Autor Tema: Socijalizacija  (Pročitano 710 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dikajedk

• Newbie
  • *

Socijalizacija
« poslato: 17 Januar, 2017, 19:59:33 »
Moj pas, rase nemacki ovcar, i ja imamo problem sto se tice odnosa sa drugim psima. Znam da je moja greska sto ga nisam navikavao bas od malih nogu, ali on je kod mene od svog 13. meseca zivota, i na dalje nisam radio preterano aktivno sa njim. Sada ima 3 godine, i verovatno je vrlo teze nauciti ga nesto. Naucili smo da sedne da legne i te neke osnovne komande. Medjutim, setanje na povodcu i bez njega uz levu nogu nam ne ide, niti drustvenost sa drugim psima. Prolazak pored dvorista ume da bude naporan, jer laje, a cimanjem i pokusavanjem da mu privucem paznju, nista nisam uradio. Voleo bih da prodje pored drugog psa opusteno, i da gleda u mene, ali njega vise zanima sve okolo osim mene. Iako me obozava, u dvoristu cvili od srece, i obozava da se mazimo, ali kada izadjemo, sve ga drugo zanima. Nema svoju igracku koju voli, nista od toga ne voli, ni loptice. Jedino granule, ali i to u dvoristu, dok se setamo, nekada samo pomirise i nastavi svoja interesovanja. Izvinjavam se zbog duzeg teksta, molim za par saveta, bio bih zahvalan.

sm smesko1

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
Odg: Socijalizacija
« Odgovor #1 poslato: 18 Januar, 2017, 08:45:00 »
Probaj sa necim ukusnijim od granula, npr skuvaj virslu i iseckaj na sitne komadice.

Ako vec ne koristis davilicu, stavi mu davilicu. Ako imas problem da cimnes psa malo jace, (kao ja  :itwasntme: ) onda uzmi koralnu davilicu.

Nemoj da ocekujes da ce moci da se druzi sa drugim psima, ali mislim da mozes da postignes da ih ignorise dok setate na povodcu.

Van mreže Dikajedk

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 18 Januar, 2017, 10:26:21 »
Koristim davilicu, i cimam veoma jako, veruj mi, ali on to kao da ne oseca, ne reaguje :D Ako je bas navucem skroz gore na grlo, on vidi da se davi, ali ni tada ne odustaje  :D A sa virslama cu probati  :itwasntme:

Van mreže Dikajedk

• Newbie
  • *

« Odgovor #4 poslato: 18 Januar, 2017, 11:10:48 »
Mislis da ce pomoci? Ja ne zelim da njega boli, i da ga na bilo koji nacin mucim, hocu kroz igru da sve savladamo.  :( :(

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #5 poslato: 18 Januar, 2017, 13:47:41 »
Moje misljenje je da korekcija nepozeljnog ponasanja i nagradjivanje pozeljnog ponasanja daje najbolje rezultate. Korekcija mora da bude dovoljno jaka da bi imala bilo kakvog efekta, dzabe da ga vucaras ako je korekcija nedovoljno jaka, nece imati nikakvog efekta na ponasanje.

Koristila sam koralnu ogrlicu i ne bih je menjala :) Ne mozes da povredis psa, bitno je da je koristis samo za korekciju a ne da ga pustas da konstantno vuce sa njom (tj da ogrlica bude stalno stegnuta) i naravno treba da je skidas kad niste u setnji.

Van mreže Tamaretina

• Hero Member

• Mookie App
« Odgovor #6 poslato: 23 Januar, 2017, 15:27:37 »
Mnogo je pisano na ovom forumu o ponasanju pasa, njihovoj medjusobnoj komunikaciji i sa nama.

Moj pas ima 4 godine. Reaguje na druge pse. Teska je samo 10kg pa je meni lako da je povucem, ali ima glas kao da je dvoglavi doberman. Digne dreku da cela ulica poskoci a ima drugih pasa koji odmah pocnu da se brane od opasnosti.
Nijedno mehanicko sredstvo, ogrlica, davilica, am X ili H, nikakva korekcija dizanjem na gore, vuca unazad, cimanje povocem, niti fizicki kontakt nisu smanjili intenzitet reakcije kada bi narednog puta srele nekog psa, bilo na ulici u setnji bilo iza dvorisne kapije. Ono sto sam primetila je da se ona vremenom navikavala na fizicku prisilu, pa ako je ja cimam povocem, sledeci put moram jace. Ako je povucem nazad, ona pocne vise da vuce u setnji, tj. manje joj smeta fizicka nelagodnost.
Moje vokalne reakcije su funkcionisale samo prvih par puta, dok sam uspevala da je iznenadim novom recju. Nakon toga, morala sam glasnije da viknem, brze, sto je samo komplikovalo setnje i multiplikovalo moje nerviranje na njene reakcije.

Iz mog iskustva, nakon 4 godine citanja raznih teorija i istrazivanja, i suzivota sa mojim psom, uz tri skole za psa koje smo zajedno pohadjale, najefikasnije je: ignorisanje i proaktivan pristup setnji. Sto sam uspesnije ignorisala njene reakcije, ne samo cutanjem i bez cimanja, vec svojim stavom npr okrenem se u suprotnom smeru od drugog psa, gledam pravo ispred sebe, a proaktivno se potrudim da osmislim putanju kojom idemo i koliko je moguce izbegnem da idemo u susret psu na kog je juce lajala ili izbegnem da je izvedem napolje ako neki drugi pas trenutno njuska ispred naseg ulaza, to su njene reakcije na druge pse bile redje i manjeg intenziteta. To podrazumeva i da su nase setnje vreme za nju, ne vodim je u setnju da gledam izloge ili da se vidim sa prijateljima, vec bukvalno odvojim sat vremena i trudim se da to bude mirno i kvalitetno vreme za nju.

U medjuvremenu sam uvidela da su moje pozitivne reakcije/pohvale, ako je ona uspela da ignorise drugog psa, kontraproduktivne. Jer sam onda ja u alert modu kad znam da neki pas ide u susret nama, posto moram da podesim tajming pohvale, a to se prenosi na mog psa pa opet drugi pas postaje neka smetnja, nesto sto mora da se desi da bi ona dobila hranu ili pohvalu. Preterano je komplikovano jer ja samo hocu da prodjemo normalno i tiho na 2 metra od drugog psa.

Ono sto nam jako pomaze u poslednje vreme je i organizovana setnja sa drugim psima za koje znamo da nisu agresivni i za koje znamo da imaju ljude koji su razumni. To znaci setnja u kojoj nema interakcije sa drugim psima, idemo jedni pored ili iza drugih, bez price, bez kontakta, na 5 metara rastojanja i setamo nogu pred nogu. Poenta je da psi jedni pored drugih normalno hodaju i njuskaju, istrazuju. Ako mozes da nadjes nekoga ko ima stabilnog, nezainteresovanog psa za druge pse, a to nije tako lako naci, ali ako mozes da organizujes bar jednom mesecno zajednicku setnju, posle nekoliko puta verujem da ces imati i bolji uvid u ponasanje svog psa, sta mu u stvari smeta pa reaguje na druge pse, da li ti svojim ponasanjem nekad uzrokujes reakcije tvog psa, a videces i napredak u intenzitetu tj. slabljenje tih reakcija. Srećno, uz puno strpljenja i razumevanja!

Van mreže Dikajedk

• Newbie
  • *

« Odgovor #7 poslato: 26 Januar, 2017, 14:25:34 »
Hvala puno na savetima, pokusacu da dam sve od sebe. Necu odustati nikada, obecavam :D :itwasntme:

Van mreže Marina Lukic

• Newbie
  • *

« Odgovor #8 poslato: 05 Februar, 2017, 13:48:47 »
Imam azijata star je godinu i po dana. Ima otprilike 70-80kg ogroman je i samim tim je otezano meni i mami da ga setamo vec to rade jacr polovine u kuci ali nazalost retko. ima veliki boks imamo dvoriste, izbegavamo da ga zatvaramo jedino kad moramo npr kad nam neko dodje u goste. Naucili smo ga da kad kazemo boks da ode sam unutra, sedne i ceka da ga zatvorimo. Nije pustan u kucu nikad, uglavnom je ispred vrata i kontrolise ko prolazi ulicom

Van mreže Marina Lukic

• Newbie
  • *

« Odgovor #9 poslato: 05 Februar, 2017, 13:50:38 »
medjutim ove zime kad su bili veliki minusi tata je dosao do zakljucka da ga drzimo u kuci u hodniku, da je njemu hladno i u kucici, i tako da je boravio ovih poslednjih mesec dana u predsoblju. Ali sada kada je vec toplije ne uvodimo ga u kucu, spava napolju ali sad stalno trazi nacin da udje unutra. Skontao je kako funkcionise brava i samo skoci i sapama  lupa(grebe) po njoj dok ne otvori vrata. desila se situacija da je mama krenula na posao i otvorila vrata, on se progurao unutra i kada mu je rekla Roki boks on je poceo da rezi na nju.  Legao je na pod i ukocio se i pokusala je da ga pomeri ali se ukocio i poceo jos glasnije da rezi. On do sada nikada to nije radio, bio je poslusan.. medjutim to njegovo rezanje se vec ponavlja par puta. Ne daj Boze da je ujede, tezi je od nje 20kg, kad se popne na zadnje sape i visi je. bojim se moze i njoj i bilo kome da naskodi.  Samo moram isto da kazem, mama i ja ga ne pustamo u kucu kao sto nije ni pre ulazio ali tata i bray ga pustaju da se seta po kuhinji po sobama, kad su oni kuci sve mu dozvoljavaju jer ih mrzi da ga prosetaji pa im je lakse da ga puste unutra i da ga maze ako mogu iz lezeceg polazaja   sm

Van mreže Karim

• Sr. Member

« Odgovor #10 poslato: 06 Februar, 2017, 12:32:28 »
Srednjeazijski ovcar nema potreba da se sklanja u kucu zbog jake zime, dovoljno je da mu se u kucicu ubaci slama. To su psi koji su sposobni da se prilagode najrazlicitijim uslovima i ne treba tu njihovu izdrzljivost narusavati svakojakim ugodjajima. Moj azijat u kucicu ulazi nocu, retko kad preko dana, obozava da lezi na snegu, a ispred vrata smo mu stavili prostirku bas da ne lezi na betonu na debelom minusu. Od komsija azijat nikad nije usao u kucicu, spava ispred vrata i cim mu stave neku prostirku, on je skloni, tako da, stvarno ne treba da brinete da li ce mu biti hladno.

To rezanje pod hitno morate da sankcionisete, moze on da ulazi u kucu, ali kada mu vi dozvolite. Pas ocigledno pokusava da nametne svoju volju i vi ni u jednom trenutku ne smete da mu to dozvolite. Svi vi ukucani, koliko vas ima, morate biti dominantniji od njega, osim ako vreme ne provodi zatvoren u boksu, tada moze da postoji samo jedna osoba koja ce imati autoritet nad njim. Nije uopste sala imati raspustenog azijata, ako ne budete uspeli sami da korigujete neke stvari, mozete da zatrazite pomoc nekog dresera, cak postoje dreseri 'specijalizovani' za azijate..