Autor Tema: Dalmatinac - ishrana i probavne smetnje  (Pročitano 3719 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Buda the Dalmatian

• Newbie
  • *

Dalmatinac - ishrana i probavne smetnje
« poslato: 13 April, 2014, 18:27:33 »
Huh.. Dugo sam razmišljala u koju temu da se ubacim, da li da otvorim novu i gde, jer pitanje i problem koji imam spada i u ishranu štenaca, ali i u zdravstvene smetnje.. Otvorih novu temu, ovde, pa ako je potrebno, premestite gde više odgovara.
Ovako stoje stvari.. Buda je Dalmatinac, sada star 5 meseci i kod mene je od svoja 2,5 meseca. Od prvog dana sam počela da ga hranim dehidratom. Ne sećam se sada koje su bile te prve granule, jer sam ih kupila po savetu veterinara koji drži obližnji pet-shop. Nije ih jeo sa oduševljenjem, ali je jeo..fino. U to vreme mu je stolica bila sasvim ok, odgovarajuće konzistencije i boje, međutim, ubrzo sam primetila nekakvu sukrvičastu sluz u stolici i naravno, o tome odmah obavestila veterinara. Tada sam prvi put čula da Dalmatinac, kao rasa, ima neki problem sa kiselinom u mokraći, nekim enzimima (ne razumem se, ne zamerite što ovako pokušavam da objasnim) i generalno sa digesivnim, urinarnim traktom, stolicom.. Paničar sam po prirodi i na ovo sam prilično panično odreagovala, ali me je vet. smirio rekavši da je to kod njih uobičajena pojava i da se samo držim dehidrata i biće to ok.. Očistili smo ga od parazita i treći put, tada (i još jednom pred drugu vakcinu)
Mislim da je moj Buda jedan od vrlo retkih pasa koji je lud za hlebom, pa sam i za to pitala veterinara i dobila odgovor da mogu da mu dam ponekad koricu hleba kad već toliko voli. Tako sam i radila. Ali.... Svom suprugu nisam mogla da utuvim u glavu da može veliku štetu da nanese psu time što sebi olakšava savest, kad ga ovaj molećivo pogleda dok on jede, tako što mu da malo šnicle, šunkice i sl.. Tako se i desilo da u mom odsustvu Buda okusi parče šnicle i to pržene!! (i sad se iznerviram kad se setim!  sm ljutko ). Od tada, bukvalno od tog zalogaja prženog mesa, Buda postaje probirač! Neće da jede same granule, ako ih prelijem jogurtom polapa jogurt i ako zakači koju granulu, pa sam počela da mu granule mešam sa nečim 'mirisnijim' - prvo sa sirovim bubcima, ali nije hteo sirove, pa sam mu ih barila, i mešala ih s granulama, sirovom šargarepom, barenim pirinčem.. kasnije mu barila piletinu i mešala isto kao i prethodno.. A da, ono glavno izostavljam ..
Za dehidrat sam se odlučila iz prostog razloga što znam da ne bih uvek imala vremena da mu, prvo idem u potragu i kupovinu, a zatim i spremam obroke Barf tipa. Pošto sam se već odlučila za dehidrat, onda sam guglala i na ovom forumu i pročitala koji nikako ne valjaju, a koji su ok (hvala vam za te informacije) i posle probanja nekoliko 'marki' koje je preporučivao vet. u pet-shopu, počela da mu kupujem Brit junior, koji se do skora zadržao u njegovoj ishrani. Međutim, sluzave sukrvice je i dalje bilo u stolici, ali je postala i ređa i tamnija. Konsultovala sam veterinara u Pet centru i ona mi je savetovala da mu izbacim dodatke, a zadržim se samo na Brit-u, koji je pohvalila i sama, a prenela i zadovoljstvo korisnika. Pokušala sam samo granulama da ga hranim, ali.. Ma ni da čuje! Bukvalno je glaodvao, pa kad vidi da neće ništa drugo dobiti, uzme par zalogaja i napije se vode k'o kamila, valjda da napuni želudac bar nečim (pio je vodu kao lud za vreme bojkotovanja samih granula).
A ja, koza nad kozama, kao mozga da nemam... Na pamet mi ne pada da mu granule ne odgovaraju!  sm zid Dobro da mi se uopšte upalila sijalica i 'ajde, rešim da promenim granule. Odem u već pomenuti pet-shop koji drži već pomenuti veterinar, ispričam šta se dešava sve vreme, kad ispade da je trebalo da paničim još u početku.. Ispričao mi je slučaj jednog Dalmatinca iz kraja (ne viđamo ga nikako) koji često ide na neke operacije da mu se čiste mokraćni kanali, pa kako može da se desi da završi na kateteru..  :cry: I preporuči mi neki Josera dehidrat, ali kad sam pročitala sastav i videla da je na prvom mestu živinsko brašno (pitala sam ga šta to znači, kakvo je to brašno i dobila odgovor da to jede živina  :blink:, dakle koncentrat za piliće je), odlučim da probam da Trainer-om, s obzirom na daleko bolji sastav.
Danas je treći dan kako jede taj Trainer, pomešan sa pirinčem, malo belog luka i barenom piletinom, nekad mu dodam balans jogurt, nekad malo šargarepe..), ali ne vidim neke značajnije promene sa stolicom. Bila je par puta čvršća i malo bolje boje, ali inače je ista i i dalje je prisutna ta sluzava sukrvica.
Nisam neko ko ima neko ozbiljno znanje vezano za pse, nisam do sada ni imala psa o kom sam se lično starala, znači znam ono što sam slušala iz priča i što sam, u poslednje vreme, iščitavala na netu. Ipak, nisam ni totalni duduk, mada imam izlete, pa sam, kao što rekoh na prethodnoj temi, prepoznala da na ovom forumu dobro poznajete to o čemu pričate, jer sam na svašta nailazila i razlika je očigledna.
Ako stignem sutra, odvela bih Budu na vet.fakultet da mu urade analizu stolice, ali sam skroz van toka, ne znam ni da li je to tamo kao nekada, da li je uopšte moguće, a uplašena sam strašno..  :sweating:
On već nekoliko dana unazad pase travu kao lud, ne ono kako psi pomalo glocnu neku travčicu, nego ide i pase ko jare..... jadničak  :( To bo trebalo da ima veze sa varenjem i probavnim smetnjama ili ne?
Molim vas, svako ko nešto zna i može na bilo koji način da me uputi u pravcu rešenja ovog problema, pomozite.. Takođe, ako neko zna nešto više o ovoj pojavi kod Dalmatinaca (reče mi vet. da su jedina rasa koja ima tu neku kiselinu u mokraći), molim vas za objašnjenje i savet i bilo šta što bi moglo da bude od koristi..
Ja sam Budu dobila na poklon, nisam unapred znala ništa o rasi, tak kad je došao počela sam da se informišem, ali nigde još nisam naišla na neki detaljniji članak ili sl.. samo ono osnovno  sm kolutko
Izvinjavam se što sam ovoliko opširna bila, ali mislim da sam možda i izostavila nešto, a pokušala sam da predstavim hronološki sled, a ipak.. možda sam negde bila i nejasna..
Kakogod, nestrpljivo čekam svaku sugestiju, informaciju.. I unapred zahvaljujem!

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Dalmatinac - ishrana i probavne smetnje
« Odgovor #1 poslato: 13 April, 2014, 18:42:45 »
krvava sukrvica=nije dobro
probavne smetnje=normalna stvar
ako jede travu, znači da pokušava da očisti stomak
već smo pisali o tome, obično znači ili da je pojeo nešto što mu ne prija ili čisti stomak od viška želudačne kiseline (koja se stravara zbog neadekvatne hrane,  a to mogu da budu i granule)

dajte stolicu na analizu, možda ima parazite
testirajte ga na giardiu (mada meni to nije rešilo problem)
dajte mu hranu koju provereno vari dobro
ne hleb i slične zezancije

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 13 April, 2014, 19:50:22 »
@Cubi .. Hvala! Ne dajem mu hleb, a ni ovaj moj ludi muž mu ne daje više ni hleb, ni ostalo što je imao običaj krišom da mu da. Planiram za sledeći obrok da mu dam obareni batak sa barenim pirinčem i da to zalijem s malo jogurta, znači bez granula, da vidim kako će na to da odreaguje.. Lepo nisam pametna, čime da ga hranim kad šta god da je jeo (osim prvih dana, sa 2,5 meseca same granule), stolica mu je bila loša  :( Računam da pirinač ne može da mu smeta, a 1 batak valjda nije mnogo.. :zb:
Svakako ću da vidim da mu uradim sve potrebne analize vezano za ovakve simptome, samo se plašim da ne završi na medicinskoj hrani.. A već nekoliko bivših vlasnika Dalmatinaca su mi rekli da su, ako ne čitav, ono bar pola života bivali na medicinskoj hrani..
Hvala ti za objašnjenje za travu, mislim da je višak želudačne kiseline u pitanju, jer (malopre mi suprug reče) je danas u šetnji malo i povratio, ali ne sadržajno... mislim, nije povratio ono što je jeo prethodno, nego više kao ... penasta pljuvačka npr.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 13 April, 2014, 20:06:18 »
može i pirinač da mu smeta
recimo, moj mužjak oduvek ima problema sa probavom
jedino nema problema kada jede određene granule Brit care, jagnjetina i pirinač
kada je hladnije vreme, on jede prirodno, i tada isto ima problema, ali ne svakodnevnih
čim skoči temperatura, on ima sraćku svaki dan
još nisam utvrdila zvaničan uzrok, ali znam da nekoliko stvari odmaže: veća količina hrane u obroku, ponekad kosti, ponekad pirinač, piletina, hleb, sirov beli luk itd
ja sam imala ptičara ranije i on je pola života bio na medicinskoj hrani, ali tad nisam znala sve što sad znam
i, on je bio jako bolestan, bio je nekoliko puta na operacijama i sl

smanjite mu opseg hrane, nemojte da mešate sve i svašta
neki psi vare kamenje, a neki ne mogu ni meso kako treba
nađite par namirnica koje sigurno dobro vari pa počnite odatle

ako, npr, dobro vari junetinu, dajte mu samo to nekoliko dana. onda dodajte još samo jednu namirnicu. pa sačekajte par dana. pa još jednu.....i tako dok ne shvatite šta mu sve smeta a šta može

• Newbie
  • *

« Odgovor #4 poslato: 13 April, 2014, 20:38:40 »
Pirinač može da smeta  :blink: Mislim, verujem ti, ne bečim se zato, nego mi na kraj pameti ne bi palo da pirinač može da smeta, jer znam kad su mi deca bebe bili, kad su imali problem sa retkom stolicom, davala sam im pirinčanu vodu, a kasnije i pirinač, po savetu pedijatra.. Mnogo, bre, osetljivo ovo dalmatinsko žgepče..
A vidiš, dugo sam se razmišljala između Brit i Brit care i odlučim se za lošiji samo zato što nije hteo ni jedne granule sa ukusom jagnjetine ni da lizne.. A znam da je Brit care odličan dehidrat..
Hvala ti puno Cubi, bubnjilo mi je u glavi što od panike, što od frke što ni ne naslućijem rešenje.. Ovakav organizator meni treba, tipa 'crtež', da mi bude jasno šta mi je činiti  :D
Otićiću malo u off, ali... tako ti je to kad izraziš želju za psom, ali malim psom, male, mini rase,da mogu da ga nosim gde god da krenem i o kojima sam se unapred informisala i rekla koji dolaze u obzir čak i od tih mini, ali zbog cene istih dobiješ npr Dalmatinca, bez da se poklonodavac prethodno išta informisao o samoj rasi... Pa sad QQ i lele i  :worth:

Inače, on super napreduje, odlično izgleda, živahan je, razigran.. zdravo izgleda.. Ali eto, pojede me živu ovo sada...  :sweating:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 13 April, 2014, 20:43:47 »
ma, sve u rok službe
 sm zelenko

ja sam takođe Ariju redovno dodavala pirinač kad je bio mali iz istih razloga
a onda je to prestalo da deluje
e, onda sam počela da eksperimentišem i sa pirinčem, i shvatila da bolje kaki kad ga jede manje
 :D
generalno, psi ne reaguju baš najbolje na žitarice. od svih UH, pirinač je najbolje rešenje, ali ne kod svih
neće Buda da umre od malo manje hrane :)
počnite sa malo manirnica da utvrdite šta i kako ide kod njega
a u međuvremenu probajte i sa Brit care. Ali napominjem da je meni dobar efekat bio samo sa Lamb and Rice
sve ostalo nije valjalo
od divljači mu je proradila kiselina toliko da mu je pljuvačka bila otrovna. sve što bi dotakao ustima je smrdelo na kiselinu užasno

• Newbie
  • *

« Odgovor #6 poslato: 13 April, 2014, 20:50:08 »
Pa taj Lamb & Rice Brit care sam ja jedino i videla, nisam ni primetila da ima divljač ili neki drugi  sm zelenko

On još nije večerao, šta misliš, šta bih mogla da mu dam za večeru s obzirom da od mesa trenutno imam samo piletinu.. imam i svinjetinu, ali mu ne bih svinju davala..uopšte...

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 13 April, 2014, 20:53:32 »
hm, to zavisi od psa do psa
moji piletinu ne podnose
a kuvanu svinjetinu Ari mnogo bolje vari od junetine
probaj da mu je skuvaš i daš, pa vidi
bez pirinča i povrća
samo meso

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 14 April, 2014, 17:49:26 »
kako je prošlo sinoć?

• Newbie
  • *

« Odgovor #9 poslato: 18 April, 2014, 15:38:16 »
Izvinjavam se što se desi da se ovoliko dugo 'ne čujem', ali.. Prenatrpan dnevni raspored, pa uveče samo kljoknem..
@Cubi - nisam ni videla tvoj savet da mu dam samo meso, pa sam mu dala pirinač sa mesom i samo to je jeo tri dana. Sladio se, mangup, svidelo mu se. I stolica mu je doila svetliju boju i mada nije bila sasvim čvrsta, onako kako bi trebalo, bila je čvršća nego inače, a sluz i sukrvica se uopšte nisu pojavljivali.
Juče mu u tu kombinaciju dodam Brit Care Lamb&Rice granule i to je jeo sa manjim oduševljenjem (ne znam zašto mu se granule ne sviđaju, a verovala sam da hoće jer kad sam mu iz ruke dala da proba, smazao je u cugu), ali, ono što je daleko važnije - stolica je perfektna! Baš kako treba da bude, dobra boja, dobra konzistencija!  sm jeah
I tako do malopre - normalno je kakio kad se probudio, ali ubrzo zatim je ponovo kakio, vrlo malo i vrlo tvrdo, da bi odmah potom opet kakio isto malo, ali retko - ne baš proliv, ali retko.
Ova kiša nas omela da odemo do vet.fakulteta, a i prilično sam se opustila i mislila da sam rešila problem i da su u pitanju bile granule koje njemu ne odgovaraju..
Videću sad, ostaviću ga na toj kombinaciji (granule Brit Care sa malo pirinča i malo belog pilećeg mesa) i pratiću.. Možda je ovo malopre bilo nešto vanredno.. Kako se tešim,a?  sm kolutko
Ako imaš neki bolji predlog, s obzirom da znaš mnogo više nego ja - slušam..  :nod:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 18 April, 2014, 21:44:28 »
ako nema više sukrvice to je dobar znak. mada bi ja videla sa veterinarom od čega je to moglo da bude. ne bih se zezala. posebno ako je očišćen od parazita.

što se tiče stolice, meni Ari uvek ima kenjakvu. Odnosno, kada jede Brit Care prva bude potpuno ok, druga bude malo ređa, ali je i dalje formirana stolica
Dokle god je to ipak formirano ne bi trebalo da bude veliki problem. Neki psi su jednostavno kilaviji od ostalih i treba malo više da vodite računa šta jedu

a što se hrane tiče, meni je ok mix granula i prirodne hrane (ako ne može već drugačije), ali da nikako ne bude u istom obroku. kad jede prirodno, jede samo prirodno. kad jede granule, jede samo granule

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #11 poslato: 18 April, 2014, 22:06:05 »
Ja bih vas savetovao da probate da ga drzite samo na sirovim junecim/govedjim iznutricama/mesu, narednih 7-10 dana.
Znaci od iznutrica srce, jezik, rep, grkljan, skembici, pluca, jetra (u malim kolicinama) ili od mesa ribic, trbusina, spic grudi, pauflek...
Junece/ govedje preporucujem iz razloga sto ga skoro svi psi najlakse prihvataju u svakom pogledu. Od piletine je normalno ako je svetlija stolica.

Mnogi psi jednostavno lose reaguju na granule (moj pas prvi, perfektno ih jede ali mu i perfektno opada imunitet na njima, a jeo samo superpremium brendove), vlasnici ceo zivot psa istrazuju, menjaju i eksperimentisu sa granulama i nikad trajno ne izlece stvar. Vredi procitati tekst dipl. vet. Milosa Stanojevica - Pas sazdan od granula

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 18 April, 2014, 22:15:16 »
Murbi, sluzava sukrvica se skoro nikada ne javlja od granula, već od nekih drugih problema
I to treba istražiti
Ako pas već ima problem sa probavom, nikako ne bih savetovala iznutrice. Bez obzira što one imaju nutritivne vrednnosti, sada mogu da izazovu dijareju. Ako će psa da prebacuje na potpuno prirodnu hranu, a pas ima problema sa stomakom, onda to treba postepeno. I nikako sa "jakom" hranom

• Newbie
  • *

« Odgovor #13 poslato: 18 April, 2014, 22:20:10 »
Za sada, još uvek, nema sukrvice.. Ne znam da li sam već rekla, ali pričala sam sa nekoliko veterinara i svi do jednog su se pozivali na tu neku specifičnost za rasu, kako samo, eto, Dalmatinci imaju tu neku kiselinu u mokraći, a valjda im nedostaje i neki enzim, ne drži me za reč, ne razumem se pa ne mogu ni da upamtim tačno.. E sad, kakve to veze ima sa stolicom i/ili varenjem, ne znam, ali svi do jednog su mi to odgovarali na pomen sluzi sa sukrvicom u stolici.
Čekam da stane ova kiša, valjda će tokom sledeće nedelje, pa da odem do vet. fakulteta po neki konkretniji odgovor, objašnjenje, eventualno analize neke da urade ako bude trebalo.. Jasno je i meni da nije za zezanje  :(
Znam da ne bi trebalo da mu mešam granule sa prirodnom hranom, ali on drugačije neće da ih jede.. Tačnije, pojede šaku, dve iz moje ruke (za drugu već moram da letim oko njega) i to je to.. Mršti se čak i na ovo izmešano ovako, a kad mu dam kašikom iz njegove posude  :crazy: onda jede. Razmaženko jedan blentavi, vrti nas sve kako mu se hoće.. Kad nisam uspela pojedinima da objasim koliki problem mogu da naprave davanjem bilo čega van obroka i hrane koja je samo njemu namenjena  :mad:
Žao mi da ga ostavljam da se inati dok ne ogladni, a i strah me je jer je on ipak sada u razvoju, a ne znam koliko bi blesa bio u stanju da trpi.. A nemam uopšte ideju kako da mu dam do znanja da nekad mora da jede samo granule, a nekad će dobiti ono što više voli, pa tako od doručka do ručka, večere... Pokušavala sam i da ga kao nagradim kad pojede to malo granula iz moje ruke.. ili se pravi da ne kapira, ili ne kapira..

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #14 poslato: 18 April, 2014, 22:21:09 »
Prelaz sa granula na sirovo takodje moze da izazove probavne smetnje i licno smatram da ovo nije pravi trenutak za promenu ishrane.