Autor Tema: PRELAZAK SA DEHIDRATA NA PRIRODNU ISHRANU  (Pročitano 8805 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

PRELAZAK SA DEHIDRATA NA PRIRODNU ISHRANU
« poslato: 18 Mart, 2012, 21:00:17 »
Evo par smernica ukoliko ste se odlucili da svog ljubimca, koji je do sada jeo dehidriranu hranu, prebacite na prirodnu ishranu.
Ukoliko je pas i ranije, uz industrijsku hranu povremeno dobijao nesto kuvano, ili sveze meso, prelazak je jednostavniji. Ukoliko je pas zdrav i bez problema gastrointestinalnog sistema, najverovatnije da sa nekim jednostavnijim svezim obrokom koji sadrzi namirnice koje je ranije konzumirao, necete imati problema. Kasnije samo dodajete nove namirnice, po malo i jednu po jednu dok pas ne navikne na sve

Medjutim, ukoliko je pas do sada bio samo na industrijskoj hrani, prilagodba bi mogla trajati nesto duze.
Isto vazi i za starije pse, pse sa digestivnim problemima ili ostecenog imuniteta.
Neki psi koji su ceo zivot bili na dehidratu, jednostavno ne tolerisu, tj. nenaviknuti su na potpuno nove enzime i strukturu sveze hrane. Uz to, "ne znaju" da zvacu i glodju kosti i sveze meso, pa im to, verovali ili ne, moze u pocetku predstavljati napor.
Ako dodje do problema kod prebacivanja na novu ishranu, obicno se manifestuju dijarejom ili povracanjem. Povracanje moze da usledi i ukoliko pas, odusevljen "pravom" hranom halapljivo pojede to sto ste mu dali...

Nakon odluke da psa prebace na ovaj nacin ishrane, neki vlasnici se susretnu sa situacijom u kojoj pas jednostavno ne zeli da pojede komad zivog mesa, a kamoli povrce. Dosta je pasa koji jednostavno nece da jedu kad nisu gladni... Ima ih raznih, a ovde cu pokusati da objasnim na koji nacin navici psa da jede prirodnu i zdravu hranu, kad on voli samo keksice, pastetice, kuvano meso i sl...

Nikako drugacije nego postepeno :)

Psi koji se neckaju dok jedu to najcesce pokazu na dehidratu, pa im onda vlasnici muljaju taj dehidrat sa kojecim kako bi im zamaskirali ukus.
Na kraju se ishrana psa svede na dehidrat i konzervisanu hranu...Onda vlasnik odluci da psa prebaci na "pravu" hranu, i imamo problem ili sa probavom, jer pas nije navikao na hranu koja nije industrijski procesuirana, ili je odbija da jede jer nema industrijskih pojacivaca mirisa i ukusa.
Otprilike kao kad dete naviknete na MC Donalds, supice iz kesice, pastetice itd, pa mu date da jede domacu supu i spanac :D

I...kako poceti?

Bilo bi najbolje da nadjete neociscen burag i samo njega date psu. Skoro da je nemoguce da ga pas ne prihvati, a obzirom na visoku biolosku vrednost koju on ima za pse, tesko da moze doci do ikakvog problema u varenju i probravi cak i kad se prvi put jede (osim ako ga pas ne proguta pa povrati zbog halapljivosti).
Ako nemate veze u klanicama ili "brata mesara", kao totalni pocetnik sigurno necete doci do buraga, pa pisem smernice sa onim sto nam je svima dostupno.

Kuvana piletina je obicno neodoljiva psima...Mozete je par dana mesati sa dehidratom. Kad zavrsite sa dehidratom, ubacite malo pirinca, pa sledeci dan malo sargarepe i persuna. Ako je pas bas izbirljiv, rascepkajte piletinu tako da je ne moze odvojiti od pirinca. Sargarepa i persun ne bi trebali da smetaju jer nemaju jak miris i ukus. Postepeno, dan za danom, dodajte po malo svezeg pileceg i juneceg mesa u hranu, kako bi se postepeno navikao. Vremenom smanjujte kuvano a povecavajte sirovo. Imajte uvek pilecu ili govedju supu za prelivanje obroka, ili domacu pastetu od mlevene kuvane jetrice kojom cete zamaskirati mirise dok se ne navikne.
Ovo obicno prolazi kod vecine pasa. Kod mog ni dan danas nije prosla sirova piletina, pa ako je i vas pas od takvih-koristite junetinu ili govedinu.
Vremenom ubacujte i drugo povrce, drugo meso, druge zitarice... Za pocetak eksperimentisanja bice dovoljne tikvice, sargarepa, koren persuna i celera, list persuna...

Ovo je bilo uputstvo za izbirljive pse... Kod starijih pasa i onih sklonijih dijareji kod promene ishrane, mozete slediti isto ovo uputstvo, s tim da pocnete sa belim pilecim mesom bez koze i sporije radite promene sa manjom kolicinom novih namirnica.

Zdravi psi koji nemaju zdravstvenih problema a nisu izbirljivi mogu sve ovo ubrzano proci, ili uopste ne moraju imati ovaj prelaz, vec im dajte jedan dan otkostenu sirovu piletinu ili junetinu pomesane sa malo pirinca, sargarepe i persuna prelivenih mesnom supicom i to je to.

Vecina pasa veoma voli juneca sirova rebra, jer su puna hrskavice a i mesa, pa im za pocetak prelaska mozete i to ponuditi, kao i govedji/juneci rep ili zglobnu kosku.

Ovo je ono sto mi je prvo palo na pamet...sigurno da ima jos smernica, ali napisace ih vec neko drugi. Ovo su osnove

Van mreže Filth

• Hero Member

Odg: PRELAZAK SA DEHIDRATA NA PRIRODNU ISHRANU
« Odgovor #1 poslato: 18 Mart, 2012, 22:34:10 »
Ja bih dodao da ce vecina pasa koji su odrasli na dehidratu u samom pocetku dobiti manji ili veci proliv. To ne treba da vas zabrine, jer je ovako velika promena prosto nesto sto mora da prouzrukuje promenu stolice. Ne bi mi preporucivali prirodnu ishranu da nije ona nesto totalno drugacije od dehidrata.  ;) Pa shodno tome psa treba pustiti odredjeni period da se na nove namirnice navikne. Ukoliko nastavite sa davanjem onoga sto je uzrokovalo proliv, pas ce svakim obrokom tu hranu prihvatati sve bolje i stolica ce biti sve formiranija. Taj period privikavanja i vracanje stolice u normalnu najcesce traje nekih 3, 4 dana. U prvom pokusaju davanja mesa treba poceti sa jednostavnim dodacima kao sto su pirinac i po koje povrce(kuvana sargarepa, list persuna, spanac...). Unapred znajte da je to sto pripremate psu hrana koju on vise voli od granula, i da ce u narednom periodu verovatno odbijati granule. Zato ako ulazite u ovu pricu budite spremni da se suocite sa cinjenicom da cete verovatno do kraja zivota pripremati hranu vasim psima.  :) Sto i nije neka muka kada se uigrate, a zarad kompletnog zdravlja vaseg psa vredi svaki minut potrosen na pripremu i nabavku...

Jos jedna stvar je jako bitna. Psi razlicito reaguju na razlicite vrste mesa. Sto znaci da ukoliko ste ga navikli na recimo junetinu ne znaci da je pas potpuno spreman da jede recimo piletinu u bilo kakvom obliku. Polako navici psa na razlicite vrste mesa postepenim povecavanjem porcija i laganim prelazom. Pri izboru prve vrste mesa u procesu prelazenja najbolje je izabrati ono meso koje je pas dobija kroz dehidrat. Jednom kada je pas naviknut na razlicite vrste mesa, povrca, voca i generalno svih prirodnih namirnica bicete slobodni da uzivate u pripremi razlicitih obroka i kombinovanju razlicitih namirnica. Kroz kombinovanje cete uociti ono sto vas pas manje ili vise voli, ono sto mu je omiljena hrana, ono sto mu iz nekog razloga smeta i ne prija, itd. pa cete shodno tome praviti obroke po ukusu vaseg psa. Kod izbirljivih pasa i sam prelazak i ova analiza manje ili vise omiljenih namirnica traje malo duze.  :D

Najvaznije je proces prelazenja odraditi POLAKO, i POSTEPENO, to upamtite a sve ostalo ide u hodu.  ;)

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 28 Mart, 2012, 18:06:46 »

Neki psi su jednostavno mrljavi, probirljivi, stvoreni da maltretiraju svoje vlasnike...Ja sam u pocetku mislio da je to razmazenost, ali ipak mislim da je to nesto genetski.  sm wink Ja imam nekoliko metoda, fora, caka o kojima mogu da pisem i koje nekada pale nekada ne, ali mislim da je to sve do jedinke i da ukoliko ove metode pale kod stelle ne znaci da ce upaliti kod wilka ili tvog muzjaka.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 28 Mart, 2012, 21:17:32 »
 ja sam mislila da ce konkurencija da pomogne Wilijevom apetitu ali nije. samo prvi dan kad je u drustvu pojede ko covek, al odmah sutra se vraca na staro. odustala sam od nerviranja kad je treci dan u odgajivacnici, kad smo im bili u poseti, njuskom gurnuo svoju ciniju barfa prema stencima  :itwasntme:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 28 Mart, 2012, 21:36:22 »
otkrila sam par formula koje kod ovog pale.
prva je totalna raznovrsnost-ne daj boze da 2 dana jede isto  sm prst no no

druga je masna pileca supa sa kojom sve zalivam, ili domaca pasteta od kuvane jetrice.

trece je najveci pogodak a to je priprema povrca sa komadom masnijeg mesa u kesi u rerni. to sve jako vino pokupi mirise, zadrze se sokovi i onda to pomesam sa svezim mesom (povrce ispasiram i pomesam sa sokovima koje meso pusti). to sam otkrila kad sam uvidela da ako nesto pecemo u rerni, on strajkuje gladju 3 dana pri samoj pomisli da postoji i meso iz rerne...ono...dam mu hranu, a on ode do prazne rerne i njuska...

batat mi se pokazao kao dobar skrob. iako nema mnogo kalorija-deluje na liniju. i makarone za kuru tovljenja pred izlozbu  sm zelenko
normalno-sve umuljano u socne masnoce.

posto uspevam da mu uvalim obrok svezeg mesa 2-3 puta nedeljno, kada mu dajem kuvano, obavezno dobije i junece rebro koje ima i mesa i kostiju i to hoce skoro pa uvek.

spasava me i sto ovde kupujemo barf koji on rado jede ako ga nije jeo 4-5 dana  :itwasntme:

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 28 Mart, 2012, 21:51:52 »
Evo napisacu nesto od onoga sto sam ja radio u nadi da se stelli poveca apetit.  sm redface

Pomeranje cinije nije nikako funkcionisalo. Delovalo mi je kao da je bas briga sto sam joj pomerio ciniju. Kao neko kome hrana ne predstavlja bas nista, pa se samim tim ne uzbudjuje kada ja donosim ili odnosim ciniju. Onda sam joj hranu ostavljao da stoji, jutranji obrok par sati, vecernji celu noc. Za divno cudo ovaj vecernji je obicno jela u toku noci, i do jutra manje ili vise pojela. Ovaj preko dana je redovno mrljavila. Onda sam probao da joj svu kolicinu dam uvece, ali bi i tada pojela samo polovinu.

Druga stvar koja je jedno vreme palila je svakodnevno spremanje i svakodnevno sveze meso. Tad je jos bila stene i bukvalno sam svakog jutra bio na pijaci i kupovao meso. Onda je i tek spremljene/skuvane namirnice pocela da mrljavi.

Pored toga po nekada je palilo da sve sto spremam spremam u formi corbice. Prokuvam meso pa dodam tu corbicu od kuvanja, lepo mirise, masna je...i ona pojede. Neki period...nakon koga je pocela da samo pije corbicu, a veci deo sadrzaja ostavlja u ciniji.

Tako smo se mi mrcvarili, malo jela, malo nije...pa jede 3 dana lepo, ja sav srecan, onda ne jede 3 dana itd. E onda se otrovala, trovanje jedva prezivela i od tog trenutka narednih par meseci jela kao nevreme.  sm zelenko Sta god joj se da, stvarno nikakvih problema nije pravila. Posle perioda od par meseci je opet pocela da pravi probleme, ali ne nalik onima sa samog pocetka, vec sitnije probleme. Ne pojede sve, pa pojede kasnije, ili ostavi pirinac, ponekada pojede samo meso pa posle mrljavi ostatke itd.

Ono sto je zanimljivo i sto smo zakljucili na osnovu svega je da kada je odvojena od mene(kod roditelja) jede super. Kada je kod mene jede solidno, a kada sam ja sa njom kod roditelja skoro pa ne jede uopste. Kad god odem samo se mlati, glupira, ludira...i u trenutku kada napustim kucu ode i pojede sve sto kada sam joj servirao nije htela. Sta je tu fazon ne znam, ali bukvalno kad joj odnesem ciniju njusne par sekundi i odmah potrci nazad za mnom.

Desavalo se i da joj dam punu ciniju mesa gde se ona ponaza kao kaznjena, nesto spusta glavu, sva sumorna...a onda uzmem parce suvog hleba i stavim u ciniju preko mesa. Ona ode do cinije, pojede suv hleb i vrati se nazad pognute glave.  :wonder: To moram da snimim pa da vam pokazem. Sve u svemu neobicno izbirljiv pas  sm wink

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 28 Mart, 2012, 21:53:50 »
Zaboravio sam da sam jednom prilikom, usled njenog odbijanja da jede papaline, jednu po jednu bacao u vazduh a ona ih hvatala kao lopticu i jela. Jedino je tako funkcionisalo, a ja ona njena rebra vise nisam mogao da gledam... sm smesko2 :D

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 28 Mart, 2012, 21:56:06 »
vidis, probacu sa bacanjem  sm prst gore
jao, kako sam se ismejala sa ovim "ko da je kaznjena".. isto je i ovde  sm cepko

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 28 Mart, 2012, 22:04:02 »
garant ce i ovaj moj tako  sm cepko

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 29 Mart, 2012, 11:21:33 »
Ta kombinacija ribe i mlečnih proizvoda nije baš najsrećnija...Tj. treba je izbegavati. Jel ste probali girice da blago prokuvate ili prepečete, to obično upali?

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 01 April, 2012, 22:37:52 »
80% mleka je protein kazein, on se ne slaže sa nekim proteinom iz ribe, ne mogu ni ja tačno da se setim tačno šta je u pitanju. Možda je fora u tome što se kazein vari i do 8-9 sati, a riba mnogo kraće. Kazein je takođe zaslužan za to da mleko može da promeni agregatno stanje, tj. da se siri, pa možda ima neke veze i sa time...

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 02 April, 2012, 08:29:10 »
80% mleka je protein kazein

Da ne shvati neko pogresno, nije 80% mleka kazein, vec je kazein 80% od svih proteina koje nalazimo u mleku. Znaci najveci deo proteina koji se nadje u mleku(kojih ima 3-4%) je zapravo kazein.

Jos da dodam na ovo kristinino da to neslaganje izmedju kazeina i nekog sastojka iz ribe utice na to da se umanjuju beneficije i ribe i mlecnog proizvoda. Pa je u cilju maksimalnog iskoriscavanja sastojaka i ribe i mlecnih proizvoda preporucljivo davati ih odvojeno. Sad sta se vezuje za sta i na koji nacin ne znam, ali u svakom slucaju ce pas najvise dobiti ukoliko u jednom obroku dobije ribu, a u drugom mlecni proizvod.

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #12 poslato: 15 Septembar, 2012, 00:54:15 »
Pitam ovdje, jer nisam naletila na drugim temama, ali ako sam fulala, premještajte:

U jednom obroku, koliko bi idealno trebalo da bude mesa, povrća, ugljikohidrata?
Recimo u postotku!
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 15 Septembar, 2012, 10:44:15 »
Imas ovde odgovor  sm smesko1

http://www.b92.net/ljubimac/psi.php?yyyy=2012&mm=09&nav_id=642693

Zavisi naravno od psa do psa, od velicine, od aktivnosti, od specificnih potreba, uzrasta...ali svi ovi faktori dovode do blage promene u ishrani, nista se tu bitno ne menja. Moj pas je u sustini na skoro pa identicnoj ishrani od rodjenja pa do danas. Ne mislim na isti obrok svakog dana, vec na istu ishranu, iste stvari dobija i sada i dobijala je sa 3, 6, 11, meseci...nista se tu bitno nije promenilo.

Meso za odraslog psa 60-70%, "ostatak" povrce, voce, zitarice...sve sto ulazi u prirodnu ishranu. Zitarice nema potrebe vise od 10-15% (opet zavisi od potrosnje energije), a ostalo je povrce, mlecni proizvodi, neka vocka. I ovo je naravno okvirno, i ne mora svakodnevno da se postuje. Moze jednog dana da dobije 40% mesa, jednog dana samo meso, jednog vise pirinca, jednog uopste...bitno je da ishrana bude balansirana i raznovrsna i da zadovolji potrebe psa u nekom kracem periodu.  sm wink

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
« Odgovor #14 poslato: 29 Oktobar, 2012, 19:59:14 »
Mi smo sada skoro potpuno izbacili dehidrat. Danas i sinoć ga uopće nisu dobili i to ubuduće namjeraam koristiti samo ako baš moram.  Prihvatili su odlično, proljeva nije bilo, iako još uvijek pratim situaciju. Promjena u ponašanju nema, čak mi se čini da su još veseliji nego prije. A kako i ne bi bili, totalno ih razumijem. Trenutno smo na ribi,voću i povrću, a postepeno ću im dodavati piletinu i junetinu.
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.