Autor Tema: Vegetarijanska prehrana  (Pročitano 9033 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lara-ns

• Full Member

Odg: Vegetarijanska prehrana
« Odgovor #15 poslato: 02 Novembar, 2012, 18:37:07 »
Ako si htio životinju kojoj uopće nije potrebno meso, nisi trebao nabaviti psa.
sm prst gore

Nabavite zeca! Ja ga imam i on je pravi vegetarijanac tako da... to je pravi izbor  sm prst gore  a pas je mesozder moze mu se koji dan preskociti meso ali ishrana bez mesa je neprihvatljiva!

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #16 poslato: 02 Novembar, 2012, 19:00:23 »
ne znam gde da postavim pitanje pa bi mogla ovde.... Planiram da joj napravim paletnu sa zeljem,susamom,lanom,mesom... jel sme zelje da jede pas? prvi put bi jela zelje pa zato pitam...

ako psima dajemo blitvu, spanać i koprivu ne vidim zašto bi bio problem dati zelje. aj da vidimo da li je neko imao iskustva sa tim

ovde imaš dosta o povrću
http://www.prirodapasa.com/index.php?topic=68.0

ovde imaš o osnovama prirodne ishrane
http://www.prirodapasa.com/index.php?board=44.0

a ovde imaš razna iskustva ljudi i možeš da postavljaš pitanja
http://www.prirodapasa.com/index.php?board=43.0

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 02 Novembar, 2012, 19:24:57 »
Davala sam ja zelje, jer ja uglavnom samo zeleniš i dajem, nije bilo nikakvih problema.

Van mreže lara-ns

• Full Member

« Odgovor #18 poslato: 02 Novembar, 2012, 20:16:21 »
Davala sam joj spanac,blitvu pa mislim da nebi bilo problema ni sa zeljem ja to skuvam izblendiram izmesam i super sve pojede  sm cackalica

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #19 poslato: 02 Novembar, 2012, 21:26:15 »
Vegetarijanstvo u pasa je zapadnjački kompleks.

Jedna moja poznanica je vegetarijanka i živjela je Indiji 5 godina i u kompletu prihvatila njihov svjetonazor i način života. Ima 3 psa i jako puno mačaka.
Jednom prilikom sam je pitala kako ona kao 'zadrti' vegetarijanac gleda na to da svoje pse i mačke hrani mesom, na što mi je odgovorila da ih ona hrani u skladu sa njihovom prirodom i da koliko joj je god žao životinje koja je uginula zbog toga, svjesna je da je to 'zakon prirode'. S druge strane, čovjek, kao svejed i kao svjesno biće može sam odlučiti da svojim načinom života ne pridonosi nepotrebnom ubijanju životinja.

Meni je to bilo sasvim dovoljno o toj temi, pogotovo jer je došlo od osobe koja u HR živjela i živi asketskim 'indijskim' životom
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 24 Jul, 2013, 12:46:22 »
Jest' da je mačka u pitanju, al' verovatno ni pas ne bi prošao bolje u ovom slučaju.

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #21 poslato: 24 Jul, 2013, 12:55:39 »
O boze strasno. Pa ljudi su debili  sm ljutko

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #22 poslato: 24 Jul, 2013, 13:19:18 »
glupost je neuništiva
 :mad:

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 25 Jul, 2013, 18:48:02 »
Živo me interesovalo šta to dobro ljudi vide u ovom načinu ishrane pasa i mačaka, pa sam malo guglala, evo prevoda jednog interesantnog teksta:

Da li vaše ljubimce trebate hraniti vegetarijanski?
Koji su rizici ovakvog načina ishrane?

Ljudi donose odluke šta će jesti na osnovu svojih verovanja i porekla, uključujući zdravstvene, ekološke, političke, kulturne i verske ideale. Neki ljudi svoj način ishrane prenose i na svoje pse. U jednoj studiji 100% vlasnika ljubimaca koji se hrane vegetarijanski su i sami vegetarijanci.

Ejmi Šort iz Bruklina je rekla svom veterinaru da je sveoje domaće kratkodlake mačke počela da hrani komercijalnom vegetarijanskom hranom od njihovog trećeg meseca. ''Zato što sam vegetarijanka, trudim se da živim svoj život saosećajno koliko je to moguće'', kaže ona, '' i jednostavno nisam mogla da se složim sa idejom kupovine hrane životinjskog porekla za svoje ljubimce''.

Osim sitnih stomatoloških problema za jednu i prolećnih alergija za drugu mačku, Ejmi kaže da su njene ljubimice koje sada imaju 8 godina srećne i zdrave. Kaže da je ni veterinari nisu odgovarali od ovakvog načina ishrane, ali da je većini prećutala istinu o tome.

Ishrana pasa i mačaka bez mesa je kontroverzna i može biti rizična. Evo šta biste trebali da znate:

Psi i mačke vegetarijanci, upozorenja

Lev Olson, autor knjige Raw and Natural Nutrition for Dogs je rekao:''Pokušavati ishranu mačaka ovakvim načinom ishrane bi bilo kao kada bi svog konja hranio mesom. Pokušavate da naterate životinju na nešto za šta nije stvorena.

''Za mačke, to je zaista neprimereno. To ide protiv njihove fiziologije i nije nešto što bih preporučio uopšte'', kaže Cailin Heinze, veterinar nutricionista. ''Psi mogu da se hrane na ovakav način, ali pri tome treba biti izuzetno pažljiv, postoji previše prostora za greške, ovakav način ishrane sigurno nije primeren, jer je potrebno da ishrana pasa sadrži bar malo proteina životinjskog porekla''

Rizici vegetarijanske prehrane za vaše ljubimce

Psi i mačke određene nutritijente obrađuju drugačije od ljudi. Evo i primera.

Vitamini A i D: psi i mačke ne mogu da proizvode vitamin D u svojoj koži, tako da on mora biti u ishrani. Vitamin D mora biti D3, koji potiče iz životinjskih izvora, ne D2 koji dolazi iz izvora na biljnoj bazi.''Ljudi i psi mogu da koriste D2 u određenoj meri, ali je mačkama zaista neophodan D3'' kaže Heinze.

Taurin:  Psi mogu da proizvedu taurin ukoliko su iz ishrane obezbeđeni pravi gradivni blokovi. Mačke ne mogu ni na koji način da naprave svoj taurin, tako da se smatra da esencijalne amino kiseline ove vrste moraju biti prisutne u dovoljnoj količini u hrani. Obe vrste mogu da trpe nedostatak taurina.

Potencijalni problemi

Rizici ovakve ishrane pasa i mačaka uključuju:
-neadekvatan unos proteina
-neravnoteža pojedinih amino kiselina kao što su taurin i L-karnitin
-nedostatak vitamina i minerala (kao što su vitamin B, kalcijum, fosfor, gvožđe)koji se u idealnim količinama mogu dobiti sami iz mesa i drugih proizvoda životinjskog porekla. Ako se psi i mačke duže vreme hrane vegetarijanski, ovi dijetetski problemi mogu dovesti do ozbiljnih i nekad nepopravljivih medicinskih problema. Veterinari najčešće pominju problem vezan za taurin - diletativnu kardiomiopatiju (uvećano srce sa slabim kontrakcijama i loše sposobnosti pumpanja). Nizak nivo taurina takođe dovodi do problema sa reprodukcijom, rastom i očima.

Za i protiv

Ako razmišljate o vegeterijanskoj prehrani za vašeg ljubimca ima mnogo o čemu da se razmisli, to nije nešto što treba olako shvatiti. Ovo su tri smernice koje treba slediti:

-nikada nemojte vegetarijanski hraniti štence i mačiće, niti pse i mačke koje će imati potomstvo
-konsultujte se sa veterinarom nutricionistom koji može da analizira komercijalnu ili domaću vegetarijansku prehranu ljubimca i da vam da preporuku za zdravstvenu zaštitu
-dogovarajte redovne preglede uključujući analizu krvi sa vašim veterinarom, bar 2 puta godišnje

Preuzeto sa: http://pets.webmd.com/

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 25 Jul, 2013, 18:55:15 »
Ni svoju ni Boltovu ishranu ne mogu da zamislim bez mesa.  :shake:
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže PericaIzVica

• Sr. Member

« Odgovor #25 poslato: 25 Jul, 2013, 20:04:24 »
Ni svoju ni Boltovu ishranu ne mogu da zamislim bez mesa.  :shake: