Autor Tema: Izgled stolice u zavisnosti od ishrane ili bolesti  (Pročitano 35633 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Sparki

• Global Moderator

Izgled stolice u zavisnosti od ishrane ili bolesti
« poslato: 06 Jun, 2012, 19:52:22 »
Evo zanimljive teme...Prvi pokazatelj iskoristivosti hrane koju pas jede jeste izmet. Sto je manji, cvrsci i tamniji, znaci da je pas dobio kvaitetan obrok iz kojeg je iskoristio najvise sto moze. Sto je stolica obilnija, jasno je da vecina hrane nije probavljena ni iskoriscena. Zuta stolica obicno pokazuje veliku kolicinu zitarica u hrani, bela je obicno i veoma tvrda a uzrok je velika kolicina kostiju. To su one, svakodnevne stolice zdravih pasa. Imamo i dijareju koja u zavisnosti od toga cime je izazvana moze biti sirokog spektra boja, od crne do krvave. Evo slika za poredjenje:

Slika je Purinina, ali vazi sa svaku vrstu prehrane.

Posto svi skupljamo kakicu za svojim psima, ne bi bilo lose i da uslikamo i stavimo poredjenja.
Sigurna sam da ce koristiti neupucenim vlasnicima...

npr...neko moze da se zapita zasto je izmet jako mekan i taman, a da se ne seti da je psu dao previse jetre u obroku i sl

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Izgled izmeta u zavisnosti od ishrane ili bolesti
« Odgovor #1 poslato: 07 Jun, 2012, 18:34:51 »
Svaka čast na temi, samo mislim da mnogi članovi neće imati stomak za nju
 sm smesko1

Van mreže Sparki

• Global Moderator

« Odgovor #2 poslato: 07 Jun, 2012, 22:11:30 »
Kakav stomak kad svaki dan to gledamo uzivo i kupimo rukama...valjda smo se navikli  :D

Cim bude prilike, stavljam govance na granulama i govance na mesu  :nod:

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 13 Jun, 2012, 21:06:13 »
kakav stomak kad svaki dan to gledamo uzivo i kupimo rukama...valjda smo se navikli  :D

Jok ja  sm prst no no mislim ne skupljam rukama  sm zelenko
Od prvog reda mi se uvek "umusi" motika....pošto se desi ponekad da bude ređa stolica, bez obzira što ne jede granule.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 13 Jun, 2012, 22:32:15 »
eto i mene sa corpus delictijem cim dodjem kuci i krenem da skupljam za wilijem...nije da dalje od kuce bojkotujem skupljanje, nego smo na velikom placu sa 15 pasa pa tesko da bih ubola pravo, koliko god ja poznavala svog psa  :D

Van mreže Sparki

• Global Moderator

« Odgovor #5 poslato: 16 Jun, 2012, 12:17:19 »
Evo nekih cestih pitanja i odgovora kad je u pitanju stolica. Odnosi se uglavnom na pse koji se hrane prirodnom hranom, ali ima objasnjenja i za one koji pse hrane dehidratom

-Da li je normalno da moj pas ima meku stolicu?
Nista cudno ukoliko ste davali masno meso, niste skinuli kozu sa piletine, dali previse jetre ili pak previse ugljenih hidrata. To moze biti i pokazatelj da ste krenuli suviše brzo sa uvođenjem novih namirnica.

-Da li je to normalno da stolica mog psa da bude suva i da se mrvi?
Da, i to pokazuje da ste dali previse kosti, a nedovoljno misicnog tkiva.

-Da li je to normalno da stolica bude zuta?
Ova boja stolice je obicno tipicna za pse koji jedu vecu kolicinu zitarica (ili dehidrat bogat zitaricama) ili kada ishrana sadrzi veliku kolicinu piletine

-Da li je normalno da stolica mog psa bude izuzetno tamna?
Jako tamna stolica je obicno pokazatelj da je pas hranjen vecom kolicinom iznutrica. Ukoliko je stolica meksa a tamna, obicno je uzrok i veca kolicina iznutrica i veca kolicina mesa, a nedostatak kostiju u obroku. Tamna a cvrsta stolica je uredu.

- Da li je normalno da se vide ostaci kostiju u stolici?
Za neke pse je potrebno malo više vremena da telo ponovo nauči da vari delove kostiju ako je naviklo na dehidrat. U početku, možda ćete videti male delove kosti u stolici. Ništa ne brinite, digestivni trakt psa ce ubrzo nauciti i to da savladjuje.

- Da li je normalno da se vide ostaci povrca i zitarica u stolici?
Psi ne probavljaju vlakna. Zbog toga se vlaknaste namirnice koje idu u dehidrate melju i kuvaju. Zbog toga je velika stolica kada pas jede dehidrat sa zitaricama, jer ih ima previse i pas ih ne iskoriscava.
Ostaci pri prirodnoj ishrani su pokazatelj da namirnica (mrkva, seme, pahuljice...) nije adekvatno pripremljena za psa. U temama o povrcu i zitaricama pisu nacini pripreme kako bi se zadrzali korisni sastojci a struktura razbila dovoljno kako bi je pas uspesno probavio i iskoristio. Sami ostaci ovih namirnica u stolici (kada izadje u obliku u kom je i uslo) ne smetaju. U tom slucaju oni malo ociste creva i to je sve. Pas ih nije iskoristio. Sve sto izadje na drugu stranu je neiskoristeni deo hrane

-Da li je normalno da stolica mog psa da bude veoma mala?
Da! Ovo je jedna od mnogih beneficija prirodne ishrane!  Mali stolica ne znači vaš pas ima zatvor, vec da je iskoristio veliki deo onoga sto je uneo u sebe i jako malo toga ima da izbaci u vidu otpada. Ako pas ima zatvor, on ne vrsi nuzdu uopste ili samo pokusava da je vrsi a ne uspeva

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

Odg: Izgled stolice u zavisnosti od ishrane ili bolesti
« Odgovor #6 poslato: 16 Jun, 2012, 21:39:19 »
Moj pas najčešće jede piletinu, i mogu da potvrdim istinitost napisanog u postu iznad. Pogotovo ako je piletina sa debljom kožom, prizor zaista nije lep  :lipssealed:
Nisam nikada razmisljala na način da ako dajem masnije meso dodam i više kostiju ali to je ustvari potpuno logično  sm redface
Liza u <3

Van mreže Seabiscuit

• Global Moderator

« Odgovor #7 poslato: 27 Avgust, 2013, 12:25:40 »

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 27 Avgust, 2013, 13:54:08 »
Je l ovo neka vrsta kviza? Sta mozemo zakljuciti iz zadatih stolica?  sm lol1

Ja bih rekao da je prekjuce kasno uvece jeo piletinu(verovatno ledja), pa juce ujutru kakio vrlo malo, i veoma formirano. Zatim je za dorucak oko podneva dobio parce dzigerice, koja je popodnevnu kaku ucinila crnjom. Dok je vlasnicka porodica rucala, sa stola je izmamio parce sira i 2 grilovane tikvice, od kojih je vecernja stolica bila mekanija. Usled uzbudjenosti losom stolicom, vlasnica odlucuje da(mislim da je musko stene u pitanju) ljubimac za veceru dobije granule, kako nista ne bi rizikovala i kako bi bila sigurna da je dobio sve sto mu je potrebno i sve na pravi nacin izbalansirano.

Kao posledica vecernjeg obroka, Bubi je 'ovog jutra' kakio cak 3 puta.

sm lol1

To meni govori ova slika.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 27 Avgust, 2013, 13:56:45 »
Što volim da čitam Filthove postove. :)  sm prst gore
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 27 Avgust, 2013, 15:18:04 »
Moj prvi zaključak je bio čoveče koliko ovaj pas ke*a  sm smesko1 Nego kako zaključi da je vlasnica u pitanju  :D

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #11 poslato: 27 Avgust, 2013, 15:27:52 »
Veoma kreativan odgovor Filth, but wrong answer! Beep!

Evo ja otisla na doticni blog i nasla doticni post:

http://boogiebt.wordpress.com/2012/11/21/what-is-my-dogs-poo-telling-me/

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 27 Avgust, 2013, 15:53:36 »
S obzirom da nije znao o čemu se radi, i nije wrong. Može da bude, ali ovde to nije slučaj.  sm wink A one silne postove ću probati da iščitam kasnije.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 27 Avgust, 2013, 16:14:32 »
Moj prvi zaključak je bio čoveče koliko ovaj pas ke*a  sm smesko1 Nego kako zaključi da je vlasnica u pitanju  :D

sm zelenko cim se u neku materiju bespotrebno udje ovoliko duboko...velika je verovatnoca da je vlasnica u pitanju.  sm smesko1

Ali aj to, nego sto ime ljubimca promasi sam za jedno slovo  sm lol1

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 27 Avgust, 2013, 16:24:34 »
 sm cepko