Autor Tema: CC problem u ponasanju-STRAH  (Pročitano 1369 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petra Botica

• Newbie
  • *

CC problem u ponasanju-STRAH
« poslato: 17 April, 2015, 08:54:59 »
Lijep pozdrav svima ovdje,prije nekoliko dana sam postavio ovaj post na jednu stranicu ali tamo su toliko zaokupljeni svi samopromidzbom pa me frend uputio k vama.
Radi se o ovome,tocno prije 6 mj.sam kupio kujicu CC od jedne osobe blizu Zagreba i niko sretniji od mene tad nije bio.
Frendovi su je doveli i nakon pocetnog odusevljenja poceo sam primjecivati da se ona svega boji(zvuk automobila,usisivaca,naglih pokreta osoba,lajanja pasa,raznih uobicajenih zvukova u prirodi,nepoznatih ljudi..) i da je neuhranjena.
Dns ona ima 9 mj.,65 cm,39 kg i sto se fizickog razvoja tice prezadovoljan sam,doduse kostalo me novaca svi ti vitamini ali mi nije zao.
Sto se socijalizacije tice napredovala je puno ali ima tu jos puno posla.Zivi sa jos jednim psom ali jos uvijek kad naidemo na nepoznatog psa se povuce i nakon 4/5 minuta kad se upoznaju se igra s njima normalno.Malo me to prvotno povlacenje meni izmedu nogu i rep podvijen zivciralo  ali to je znak da mi vjeruje pa onda lakse se nosim s tim. najvise mi je krivo kad  neko od njoj nepoznatih a moji su poznanici ide pomazit i javit joj se a ona se sklanja a ako ta osoba napravi nagli pokret rukom ili zakoraci prema njoj cak skoci u stranu.
Poznanike koji su cesce sa mnom obavezno pozz bez straha masuci repom.
Nisam je kupirao i sad mi je krivo jer ljudi gdje zivot misle da je malo veci labrador i odma ide ja nju da je maze,jave joj se itd.mislim da je kupirana da od straha nebi prilazili i da i njoj lakse bilo.
da li je netko od vas imao slican ili je upoznat sa ovakvim problemom i ima li nade da taj strah nestane.
redovno smo vanka,min.4 sata.ne znam vise sto radit,ispricavam se na smetnji i unaprijed hvala.
U meduvremenu smo imali jos jednu scenu s njom,zena je isla u trgovinu i ostavila je ispred kao i svaki put,povodnik je samo prebacila preko koica od trgovina,u meduvremenu je puhnuo vjetar i velika kartonska kutija je pala na nju,ona se toliko prepala da je odma ispalila,povukla kolica i otrcala direkt doma.Od toga dana je skroz prevrtilo,sad imam osjecaj da sam na pocetku opet,cak mi skoro nista ni ne pojede.Jucer sam proveo cijeli dan vani s njom i cak se osoba kojima se javljala na 10 m sad boji,povlaci se meni medu noge.
ne znam vise sto radit,ispricavam se na smetnji i unaprijed hvala.

Van mreže Mina

• Hero Member

Odg: CC problem u ponasanju-STRAH
« Odgovor #1 poslato: 17 April, 2015, 09:17:58 »
nisu vaši problemi specifični, niti nešto neobično.

mnogi ljudi se susreću sa strahovima kod pasa, i sve je dobro dok ih znamo protumačiti i usmjeriti psa da izađe iz njih.

svakako nipošto i nikako NE KAŽNJAVAJTE i NE PRISILJAVAJTE svog psa da se druži sa psima i ljudima ako joj to smeta. također, pokušajte što bolje kontrolirati situacije u koje dolazite (kao ona kartonska kutija) jer takve traume su izuzetno problematične kod već plašljivih pasa i mogu izazvati dugotrajne posljedice, kojih se teško riješiti.

dajte svom psu svo vrijeme svijeta koje mu treba da se približi svojim tempom psima i ljudima. ona je još mlada, dovodite ju u dobre situacije s ljudima i psima, i opustit će se kasnije sa svima. nemojte ju nikako prisiljavati i gurati.
vi govorite ljudima koji joj prilaze da ne žure, da joj ne guraju ruke pod nos, da joj se ne naginju iznad glave, da joj ne govore ništa! to nije u redu da joj bilo tko prilazi kako god želi. vi tu morate priznati sebi da imate takvog psa i jednostavno poraditi na pristupu drugih ljudi vašem psu i gradnji pozitive kod vašeg psa (nagradice uvijek u džepu) kako biste kroz nekoliko mjeseci kad i izađe iz puberteta i malo stasa imali smirenijeg i opuštenijeg psa.
sa psima apsolutno ista stvar. ako se pas skriva pod vaše noge, nemojte ju odgurivati od vas i gurati prema psima, slobodno krenite od psa u suprotnom smjeru, nagrađujte ju za kontakt s vama, ako je neki naporan ili dosadan pas maknite se od njega. ako je pas prijateljski raspoložen onda pokušajte krenuti u šetnju zajedno, dakle da taj novi pas i vaš pas hodaju usporedno nekoliko trenutaka i tako će se vaš pas brže opustiti.

ovdje na forumu, baš u ovom podforumu gdje ste i postavili temu, ima nekoliko tema sa Strahovima kod pasa i prelistajte ih, izuzetno obilje korisnih informacija, linkova i iskustva drugih ljudi.
vanjske linkove ... samo neki koji vam mogu dati uvid s čime imate posla ..
http://urbanpet.hr/
http://www.vagabond.hr/

na engleskom ih ima još više ... svakako proučite ovaj forum, tu su nekoliko educiranih stručnjaka koji su pisali na ovu temu, i pregršt iskustva vlasnika ....

Van mreže Tica Bo

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 17 April, 2015, 10:18:48 »
Hvala vam na odgovoru,mi zivimo u maloj sredini gdje svak svakoga zna,a i navikli su na labradora koji se svakome raduje pa zato prilaze.Juce sam vec zabranio im da joj naglo prilaze i maze je,pokusat cu da ne obrecaju paznju na nju i ne javljaju se dok ih ne ponjusi i ne oslobodi se.Juce smo bili na plazi na kojoj se izvode radovi za novu marinu,i ona je 2 metra udaljena bila i kupala se od bagera teskog 20t koji je radio . Nevjerovatno je da se nekih gluposti boji a bezbrizno se igra kraj te grdosije.Da znam video stavit pokazo bi da vidite.Mi nju stvarno ne silimo na nista,nitko je ne maltretira,uziva sa djecom i sa svim ukucanima i bas me iznenadilo da nakon pola godine socijalizacije(i velikog napretka) u jednom danu se sve vrati na pocetak.
Vec sam poceo citat o slicnim problemima po forumima,nadam se da ce sve ispast na kraju kako treba.
lp

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 17 April, 2015, 10:32:58 »
bit će sigurno sve u redu :)
sa takvim problemima treba čovjeku strpljenja i smirenosti. jedan korak naprijed, dva tri ili pet natrag su uobičajeni. također i dojam da stojite na mjestu tjednima, bez nekog vidljivog pomaka naprijed ...

nemojte se obeshrabriti, pružajte joj socijalizaciju kao i do sada, super što je s vama ukućanima i djecom super, kao i s vašim češćim posjetiteljima i prijateljima, ovo ostalo će uz pozitivni rad, nagradice i nažalost najveći faktor - vrijeme sjesti na mjesto (kada malo sazrije).
većina pasa ima najveći problem upravo s ljudima i psima. ovo ostalo (strahovi vezani uz buku, mjesta, itd.) se mnogo lakše i brže savladaju.

vjerujte mi, puno će njoj pomoći, ako vi kažete i inzistirate kod nepoznatih ljudi da joj daju nekoliko minuta da se ona opusti. psima to puno znači, i radije da mjesec dva da ljudi samo budu u njezinoj blizini, bez nužnog diranja i maženja, i vjerojatno će ona sama početi tražiti pažnju i prilaziti ljudima itd..... možete koristiti poslastice, dakle da ti ljudi daju njoj neke poslastice pa će možda i tako se brže opustiti. ali ako je jaki strah (iako mislim da kod nje to nije slučaj) možda ni ponuda hrane neće imati efekta, već će biti također "prijeteće" kao i da samo pruža ruku.

Van mreže Tica Bo

• Newbie
  • *

« Odgovor #4 poslato: 17 April, 2015, 10:41:44 »
Ona je jadna cijela isprepadana dosla u nas i ne znam zasto su nas savjetovali da uzmemo psa sa 12 tjedana a ne sa 8.Bila bi ona sad vrhunska da smo je ranije uzeli.Frend mi sutra dolazi sa stafordicom starom 2 godine s kojom se nije htjela upoznat prvi put,(bile su na povodcu oba dvije i moja se sakrila meni pod noge)pa cemo ih upoznat polako..Mozda uz nju se lakse opusti jer je ova super socijalizirana i prema psima i ljudima.

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 17 April, 2015, 11:07:08 »
onda je ta stafordica odličan pas za druženje i šetnje, uz kojeg bi vaša mogla pokupiti nešto pozitive :)

ako se slučajno neće htjeti vaša opet upoznati i nakon nekoliko minuta, pokušajte polako s njom, na neutralnom terenu, odite skupa u šetnju, pustite ih na nekom mjestu gdje ima dovoljno prostora da si potrče i da si nešto njuškaju ... to bi trebalo pomoći.

Ona je jadna cijela isprepadana dosla u nas i ne znam zasto su nas savjetovali da uzmemo psa sa 12 tjedana a ne sa 8.

ugrubo rečeno, period od nekih 4-5 do 6-7 tjedana je period u kojem su psi znatiželjni i u kojem im je potrebno ukazati na svijet koji je vani, polako ga upoznavati, ništa previše (naravno uz kontrolu na mogućnost zaraze i definitivno izbjegavati neugodna iskustva ili premor šteneta), period od 7-8 tjedana je osjetljiv period u kojem su psi onako plašljikavi i u tom periodu bi trebali apsolutno izbjegavati traume i bilokoje neugodnosti zato što mogu obilježiti psa za cijeli život. period od 8 do 12 (16) tjedana je krucijalan za socijalizaciju i tu se može izuzetno puno postići ako se sa psom radi.
da je vaš uzgajivač radio sa psom u tom periodu, i na separaciji, i neke individualne "treningiće" kontakta s ljudima, izdvajao psa od drugih štenaca u leglu da upozna njegov karakter i počinje ga "izgrađivati", upoznavanja okoline, bilo bi sasvim u redu da je ostao kod njih i do 12 tjedana, no ako se uzgajivač ne obveže da će to uraditi, onda je svakako bolje pokupiti psa i ranije, pa se potruditi sami (ali ne kažem da ga treba pokupiti s 4-5 tjedana hehe, štenetu itekako treba i majka :itwasntme: ).

svi učimo na greškama :) ... pasić je sretan što je u vašim rukama, čini se da dobro napreduje i sve ono što je bilo pogrešno u prvim mjesecima može se i bude se ispravilo. samo nastavite s njom raditi, dajte joj vremena, i jednom kad sazrije (barem je tako bilo kod moje) zaboravit ćete na sve te poteškoće koje ste imali :)

Van mreže Tica Bo

• Newbie
  • *

« Odgovor #6 poslato: 17 April, 2015, 11:40:11 »
Ma ona je stvarno super,inteligentna za poludit i jedino cega me strah je da taj njen strah ne prede u agresivnost kasnije kad postane svjesna svoje velicine i snage.Jos nesto me zanima,rekli su mi da kujica kad se osteni da promjeni narav i ako je sad strasljiva nakon toga da ce doc na svoje.Nekako mi to ne drzi vodu,procitao sam na jednom forumu da nije pozeljno uopce parit tako strasljivog psa.
Sto se nje tice jos,ona je vec sa 5 mjeseci se postavila prema labradoru kao glavna,tako da me zacudilo ponasanje vanka prema drugim psima.labrador ima 4 godine.

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 17 April, 2015, 12:23:04 »
to su već malo složenije teme :) ...

svakako jedan od načina da taj strah ne pređe u agresivnost jest da ju ne prisiljavate i gurate u odnose sa psima i ljudima. ako je njoj nelagodno biti pored ljudi ili pasa, i ako joj je nelagodno da ju ljudi diraju, nemojte ju prisiljavati na to. dajte joj vremena da se opusti, par minuta, a ako ni tada nije ok, jednostavno izađite iz situacije. tako gradite povjererenje i psu sigurnost da uvijek ima "izlaz", da nije potrebno da odreagira lajanjem ili napadom kako bi se netko maknuo od nje ili ju pustio na miru.

u svojoj kući je sigurna i vjerojatno iz toga proizlazi i to ponašanje prema labradoru. odnose među više pasa u kući bi trebali formirati vi, dakle da štene ne maltretira starijeg psa, i da stariji pas prihvati štene kao dio obitelji. manje je bitno tko je tu"prvi", ali glavno da se psi dobro ponašaju međusobno i da nema nekih trzavica.

za bilokoju pasminu, pogotovo čuvarsku, kao što je uostalom i cane corso, iz daljnjeg uzgoja se miču pretjerano plašljivi ili pretjerano agresivni psi. to nisu ni u kojem slučaju karakteristike koje bi netko htio prenijeti na daljnje potomke. da se dublje uđe u temu, pitanje je koji dio straha je urođeni, iz genetike, a koji je zbog okoline i svih drugih podražaja nastao. to su škakljive teme, i odluke nisu baš jednoznačne. neke plašljive kuje poslije se potpuno "srede" i nije nužno da prenesu svojom genetikom i svojim postupcima za vrijeme legla dalje na svoje potomke išta loše, a opet moguće da nauče svoje štence da je normalno da se boje svega i svačega (kroz interakciju).
onaj tko ima dobar moralni kompas, postupit će ispravno, onaj tko nema, vrlo vjerojatno neće. tu odluku svatko donosi za sebe.
uzgoj je komplicirana zanimaciju, puno faktora koje treba uzeti u obzir za roditelje, i njihove pretke, pa uvjetima u kojima živi kuja, kako se postupa s njom, kako dođu štenci na svijet, što im se sve pruži, kako se radi s njima, i na kraju kome će se predati ti štenci dalje na čuvanje i brigu ...

a ovo da štenci koji su prvo plašljivi promjene karakter, prvi put čujem i mislim da je teža glupost  sm smesko2

Van mreže Tica Bo

• Newbie
  • *

« Odgovor #8 poslato: 17 April, 2015, 12:32:26 »
To sam i mislio za promjenu karaktera,sumnjivo mi odma bilo.
Hvala velika  na svemu :worth:

Van mreže AkitaMarko

• Newbie
  • *

« Odgovor #9 poslato: 16 April, 2016, 21:39:27 »
Cao svima, prvo da se predstavim, moje ime je Marko i imam ljubimca rase japanski Akita Inu starog godinu i 8 meseci. Imam veliki problem sa njim, naime, kao i svaki pas moj Rio se jako boji grmljavine i pucnjave oko praznika, ali u poslednjih mesec dana poceo je da se ponasa izbezumljeno svako drugo vece u proseku kad padne mrak. U toku dana je sve ok, igra se, trci, donosi lopticu itd, normalno jede, ali cim se smraci nastaje problem i krece cviljenje, grebanje i skakanje po vratima i prozorima, rusenje raznih stvari po dvoristu sve dok ga ne pustimo unutra. Zatvorim ga u posebnu sobu i sve bude ok. Imam veliko dvoriste i polovina je u mraku tako da kada je u toj histeriji non stop gleda ka tom mraku (kao da vidi nesto sto mi ne). Stvarno je tesko za gledati pa me interesuje da li je neko imao slican problem i ako jeste kako ga je resio?

Hvala unapred.