Autor Tema: Ishrana celim plenom - Prey model RAW  (Pročitano 28198 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Ishrana celim plenom - Prey model RAW
« Odgovor #15 poslato: 08 Jun, 2012, 10:36:26 »
ja se od reci do reci slazem sa tobom i mislim isto  sm prst gore
pokusala sam da objasnim raziku i celu tu filozofiju prey modela, pogotovo u odnosu na granule,  jer smo nas par sa ovog foruma bili sagovornici na jednom usa forumu sa ljudima koji iskljucivo taj nacin ishrane priznaju i ni jedan drugi. mnogi imaju bas ekstremne stavove, dok drugi, iako hrane na taj nacin pse i smatraju da je to jedino ispravno, nisu u fazonu da ratuju oko toga kao ovi prvi. imali smo bas zucnu raspravu sa njima koja je trajala jedno 2 nedelje pa sam, poucena njihovim pogledima, i otvorila temu da ljudima predocim i taj nacin ishrane i njihove poglede na svet.

kad budem imala malo vise vremena, potrudicu se da kopiram jos neke njihove "dokaze" za njihove tvrdnje.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #16 poslato: 08 Jun, 2012, 20:31:36 »
Napisah u komentaru iznad, čovek čiji je pas sa fotogradije je granule te 'marke' pre nekoliko godina dodavao psima u hranu, pored celih zečeva. Nakon toga je prešao na neke drugačije formulisane, tako da budu dodatak ishrani.
Iskreno, meni je bilo zanimljivo kako pas dobro izgleda na toj hrani. I uvek je izgledao dobro (pratim ga od 2.-3. godine). Ali on nije hranjen "prey model" filozofijom...on je hranjen onako kako je njegov vlasnik smatrao da je najbolje za njega, ali i za druge njegove pse. Dovoljno je napomenuti da je barem njegovih 5 pasa živelo oko 20 godina (!!!), a svi su bili usvojeni, većina u već odraslom dobu.

Ja sam lično protiv svake vrste esktremizma. Lepe su priče kako su psi slični vukovima, kako treba da jedu živo meso i kosti, kako su oni mesojedi. I to sve stoji! Ali psi nisu vukovi, niti su divlje kanide. Psi ne love da bi se prehranili - prestali su to da rade onog trenutka kada su prišli čoveku pre 40ak hiljada godina. Baš zato su ti pra-vuci-psi-štagod i prišli čoveku, jer je bilo lakše kupiti ostatke njihove hrane, nego goniti i loviti plen. Psi su zapravo evolutivna posledica postojanja ljudskih otpadaka. Što ne isključuje činjenicu da psi mogu, a ponekad i love sitne glodare da bi se prehranili, i to takođe naravno ne znači da pse treba hraniti otpatcima. Ali se ne treba ni zanositi idejom da je pas samo malo drugačije ofarban i spakovan digestivni trakt vuka. Psi iako građom jesu mesojedi, uskraćeno im je mnogo toga što bi im omogućilo efikasan samostalan lov, a što imaju vukovi. Psi su manje glave u odnosu telo i generalno manje snage, poređeno sa vukom istih gabarita. Pseći zubi su manji, vilica slabija, mozak je manji, manje su i inteligentni, a takođe i uče na drugačiji način nego vukovi, itd. Ali ono što psima najviše nedostaje u toj teoriji 'prirodne ishrane' je instinkt za kidanjem ulovljenog plena. Primera radi, sećate se samo svih onih novinskih članaka o lutalicama koji su davili ovce...ja se ne sećam da je ijedna ovca bila glodana, a kamo li pojedena. Evo ja sad da stavim jednog (jadnog malog mrtvog) zeku pred Mo, ona bi pogledala njega, pogledala mene, njušnula i sela sa strane. Ne bi znala šta sa njim da radi - jer psi moraju da nauče kako da dođu do mesa; prosto nemaju taj instinkt. Kada se sve sabere i oduzme, ta priča kako je pas stvoren samo i isključivo za celog zeku/koku je pomalo šuplja.

Da me neko ne razume pogrešno, meni je ova ideja o načinu hranjenja takođe zanimljiva, i svakako bih da imam mogućnosti, pokušala da svog psa hranim i celim životinjama. Sve se da naučiti i probati. To ne može da bude loše za psa, baš naprotiv. No jednolična ishrana, za životinju stvorenu za "šareniš", nikako ne može biti dobra, bilo da je to meso, granule ili ceo 'plen'.
Uostalom, zato ovaj forum i postoji, da bi saznali kako i zašto psi treba da klopaju svašta nešto lepo.  sm afro

svaka ti je zlatna
 :clapping:

ako možeš da saznaš još neke detalje iz ishrane ovih pasa, molim te napiši
ako mu psi žive po 20 godina, čovek sigurno nešto dobro radi
e sad, mislim da je životni vek psa uslovljen kako genetikom, tako i mestom na kojem živi. ali svakako možemo da pomognemo našim psima iz grada i stanova barem ishranom

a pas sa slike izgleda wow

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #17 poslato: 09 Jun, 2012, 01:29:09 »
Nije problem da se raspitam, nismo poslednjih nekoliko meseci u kontaktu, no sastaviću mu čim ugrabim vremena jedan mejl. Pas ne živi nigde 'posebno', puštaju ga u kuću, kao i ostale pse, ali njegova (njihova) 'kuća' je boks. Do svoje prve godine je boks delio sa kujom mešanca malamuta i vuka. Nemaju ograđeno dvorište, tako da se puštaju uvek sa nadzorom.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #18 poslato: 16 Jun, 2012, 19:33:27 »
evo jos jedan prm sajt, na engleskom, a potrudicu se da prevedem tekstove koje sam ranije postavila da ljudima budu laksi za citanje
http://rawfed.com/myths/index.html

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #19 poslato: 16 Jun, 2012, 21:45:44 »
Ovaj način prehrane izgleda poprilično odbojno, iako, kad razmislim, to je ono stvarno najprirodnije...
Je li neko od vas imao period hranjenja psa na ovaj način? Pokušala sam na internetu da nadjem neke utiske, ali na našem govornom području ovo je jedini izvor koji piše o ovoj vrsti prehrane.
Vidim da je u Americi veoma popularan i da je aktuelan poslednjih 10 i više godina. Znam da oni imaju svašta nešto popularno  :itwasntme:, ali ne verujem da bi toliko branili stavove oko ovakve ishrane da nije dala dobre rezultate kod pasa.

Ja sve mislim da to psu nije dovoljno, mada ne znam ni jesmo li svi suviše zadojeni marketingom oko granulisane hrane, pa sve mislimo da im moramo davati puno dodataka?

Liza u <3

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 25 Jun, 2012, 21:45:17 »
Danas mnogi vlasnici pasa tretiraju svoje pse kao da su ljudi. I ja volim svoje pse celim svojim srcem kao da su u pitanju moja deca, međutim moramo imati na umu da oni nisu ljudi. Oni ne razmišljaju kao ljudi niti se hrane kao ljudi. Bog je stvorio pse kao mesoždere da bi pomogao održavanje ravnoteže u prirodi....
Preveden je ovaj prvi tekst sa predhodne strane  sm sta pise

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 25 Jun, 2012, 22:17:01 »
 :worth: :worth: :worth:

Van mreže Grivana

• Sr. Member

« Odgovor #22 poslato: 27 Jun, 2012, 22:59:11 »
Sve je to super i pas je uzivao ali ja nikad ne bih mogla mojima ovako da serviram zeca ili slicno. lakse im da im dajem u velikim komadima (meni lakse, verujem da Aris ne bi odbio ovako serviranog zekonju). jedini njegov plen je neciji paradajz iz baste a i umalo neka koka da strada kada je bio mladji.

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #23 poslato: 31 Jul, 2012, 17:10:28 »
'vatanje na trenutak a ? :D
OK.
 Kažem nije u sklopu teme,aopet možda i jeste...ma ko to zna, to nisam video...sve baš. sm wink

Imam običaj da po nekada odem u šetnju sa psima. Ne onu običnu šetnjicu od par km. E u tu šetnju se ne ide bez šatorčeta,punog ranca koje čega, izmedju ostalog i par kg suvog mesa za pse. Te šetnje umeju da potraju i po par dana, sva u zavisnosti sa obavezama i sa raspoloženjem ostalih članova familije. sm kuhaca sm kuhaca sm kuhaca
Nije se desilo tako retko da ,kada spremim šatorče za konak, psi ostanu tu.Pušteni uvek,oko šatora su. Po nekada i udju unutra ali se ne zadržavaju mnogo. Čisto provere radi. Hrana koju ponesem za sebe, smažem je,racionalno. Hrana koju ponesem za nih...e to je već nešto drugo.
Nekada je pojedu, gladni su,istrošila se nergija. Nekada ne.
Bude nslučajeva gde ih ujutro pogledam a oni... sm eek  Razvaljenih stomaka,mokre dlake na glavi i vratu ( ne od rose...ne ,ne).Nadje se i po par flekica krvi na nogama. Ne njihove. U početku sam strahovao da se ne desi neko nepotrebno zlo. Više ne, ne strahujem o tome. Jednom sam samo prisustvovao piru njihovom. Koliko je to bilo iskonski i sa punim poštovanjem, divljenjem...barem sa moje strane gledano.
"Hrana" je bila vruća ,sveže uhvaćena i pojedena.  Na prvom mestu kako sam zapazio, pojeden je bio želudac žrtve. Razumem i zašto. sm wink
Ostalo je se čerečilo na tenane. Sve sem kože.
Da, znam. Mogao bih da odgovaram pred zakonom za to.Svestan sam toga doista.

Ja ovo napisah ovde, a vi otvarajte temu ili premeštajte gde odgovara.

Van mreže Sparki

• Global Moderator

« Odgovor #24 poslato: 31 Jul, 2012, 17:13:27 »
Premesten Gremiumov post iz teme o mesu

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #25 poslato: 31 Jul, 2012, 17:16:31 »
vec sam napisala na pocetku teme kako se ljudi groze ovakvog nacina prehrane, sto i razumem sa jedne strane...volimo zivotinje pa nam nije drago ni da gledamo kako izgledaju kad nisu fino upakovane kao snicle... ali hteli to da priznamo ili ne-psi su mesojedi, lovci sa plenskim nagonom i ovo je ono najprirodnije i najnormalnije za njih...barem za deo njih jer mnogi domaci kucni ljubimci ne znaju ni kosku da pojedu, a ne celu zivotinju

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #26 poslato: 31 Jul, 2012, 17:20:26 »
Varnice/iskrice/ sikra/ Sparki...hvala. sm wink

Poznavao sam jednu mladu ženku dobermana. Šmizla je bila. Vlasnica joj je tepala "mimoza". Jednom prilikom joj je bilo ponudjeno svež govedji sirovi rep. Jadniče nije znalo šta je snašlo, šta da radi sa time.
Žao mi je pasa sa takvim neiskustvom.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 31 Jul, 2012, 17:22:49 »
nas prijatelj svajcarski ovcar je pravio pauzu u vidu dremke kad je prvi put dobio rep  sm redface

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #28 poslato: 31 Jul, 2012, 17:26:37 »
Iskreno ne volim šta "moderno" doba čini sa psima. Od pasa koji treba da budu PSI, stvaraju se bedne imitacije pasa. Podsećaju me na porcelanske figure. :( :| :thing:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #29 poslato: 31 Jul, 2012, 17:28:04 »
i jesu...
na kraju smo dobili i pse vegetarijance posto stitimo zivotinje...jedne stitimo druge ubijamo