Autor Tema: Anestezija kod pasa  (Pročitano 1729 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Anestezija kod pasa
« poslato: 02 Oktobar, 2013, 11:37:45 »

Vecina vlasnika kada je u pitanju anestezija kod pasa ima dosta ostre i oprecne stavove.Ali bez sumnje to je zbog nekih slozenih hirurskih intervencija jedini nacin da se psu produzi i spasi zivot.

Anestezija bi u stvari nekim prostim recnikom bila prevencija bola i patnje,a naravno i stresa kod zivotinje.
Moze se sprovoditi kao opsta ili lokalna.
Opsta deluje na centralni nervni sistem i dovodi do potpunog gubitka svesti zivotinje.
Nekvalitetna ili nedovoljna kolicina narkoze moze dodatno iskomplikovati rad hirurga ili smrt zivotinje.Sama ta mogucnost i moguce negativne posledice,uglavnom kod starijih pasa,slozenost postanestezioloskih radnji tokom operacije,preuvelicana je i od strane mnogih hirurga koji zele da i sebe zastite od rizika moguce smrti zivotinje.To zauzvrat stvara laznu sliku medju vlasnicima kucnih ljubimaca,a time cesto dovodi i do otkazivanja vaznih dijagnostickih testova (endoskopije,radigrafije...)

Za opstu anesteziju moraju se postovati sledeca pravila:

-anamneza (uopsteni zivot psa,ponasanje,istoriju bolesti…)
-sprovodjenje osnovnog pregleda
-pregled specijaliste(vadjenje krvi,pregled srca,bubrega...)
-i tek na kraju uvodjenje u anesteziju

Treba napomenuti da ne postoji univerzalna sema anestezioloskih lekova.Anesteziolog sam odredjuje vrstu,nacin primene i potrebnu dozu.

Lokalna anestezija dovodi do gubitka osecaja pojedinih delova tela.Primenjuje se pri nekim snimanjima i manjim
hiruskim intervencijama.
Pre uvodjenja u anesteziju odrasli psi trebaju biti bez jela 8 sati,a bez vode 2 sata,dok kod stenaca je taj period zbog rezima ishrane manji.

I na kraju i pored svih provera i radnji niko vam ne moze garantovati da je anestezija 100 % sigurna.

Kakva su vasa iskustva i misljenja u vezi sa ovom temom?

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Anestezija kod pasa
« Odgovor #1 poslato: 02 Oktobar, 2013, 12:15:53 »
moja Rea je dva puta bila pod anestezijom i buđenje iz anestezije je svakako najjezivija stvar koju sam videla, odnosno čula
nisam znala da psi tako vište kada se bude iz anestezije. to bi svako trebalo da zna pre nego što odvede psa, da se ne bi šlogirao posle

Van mreže CyberKat

• Full Member

« Odgovor #2 poslato: 02 Oktobar, 2013, 12:47:11 »
Ovo sto Cubi pomenu, ja sam to takodje dozivela kad smo sterilisali retriverku. Isto je tako zavijala, nekontrolisano tresla glavom... izgleda prilicno grozno ali srecom brzo to sve prodje. Treba samo biti uz psa i pricati mu nesto da cuje da je neko sa njim jer dok se budi koliko sam razumela veterinare, ne moze jos da vidi nista dobro (verovatno vidi zamuceno sve) i onda pomaze da cuje da je vlasnik tu.

inace ranije je retriverka isto imala neku operaciju gde je bila pod opstom anestezijom al smo je ostavili u ordinaciji i veterinar je rekao kao da ce nas zvati kad se probudi .. i bila je kod njega tako par sati tako da ni ne znam kako se jadna budila ni ko je i dal je neko tada bio uz nju... samo znam kad sam dosla da sam je zatekla u ordinaciji vezanu za radijator (a operisala je neki tumor na vratu) i veterinar je nakon takve operacije stavio psu ogrlicu i vezao ga za radijator... idiot! kod tog vise nikad nisam ni isla

I sa bretonkom smo imali iskustvo sa anestezijom al verovatno sa nekom drugacijom jer nije dobila u venu nego u butinu i mnogo krace je delovala, a pas cak i nije bio u potpunom snu (dok smo snimali kukove) nego je bila svesna sve vreme samo u nekom polu-snu. Vet kao rece mozda da joj se da jos anestezije, da nije dovoljno, al ja reko ma ni slucajno...  :shake:

Van mreže Žiška

• Sr. Member

« Odgovor #3 poslato: 02 Oktobar, 2013, 13:04:48 »
Mi zbog prirode naših pasa uvek ovoj temi prilazimo s velikom dozom straha.
Imamo drugare koji su se na ovaj ili onaj način susretali sa ovom temom pa tako kad su već pregrmeli znaju kako ide.
Nažalost kod nas je svega mali broj veterinara upoznat sa problemom u odnosu anestetik-hrtovi pa je tako ako dođe do potrebe za tim jako bitno naći osobu koja zna o čemu se radi i kako to ide. U svetu nauka napreduje i zbog i većeg broja pasa sa kojim se susreću a i jednostavno usavršavanja koja imaju ,veterinari nemaju problema i znaju proceduru dok je kod nas nažalost teže naći osobu koja ima iskustva s tim i treba biti jako oprezan .

Prekopraću deo koji se tiče anestezije kod hrtova
(preuzeto sa sajta Grassmere Animal Hospital):
Citat
Godinama samo pominjanje reči " anestezije " izaziva strah među vlasnicima hrtova i to sa dobrim razlogom : hrtovi i anestezija su potencijalno smrtonosna mešavina . Standardna procedura anestezije jednostavno ne 'radi' za hrtove i može dovesti do smrti .
Hrtovi imaju veoma nizak procenat masti u telu u odnosu na druge pse , pa drugačije reaguju na određene lekove , posebno na one rastvorljive uz pomoć telesne masti /lipida ((thio)barbiturati) . Ubrizgani ili ihnalirani anestetik odmah ide iz krvotoka u mozak i druga tkiva uključujući i mišiće i masti . Kako mast apsorbuje anestetik koncentracija leka se u krvi ,mozgu smanjuje i na kraju eliminiše . Kako hrtovi imaju vrlo malo ili nemaju uopšte masnih naslaga koncentracija anestetika može naglo da poraste i u tom velikom % ošamuti do te mere da oporavak od operacije traje daleko duže , može doći do hipertermije (gde telesna temperatura poraste za jako kratko vreme) ili tremorsa .
Prihvatljivi (PRE) anestetici kod hrtova su : Acepromazine (<50% (manja doza nego ostalim rasama)) ,Butorphanol ,Buprenorphine, Medetomidine, Morphine, Atropine , indukcioni : Telazol , Ketamine/Valium, Propofol i inhalacione :  Isoflurane ,Sevoflurane .

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 02 Oktobar, 2013, 13:14:12 »
prije par mjeseci moj pas, mali mjesanac od 8kg star 14 godina je morao na operaciju.. trebalo mu je zasiti kozu ispod oka i iznad ustiju u duzini jednog pedlja.. postojala je druga opcija mazanja kremom, ali nije dpoustio da mu se rana dira a i predugo bi to trajalo da zacjeli tako.. te smo se odlucili na operaciju uz anesteziju.. veterinarka nas je odmah upozorila da je veoma riskantno i da se mozda nece probuditi poslije.. uglavnom nedugo nakon davanja anestezije on je prestao disati.. no veterinarka nije odustala od njega, 10 minuta mu je masirala srce i davala umjetno disanje.. rekla je da joj je oduzeo 10 godina zivota  sm zelenko
uglavnom zahvaljujuci njoj jos uvijek skakuce po dvoristu i po kvartu..

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 02 Oktobar, 2013, 13:19:24 »
 :whew:

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 02 Oktobar, 2013, 14:21:18 »
Da me sad neko pita shta mislim o anesteziji najiskrenije bi rekla ne znam  :lipssealed:

Prvi susret sa stavljanjem zivotinje u `dubok san` smo imali pre deset godina kada se tek pojavila inhalaciona anestezija kod nas. Poshto nishta nisam znala spremila sam pare i otishla kod najskupljeg veta shto je tada bila a verovatno i sada je pri vrhu, ordinacija Terzin. Elem Vladina zena je sterilisala Kamicu (machka) i ostala je 24 sata na posmatranju. Pri chemu sam ja dobijala telefonske pozive na 45 minuta gde mi se javljalo stanje. Preko noci takodje shto mi nije smetalo jer i onako nisam mogla bez nje da spavam. Dakle super smo proshli  sm prst gore.

Drugi susret je sterilizacija Zilike (machka) obavljena kod Dimitrija pre ja mislim 4 godine, ili vec ima 5. Praktichno dovela sam machku, kompletn pregled, krvna slika, sterilizacija i sutradan otishla po nju. Dobijala povremeno smsove i opushtencija  sm redface.

Sa Genkijem je bila frka ali vishe shto su u pitanju dve operacije stranog tela u stomaku nego zbog anestezije. Jer nije bilo dileme ili operacije ili cemo pustiti da ugine. Sasvim druga vrsta stresa. No preziveli smo i to.  :whew:

Shto bi me dovelo do Princeze Artaga  sm kuhaca. Prvi put anestezija chiscenje kamenca. Sve po psu Dimitrije me izbaci iz ordinacije, zvao par puta sve ok, dodjite po njega, ja iscimala pet taxi i na kraju otkazala jer smo doshetali do kuce. Laganica.  :nod:

Da bi letos doshlo do blage katastrofe. Opet chihscenje kamenca, stres zbog shuma na srcu sve po redu. I ja ostajem kod veterinara u ordinaciji. Problem najveci je shto Artag dobija dve anestezije, jednu malu da bi bio kooperativan jer ne sme da propanichi zbog srca na stolu dok mu se daje ova druga. Lepo mi to prodjemo medjutim shta je meni bilo da ja ostanem za vreme ulaska u tu duboku anesteziju ja ne znam. Ali kad je krenuo da koluta ochima, pa isplazio jezichak i krenuo da balavi, pa ne chuje me i ne vidi me a glavica onako pada i njishe se, ushi pomera u totalno do tada ne vidjenim smerovima.  :cry: :cry: Ja sam smislila srushicu se.  :blink: Srecom  tu chasha vode, shecer, smeh ovo ono da bi Telence nekako chudno se zanjihao da se iz mog ugla chinilo da ce pasti. Vec sam ga videla na patosu  sm eek, srecom DiImitrije je pravilno procenio situaciju pa je uhvatio mene a ne Tele  :worth: Kako sam doshla kuci i kako mi je taj dan proshao ja ne znam.   :lipssealed: :sweating:

Rutinska intervencija ali ja ne mogu da dochekam sad da chujem shta se desilo i zivkam na svakih peti minuta da bi valjda mucheni vet odlepio i javio se ne stigavshi da pobegne na vreme iz ordinacije i onda sam preko telefona chula kako Artag urla. Ali to nisu urlici to bi se moglo opisati kao najdublja tuga koju sam ikada chula  :cry:. Neopisivo jezivo. Nije pomoglo uveravanje da je to sve normalno i da je Tele u redu i da sam ja luda shto se brinem ja sam otrchala. Srecom na pola puta su me zvali da se smirio i da treba da dodjem po njega, izvadili su ga iz boksa jer je krenuo da lupa glavom o reshetke. Dodjem ja po psa, pozovem taxi odvedemo ga kuci ... Pas mi je iz anestezije izlazio 30 sati.  sm eek Lupao se po kuci, nije mogao da ustane, njihao se, ochi levo desno ... Mislim da mi je to jedan od najgorih dana sa Artagom u zivotu. Dimitrije mi je bio praktichno i tu i na otvorenoj liniji ali shta sad morash da pustish psa jer pije vodu, guta normalno, ima apetit ali zadnje noge ko da nisu njjegove.

I eeto sad ako bi morao opet u anesteziju, a zbog zuba nece sigurno makar mu granule natapala u vodi i mlela u blenderu, ja ne znam shta da radim. Isti pas dve dijametralno suprotne reakcije.  sm zid

Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 02 Oktobar, 2013, 14:24:56 »
Balto, svaka čast veterinarki što nije odustala  sm prst gore
Mi smo pre uvođenja u anesteziju vadili krv da vidimo u kakvom je pas generalno stanju. Inače ništa gore ne doživeh u životu nego to njegovo buđenje. Zavijao je tako da je ceo tržni centar u kom se nalazi ordinacija bukvalno ječao  :sweating: Da ne pričam kako to zvuči jadno  :lipssealed: I zaista je teško gledati psa tako bespomoćnog. Vet nam je odmah rekao da mu pričamo, kako bi mu bilo lakše. Srećom to nije dugo trajalo. Posle 15-ak minuta je već bio uporan da ustane, iako ga noge nisu baš slušale  :whip: Tog dana je imao neopisivu želju da šeta po dvorištu, onako polako, penzionerski u krug  :crazy:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 02 Oktobar, 2013, 15:18:41 »
ovo drugo buđenje kod Ree je bilo brzo jer je bila mala doza anestezije (za čišćenje rane ispod oka i ušivanje). ali prva anestezija  sm eek to je trajalo celo popodne i veliki deo noći. kao malo dete koje bespomoćno urla a ja ne mogu da joj pomognem
užas

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 02 Oktobar, 2013, 16:47:55 »
Mi josh nismo imali potrebe za totalnom, al ove priche mi se ni malo ne svidjaju, posebno shto Kali i bez anestezije ima "tipove" sa urlanjem.

2x je imala neke "ispade" urlanja u toku budjenja iz sna  :th: bila je mladja i imala je neke bolove u prednjoj nozi. Secam se da je pochela da se budi i pokushavala da vidi gde sam ja, dogegala se do mene, pala mi u krilo i pochela da urla tako da smo mislili da ce nam doci neko iz susedne zgrade da proveri da li deremo psa  :( nije mogla da se smiri jedno 5min a inache, delovalo je kao da nije prisutna, kao da me ne vidi zaista (slichno ovome shto opisujete za anesteziju). Posle te seanse, najnormalnija, kao da se nishta nije desilo.

Mogu samo da zamislim kako ce nam anestezija biti vesela...

A ovo shto pricha Lobo, prichao nam je vet skoro da su ozivljavali psa preko 40min... isto problem sa anestezijom.

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 02 Oktobar, 2013, 16:55:02 »
rekla mi je veterinarka da bi vecina veterinara koje ona zna odustalo u samom startu, tj. da ni nebi pokusavali davati umjetno disanje psu, zakljucili bi smrt i gotovo..
i inace prije ovog dogadjaja idem iskljucivo kod te veterinarke, sa sva 3 psa.. ona radi u ambulanti, nije njena.. tako da kad dodjemo i vidimo da nje nema, idemo nazad..
vec su mi u toj ambulanti napravili pizdariju, ne ona, nego njen nesposobni kolega.. cipirao sam psa prosle godine pocetkom 9-og mjeseca, da bi ovo ljeto saznao da u cipu nema nikakvih podataka, ni mojeg imena ni baltinog, doslovno nista..

Balto je bio na anesteziji i cini mi se da je podnio to sasvim normalno, bio je osamucen, uglavnom izgledao ko na drogama, nista specijalno  sm zelenko

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 02 Oktobar, 2013, 17:23:43 »
Lola je u anesteziji bila dvaput. Prvi put zbog vađenja duplog očnjaka koji nije hteo sam da ispadne, a drugi put zbog sterilizacije. Oba puta, veterinar joj je dao i/m injekciju + inhalacionu anesteziju.
Prvo uvođenje u anesteziju (i kasnije buđenje) je prošlo veoma glatko. Pošto sam zahvat traje svega par minuta, nije dugo bila uspavana, i već nakon nekih sat vremena sam otišao po nju. Nije bila pospana i opijena, nije povraćala (kako mi je vet objasnio, zbog tubusa kojim se daje inhalaciona anestezija, psi često povraćaju nakon što se probude). Čak se i prošetala do kuće od veterinara (nekih stotinak metara).
Drugi put je u anesteziji bila zbog sterilizacije. Obzirom da je zahvat bio dosta komplikovaniji, i da traje dosta duže od ove koju je prošla, i pripreme su bile dosta ozbiljnije. Predhodno joj je urađena kompletna laboratorija (sa biohemijom), jer ni oni sami (bez obzira što je u pitanju mlad pas), nisu hteli da je uvode u dužu anesteziju bez detaljnije slike o zdravstvenom stanju psa. Kod veterinara je ostala negde oko tri sata, a nakon toga je čvrsto spavala još dobrih 4-5 sati.
Ono čega sam se oba puta užasavao je čuvena saglasnost koju sam morao da potpišem.

@Orijana: Jesi li probala neki od preparata protiv kamenca? Ja ovim mojima dodajem PlaqueOff svakodnevno u hranu (Loli već dve godine) i nemaju problem sa kamencem. Lola je imala kamenca pre nego što sam počeo da joj dajem, i kasnije je nestao.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 02 Oktobar, 2013, 17:29:18 »
to je najveća prednost velikih ordinacija gde te pozovu da dođeš po psa kada se već probudi
pa ne prisustvuješ tom buđenju

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 02 Oktobar, 2013, 17:34:57 »
Ja sad prvi put čujem za to zavijanje prilikom buđenja iz anestezije, a pregurao sam ih nekoliko, u stvari sad kad razmislim....ja sam sa svakim svojim psom preživeo barem jednu anestaziju. Ma i više.....mislim da su moji psi ukupno 6 puta bili pod anestezijom. Ja dobro sam i normalan koliko su mi godina života skratili.

Najgore mi je mislim bilo kada je Dona operisala tumor na vratu u svojoj 11 godini, to je bilo baš rizično. Bilo je pitanje da li će se probuduti, odlagali smo koliko smo mogli....i na kraju je uz "pliću" anesteziju sve dobro prošlo. Imala je jako i zdravo srce reče vet.

Ovo je tumor veličine klikera na samom početku, posle je narastao do 10 cm u prečniku.

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 02 Oktobar, 2013, 21:19:09 »
@ Lekas plaque off koristimo 5 godina konstantno bez pauza. Uz to i virbacov set za praje kljova. Da nema svega toga mislim da bi kamenac chistili na 6 meseci ...
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!