Autor Tema: Dalmatinac - ishrana i probavne smetnje  (Pročitano 4119 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Buda the Dalmatian

• Newbie
  • *

Odg: Dalmatinac - ishrana i probavne smetnje
« Odgovor #15 poslato: 18 April, 2014, 22:25:17 »
@murbi - Buda sirovo, bilo meso, bilo iznutrice, neće da pogleda.. Pokušala sam jednom da mu dam pileće bubce sa pirinčem i nije hteo da jede dok nisam obarila bubce..
A juče baš dok sam mu spremala pileća leđa za kuvanje, kako je skakao oko mene privučen mirisom valjda, dam mu malo parčence tako sirovog mesa, on uzme u usta i pljune, onjuši još malo i okrene se..
Mnogo je bre neko probirljivo pseto, a uz to očigledno ima i neki problem s probavom..

• Newbie
  • *

« Odgovor #16 poslato: 18 April, 2014, 22:30:30 »
@Berna - Ni ne pokušavamo da pređemo na sirovo.. Pokušavamo da nađemo uzrok, ali i da osmislim kako bih ga zadržala na odgovarajućim granulama, jer znam da neću uvek biti u prilici da mu spremam, nažalost.. Normalno, ukoliko se ispostavi da ne postoje odgovarajuće granule, morala bih da razmislim o drugoj opciji, koliko god mi se sada činila nemoguće ostvarivom...

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #17 poslato: 18 April, 2014, 22:51:23 »
Prelaz sa granula na sirovo takodje moze da izazove probavne smetnje i licno smatram da ovo nije pravi trenutak za promenu ishrane.
+1

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #18 poslato: 19 April, 2014, 01:53:30 »
Pratimo vas, nadamo se da ubrzo resavate problem a i mi da naucimo nesto novo :)

• Newbie
  • *

« Odgovor #19 poslato: 28 April, 2014, 12:51:24 »
Evo nas kod vas sa nekim konkretnijim informacijama.
Bili smo na vet. fakultetu, pregledali se, izmerili se (19,3kg sm eek), uradili analizu krvi i stolice i ...
Imamo parazite! Čak dve vraste - Toxocara i Ancylostoma.
Što se krvi tiče, rezultati su ok. Jedino što je van normalnih vrednosti su blago sniženi HTC (udeo krvnih ćelija ili hematokrit u ukupnoj zapremini krvi) i MCV ( srednja zapremina eritrocita) i blago povišeni LYM (limfociti). No, doktori su rekli da je generalno krvna slika ok.  :clapping:
Odmah sam mu, po preporuci vet-a, dala 2 tablete Drontal-a i to ćemo ponoviti za 2 nedelje, a nedelju dana iza toga opet prekontrolisati stolicu. Uglavnom, zaključak veterinara sa vet. fakulteta je da je pojava sluzi sa sukrvicom uzrokovana parazitima i da ne treba previše da brinem.
U sredu idemo na pregled kod dermatologa, jer su mu se, u međuvremenu, pojavile neke tačkice slične bubuljicama na koži, tačnije na glavi i oko zgloba desne prednje noge, a i ponegde na telu, ali u manjoj meri. Sumnjam na alergiju, pa bih volela da se to ispita. Mada se njemu to povuklo sada, a pojavilo se neposredno posle uzimanja Trainer granulata (ostala sam bez Brit Care granula u sred praznika  sm zid). Vrlo malo je on toga pojeo, jer generalno ne voli granule, ali... Opet, nisam sigurna i zato će lepo sturčnjak to da utvrdi šta je i kako je.
Kako su mi rekli na vet. fakultetu, dermatolog će me posavetovati i oko ishrane i svega ostalog vezano za to.
Inače, i dalje muku mučimo, jer on neće da jede same granule, a mislim da nije dovoljno da jede samo piletinu i pirinač, kako bi on voleo najviše. Pokušala sam i da mu nalijem granule supicom od piletine, ali on polapće supu i ako slučajno uhvati poneku granulu, a kad mu ih dajem iz ruke, lepo ih jede..ali mora da bude baš gladan, inače samo okrene glavu. sm placko
U međuvremenu sam pronašla na engleskom ono što nisam na srpskom, a što sam čula, ali ne i razumela sasvim, pa evo kakav to genetski problem Dalmatinci kao rasa imaju ...

Kod Dalmatinaca se pojačano stvara mokraćna kiselina, pa često pate od hiperurikemije (povišenog nivoa mokraćne kiseline u krvi). Njihova jetra ima problema da razloži mokraćnu kiselinu, što može da izazove giht (metaboličko oboljenje zglobova koji bivaju oštećeni usled taloženja kristala mokraćne kiseline) Mokraćna kiselina se takođe u visokoj koncentraciji izlučuje u urinu, što može uzrokovati kamen u bubregu i bešici. Ovo najčešće pogađa mužjake srednjnih godina, a mužjaci preko 10 god., zbog skonosti prema stvaranju kamena u bubregu i bešici treba da imaju smanjen unos kalcijuma ili da dobijaju medikamentivnu preventivu.
Da bi se smanjio rizik od gihta i kamenja, vlasnici bi trebalo da pažljivo ograniče unos purina, izbegavajući isharnu organskim mesom, životinjskim nusproduktima i ostalim namirnicama bogatim purinima.
Namirnice bogate purinima:
Meso: svinjsko, goveđe, jagnjeće, belo ćureće, guščije i pačije meso, divljač, sardine, inćuni, pastrmka, haringa, školjke, iznutrice (jetra, bubrezi, jezik), salame, slanina, kobasice.
U manjoj meri teletina, junetina, piletina (bez kožice), slatkovodne i morske ribe pd uslovom da se odstrane masni delovi
Mleko i mlečni proizvodi: Punomasno mleko i sirevi, posebno konzervisani. U manjoj meri obrano mleko, jogurt, kiselo mleko, mlad kravlji sir, maslac.
Hleb i žitarice: Kvasac (pivski i pekarski), kukuruzni hleb. U manjoj meri ražani hleb, tost, dvopek, pšenične klice, testenina, pirinač

Ovaj spisak namirnica se odnosi na ljudsku ishranu, ali mislim da se jednako može primeniti i na pse, pa se pitam čime da ga hranim ako MESO!! treba da izbegavam, kao i iznutrice  :blink:

Kakogod i štagod da treba učiniću, samo da mi Buda bude zdrav i još dugo, dugo zdrav i živ.. (mnogo se plašim, ne zamerite mi..)

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 28 April, 2014, 14:50:45 »
barem ste rešili ovaj gorući problem
 sm prst gore

sada polako. najbolje bi bilo da nađete vlasnike pasa koji su imali isti problem pa da se konsultujete oko ishrane. ne mora da znači da su granule bolji izbor

• Newbie
  • *

« Odgovor #21 poslato: 28 April, 2014, 16:07:02 »
Ja sam u potrazi za bivšim/sadašnjim vlasnicima od kad imam Budu.. Toliko su retki da ne veruješ! Čula sam, dakle samo čula, da u kraju imamo jednog prilično starog mužjaka i da on ima izražen taj problem, ali ga do sada ne videh, ni njega, ni vlasnika..
A po parkovima sam srela možda 3-4 bivša vlasnika Dalmatinca, oni se sami 'jave' kad vide Budu, pa stanu da popričaju i svakog sam pitala i svi do jednog su potvrdili da im je pas bio na medicinskoj hrani i svako od njih mi je rekao da se posavetujem sa veterinarom što pre šta i kako.
Pa evo, u sredu ću se definitivno do u detalje posavetovati sa dermatologom. Rečeno mi je da će mi ona sve objasniti, preporučiti ishranu itd., jer je kao i alergologija njena oblast, pa...
Iskreno, ja i ne znam šta je u sastavu te medicinske hrane, ali nagađam da je neka dijetalna, pa mi ga prosto žao da stalno bude na 'dijeti'..  :(

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #22 poslato: 28 April, 2014, 17:45:48 »
ja sam poprilično skeptična prema tome da pas od svoje najranije mladosti bude na medicinskoj hrani