Autor Tema: Stres kod pasa-problem kojeg nismo svesni  (Pročitano 25130 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Stres kod pasa-problem kojeg nismo svesni
« Odgovor #15 poslato: 14 Januar, 2013, 22:53:10 »
to sto sara radi nije stres, to je JAJAJAJAJAJAAAAAAAAAAA  sm jeah

Van mreže Sara i Loco

• Sr. Member

« Odgovor #16 poslato: 14 Januar, 2013, 23:08:21 »
vrlo moguce :nod:

pravi stres joj izazivaju petarde, ali i tu ima svojstvenu caku, ovih dana ne ide u vecernju setnju sa mnom i sa Lokom, nego kad je zovemo da krene, ona skoci na krevet i trepce (bukvalno, radi nesto sa obrvama i ocima) i mi odemo bez nje ... naravno, posle 5 min nju izvede Milos bez ikakvih procedura i moljakanja, ali ona tacno zna da sa njim ide u kratku setnja od samo 5 min i da se ne ide dalje od ulaza .... .
e sad, dokle ce je ovo drzati ne znam, za sada joj tolerisemo

Generalno, Sara je zanimljiv pas, pun fora i fazona, Loko je u odnosu na nju prost ko boza

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 14 Januar, 2013, 23:17:49 »
aj im otvori temu...da ne bude wili jedini brka na forumu  :fige:

Van mreže Sara i Loco

• Sr. Member

« Odgovor #18 poslato: 14 Januar, 2013, 23:24:08 »
Sve odlazem sa temom, posto me strasno mrzi kacenje slika i odrzavanje iste, obicno je moja tema brzo postane jadna i zapustena  :lipssealed:
ali hocu ovih dana :nod:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #19 poslato: 14 Januar, 2013, 23:24:48 »
poteracemo te mi da ne zapustis  sm kuhaca

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 15 Januar, 2013, 11:13:54 »
juče su mi bili prijatelji na kafici i večerinki kada je neka budala počela da baca petarde. nisu mogli da veruju kako se Ari trese. Dača ga je na kraju zagrlio da mu srce ne bi iskočilo. kakve posledice toli stres može da ostavi? da li je neko našao neko istraživanje koje se bavi time?

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 15 Januar, 2013, 11:32:28 »
u principu, ono sto vidimo, te promene u ponasanju su posledica stresa koji pas dozivljava. dublje posledice ukljucuju i druge posledice i probleme u ponasanju, pa i zdravstvene probleme.
najcesci su dijareja, promene na kozi ili cesanje. mislim da pise u prvim postovima o tome.
ono zbog cega je meni sam pojam stresa prilicno zanimljiv je to sto se tek u novije vreme pocelo govoriti o tome i ne moze se reci da je puno istrazeno, a tim problemom se ne bave veterinari, vec etolozi i bihejvioristi kojih je malo na ovim prostorima a jos manje ih se slusa.
po mom posmatranju raznih pasa, najteze posledice su kada pas cesto dozivljava stres koji nije toliko ocigledan, a u zavisnosti od jedinke, nekom je stres ulazak u auto, a nekom bombardovanje.
u principu, opet po onome sto sam citala i sama gledala, svaki pas ima svoje urodjene prirodne potrebe. mi ga uvodimo u nas zivot i bez mnogo obracanja paznje na te potrebe ga prilagodjavamo nasem zivotu i nasim pravilima koja su za njega potpuno neprirodna. kad se iskombinuje njegova priroda sa nasim neshvacanjem i neprilagodjavanjem sebe njemu, kao i njega postepeno sebi, skupljaju se ti okidaci i kasnije rezultiraju odredjenim promenama fizickog i psihickog zdravlja.
ne mogu nista da tvrdim jer sam laik, ali mi se cini da vece posledice izaziva cesto izlaganje stresu (to kojeg nismo svesni) od jednog jakog stresa (petarde) u zivotu psa kod kojeg su ostale stvari poslozene. otprilike, kao kad se covek svaki dan nervira i dobije cir na kraju, a onaj kojem je zivot miran i dozivi 2 puta godisnje haoticni stres se brze oporavi jer su mu i zivci u boljem stanju.
sad sam izkarikirala i mislim da nema univerzalnog odgovora i resenja jer sve zavisi od psihe zivotinje i genetike prvenstveno, a onda i od nacina zivota koji vodi.

mislim da ce ana zara imati dosta strucnije objasnjenje na ovu temu

evo jednog clanka na ovu temu

I PSE ZBOG STRESA BOLI GLAVA

Stres uzrokovan modernim životom nije zaobišao ni pse. I njih muče glavobolje, želučane tegobe i iscrpljenost, a glavni krivci za to su zahtjevni i nervozni vlasnici.
''Psi su sve češće napeti, imaju probavnih smetnji i jake glavobolje, što su tipične posljedice stresa'', kaže Linda Hornisberger, veterinarka u klinici za životinje u Bernu.

''Uzrok tome je niz različitih faktora, ali najveći krivici za visoku razinu stresa kojem su psi izloženi su njihovi zahtjevni vlasnici.''

''Uzrok može biti i činjenica što veliki broj pasa u gradovima živi u jako malom prostoru. Drže ih na uzici, ne mogu trčati i okruženi su drugim frustriranim psima'', kaže veterinarka.
Švicarski veterinari tvrde da i psi sve više i više pate zbog stresa i iscrpljenosti, a za sve su to krivi zahtjevni vlasnici.

'Također, vlasnici koji su izloženi velikom stresu to mogu prenijeti na pse'', kaže Andreas Loehrer, zaposlen u klinici za životinje u Interlakenu.

Hornisberger dodaje da se visoka razina stresa manifestira jednako i kod ljudi i kod pasa.

''Obično se ližu do iznemoglosti, kao što ljudi grizu nokte kad su nervozni'', dodaje.

http://www.svijetpasa.com/index.php/Zanimljivosti/I-pse-zbog-stresa-boli-glava.html

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #22 poslato: 15 Januar, 2013, 16:31:02 »
I ovo moje malo čudo je juče, sa tek navršena 3m počelo da skače na nogu!!  :gri:
Ja u šoku  :blink:
Ok, čitala sam šta ste pisali na tu temu, ali koja bi bila odgovarajuća reakcija? "NE" i malo po guzi ili...?
Nosim psa sa sobom.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 15 Januar, 2013, 16:43:29 »
ne znam zašto ali mislim da svi štenci naskaču
 :zb:
ja sam Ariju manje vikla "ne" i "ej", a više sam ga sklanjala. on krene, a ja ga dovatim i spustim na zemlju. brzo je skapirao da se to ne radi.

ps. i mislim da si pogrešila temu
 sm redface

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 15 Januar, 2013, 16:50:46 »

ps. i mislim da si pogrešila temu
 sm redface

Kako?  :blink:
Videh da se i na prethodnoj i ovoj strani diskutovalo o naskakanju, a sve je počelo od onih snimaka...
Ako jesam, izvinjavam se. Ali mislim da nisam  :th: ...
Nosim psa sa sobom.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #25 poslato: 15 Januar, 2013, 16:56:19 »
pa, naskakanje baš i nema veze sa stresom kod pasa
 sm zelenko

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #26 poslato: 15 Januar, 2013, 17:06:59 »

Znakovi stresa

• naskakivanje, često potpuno pogrešno interpretirano kao dominantnost

Izgleda da ipak ima  :nod: .
Uostalom, klipovi su prebačeni sa Chat teme upravo u ovu, verovatno s razlogom... Ja sam se samo nadovezala  sm wink .
Nosim psa sa sobom.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #27 poslato: 15 Januar, 2013, 17:14:45 »
moram da priznam da još nisam videla psa da to radi od stresa. aj i ja nešto da naučim

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #28 poslato: 15 Januar, 2013, 19:45:43 »
a kako mozemo da razlikujemo da je naskakivanje uzrok stresa,a ne dominacija  :zb:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #29 poslato: 15 Januar, 2013, 20:22:58 »
većina pasa koji naskaču (simulirajući "odnos") to rade uglavnom iz čistog bezobrazluka. posebno ako se ne radi o životinji već nečijoj nozi i sl.
ali naskakivanje na leđa drugom psu koje nema  veze sa seksualnim simuliranjem (ne znam kako da objasnim, to se prepozna) rade da pokažu ovom drugom da mu mogu šta god hoće. pa ko prstane, pristane. ko ne, bude tuča