Autor Tema: Kupiranje ušiju  (Pročitano 33287 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Princeza Libus

• Jr. Member
  • **

Odg: Kupiranje
« Odgovor #15 poslato: 22 Februar, 2014, 01:33:42 »
Ljudi ja zaista ne znam da li je Bosna tolika zabit ali ja ovde jos nisam naisla na psa sa pirsingom  sm prst no no :wonder: Zar ljudi zaista rade tako nesto?  Ja sam samo htela da ustanovim da li bi to i u najmanju ruku moglo biti stetno za moju Sedru jer bih ja pre odsekla sebi usi nego nju ugroyila?

Van mreže Tamaretina

• Hero Member

• Mookie App
« Odgovor #16 poslato: 22 Februar, 2014, 01:39:40 »
@Princeza Libus, izvinjavam se, pobrkala sam imena  sm smesko1 ali je Sedra lepotica u svakom slucaju  :clapping:

@Marijana Mijatovic, razumem da ljudi kupiraju svoje pse zbog boljeg plasmana na izlozbama i eventualnog prestiza/finansijskog efekta. Nadam se da ce se formalni estetski standardi promeniti ili su se vec promenili u korist pasa, a na ustrb ljudske zelje da izgledaju kao zahebani vlasnici pasa koji zahebano izgledaju :D

Van mreže Marijana Mijatovic

• Sr. Member

« Odgovor #17 poslato: 22 Februar, 2014, 01:48:28 »
Pa vec jesu u skoro svim evropskim zemljama, tako da ce za 20ak godina kupiranje biti samo misaona imenica  :D a sto se tice zajebanog izgleda na ulici, to mi je bio najveci razlog protiv jer nisam htela da nas se ljudi boje, ali kada su sa njegovih 4-5 meseci krenuli komentari da li ujeda i bolje da sklonim mog psa da ne bi bilo problema  :crazy: shvatila sam da ce oni koji ga se boje bojati i sa i bez usiju tako da je misljenje slucajnih prolaznika prestalo biti faktor  :D ali iskreno meni su stafordi mnogo lepsi kupirani kao i dobermani, celokupni utisak psa se menja i postaju "ozbiljniji", cc bez usiju je prerasli labrador a kupirani bokser mi je grozan   sm smesko1

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #18 poslato: 22 Februar, 2014, 01:58:18 »
Mislim da je jako licemerno osudjivati kupiranje a ne osudjivati samo pravljenje rasa pasa. Svaka rasa je modelovana od strane choveka zarad nashih potreba, shto potrebama da pas obavlja neku radnju za nas, shto nashim potrebama za posedvanjem nama estetski pimamljive zivotinje.

Svako ko ima rasnog psa a osudjuje kupiranje je po meni licemeran. Svako ko podrzava postojanje rasa a osudjuje kupiranje je takodje licemeran. Neke rase imaju ozbiljnih zdravstvenih problema zarad zadovoljavanja nashih potreba za odredjenim izgledom, ali to se ni blizu ne dovodi u pitanje niti osudjuje kao npr kupiranje ushiju koje po meni ne moze da se poredi sa problemima koje imaju psi previshe modifikovane anatomije, i generalno problemima koje svaka rasa ima jer svi znamo na koji nachin rase pasa nastaju.

Van mreže Marijana Mijatovic

• Sr. Member

« Odgovor #19 poslato: 22 Februar, 2014, 02:08:47 »
Digi  :worth:

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #20 poslato: 22 Februar, 2014, 09:23:51 »
koliko ja znam samo u standardu dobermana pise da su im usi kupirane i da stoje uspravno, ovim ostalim pasminama, staford, cane corso..itd. pise da im usi mogu biti kupirane, a i ne moraju..  :zb:
sto se tice izgleda kupirani dobermani mi izgledaju lijepo, dok mi ove ostale pasmine kupirane uopce ne izgledaju lijepo, vjerojatno zbog velike glave koja im jos vise dodje do izrazaja nakon kupiranja.. a definitivno najgore mi izgleda srednje azijski ovcar koji izgleda iskasapljen, a ne kupiran

Van mreže Tamaretina

• Hero Member

• Mookie App
« Odgovor #21 poslato: 22 Februar, 2014, 11:56:21 »
Slažem se, licemerno je imati oštar stav prema kupiranju a biti ok sa rasnim psima, koji ponekad zaista izgledaju kao karikature.

Ali jedno je šta standard nalaže za pse koji se takmiče u radu i izgledu, a vlasnici imaju uzgajivačkih/izložbenih ambicija, vremena i sredstava. Sasvim drugo je da razmišljam neko vreme, biram gde, šta i kako, i onda ustanem jedno jutro i odvedem psa na kupiranje iz estetskih razloga, a estetiku ću pokazivati u parku iza zgrade.
Sam taj standard koji je propisivao ili i dalje propisuje kakve uši pas treba da ima održao se kao merodavan toliko dugo upravo zbog nas koji šetamo pse po parkovima i donosimo odluku o kupiranju na bazi odmeravanja sa komšijom.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #22 poslato: 22 Februar, 2014, 12:54:37 »
ja ne vidim nikakvu vezu izmedju drzanja rasnih pasa, licemerstva i kupiranja... cak mi sve to zvuci tako crno belo da sam moral apost da procitam 2 puta...
zivimo u 21 veku, a pasmine su velikim delom standardizovane i uoblicene u 19 om veku. stvarale su se sa ciljem da bi obavljale svrhu koju danas vecina ne obavlja (sam zakon i dozvoljava kupiranje pasa koji sluze i dalje u te svrhe).
da se razumemo, ne osudjujem u zivotu nista, pa tako ni kupiranje ali da nema nikakvu svrhu danas-nema...osim individualnog estetskog dozivljaja i navike.
kad danas biras rasnog psa, u najvecem broju slucajeva ti je ljubimac, a ne pas koji radi nesto na terenu koji zahteva takve zahvate.
kad sam uzimala snaucera, znala sam da nece da se bori sa pacovima i cuva stalu, pa da mu niko ni nece izgristi usi.

kada su se pasmine oblikovale, takvi zahvati su se prvenstveno radili radi svrhe psa, bila to borba sa drugim zivotinjama, probijanje kroz grubu prirodu ili da jednostavno kao cuvar deluje opakije.
svi cemo se sloziti da nista ot toga danas nama ne treba...a zakomplikuje zivot i psu i vlasniku.

izbor rasnog psa za pratioca/ljubimca i sve ono za sta danas sluze psi (pa i sluzbeni) se radi prema karakteristikama, karakteru, fizickim predispozicijama koje odgovaraju nasem nacinu zivota.

zdravstveni problemi rasnih pasa i kupiranje takodje nemaju poveznicu sa protivljenjem kupiranja i afinitetu prema nekoj pasmini. i dalje ima veliki broj pasmina koje su zadrzale zdravlje, i dalje medju tim pasminama svako moze naci ono sto mu odgovara.
covek je stvorio pasmine pa ako volimo rasne onda treba da volimo i zahvat kupiranja... po tome, treba da volimo sve sto covek napravi a covek pravi najveca sranja na ovom svetu.

kao neko ko je odabrao pasminu koja mu se uopste fizicki nije svidjala, a odabrala sam ga prema karakteristikama, prvenstveno naravi, velicini i prakticnosti odrzavanja, ne podrzavam stav "taj pas nije to sto jeste ako ima prirodne usi ili rep". i vec sam ranije pisala, ono sto usi i rep kao delovi tela predstavljaju, i njihova funkcija u svakodnevnom zivotu psa su mi mnogo bitniji od toga kakav utisak taj pas ostavlja

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 22 Februar, 2014, 15:28:12 »
Nisam se nikome lichno obratila onim postom, iskreno mislila sam i na sebe  sm redface i donekle svoje licemerstvo jer osudjujem u kom pravcu ide razvijanje rasa, posebno onih koje imaju zdravstvene probleme zarad dobijanja odredjenog izgleda, a opet imam nemachkog ovcara. I tada kada sam pomislila koliko me boli shto npr. gledam francuskog buldoga svog poznanika koji ne moze da dishe normalno, koji ne sme dugo da bude na vishim temperaturama jer zbog tog disanja ne moze da se hladi, shto je njima normalno jer "ide u skladu s rasom", pomislila sam nikad vishe necu imati rasnog psa jer time podrzavam upravo razvijanje bolesnih jedinki koje pate chitavog zivota... ali, ipak volim karakter NO i mislim da ne bih toga mogla da se odreknem tek tako... pa sad, mozda to nekome nije licemerno...

Onda, imash pasmine za koje se zna da zarad odredjenog izgleda imaju zdravstvene probleme, pa ne vidim da jedni drugima govorimo "zashto si kupio tog psa koji ne moze da dishe (ili shta god da je problem rase), muchitelju zivotinja". Ili npr, Ani da kazem da je muchitelj jer ne pushta Wilija da zaraste kako mu je priroda dala  :D nego ga chupka. I moze ona meni da objashnjava zashto je to chupkanje dobro ali ja ako ne vidim u tome validan razlog nego njen hir za odredjenim izgledom, mogu da je prozivam da ga muchi  sm kolutko... Ljudima se svidja izgled odredjene pasmine (ili karakter pa odredjeni izgled ide uz to), ali njih/nas ne osudjujemo shto ih kupuju jer se oni "prirodno tako rode"?

Zbog toga mislim da je licemerno osudjivati kupiranje a ne ici do samog korena problema a to je nasha potreba za...

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #24 poslato: 22 Februar, 2014, 18:52:15 »
Niko ne spori cinjenicu da su upravo ljudi i njihove zelje upropastili vecinu rasa. Ali nisu sve. Na srecu. Ali ne razumem kako moja ljubav prema nekoj rasi i protivljenje kupiranju zbog estetike ispade licemerstvo.

I jos nesto, poredjenje kupiranja i sterilizacije je toliko besmisleno da nemam reci. Vec sam skoro pisala na tu temu, to bi bilo kao da uporedjujemo ugradnju silikona zbog lepseg izgleda i masektomiju zbog naslednog faktora

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #25 poslato: 22 Februar, 2014, 19:12:53 »
Ok, aj ovako. Da li si nekada nekome ko pari recimo rase za koje se zna da ce imati potomstvo sa problemima (bar dobar deo potomstva) rekla da je muchitelj zivotinja?

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 22 Februar, 2014, 19:17:48 »
Nisam rekla ali da, mislim to. Ako pricamo o velikim problemima koje potomstvo moze da ima.
Ali to ne znaci da svi odgajivaci to rade. Postoje rase koje su poprilicno zdrave i na kojima se nije eksperimentisalo.
Ne mozemo ih sve strpati u isti kos.
Kao sto ne mozemo ni sve ljubitelje rasa. Neko je zaljubljen u psa zbog estetike, neko zbog karaktera i radnih sposobnosti

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #27 poslato: 22 Februar, 2014, 19:40:58 »
Nisam rekla ali da, mislim to.
pa zar to nije licemerno?  :D ovima cu da kazem a ovima ne.

Koliko zdravih rasa ima, nemam pojma... ja ni za pola problema koje ovcari imaju nisam znala dok se nisam malo bolje udubila u tu problematiku. Tako da mogu samo da nagadjam, a obzirom da je vecina rasa uniformnog izgleda nastala kroz inceste, ne bih se preterano kladila u zdravlje rasnih pasa. 
Citat
Kao sto ne mozemo ni sve ljubitelje rasa. Neko je zaljubljen u psa zbog estetike, neko zbog karaktera i radnih sposobnosti
da ali sve se svodi na to da mi neshto ochekujemo od tih pasa, odredjen izgled koji se nama svidja, odredjen karakter koji se opet nama svidja... itd. I modifikujemo rase shodno nashim zeljama i trendovima. Chesto ljudi naprave sra*e u tim modifikacijama, shto u anatomiji to i u karakteru, i nishta ne garantuje da to nece dotaci i tvoju omiljenu rasu.

Najlakshe je fokusirati se na izolovan problem a ne sagledati shiru sliku. Ljudima je tako lakshe da funkcionishu, ako ima konkretno po kome da se osuje paljba.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #28 poslato: 22 Februar, 2014, 19:57:00 »
Nisam rekla ali da, mislim to.
pa zar to nije licemerno?  :D ovima cu da kazem a ovima ne.

ne, nego nisam imala priliku da kažem

i da se razumemo, nisam ja neki vatreni protivnik kupiranja, pre svega zato što se time ne ugrožava zdravlje pasa (osim ako neko to uradi baš kako ne treba pa krenu infekcije i slično)

očekivanja od rase su jedno, ali svesno povrediti psa (bez dobrog razloga, estetika nije dobar razlog po meni) je nešto drugo

time što neko voli određenu rasu ne znači da je unapred rekao odgajivačima: izvolite, napravite bogalje od tih pasa. da, mi sad možemo da uđemo u toliko široku raspravu da svako ko kupi, npr, nemačkog ovčara podržava to što ih obogaljuju. ali većina vlasnika nije o tome razmišljala već je uzela psa da ga "voli, pazi i mazi". odnosno, nisu aktivno i svesno učestvovali u uništavanju te rase

odluka da odvedeš psa da mu odseku deo tela je veoma svesna i veoma aktivna i zato je ne razumem i ne podržavam. neću sad da se naljutim do te mere da mrzim nekog, ali ću uvek da postavim pitanje

Rasa koju ja imam je uništavana u nekom trenutku i zamalo istrebljena. Ali su ti psi, fala bogu, poprilično zdravi. I sad sam ja koja volim akite licemer zato što smatram da je kupiranje besmisleno? Mislim, možemo u svemu da nađemo neku paralelu ako nas ne mrzi, ali mislim da ja ta izjava ipak preterana

Van mreže Princeza Libus

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #29 poslato: 22 Februar, 2014, 20:14:37 »
Znaci, po vama, da ja prvo pitam Sedru hoce li, za svaki slucaj?  sm smesko2
Mada sam uverena da vecu bol ona nanese sama sebi skakanjem s kreveta na glavu... :D