Autor Tema: Zmije  (Pročitano 2303 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shiwa - b3$t!j@

• Full Member

Zmije
« poslato: 19 Mart, 2015, 21:15:44 »
Naime kako i tema glasi...zanima me dal pas...koji nije imao priliku da se sa istom susretne ima predstavu da mu je ona neprijatelj...zasto pitam...naime prosle godine sam u vise navrata u rano proljece naisao na mlade zmije u bg sumama...sto snaci da je i majka u blizini...ne dalje od 20tak metara...e sad, juce smo lutali po sumama ceo dan a gustercici izasli na sunce a shiwa ko luda skace za njima...dal tako moze da se desi i sa zmijom...aj mlade jos uvjek nemaju otrova ali moze da se desi i na odraslu da se naleti...jel ima neko ideju kako uciti psa ovakvim situacijama...

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
Odg: Zmije
« Odgovor #1 poslato: 19 Mart, 2015, 21:54:19 »
Svake godine krene panika sa zmijama koje izmile, nijednom do sad nisu bile u pitanju otrovnice. Bude ih pored reke, ali samo jednom sam videla jednu bas malu.

Kako ce pas odreagovati na zmiju zavisi od samog psa, neki ne obracaju paznju, neki da, medjutim zmija obicno ujede kad bude uznemirena/pregazena.

• Full Member

« Odgovor #2 poslato: 19 Mart, 2015, 21:57:44 »
jasna mi je priroda zmije...dosta sam se susretao sa njima...al s obzirom da je shiwa jako brza sumnjam da ne bi onako znatizeljno pojurila za ''necim'' sto suska u travi...al dovoljno je brza da joj ova ne moze pobeci...nego dobro, videt cemo sta vreme nosi...

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #3 poslato: 19 Mart, 2015, 22:28:55 »
Svakako je pod vecim rizikom pas koji ce da juri zmiju, ali rizicno je i za onog koji nezainteresovano predje preko nje.

Ja zaista za sve ove godine nisam u Beogradu i okolini videla zmiju otrovnicu.

U podrucjima gde ima mnogo zmija otrovnica (npr zvecarki - Kalifornija, Arizona) znam da imaju specijalnu dresuru koja se zove "trening izbegavanja zvecarki" - rattlesnake avoidance training. Radi se sa ozbiljnom korekcijom (teletakt) u kontrolisanim uslovima (zvecarka u kavezu) kako bi se kod psa stvorila jaka averzivna reakcija na zmiju.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 20 Mart, 2015, 06:52:16 »
prvo mislim da gresis da male nemaju otvore,samo u manjem pakovanju,pre nekoliko godina sam bio prisutan kad je mali poskok od nekih 30-tak cm,ujeo jednog mesanca-terijera za njusku,preziveo je,ali nekoliko dana mu je njuska bila naduvena ko pola glava
drugo stekao sam utisak da pas nesto i nema pojma da mu preti opasnost od zmije,bar po ovom mom,inace bi je izbegavao  sm zelenko,
sto kazes kad vidi da gmizu,nece sigurno da ih ignorise,hvatao sam "lake" kategorije gmizavaca slepice,belouske i smukove i davao ih Kanu,odmah grebe nogama i kida zubima,e jedino sto ih secka oprezno i brzinski,ne ono kao kad glodje kosku,nego se trudi da mu ne dodje u dodir sa kozom,da je dotakne samo zubima,usne visoko podignute,ali i zmija je brza,pre bi ga ga ujela,nego sto bi je on sredio komplet  sm smesko1
e sad,bolje da se nikad ne desi,ali kad bi ga ujela,pa da li bi on posle zapamtio sta je to,to je vec nesto drugo,ali najbolje je da ih ne sretnete  sm prst no no

• Full Member

« Odgovor #5 poslato: 20 Mart, 2015, 07:58:27 »
evo sada guglam i svarno pisu i za zvecarku i poskoka da su otrovni po rodjenju....a bio sam ubjedjen da sam na nekom dokumentarcu gledao da mora da prodje neko vrijeme da bi otrov bio smrtonosan...nadam se da ne zasnamo....od sad ide na ignore za sve sto suska...za pse, macke i ptice smo uspjeli...sada idemo na gmizavce... :whip:

Van mreže zmanic

• Full Member

« Odgovor #6 poslato: 20 Mart, 2015, 14:12:29 »
Otrovnice su prava retkost u Srbiji, osim na planinama, ali ne znači da ujed ovih neotrovnica nije bezopasan. Zakonom su zaštićene i kazne za ubijanje zmija su reda nekoliko stotina hiljada dinara!

Jedine otrovnice u Srbiji su šarka i poskok. Poskoka ima u desetak variajcija i on je najotrovniji. Stara planina, kod mene je nekada bila prepuna, mada ih nema za sada, još uveke je hladnoi za njih. Prošlogodišnje poplave su ih izgleda desetkovale pa nešto nisam zapazi ni jesenas neki značajniji broj. Poskok boravi, uglavnom na nadmorskim visinama od 500 do 1500m. Retko ga ima u visokim predelima.

Zmije zimi borave u rupama na dubini od 3 do 8 metara, u tzv. sloju konstantne temperature, dubina zavisi od zemljišta. Izlaze na površinu kada srednja dnevna vrednost temp. na površini izdigne iznad srednje godišnje temp., odnosno temp. na kojoj su one u svojim rupama i jazbinama.

Najopasnije su u proleće kada izlaze napolje (tu negde oko svetog Jeremije). Tada su dehidrirane, otrov je koncentrisaniji i opasniji. Kreće njihova potraga za plenom, kupanje u rekama jurenje plena kojeg još uvek nema dovoljno, igre oko parenja .... Tada ih je najlakše uočiti.

Ni ujed zmije koja ne poseduje otrov nije bezopasan. Zmije se hrane retko, ponekad i na tridesetak dana, te im u ustima ostaju otpatci hrane ( belančevine) dovoljno dugo da se raspadnu i pokvate te budu opasni po sve sisare ukoliko dospeju u krvotok.

Uvek se obratite doktoru il veterinaru kada vas ili psa ujede zmija. Iz predostrožnosti se posle pregleda ujedenog mesta daje antitetanus ili neka druga terapija.

U principu kod nas nema mnogo vrsta zmija, od neotrovnih su : belouška, ribarica, i smuk, a otrovnice su šarka i poskok. Pojavljuje se i gušrter slepić.

Šara na koži zmije zna da zavara, i sve zmije postoje bar u 5-6 alotropsiih modifikacija. Treba biti obazriv. Zmija se sama beži od čovelka ili većih životinja, napadaju u krajnjoj nuždi.

NE UBIJAJTE ZMIJE ! Njihova uloga u eko sistemu je nezamenjljiva.
Vaš strah je neopravdan.

Ukoliko vas ujede otrovnica, potražite nekoh hitno za pomoć, ispričajte mu šta se desilo i tražite transport do najbliže zdrastvene ustanove! Ukoliko vas ne ujede za vrat ili direktno u neku veću venu na nozi ne paničite, imate još par sati da stignete na odredište.
Ne izigravajte kauboja iz filmova! Ne sišite krv, ne sipajte alkohol na ranu, niti širite ranu nožem i ne puštajte sebi krv.

Isperite pod mlazom vode, podvežite nekim povezom tako da podvez bude  između rane ujeda i srca i potražite pomoć.

Što se tiče reakcije psa, ne znam sa sigurnošću., Gledao sam odrasle NL terijere kako komadaju otrovnice u par minuta, bez ikakvih posledica po njih, ali je to bilo pre desetak godina.

Pre par godina nailazio sam na ove rečne i često sa AST-om koji ih ne konstantuje. Možda zbog toga što su uglavnom bile u plitkoj vodi, pa mislim da ih Nera nije ni ugledala.

• Full Member

« Odgovor #7 poslato: 20 Mart, 2015, 20:46:22 »
sve do detalja  :worth:

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 22 Maj, 2015, 22:21:22 »
nadjoh jedan stariji snimak sa slepicem sm zelenko

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 23 Maj, 2015, 08:12:01 »
Ovo je bre glista, a ne zmija  sm zelenko

Inače odlična tema, baš sam ovih dana razmišljao na tu temu, pošto planiram sa Dakom da idem malo u šumske krajeve. Znam jedan slučaj kad je zmija ujela psa, jedva se izvukao iako je u pitanju bio veliki pas u punoj snazi. Tako da oprez!