poredjenje ishrane coveka i ishrane pasa. To je velika greska i takvim razmisljanjem covek dolazi u mnoge nedoumice po pitanju ishrane svog ljubimca. Zaboravite sta vi jedete, sta je za vas zdravije, sta je koje vrednosti za coveka. Covek i pas osim prijateljstva nemaju mnogo dodirnih tacaka.  sm wink

Ja uvek preporucujem cist, najobicniji beli pirinac.  sm prst gore Iz vise razloga. Kao prvo integralni pirinac je isto sto i beli pirinac, samo neobradjen. Pirinac celog zrna kod kojeg je samo prva ljuska(potpuno neiskoristljiva ni za coveka ni za psa) otklonjena. Integralni pirinac u sebi jos uvek sadrzi i vlakna i klicu, koji su izvor mnogih vitalnih supstanci(za coveka) koje se nalaze u integralnom pirincu. Daljom obradom integralni pirinac gubi prvo vlakna(menja mu se struktura) pa onda i klicu. Kada se u potpunosti obradi dobija se beli pirinac. E taj dobijeni beli pirinac pas 5 puta lakse vari i iz njega vise iskoriscava nego pirinac u izvornom obliku kod kojeg je samo zastitna ljuska skinuta(integralni pirinac).

Poenta je da integralni pirinac sadrzi vise korisnih supstanci(vitamina i minerala) ali da je svaka vrsta pirinca u osnovi skrob, a da se pirinac u ishrani pasa koristi iskljucivo kao skrob. Pas iz pirinca treba da dobije odredjenu kolicinu skroba(polisaharide), koju razlaze na disaharide pa na monosahardie - glukozu koju koristi za kompletno funkcionisanje tela, tj. energiju. U prevodu, pas iz pirinca dobija energiju i nista drugo, pa mu shodno tome treba obezbediti pirinac koji ce ga snabdeti skrobom a najmanje namuciti u procesu varenja i absorbcije. Da bi pas iz integralnog pirinca iskoristio to sto iskoriscava covek(i to zbog cega je integralni poznat kao zdraviji) on treba da se namuci i istrosi mnogo vise nego sto ce iz njega da dobije. Ako uopste uspe nesto od toga da absorbuje, za sta je velika verovatnoca da nece. Pas nije stvoren da jede pirinac, a narocito ne da se iz pirinca snabdeva vitaminima i mineralima, koje moze uneti na mnogo laksi nacin kroz druge namirnice. Pa je tako za coveka integralni zdraviji, a za psa je zdraviji onaj koji na najlaksi nacin odradi funkciju koju ima pirinac(snabdevanje skrobom) a to je beli pirinac.

Plus jos nesto o cemu je pisano ranije. Fitinska kiselina. Sadrzi je u najvecoj meri susam, pa zatim i ovas, integralni pirinac, soja, kukuruz, kokos, orah, lesnik itd. Izmedju ostalog i seme lana, ali u znatno manjoj kolicini od drugih nabrojanih namirnica. Ali uzimajuci u obzir kolicinu semenja u ishrani pasa, kolicina ove supstance je zanemarljiva. Ali ako pas unese 100-200 grama integralnog pirinca, to vec nije kolicina koja se poredi sa 5, 6 grama semenja. Da me ne shvatite pogresno, fitinska kiselina nije ni u kom smislu opasna po psa, ali njena funkcija je da formira takozvana helatna jedinjenja, koja u potpunosti sprecavaju, tj. blokiraju absorbciju prvenstveno cinka i gvozdja, a zatim i kalcijuma i magnezijuma, koji su za razvoj i funkcionisanje psa minerali od vitalnog znacaja. Sto bi znacilo da pas koji pojede pileca ledja uz 200gr integralnog pirinca ce vrlo verovatno odbaciti sav unesen kalcijum, tj. zahvaljujuci ovoj fitinskoj kiselini nece absorbovati ove minerale iz u ovom slucaju kostiju i mesa. Zato ja izbegavam prvenstveno ovsene pahuljice, a i integralni pirinac. Ove namirnice se ne preporucuju narocito onima sa stomacnim problemima...pa odatle recimo "prduckanje" kod pasa od susama(a i kod coveka  :D). Nacin na koji je moguce spreciti neabsorbciju minerala je da u istom obroku uz integralni pirinac obavezno ide jogurt koji sadrzi supstancu koja razbija ta helatna jedinjenja i dopusta kalcijumu i drugim mineralima da budu absorbovani. Jos jedan nacin je veca kolicina vitamina C u tom obroku, koji uradi istu stvar. Ni u tom slucaju nije obezbedjena potpuna absorbcija, ali eto korisna stvar za da znate vi zagrizeni integralci.  :D sm wink

Velika vecina vrsta belog pirinca ne sadrzi fitinsku kiselinu(u obradi zrna se gubi), a neke vrste je sadrze u 7-8 puta manjoj kolicini nego sto je to u slucaju integralnog.

Eto, raspisah se ja, mozda sam malo i preterao.  sm wink U svakom slucaju, beli pirinac  sm prst gore

Van mreže KENIP

• Full Member

« Odgovor #9 poslato: 21 Avgust, 2012, 13:39:16 »
Hvala na objasnjenju !!!
 Ja se maksimalno trudim da koristim nerafinisane i sto manje preradjene proizvode, pa kada sam odlucila da kuvam psima vodila sam se cisto medicinskim znanjima. Kako spremam sebi, tako i njima, s tim sto ja ne jedem zivo meso.... sm smesko1 . I pored iscrpnog objasnjenja, nema sanse da kupim beli pirinac, jer  odgovarajuce ugljene hidrate psi mogu da dobiju i iz drugih namirnica. Pogotovu moji, koji nisu radni psi i koji sluze za mazenje i igranje.  A i beli pirinac ima veoma viskok GI index, tako da ga kod starijih pasa treba oprezno dozirati, isto kao i intergalni.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 21 Avgust, 2012, 13:54:53 »
Naravno, tu je i niz drugih namirnica za obezbedjivanje UHa, ali eto ako bi poredili ove 2 vrste pirinca, moje je misljenje da za pse beli pirinac ima prednost.  sm wink

Nema na cemu  :D

Van mreže Anit@

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 21 Avgust, 2012, 14:03:55 »
Jel moze psima da se daje psenicni griz? Ja bih ga skuvala u surutci  :)

Van mreže Sparki

• Global Moderator

« Odgovor #12 poslato: 21 Avgust, 2012, 14:04:46 »
Post prebacen u temu o vocu. Radi preglednosti foruma, postavljajte pitanja i u za to otvorene teme

http://www.prirodapasa.com/index.php?topic=69.new#new

Van mreže Sparki

• Global Moderator

« Odgovor #13 poslato: 21 Avgust, 2012, 14:51:27 »

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 21 Avgust, 2012, 14:56:26 »
Jel moze psima da se daje psenicni griz? Ja bih ga skuvala u surutci  :)

Moze zasto da ne.  sm wink Ja nikada ne kuvam u surutci(verovatno se i kod nje menja struktura pri toplotnom izlaganju pa nema potrebe), ali mozes da probas. Ili skuvaj pa preli svezom surutkom...  sm prst gore

Sve te zitarice su slicne, narocito uzimajuci u obzir funkciju u psecoj ishrani. Moze da se kombinuje, jedan dva dana pirinac, pa testenina, ponekada griz, palenta. Bitno je da bas unese materijal od koga ce da stvori glukozu  sm wink