Autor Tema: Potrebna pomoc!!!  (Pročitano 230 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milos Vacic

• Newbie
  • *

Potrebna pomoc!!!
« poslato: 23 Decembar, 2016, 15:27:00 »
Vec 2 dana-Povracanje,spavanje,ne izlazi iz kucice,nece da jede pomirise hranu i sklanja glavu...
Molim za pomoc!?

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

Odg: Potrebna pomoc!!!
« Odgovor #1 poslato: 23 Decembar, 2016, 16:32:45 »
Pozdrav i dobrodosao sm cheers!
Kao prvo,navedi nam rasu psa i starost da bi ti neko mogao pomoci.
Kao drugo nadam se da si bio kod veterinara.
Ako nisi bio idi sto pre da ne bude kasno.
Veterinar ce izvrsiti detaljan pregled psa i dati mu preparat koji treba.
Sta si od sad davao psu da jede?
Najverovatnije je neki stomacni virus (sto se tice povracanja).
Svakako moj savet da ides kod veterinara.

Van mreže Milos Vacic

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 23 Decembar, 2016, 17:07:53 »
Labrador,11 meseci
Pas mi je pobegao u prosli utorak,sinteri su ga nasli i odveli u azil,u kojem ima 200 psa,u ponedeljak sam ga doveo kuci ponasao se je uplaseno,sto je i sasvim normalno vec u cetvrtak nije izlazio iz kucice,a danas povracao i nista ne jede...bio sam kod veterinara i sutra ga vodim na infuziju...veterinar je rekao da mu lici na macju kugu virus,sto meni lici veoma ozbiljno.

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

« Odgovor #3 poslato: 23 Decembar, 2016, 18:00:39 »
Ovo kopiram sa foruma Balkan Kinology:
Parvoviroza je zarazna bolest pasa koja se odlikuje povracanjem i profuznim krvavim proljevom i/ili upalom srcanog misica s posljedicom zatajenja srca. Virus ima afinitet do stanica koje se brzo dijele pa prvenstveno napada stanice crijevnog epitelija i bijela krvna zrnca. Uzrocnik bolesti je virus koji je prvi put izoliran 1978. godine. U vanjskoj sredini je vrlo otporan, pa ostaje virulentan 3 do 6 mjeseci na mjestu gdje je boravila ili defecirala bolesna zivotinja.

Osim pasa od parvoviroze oboljevaju i divlji kanidi (vuk, lisica i dr.), tako da su oni ujedno i rezervoar infekcije za pse. Izvor infekcije cesce su bolesni psi koji izlucuju velike kolicine virusa u povracanom sadrzaju i stolici.

Rotvajleri i labradori su prijemljiviji na infekciju sa parvovirusom od drugih pasmina. Od parvoviroze mogu oboljeti sve dobne skupine pasa, ali je bolest ipak najfatalnija za stence od 6 do 15 tjedana starosti.

Tezina oboljenja je vrlo razlicita, od blagog oblika koji se ocituje samo sa nekoliko proljeva, do perakutnog toka bolesti, kada stenad ugiba unutar 24 sata od pocetka bolesti. Najcesce se srecemo sa akutnim oblikom bolesti koji zapocinje naglo sa povracanjem, stene je bezvoljno i prestaje jesti. Proljev se javlja od 24 do 48 sata od pocetka povracanja. Izmet je voden, krvav i vrlo neugodna mirisa, a oboljeli pas moze imati desetke proljeva dnevno sto dovodi do brze i jake dehidracije. Zbog gubitka tekucine i elektrolita u velikim kolicinama, takvo stanje je hitno, pa je potrebna promptna intervencija veterinara.

Posto najcesce obolijevaju stenci, a to su mali organizmi, mogu dehidrirati i uginuti u roku od nekoliko sati. Povisena tjelesna temperatura moze i ne mora biti prisutna.

Povracanje je opcenito ozbiljan simptom ako se javlja vise puta tokom dana, ili nekoliko dana uzastopce, pa je kod takvih promjena bolje odmah reagirati. Ponekad vrlo mlada i prividno zdrava stenad moze nakon i neznatnog stresa jednostavno pasti i uginuti unutar nekoliko minuta zbog zatajenja srca. Bez lijecenja zivotinja ugiba za 48 do 72 sata od pocetka bolesti. Zato svako povracanje u stenaca vlasnici moraju shvatiti ozbiljno i odmah se obratiti svojem veterinaru. Samo prema klinickoj slici bolesti ne mozemo postaviti pouzdanu dijagnozu jer su povracanje i proljev opci simptomi koji prate vise zaraznih i nezaraznih bolesti pasa.

Potrebno je napraviti laboratorijsku pretragu krvi i ukoliko uz ovakvu klinicku sliku nadjemo i drasticno smanjen broj leukocita (bijelih krvnih zrnaca) tada mozemo postaviti sumnju na infekciju parvovirusom.

Lijecenje je samo simptomatsko. Prije svega, intravenoznom infuzijom nadoknadjujemo izgubljenu tecnost i elektrolite, dajemo sredstva za umirenje povracanja i proljeva, i svakako antibiotike da sprijecimo sekundarne infekcije bakterijama koje u pravilu prate ovu bolest. Lijecenje je vrlo intenzivno te dugotrajno. Ako znamo da je crijevnom epiteliju potrebno najmanje 7 dana za oporavak, onda je jasno da se pas od ovakve infekcije potpuno oporavi tek 7 dana nakon prividnog ozdravljenja.

Evo nesto o macijoj kugi,ako je nekim slucajem to u pitanju.
Nadam se da ce pomoci koliko toliko :D

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

« Odgovor #4 poslato: 23 Decembar, 2016, 18:03:22 »
Labrador,11 meseci
vec u cetvrtak nije izlazio iz kucice,a danas povracao i nista ne jede...
Mora da je sa 200 pasa pokupio neku bolest...po azilima ima raznih bolestina... :muka:

Van mreže Milos Vacic

• Newbie
  • *

« Odgovor #5 poslato: 23 Decembar, 2016, 18:16:03 »
Hvala ti brate sto mi pomazes,puno mi znaci
Sve simptome uglavnom ima,inace je zenka:Tara  :D
Sutra ujutru je vodim na infuziju,tako da samo da je dobro do sutra,posle infuzije mislim da ce joj biti bolje i mocice da nastavi da se bori protiv virusa.

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

« Odgovor #6 poslato: 23 Decembar, 2016, 18:48:58 »
Hvala ti brate sto mi pomazes,puno mi znaci
Sve simptome uglavnom ima,inace je zenka:Tara  :D
Sutra ujutru je vodim na infuziju,tako da samo da je dobro do sutra,posle infuzije mislim da ce joj biti bolje i mocice da nastavi da se bori protiv virusa.
Nema na cemu,u svako doba.
Nadamo se najboljem :D sm to
Ako moze neka slikica da je vidimo :)

Van mreže Milos Vacic

• Newbie
  • *

« Odgovor #7 poslato: 23 Decembar, 2016, 19:30:53 »

Evo izvolte :D

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

« Odgovor #8 poslato: 24 Decembar, 2016, 08:37:01 »

Evo izvolte :D

Prava lepotica sm redface
Jesi je odveo na infuziju?

Van mreže Milos Vacic

• Newbie
  • *

« Odgovor #9 poslato: 26 Decembar, 2016, 16:21:41 »
Na zalost nije vise sa nama...  :cry:
Primila je 4 inekcije,al nista ne pomaze  sm zid

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

« Odgovor #10 poslato: 27 Decembar, 2016, 09:15:57 »
 sm placko :cry:
Zao mi je.
RIP Tara.....

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

« Odgovor #11 poslato: 27 Decembar, 2016, 12:22:34 »
Razmisljas li o novom psu?
Ako da,savetujem ti da ga dobro pazis,hranis i cuvas da ne dolazi u kontakt sa lutalicama i bolesnim psima.Jos jednom,zao mi je,bolje postavi temu u podforum "secanje na nase ljubimce".

Van mreže Milos Vacic

• Newbie
  • *

« Odgovor #12 poslato: 29 Decembar, 2016, 16:33:41 »
Ako vam nesto znaci,stavicu
Samo napisite kako :D

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

« Odgovor #13 poslato: 31 Decembar, 2016, 08:09:25 »
Isto ko ove teme sto postavljas.Jednostavno.