Autor Tema: Pas kao cuvar i telohranitelj  (Pročitano 15556 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Pas kao cuvar i telohranitelj
« poslato: 06 Maj, 2012, 22:44:49 »
Interesovanje za pse kao "bodyguard-e"je danas malo smanjeno zbog raznih superiornih tehnickim sredstava poput alarma i naoruzanih cuvara,mada postoje faktori gde su psi ti koji su i dalje inferiorni u odnosu na tehniku i ljudstvo.

Pouzdanog cuvara danas nije lako izabrati a jos vise odgajiti,treba odabrati pravu rasu,odhraniti je pravilno,dresirati i pripremiti za ono za sta ce biti namenjena.

Danas se na tv i novina dosta pise i spominju "agresivni" psi u dosta negativno kontekstu.S jedne strane prosecan covek bombardovan tim informacijama jednostavno se zapita da li je dobro danas uopste drzati samog psa a ne jos i da bude opasan pas,tj da bude agresivni cuvar.Medjutim onaj koji se dublje razume u tu problematiku,zna da su uvek krivi vlasnici,a ne sam pas.Pas je onakvim kakvim ga vlasnik napravi.U svemu tome naravno spada i socijalizacija psa ili pravilna obuka za radnje koje ce obavljati.

Sta mozemo ocekivati od psa kao cuvara?Njegov glavni zadatak kao cuvara je da odvrati potencijalnog lopova ili napadaca na vas ili objekat koji cuva.
Naravno bilo bi pogresno misliti da neke rase koje po nekom "defaultu"spadaju u cuvare,same po svojoj sebi biti dovoljne,te da ce obavljti te poslove.Nabrojacemo samo neke rase koje su namenjene za te poslove: rotvajler,nemacki ovcar,sarplaninac,doberman,veliki snaucer,srednjeazijski ovcar…
Takodje pri izboru psa treba voditi racuna o tome da ce on jesti i ziveti u nasoj porodici,zato je bitno i iskustvo vlasnika

Pre pocetka obuke neophodno je utvrdi nivo njihove sposobnosti za zastitne usluge,a posebno temperamenta i ukupne pripremljenosti za obuku.Sve ove informacije,govore o tome u kojoj ce se meri pas obuciti za zastitu.Ovo je vrlo vazno za vlasnika da zna koliko se moze i u kojoj meri osloniti na svog zastitnika.Pored toga ovi rezultati ce odrediti nacin treninga,izabrati odgovarajuce metode i nacin uticaja na psa.
Radi neke jednostavnosti,podelicemo ih u dve grupe:zestoki i blagi
“Zestoki” pas je onaj koji nece odstupiti.Njega ne mozemo uplasiti glasnom bukom,lupanjem ili recimo nogom.Na sve te izazove on ce reagovati jos jace.Kod takvog psa preovladava agresivno-odbrambena reakcija.
”Blagi” pas moze na prvi pogled izgledati agresivan – on ce pokazivati zube,skakati,lajati i rezati.Ali pod pritiskom napadaca,on ce se povuci ili leci na zemlju.Kod takvog psa preovladava aktivna ili pasivno odbrambena reakcija.Takvi psi mogu iznenada da pokazuju znake straha,savijati usi ili spustati glavu,kao i rep izmedju nogu.Mekoca temperamenta moze biti posledica neuravnotezenog karaktera ili nedostatka samopouzdanja zbog pogresnog odnosa vlasnika ili dresera.
Treba voditi racuna i o tome da se neki psi ponasaju sigurno u svom mestu boravka,dok  u nepoznatoj sredini deluju uplaseno.
Zenke se smatraju boljim licnim cuvarima u odnosu na muzjake zbog njihovog prirodnog instinkta zastite svojih potomaka. Ali,muzjaci su ipak u tu svrhu ucinkovitiji jer su prirodno teritorijalniji od zenki.

evo samo jedan primer za pocetak

Van mreže Gremium

• Full Member

Odg: Pas kao cuvar i telohranitelj
« Odgovor #1 poslato: 08 Maj, 2012, 09:12:20 »
Bez prethodnog rada ili pripreme psa. Na neutralnom ( nepoznatom terenu tada) sa nepoznatim licem.

Šarplaninke-test karaktera

...par minuta kasnije.

Šarplaninke-test kartera II

To je bilo pre godinu dana. Danas se pripremamo za neki drugi način rada ( biće snimak o tome).
Ukratko radi se o sledećem.
-Čuvanje poverenih predmeta ( ili objekata) od nepoznatih lica).
-Ponašanje u različitim situacijama u većoj grupai ljudi i na raznim mestima ( kretanje kroz ulicu,pijace,bašte ugostiteljskih lokala,koncerata na otvorenom i sl.).

O svemu tome u nekom narednom periodu opširnije i slikovitije.

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 18 Jun, 2012, 00:48:30 »
Da se nadovezem malo na temu. sm wink

Samo sto neke rase jednostavno nisu namenjene za cuvare,sto objekata sto osoba,pa stoga i nema svrhe trositi i svoju energiju i energiju pasa,na nesto sto mu priroda nije odredila.Ovo naravno ne znaci da se i taj pas nece oglasavati glasnim i produzenim lavezom na neku verovatnu ili stvarnu opanost,koja preti njemu ili vlasniku.Ali za pravog cuvara ipak postoje rase kojima je to u „genima“.

S aspekta funkcionalnosti pas se moze koristiti za vise svrha.Za recimo klasicno cuvanje dvorista,po meni koriste se psi koje su se dokazali kroz praksu,poput no,rotvajlera,sarplaninaca i drugih,kojima recimo ne predstavlja nikakav problem zivot napolju u svim vremenskim uslovima.Isto tako naravno prema nekim istrazivanjima cak  60-70 %  populacije jedne vrste ima svoje karakteristicne osobine.Cak i ako imate stene od „dobrih“roditelja,sam negov rast i osobine zavisi mnogo od vaspitanja u novom domu.To onda znaci da se i od ovih pasa moze napraviti"maza",koju ce svi milovati i koja ce jednostavno zanemariti svoju ostrinu i urodjenu sposobnost za cuvanje.Jednostavno moze postati vecim delom pas za zabavu i igru.

Van mreže Loverdogs

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #3 poslato: 14 Jul, 2013, 13:48:14 »
Da pitam kad se budi agresivnost kod pasa imam zenku njo 11 mj zelene boje kazu radna je , jos nepokazuje neku agresivnost i kako je probuditi uzeo sam je kao cuvara
Extreme Temperament!

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 14 Jul, 2013, 15:00:24 »
cuvar ne treba da je agresivan vec stabilan pas koji moze da proceni pretnju. za pravog cuvara i telohranitelja postoji obuka. to sto je pas radni, ne mopra imati nikakve veze sa agresijom ili cuvarskim instinktom. uzeo si je kao radnog psa... po cemu si zakljucio da je ona radni pas?
pas ne postaje nista, sa psom treba raditi i usmeravati ga

Van mreže Loverdogs

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #5 poslato: 14 Jul, 2013, 15:06:23 »
Pa eto kazu svi radni, pa kako da je usmjerim i mislio sam da bude agresivna prema strancima a ne neko dodje ona hoce da se igra
Extreme Temperament!

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 14 Jul, 2013, 15:10:03 »
radni pas se ne poznaje po izgledu, nego po ponasanju i genetici.
za pravilno cuvanje moras je obucavati kod profesionalca koji se time bavi.
opet, ako nema cuvarki nagon-obuka nece napraviti kvalitetan rezultat

Van mreže Loverdogs

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #7 poslato: 14 Jul, 2013, 15:13:30 »
Pa mozel se bar taj cuvarski nagon prepoznati da ga ima uopce
Extreme Temperament!

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 14 Jul, 2013, 15:14:26 »
moze al kako ja da ga ovde prepoznam  :D
pitaj njenog odgajivaca

Van mreže Loverdogs

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #9 poslato: 14 Jul, 2013, 15:17:00 »
Pa ne da napises koji su znaci tog nagona, ona je ovakva vec sam pisao po noci laje kad neko dolazi i ja znam da ne laje iz straha sto ste govorili nego kroz rezanje jako lajanje  i hoce da razvali box po danu nije takva, a onako kad neku na nju zamahne il ona i tad se malo ko razljuti pa hoce ujest, ima 11 mj mada sam mozda napravio gresku jer sam je do skora sve s djecom setam i pustao bila u ljudskom drustvu
Extreme Temperament!

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 14 Jul, 2013, 15:20:39 »
za takve stvari zaista neko mora da vidi psa i kaze ti

Van mreže Loverdogs

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #11 poslato: 14 Jul, 2013, 15:21:16 »
Ok valjda prokine sa tim cuvarskim nagonom za to sam je i uzeo
Extreme Temperament!

Van mreže just me

• Sr. Member

« Odgovor #12 poslato: 25 Jul, 2013, 23:37:21 »
a jel se moze napraviti da pas ne bude cuvar?  :zb:

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 26 Jul, 2013, 08:08:59 »
mozemo da kazemo da je neko svojstvo psa cuvara da ne dozvoli svakom da ulazi u dvoriste i da laje,tj.najavljuje dolazak posetilaca,bilo poznatih ili nepoznatih

ajde ovo prvo moze da se izvede nekim zblizavanjem sa svima koji dolaze,dozvoliti nepoznatima da se maze i igraju sa nasim psima,staviti mu do znanja da mu od njih ne preti opasnost,odgajati ga u nekoj opustenoj sredini bez ikakvih stresova i zahteva,drugim recima napraviti mazu i lenjivca od njega  :D

a sto se tice lajanja,ne znam da li je to moze da se iskoreni skroz,mislim da ako bas hocemo da pas vise nikad ne zalaje na pridoslice,ipak je to nesto sto je svojstveno njima,sto im je urodjeno,tako da bez obzira koliko ga mi opustili moze da se desi da laje,pogotovo nocu i kad je sam u boksu ili dvoristu,
ovo mozda je on danju miran i opusten,noc je nesto sasvim drugo,malo mu je smanjena vidljivost,oslanja se vise na na culo mirisa i sluha,tako da moguce je da ce ipak da se javlja u takvim situacijama

iz toga ispada da i to lajanje spada u neki cuvarski posao uzbunjivanja i javljanja

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 18 Oktobar, 2013, 21:16:54 »
opasan video,a jos bolji pas  :worth:

ne da torbu ni za zivu glavu  :D