Autor Tema: Reverse sneezing - obrnuto kijanje, grcanje, ... nesto slicno??  (Pročitano 6522 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže CyberKat

• Full Member

Reverse sneezing - obrnuto kijanje, grcanje, ... nesto slicno??
« poslato: 21 Septembar, 2013, 19:30:07 »
Kod bretonke od 7 meseci mi se pre jedno 3 nedelje pojavlo da tako predvece par puta krene da grca kao da se gusi, ali to jako kratko traje, mozda dva put tako udahne i onda nista. u pocetku nisam tome pridavala nesto znacaja, delovalo mi je bezazleno.. mislila sam da je progutala dlaku kad je pila vode ili tako nesto pa da zato tako grca nekako (znaci ne kaslje, neko kao da hoce da udahne vazduh pa se zagrcne). Imala sam davno civave koje su stalno imale to "obrnuto kijanje" znam kako to izgleda ali ovo mi uopste ne lici na to. Period "gusenja" je mnogo kraci, i ne desava se sporadicno nego svaki dan naprimer kad pas spava pa ustane, ili u vecernjim satima ucestalije.

Osim toga primetila sam da nije vise tako aktivna kao pre.. ranije je mogla da jurca za lopticom ... ono 10 puta da joj covek baci, svih 10 puta ce otrcati ko metak... a sad bacim joj jednom, ona otrci - donese... bacim joj opet ona sedne... gleda kako loptica odskace i nista... sedi... onda kao nevoljno ustane i otrci po nju. I kad se penje uz stepenice isto kao da nesto nije u redu. Ranije je trcala gore dole.. ko blesava, sad se popne 8 stepenika i sedne... i sedi... ja prodjem pored nje... zovem je.. ona i dalje sedi. onda se popne opet jos 8 stepenika i opet sedne... i tako, jedva se nekako popnemo do stana.

Inace je ovako zivahna, super jede, stoilca normalna, temperatura normalna...sve najnormalnije osim eto tog povremenog "gusenja". Pre jedno mesec dana je ujela osa za obraz i to je proteklo ok, malo joj se samo naduo obraz ali je proslo sve vec sledeci dan bez ikakve terapije.... ovo napominjem jer je to jedini "zdravstveni problem" koj je imala pre nego sto je sve ovo pocelo. Od glista je ciscena jedno 5 puta sigurno za ovih 7 meseci njenog zivota. Poslednja dva puta sredinom jula, a evo dala sam joj juce ponovo jos jednom za svaki slucaj... al opet, ne verujem da je to.

Vodila sam je juce konacno kod veterinara, da vidim sa njim sta se desava.. sta bi moglo biti? On je covek rekao da je mozda to "obrnuto kijanje".. iz mog opisa je to zakljucio ali nije naravno video kako to izgleda kod mog psa jer se to desava sporadicno i bas kod veta se ponasala skroz normalno. Takodje mi je rekao da joj dajem neki sirup za kasalj... ja mu reko da pas ne kaslje... ne pokusava da iskaslje nesto nego se to desava kad pokusava da udahne... al on rece da ce taj sirup da pomogne ako ima neku iritaciju zdrela. Ok. kupila sam sirup.. dajem joj evo vec drugi dan... mozda je jos rano da se vidi bilo kakvo poboljsanje, al za sada nikakvog poboljsanja nema. Ici cemo za nedelju dana opet na kontrolu ako ne bude nista bolje da vidimo sta dalje.

Da li je neko sa svojim psom imao slican problem? Da lici na to obrnuto kijanje ali da je nesto drugo? Alergija? Slabo srce? Paraziti u nosnoj duplji? Nesto deseto? Probala sam da googlam i da citam razne respiratorne probleme pasa ali nisam uspela da dokucim sta bi jos moglo biti.

p.s. za one sto ce da kazu "odvedi kod veta"... da napomenem, bila je kod veta, ici ce opet kod veta... pitanje je za vlasnike pasa dal je neko imao slican slucaj?

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Reverse sneezing - obrnuto kijanje, grcanje, ... nesto slicno??
« Odgovor #1 poslato: 21 Septembar, 2013, 20:29:42 »
citala sam da se reverse sneezing relativno cesto pojavljuje, ali da nije nista zabrinjavjuce  :zb:

ima na you tubeu snimaka a na netu dosta tekstova

e sad...mozda samo po sebi nije opasno, ali recimo, ovaj pas na videu mi deluje da se bas jako napreze i deluje mi kao da to mozze da iziritira i zeludac

Van mreže BeladonaTuk

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 21 Septembar, 2013, 20:36:53 »
Mojoj se to desavalo ponekad, a presle nedelje je bogme cak i potrajalo par dana. Meni je prosto delovalo kao da ima kijavicu, cak joj je i nos malo jace curio. A to sam pretpostavila zato sto smo svi u kuci slinili tih par dana - valjda smo se pozarazivali medjusobno :)
I ova moja je takodje bila malo troma i sve je trajalo tri-cetiri dana i proslo je cak i bez veterinara. I isto se kao i kod vas to najcesce desavalo kad ustane ili kad izadjemo napolje pa potrci...

To mi bas lici na kijanje, a pretpostavljam da, posto imaju drugaciju konstrukciju njuske u odnosu na nas, to drugacije i zvuci. :)

Van mreže CyberKat

• Full Member

« Odgovor #3 poslato: 21 Septembar, 2013, 21:10:11 »
ovo sto se mom psu desava uopste ne lici na video sa snimka... ni priblizno. :( niti traje tako dugo, niti se pas tako napinje.... traje mnogo krace, plice... ne znam ni kako da opisem. vec danima pokusavam da je snimim kad joj se to tako desava (jer sam htela da ponesem to sa sobom da nekako pokazem veterinaru, ne bi li mu olaksala postavljanje dijagnoze) al uvek uspem da uhvatim samo par sekundi od par minuta snimanja. 

Van mreže CyberKat

• Full Member

« Odgovor #4 poslato: 21 Septembar, 2013, 22:08:58 »
Evo i tih par sekundi video snimka:
https://vimeo.com/75106827

Van mreže BeladonaTuk

• Newbie
  • *

« Odgovor #5 poslato: 21 Septembar, 2013, 22:13:51 »
Kako je lepaaa! sm love
Kod moje nije bilo tako, vise kao da je muci jedan slinac koji joj trci po nozdrvi gore dole sm zelenko

Mene je muz plasio popinim prasetom, jeste li razmatrali tu mogucnost?

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 21 Septembar, 2013, 23:58:06 »
Evo i tih par sekundi video snimka:
https://vimeo.com/75106827
Da budem iskren, meni ovo ne liči na obrnuto kijanje.
Ono je najzastupljenije kod brahiocefaličnih pasa. Dešava se kod moje Lole se ponekad (uglavnom zimi kada izađem iz kuće gde je toplo i kada je jako hladno napolju). Veterinar mi je rekao da ne treba previše da brinem iako dosta dramatično izgleda, a da mogu da ga zaustavim tako što joj lagano masiram grlo i zapušim joj na par trenutaka nosnice. Kod Lole se zaustavi masiranjem grla, tako da zatvaranje nosnica do sada nisam isprobavao.

Van mreže CyberKat

• Full Member

« Odgovor #7 poslato: 22 Septembar, 2013, 13:31:32 »
Sad smo se culi sa vetom, pogledao je snimak, i kaze da ovako nesto jos nije video (?!?) Poslao je i jednom starijem kolegi da pogleda al jos nije cuo njegovo misljenje. Sutra idemo opet na pregled jos jedan detaljniji, verovatno tek u utorak i da se snime pluca da vidimo sta je.... uhhhhh.....  :sweating:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 23 Septembar, 2013, 09:39:19 »
kada su moji zapatili zarazni kašalj zvučali su kao da se dave
ali je zvučalo mnogo gore nego ovo
da je ipak on pregleda?
meni ovo deluje kao da ima nešto u grlu. mada je sa ovakvog snimka teško bilo šta zaključiti
 :zb:

Van mreže CyberKat

• Full Member

« Odgovor #9 poslato: 23 Septembar, 2013, 11:56:45 »
evo vratismo se sa pregleda danas. Preslusao joj je vet pluca i rad srca, gledao joj grlo.. kaze da je to sve normalno. onda je krenuo da joj ispipa te zadnje noge i tu je pocela da kuka da je boli i rekao je da su te noge sumnjive. definitivno ima neku upalu zivaca, e sad zasto... ko to zna. Dobila je terapiju antibiotik i antihistaminik. Rekao je da cemo probati prvo sa tom terapijom (usmerenu na upalu zivaca) da vidi kako ce reagovati na to 3-4 dana ... pa ako ne bude nikakvog poboljsanja onda ce ici na rengen (u drzavnu ambulantu) da se snime te zadnje noge da se vidi dal je mozda displazija posto ni to nije iskljucio. A ovo sto cudno kasljuca, kaze da ne vidi nikakvu povezanost toga i ovoga sto cesto seda i nece uz stepenice, i ono... kao mozda je i to vezano za neku upalu necega sto se ne vidi pa je to iritira...?! nemam pojma, za sada eto primace par dana terapiju ovu pa cemo onda videti sta cemo dalje.  :zb:

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 23 Septembar, 2013, 12:27:16 »
Ne bih da delim veterinarske savete preko Foruma, i ovo uzmite sa velikom dozom rezerve. Postoji tema "Upala grla/krajnika i šepanje - povezanost?" - http://prirodapasa.com/index.php?topic=1626.0

Van mreže CyberKat

• Full Member

« Odgovor #11 poslato: 23 Septembar, 2013, 18:11:27 »
Hvala za link... evo citam. Pa stvarno mi lici na tako nesto. U svakom slucaju ako jeste to ova terapija koju sad prima bi trebalo da pomogne. Evo vec dva puta smo isli u setnju nakon te inekcije i nije sedala izmedju spratova onako da se odmara... ipak vec ima neki mali pomak na bolje. Bar se nadam. Samo da nije nesto gore ko displazija. Znacemo nadam se za par dana...

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 23 Septembar, 2013, 20:04:19 »
Šepanje i bol se često javljaju usled Panosteitis-a, ali se on uglavnom javlja kod velikih rasa koje brzo rastu, često ga i zovu bolešću brzog rasta pasa. Inače su to upalni procesi na cevastim kostima udova. Sad da li je moguće da se javio i kod Pegice...Svakako se psi od njega oporavljaju bez bilo kakvih posledica.
Nadam se da nije nešto ozbiljnije u pitanju.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 24 Septembar, 2013, 09:55:14 »
moja Rea se svojevremeno ušinula (nisam ni znala da pas može da se ušine kao čovek). primetila sam da nešto nije u redu kada je mnogo počela da seda. napravili smo snimak i rešili misteriju. na svu sreću je prošlo samo od sebe. samo sam tih dana pazila da ne preteruje u šetnji

Van mreže CyberKat

• Full Member

« Odgovor #14 poslato: 26 Septembar, 2013, 16:40:05 »
Nakon 4 dana terapije nazalost izgleda da smo opet na pocetku osim sto Pegicu sada dodatno boli i dupence od silnih inekcija koje je nadobijala.

Za tu upalu nerava je dobijala terapiju ali je njeno stanje bilo takvo da joj uvece bude bolje, dok dejstvo analgetika traje... penje se uz stepenice sad ok, ali vec ujutru kad prestane dejstvo opet se tako nekako pogrbi i hoda isto kao i ranije. Mislim, ok.. nisam ni ja ocekivala neka cuda al ono, nadala sam se da ce joj biti bolje a sad joj je malte ne i gore. Cekam da prestanu da je bole butine od inekcija da vidim kako ce uopste onda da hoda jer trenutno mislim da ni ne mogu da steknem pravu sliku.

Za taj cudni "kasalj" vet nema pojma sta je. Kao mozda je neka alergija. "Kasalj" se smanjio nakon ove terapije antibioticima ali nije nestao.

U utorak idemo da se snime kukovi i kicma. Ja vec danima pitam a sto se ne snimi al vet je to sve nekako odlagao kao da vidimo kako ce se terapija pokazati.... i eto... nista vise ne znam sad nego ranije...  sm kolutko