Autor Tema: Pravo na izdavanje rodovnika  (Pročitano 9182 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

Odg: Pravo na izdavanje rodovnika
« Odgovor #15 poslato: 02 Septembar, 2013, 08:43:31 »
Nisi u pravu Orijana. Time bi samo dobili jos vise "odgajivacnica" i to je to. Dva ili tri vlasnika se skupe, prijave svoje pse pod jednu odgajivacnicu i eto ti stancanja.

Dok ovo ne budu uredjene zemlje(mislim na zemlje ex-yu) nece biti nikakvog napretka.
Banalan primjer, imaj ti kucno leglo, ali ga moras prijaviti odma' pri parenju, pa da dodju u kontrolu da vide u kakvim se uslovima drzi kuja, gdje ce biti stenci i sl. Onda kad se okoti da se i to prijavi da veterinar pregleda i kuju i stence da vidi da li je sve kako treba. Onda u toku iducih mjesec dva imaju pravo da nenajavljeno dodju da vide da li stenci napredju kako treba i da li je sve kao sto je dogovoreno.  A da bi dobilo stene rodovnik mora proci ovo sve.

Znaci nisu problem ni kucna legla, ni nesavjesni odgajivaci ni niko drugih do onih koji mogu da kontrolisu i nadgledaju sta se i kako radi.

Da se uvede kontrola da se smrt svakog psa mora prijaviti, pa kad se vidi da od jedne kuje ili jednog muzijaka psi umiru premladi da se ispita, da se vidi da li su to genetske bolesti. Ako jesu da se iskljuce iz priploda i to je to.

Ovaj moj post je malo za reci utopisticki ali da bi se bilo sta promjenilo mora se to desiti na vrhu, jer ovako kad je sve ostavljeno covjeku na savjest i na obraz od toga nema nista

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #16 poslato: 02 Septembar, 2013, 10:05:51 »
Evo da se ja ne slozim.

Do treceg meseca se ne mogu videti sve mane kod psa. Reda radi testisi se kod muzjaka spushtaju i sa sedam meseci. Zashto bi pas kome se testis nije spustio dobio rodovnik? Ikad?
Da je ovo uredjena drzava i da je u svetu sve sjajno i bajno pa da postoje oshtre kontrole uzgoja, da izlozbe imaju smisla, da postoje testovi za buduce vlasnike, obavezna edukacija i ispiti bez obzira na pasminu ja bi svim rasnim psima izdavala rodovnike. Danas ni jednom osim onom psu koji ce ici u priplod kod ozbiljnog odgajivacha. Na stranu shto bi kucna legla apsolutno zabranila. Ako chujem josh jednom rechenicu `ali mi zelimo samo jednog potomka od svog psa` pochecu kosu da chupam. Na zalost rodovnik danas znachi da pas moze na izlozbu i da moze da se pari (zaboravljena je ona funkcija: gledam da li su preci mog psa imali neku bolest pa da mogu kontrolisati rizichne stavke). Shto znachi da svaki kreten (a moram ovako da napishem) moze da ode spoji dva psa sa rovnikom ise rase, suprotnog pola, i eto biznisa na kartonskim kutijama. I zashto tako nekom dati rodovnik? Zashto uopshte svakoj budali sa rasnim psom pruziti mogucnost da ide i potplati sudiju pa dobije trt mrt shampiona i eto parenje sa svakim levim psom? Zashto svakom poremecenom shtannceru pruziti mogucnost da shtanca rasne pse ko na pokretnoj traci?

Imajuci na umu postojecu situaciju u kiTologiji shtenci mog psa (a nece ih biti ovo je hipotetichka stavka) imali bi svi izvadjene rodovnike. ALI iste bi dobili samo oni vlasnici koji zele ozbiljno da se bave odgojem i savesni su po tom pitanju (chime se u nedostatku drugih nachina ogranichavam svojom slobodnom procenom). Oni koji pse uzimaju za ljubimca evo otshtampani preci (ako ikoga uopshte i interesuje ko su mu) i rodovnik na uvid. ALi nema da ga nose kuci  sm prst. no no

Da budem brutalno iskrena definitivno podrzavam prodaju pasa bez rodovnika ( taj koji tako kupuje psa na ne vidjeno pojma nema ni ovako ni ovako) jer se na taj nachin barem legalno ogranichava svaka neznalica koja ce u jednom trenutku da pomisli, `pa hej mogao bi neku kintu da zaradim na ovoj dzukeli`.

Meni iz svega ovog prochitanog by Murph nije jasno zashto bi ti dao svakom rasnom psu rodovnik?

U suštini mi pričamo o istom.  sm wink

U mojoj glavi smisao odgoja rasnih pasa podrazumeva da svi proizvedeni psi treba da imaju rodovnike. Utopija i kod mene kao što reče e43.  U realnosti, nervira me stanje kod nas u kinologiji i nervira me svest vlasnika. Da je stanje u kinologiji bolje i da Savez nešto radi imali bismo rodovnike na koje odgajivač može da stavi blokadu kao u Americi pa ti imaš rodovnik psa, a on služi samo kao lična karta psa, al nema svrhu u uzgoju za buduće štence dok odgajivač ne podigne zabranu.
To je generalno moj problem, što polazim od sebe i svojih stavova i očekujem da i ostali ljudi tako razmišljaju. Eno kod mene na forumu imamo devojku koja ima šar-peja bez rodovnika i stalno je u temi pisala kako jedva čeka da je upari, na to joj 4 puta napišem da to ne radi i da nije u redu, poslednji put joj detaljno objasnim i naravno nije pomoglo pas je uparen. Ona naravno želi bebice svog psa.  sm zid
Nisam protiv kućnih legla, u nekim slučajevima su kućna legla bolja od odgajivačkih, mada to zavisi dosta od pasmine i toga koliko se ko razume.
Sve ove stvari sa pitanjem zašto bi mogle da se reše da je svest drugačija i da Savez kontroliše. I tu sam budala i polazim od sebe i onda me iznervira što drugi tako ne misle. Moja ženka spada u retke u rasi u Srbiji koja ima snimljene kukove, laktove i prekontrolisana kolena (za njih nema zvanična procena kod nas) ima 3,5 godine i nije išla u priplod i može da se desi da ne ide uopšte. 

Citat: e43
Da se uvede kontrola da se smrt svakog psa mora prijaviti, pa kad se vidi da od jedne kuje ili jednog muzijaka psi umiru premladi da se ispita, da se vidi da li su to genetske bolesti. Ako jesu da se iskljuce iz priploda i to je to.

Moj lični primer (iz Srbije) kada mi je pas uginuo u KSRS nema prijave da je pas mrtav tj. na pitanjue jel' treba nešto odgovor ne treba ništa. Jedino što sam uspeo da uradim je da odjavim psa iz veterinarske baze, moja veterinarka unela da je pas uginuo i odjavila ga iz programa. O rodovnicima na mrtve pse ne bih ni da pišem to je česta pojava.

Mi isto imamo slučaj na forumu pasa koji su dobili rodovnike na ženku koja se nikad u životu nije parila, jedna od tih ženkica je imala leglo i to sad ide u nedogled. Toga ne bi bilo da su ljudi normalni i da neko kontroliše sve to.

Mogao bih dalje da elaboriram svrhu rodovnika u zdravstvenom smislu što je u suštini sve ono što ljudi ovde na forumu znaju, a to ide opet u sferu odgovornosti i svesti onog ko vrši parenje. Ne mislim da su odgajivači tu bolji od ovih sa kućnim leglima, kod mene u rasi baš suprotno.

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #17 poslato: 02 Septembar, 2013, 10:55:01 »
Setio sam se još jedne stvari, ali ne mogu da editujem post pa pišem zaredom.

Ovo što pominjem Ameriku i njihove rodovnike sa zabranom ne znači da je to sjajan sistem i kod njih sve zavisi konkretno od čoveka i od njegove svesti i ljubavi prema pasmini. Oni npr. nemaju nikakve uslove za parenje (govorim konkretno za moju rasu). Pas ne mora na izložbu, na ocenjivanje niti na neku uzgojnu kontrolu dovoljno je da ima rodovnik bez zabrana i za štence može da se vadi rodovnik. Odgajivač, žena odande sa kojom sam se davno dopisivao na jednom forumu je bila izuzetno iskrena i rekla da joj ženka nema dobar zagriz, ali se trudi da popravi to u sledećoj generaciji i da dobije show pse. Ona je za naš sistem rekla da je odličan  :D Tako da se možda najispravnije sve svodi na to koliko su ljudi moralni, ne toliko na kontrolu neke više instance kao što je KSRS u Srbiji. Oslanjanje na to da su svi ljudi moralni i da brinu kako treba o pasmini je kategorija ružičastih jednoroga.  :cry:
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #18 poslato: 02 Septembar, 2013, 11:24:00 »
rodovnik nije potvrda da pas moze da se pari. to sto svako tumaci onako kako mu je volja, to je druga stvar i nije samo u kinologiji tako. rodovnik je dokaz da je pas dobijen od cistokrvnih roditelja i nista vise, a da bi pas legalno mogao da se pari (barem u hr), treba proci uzgojnu dozvolu, zdravstvene testove za pasmine kojima je to potrebno, prijaviti parenje hks-u, prijaviti leglo koje pregleda neko od voditelja uzgoja za to podrucje i onda se predaje zahtev za rodovnike. sto se tice kinoloskih zakona, barem ovde (u hr) je to dobro napravljeno ali problem se javlja na izlozbama gde suci zaista (svuda...ne na nasim prostorima vec u celoj eu) pustaju i daju titule psima sa vecim manama ili se precutno dozvoljava prikrivanje tih mana.
ne moze da se oslanja na savest ljudi jer od kada je sveta, ljudi nemaju savest, pa bez strogih kontrola ni kinologija ne moze da bude cista

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #19 poslato: 02 Septembar, 2013, 12:02:17 »
ne moze da se oslanja na savest ljudi jer od kada je sveta, ljudi nemaju savest, pa bez strogih kontrola ni kinologija ne moze da bude cista

To sam htio reci  sm prst gore

Dzaba svaki zakon, pravilo, dogovor, ako nema kontrole i rigoroznih sankcija za one koji ih ne postuju

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #20 poslato: 02 Septembar, 2013, 12:12:51 »
Kako izgleda taj uzgojni pregled kod vas? Npr. ja znam za uzgojni u Sloveniji za šar-pejeve koji se ne razlikuje nešto posebno od ocenjvanja psa ovde kod nas u prostorijama KSRS.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 02 Septembar, 2013, 12:25:42 »
 izgleda kao klasicno ocenjivanje, s tim sto opis nije klasicna ocenska lista vec opis izgleda psa i opis preporucenog tipa parnjaka za tog psa. psi kojima se traze testovi moraju i njih da pokazu pa se i u odnosu na te testove (ako su losiji od ideale) preporucuje ili uslovljava parenje sa psima koji imaju odlicne nalaze. sa sluzbenim pasminama se obavlja i provera karaktera

Clanak 7. Uzgojni pregled

1. Uzgojni pregled je obvezatan za sve mužjake i ženke sportskih, službenih pasmina pasa, s kojima se želi obavljati uzgoj u okviru Hrvatskog kinološkog saveza.
2. Na uzgojni pregled mogu se dovesti ženke ocjenjene ocjenom oblika najmanje dobar, mužjaci ocjenjeni ocjenom oblika najmanje vrlo dobar.
Ženke i mužjaci svih pasmina koje podliježu obvezatnoj selekciji u svezi displazije kuka, a nabrojene su u ovom pravilniku ili su naknadno uvrštene u spisak odlukom Povjerenstva, moraju imati uredan HD nalaz, kao uvjet za pristupanje uzgojnom pregledu ( Prilog 1 ).
3.Minimalna dob za pristupanje psa uzgojnom pregledu je 10 mjeseci za patuljaste pasmine, 15 mjeseci starosti za ostale pasmine i pasmine kod kojih dijagnostici displazije kukova pristupa s 12 mjeseci, te 18 mjeseci starosti za pasmine kod kojih se dijagnostici displazije kukova pristupa s 18 mjeseci.
4. Klasifikacija displazije kuka je slijedeca :
HD A, B, C, D, E/I i E/II.
Slikanje kukova obavljat ce se na više mjesta u Hrvatskoj, a ocitavanje ce se obavljati na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, a prema odluci nadležne veterinarske klinike Veterinarskog fakulteta u Zagrebu. U slucaju da iznajmljeni parnjaci imaju snimak iz ovlaštene klinike bilo gdje u nekoj od zemalja clanica FCI-a, novo snimanje nije potrebno. Priznaju se i snimke iz ovlaštenih klinika, a koje su ovlastili maticni klubovi pasmina iz maticne zemlje.
5. Uzgojnu dozvolu za pasmine kod kojih je propisano slikanje kukova, moci ce dobiti psi s HD nalazom stupnja A, B, C i D. Psi s nalazom, E/I i E/II nece se koristiti u uzgoju i nece moci dobiti uzgojnu dozvolu
6. Uzgojni pregled za mužjake vrijedi doživotno, uz uvjet da nakon osme godine starosti mužjak jednom godišnje mora biti priveden na uzgojni pregled.
7. Procjena uzgojne vrijednosti obavlja se prema vanjskom izgledu psa, ocjeni oblika, precima, potomcima, nagradama, naravi, radnim ispitima, HD snimci kukova i kondiciji psa, a uz zadovoljenje minimalnih kriterija za stjecanje uzgojne vrijednosti.
8. HKS Izdaje poseban obrazac za uzgojne preglede, koji se ispunjava u 2 primjerka, od kojih 1 ostaje kod vlasnika psa, a 1 se pohranjuje u pismohranu HKS-a, te se statisticki obraduje. Rezultat uzgojnog pregleda ( zadovoljio / nije zadovoljio )bit ce unesen u rodovnicu posebnim žigom, koji mora biti jasno vidljiv na rodovnici. Izgled i oblik obrasca uzgojnog pregleda propisuje Povjerenstvo za uzgoj sportskih pasmina pasa.
9. Procjena naravi obavlja se obvezatno za sve službene pasmine pasa shodno Uputstvu za provjeru naravi na uzgojnim pregledima (Prilog 2. Pravilnika).
10. Mužjaci i ženke koji ne produ na uzgojnom pregledu imaju pravo biti predvedeni na uzgojni pregled ponovo po isteku 3 mjeseca od prvog. I to pod uvjetom da prvi put nisu zadovoljili zbog loše kondicije ili naravi što se upisuje u rodovnicu psa kao NIJE ZADOVOLJIO u podrucje pecata uzgojnog pregleda. Ako ni drugi put ne zadovolji izdat ce im se trajna zabrana parenja bez obzira na eventualno visoku ocjenu oblika.
11. Termine uzgojnih pregleda objavljuju se pocetkom tekuce godine u službenom glasilu HKS-a. Organizator uzgojnih pregleda je HKS, uz suorganizaciju kinoloških organizacija.
12. Na svakom uzgojnom pregledu mora biti komisija od tri suca. Na uzgojnom pregledu gdje se predvida odaziv službenih pasa, poželjno je da bude prisutan jedan sudac za rad i obavezno licencirani markirant ( koji zamjenjuje jednog sudca). U slucaju kada na uzgojnom pregledu nije nazocan sudac za rad, obrazac uzgojnog pregleda ovjerava licencirani markirant.
13.Povjerenstvo za uzgoj sportskih pasmina pasa odobrava datume i suce predloženih uzgojnih pregleda, imajuci pri tome u vidu ravnomjernu proljetnu i jesensku pokrivenost na cijelom teritoriju RH, kao i kvalitetu sudaca na istima.
14. Svi psi koji su stekli uzgojnu dozvolu prije donošenja ovog Pravilnika, dužni su pristupiti uzgojnom pregledu nakon njezinog isteka.

http://ckcs.pedigre.net/uzgpravilnik.html

Clanak 8. Parenje - Ugovaranje

1. Vlasnik ženke odabire rasplodnog psa
Vlasnik rasplodnog psa može bez obrazloženja odbiti parenje.
2. O obostranim pravima i dužnostima vlasnika rasplodnog psa i rasplodne kuje o parenju mora biti napravljeno pismeno utanacenje u suglasnosti s pozitivnim zakonima Republike Hrvatske, medunarodnim uzgojnim pravilnikom FCI-a, odredbama ovog pravilnika HKS-a i eventualnim uzgojnim pravilnicima nacionalnih pasminskih organizacija. Utanacenje o parenju treba obuhvacati sljedece:
a). Obostranu obvezu izmjene fotokopija rodovnice pasa koji ce se pariti, zbog provjere njihova upisa u hrvatsku rodovnu knjigu, odnosno o upisu u jednu od FCI-a priznatu rodovnu ili uzgojnu knjigu, ako se radi o mužjaku ili ženki iz inozemstva.
b). Obostranu obvezu izmjene fotokopija dokumenata propisanih za uzgoj pasmine.
3. Vlasnicima uzgojnih ženki preporucuje se da ženku dovedu mužjaku osobno ili putem povjerljive osobe. Ostane li ženka više dana kod držaoca parnjaka, svi time nastali troškovi padaju na racun vlasnika ženke, kao što je hranjenje i smještaj, eventualna veterinarska njega, kao i eventualne štete koje ženka prouzroci na opremi uzgajacnice ili u stanu držaoca parnjaka. Takoder troškove povratnog prijevoza ženke snosi vlasnik.
4. Na temelju zakonskih odredbi razlicitih zemalja smatra se u smislu ovog pravilnika za odgovornog držaoca životinje ona osoba koja životinji u vrijeme nastupanja štete pruža smještaj i hranu.
Ostane li ženka jedan ili više dana pod zaštitom držaoca parnjaka tada je ovaj odgovoran za štete koje ženka prouzroci prema trecim osobama.
Doticni vlasnici ili držaoci parnjaka obavezuje se kod zakljucivanja osobnog jamstvenog osiguranja uvažiti ovu okolnost.
5. U slucaju smrti ženke za vrijeme njenog boravka kod držaoca parnjaka, ovaj na svoj racun poziva veterinara kako bi utvrdio smrt i uzrok smrti. On najbržim putem obavještava vlasnika ženke o njenoj smrti i uzroku smrti.
Ako vlasnik želi vidjeti mrtvu ženku, mora mu se za to dati priliku.
Ako je smrt nastupila krivnjom držaoca parnjaka, ovaj je dužan vlasniku ženke nadoknaditi štetu.
Ako krivnja nije njegova, vlasnik ženke je obavezan nadoknaditi držaocu parnjaka sve troškove koji su nastali u svezi sa smrcu ženke.
6. Držalac parnjaka obavezuje se da nece ženku dovesti nijednom drugom nego predvidenom mužjaku.
Ako mužjak ne spari, ženku se smije samo uz suglasnost njenog vlasnika dovesti drugom mužjaku.
Nikako nije dozvoljeno da se ženku tijekom jednog tjeranja spari s dva ili više mužjaka.
7. Kod nenamjernog parenja s drugim, a ne ugovorenim mužjakom, držalac parnjaka pod cijom je zaštitom bila ženka dužan je vlasnika ženke o tome izvijestiti i nadoknaditi mu sve troškove nastale iz pogrešnog parenja.
Nakon nenamjeravanog parenja s nepredvidenim mužjakom nije više dozvoljeno daljnje parenje s ugovorenim mužjakom. Držalac parnjaka ne može nakon takvog parenja postavljati nikakve zahtjeve vlasniku ženke.
8. Korektno provedeno parenje držalac parnjaka potvrduje izdavanjem potvrde o parenju. On u njoj svojim potpisom potvrduje da je bio ocevidac parenja. Izgled i podatke obvezne u obrazac potvrde o parenju propisuje Hrvatski kinološki savez.
Ova potvrda o parenju mora svakako sadržavati:
a) Ime i registarski broj parnjaka
b) Ime i registarski broj ženke
c) Ime i adresu vlasnika parnjaka, odnosno ovlaštenog držaoca
d) Ime i adresu vlasnika ženke u trenutku parenja
e) Mjesto i datum obavljenog parenja
f) Potpisi vlasnika parnjaka, odnosno držaoca i vlasnika ženke
g) Ako referada pasa za upis štenaca traži ovjerenu kopiju ili ovjeren prijepis rodovnice parnjaka, držalac parnjaka treba iste besplatno staviti na raspolaganje vlasniku ženke . Vjerodostojnost iste ovjerava nadležni maticni savez.
9. Potvrda o parenju sastavlja se u dva primjerka, od kojih jednu zadržava vlasnik mužjaka do konacnog podmirenja materijalnih obveza, izmedu vlasnika mužjaka i ženke, a drugu zadržava uzgajivac. Pri prijavljivanju legla oba primjerka obvezatno se prilažu dokumentu :" PRIJAVA LEGLA "
10. Ako ugovoreni mužjak iz bilo kojeg razloga ne spari ženku ili ženka nije voljna za parenje tako da se parenje nije moglo obaviti, vlasnik parnjaka unatoc pravu na naknade spomenute pod brojem IV., nema pravo na ugovorenu naknadu za parenje.
11. Vlasnik parnjaka uz ugovorenu naknadu za parenje ne može vlasniku ženke postavljati nikakve zahtjeve glede potomaka mužjaka. Narocito nema nikakvo zakonito pravo na to da mu se preda jedno štene. Ako se predaja jednog šteneta ugovori kao naknada za parenje, ovaj dogovor treba prije parenja pismeno potvrditi. U sporazumu takve vrste moraju se obvezatno uzeti u obzir sljedece tocke:
a) trenutak izbora šteneta od strane mužjaka
b) trenutak predaje šteneta vlasniku mužjaka
c) trenutak u kojem pravo izbora vlasnika mužjaka neopozivo prestaje
d) trenutak u kojem pravo odnošenja neopozivo prestaje
e) reguliranje troškova prijevoza
f) posebni dogovori za slucaj da ženka ošteni samo mrtve, ili samo jednog živog štenca ili ako izabrano štene ugine prije predaje.
12. Nakon korektno proteklog parenja usluga parnjaka smatra se izvršenom i s tim je uvjet za ugovorenu naknadu za parenje ispunjen. On ne ukljucuje jamstvo za sklonost ženke. Ovisi o procjeni vlasnika parnjaka hoce li nakon ostajanja ženke neoplodenom jamciti jedno besplatno parenje kod njenog sljedeceg tjeranja ili vratiti jedan dio naknade za parenje. Dogovor takve vrste treba prije parenja pismeno uglaviti u ugovor o parenju.
Ugovoreno pravo na besplatno parenje medutim u nacelu prestaje sa smrcu parnjaka, promjenom vlasništva nad istim ili smrcu ženke.
Može li se dokazati (ispitivanjem sperme) da je parnjak u trenutku parenja bio neplodan, vlasniku ženke treba vratiti naknadu za parenje.
13. Kod umjetnog osjemenjivanja ženke veterinar koji je mužjaku uzeo spermu mora referadi pasa, kod koje se upisuju štenci, predociti potvrdu da svježa ili duboko smrznuta sperma potjece od dogovorenog mužjaka. Svi troškovi uzimanja sperme idu na teret vlasnika ženke.
Troškove osjemenjivanja ženke takoder snosi vlasnik ženke. Veterinar koji osjemjenjuje ženku mora referadi pasa potvrditi da je ženka osjemenjena spermom mužjaka koji je bio predviden za parnjaka. U njegovoj potvrdi moraju isto tako biti navedeni vrijeme i mjesto osjemenjivanja, ime i registarski broj ženke, ime i adresa vlasnika ženke.
Vlasnik mužjaka koji je dao spermu, mora vlasniku ženke uz veterinarske potvrde izdati službenu potvrdu o parenju.
Umjetna oplodnja ne smije se primjenjivati kod životinja koje se prije nisu na prirodan nacin oplodivale.

Clanak 10. Opci uvjeti upisivanja
1. U rodovnu /uzgojnu/ knjigu HKS-a cistokrvnih pasa mogu se upisati štenad jednog legla, ako vlasnik uzgojne kuje ima redovito prebivalište u Republici Hrvatskoj /Residence habituelle/.
2. Za svakog uzgajaca, clana jedne kinološke organizacije na podrucju Republike Hrvatske vrijedi obveza da štenad koju je odgojio i sve cistokrvne pse koji su u njegovu vlasništvu upiše u Rodovnu knjigu HKS-a
3. Osobe koje nisu clanovi jedne kinološke organizacije HKS-a ne mogu upisivati legla svojih kuja ni ostale pse u Hrvatsku rodovnu knjigu.
4. U hrvatsku rodovnu knjigu ne može se upisati leglo koje nije oštenjeno na teritoriju Republike Hrvatske.
5. Potomci cistokrvnih roditelja iste pasmine koji posjeduju od FCI-a priznate rodovnice (dokaze podrijetla) su cistokrvni psi i imaju pravo na rodovnice priznate od FCI-a u skladu s ovim pravilnikom.
6. Sva se legla moraju u potpunosti upisati. To vrijedi i za štence koji su do trenutka prijedloga/zahtjeva za upisivanje bili othranjeni.

Clanak 11. Hrvatska rodovna knjiga - brojevi upisa
Svaki pas upisan u Hrvatsku rodovnu knjigu dobiva odgovarajuci broj. Dodjeljivanje upisnog broja nadzire voditelj rodovne knjige HKS-a.
Broj upisa pod kojim je pas upisan u Hrvatsku rodovnu knjigu sastavni je i nedjeljivi dio njegova imena i mora uvijek biti naveden kad se navodi ime psa.
Broj upisa u rodovnu knjigu, ujedno je broj kojim se tetovira pas. Nacin tetoviranja pasa odreduje Pravilnik o tetoviranju cistokrvnih pasa HKS-a.
Pri upisu u Hrvatsku rodovnu knjigu istodobno s dodjelom broja upisa pas dobiva i kraticu koja oznacava njegovu pasminu. Kratica pasmine takoder je sastavni i nedjeljivi dio imena psa, te se uz broj upisa u Hrvatsku rodovnu knjigu mora navesti uvijek kad se navodi ime psa.

Clanak 12. Podnošenje prijave legla
Podnošenje prijave legla za upis u hrvatsku rodovnu knjigu je u nadležnosti voditelja uzgoja kinološke udruge HKS-a.

Clanak 13. Prijava upisa legla
I. Prijavu upisa legla dužan je podnijeti uzgajac, na odredenom obrascu HKS-a /prijava legla/ uz prilog preslika :
a/ rodovnice ženke
b/ potvrde o parenju
c/ rodovnice psa s kojim je ženka parena
d/ uzgojne dozvole za ženku ( ukoliko se radi o sportskim i službenim pasminama pasa )
e/ uzgojne dozvole za psa upisanog u hrvatsku rodovnu knjigu s kojim je ženka parena ( ukoliko se radi o sportskim i službenim pasminama pasa )
f / potvrde o osvojenim naslovima prvaka
g / propisane veterinarske potvrde
Prijava legla može se obaviti najranije s šest /6/ tjedana poslije štenjenja kuje, a najkasnije do 12 tjedana.
Predaje se u kinološkoj udruzi ciji je clan uzgajac. Nakon provjere uvjeta i upisanih potrebnih napomena voditelja uzgoja kinološke udruge ce istu proslijediti HKS-u.
2. Potpisivanjem potpuno popunjenih upisnih obrazaca i njihovim podnošenjem na upis, uzgajac, to jest vlasnik psa potvrduje da su podaci potpuno istiniti.

Clanak 14. Inozemni rasplodni pas
Ako je kuja, koja je držana na podrucju Republike Hrvatske parena u inozemstvu, leglo ce biti upisano u Hrvatsku rodovnu knjigu samo onda ako je inozemni rasplodni pas s kojim je kuja parena upisan u jednu rodovnu ili uzgojnu knjigu koju priznaje FCI i ako se smije upotrijebiti u uzgoju u skladu s pravilima o uzgoju zemlje u kojoj boravi vlasnik psa.

Clanak 16. Pojedinacni upis / Nostrifikacija
1. U hrvatsku rodovnu knjigu pasa biti ce upisani pojedinacni psi /pojedinacni upis/ ako je dokazano njihovo cistokrvno porijeklo važecim izvodom iz jedne rodovne ili uzgojne knjige koju priznaje FCI. Pri nostrifikaciji rodovnice obvezno je predati izvornu eksportnu rodovnicu ili izvornu rodovnicu ukoliko pas potjece iz zemlje koja ne posjeduje eksportnu rodovnicu.
2. Broj hrvatske rodovne knjige bit ce unesen na izvornoj ispravi podrijetla /rodovnici/ te se nakon upisa u hrvatsku rodovnu knjigu mora upotrebljavati.

Clanak 17. Rodovnica - isprava o podrijetlu
1. Svaki pas uzgojen u Republici Hrvatskoj i upisan u Hrvatsku rodovnu knjigu dobiva službeni dokaz podrijetla -rodovnicu HKS-a. Obrazac rodovnice mora imati oznaku medunarodne kinološke federacije ( FCI ) i Hrvatskoga kinološkog saveza ( HKS ).
2. Na obrascu rodovnice moraju biti odjeljci za upis najmanje tri generacije predaka upisanoga psa.
3. Rodovnica HKS-a punovaljana je tek kad je potpiše voditelj rodovne knjige HKS-a te je ovjeri pecatom HKS-a, te potpisom i ovjerom referenta za tetoviranje.
4. Rodovnica je isprava koja s psom cini jedinstvenu cjelinu. Njom raspolaže vlasnik psa, te je pri njezinu službenu izdavanju naknadno upisivanje podataka, uz pristanak vlasnika, moguce jedino u Hrvatskom kinološkom savezu u sklopu njegovih nadležnosti u uzgoju i evidenciji cistokrvnih pasa.
5. Upisivanje ocjena, rezultata i osvojenih kandidatura na kinološkim manifestacijama te napomene u svezi s uzgojem, obavlja se u rodovnicu HKS-a ili radno izložbenu knjižicu.
6. Pri izdavanju rodovnica za štenad iz jednog legla u odjeljke predaka mogu se upisati samo potvrdeni naslovi na osnovi kandidature, kako u ljepoti tako i u radu, te položeni stupnjevi radnih ispita ( u slucaju da ih je više upisuju se oni najviše kategorije ), ali nikako kandidature za naslove izgleda ili rada ili prigodni naslovi s pojedinih priredbi izuzev svjetskih i sekcijskih naslova propisanih od Medunarodne kinološke federacije ( npr. Svjetski prvak, evropski mladi prvak ). U rodovnicu se upisuju i podaci o RTG nalazima displazije kukova.
7. Rodovnica kao jedinstvena cjelina sa psom mora s njim biti predana pri svakoj promjeni vlasnika što se potvrduje upisom podataka novog vlasnika i ovjerom potpisa prijašnjeg vlasnika.
8. Za izgubljenu ili nehotice uništenu rodovnicu duplikat ili prijepis izdaje HKS, za što je nužno podnijeti zahtjev s obrazloženjem uz naknadu troškova, koje odreduje Izvršni odbor HKS-a.
Zahtjev za izdavanje duplikata ili prijepisa rodovnice podnosi se na za to predvidenom obrascu ovjerenom od odgovorne osobe kinološke udruge.
Izdavanjem duplikata ili prijepisa izvorna rodovnica postaje nevažeca.
9. Svaki zahtjev za duplikat rodovnice i njeno izdavanje mora uz navodenje podataka o podnositelju zahtjeva i psu biti objavljen u službenom glasilu HKS-a.

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #22 poslato: 02 Septembar, 2013, 12:40:21 »
To je to. Kao i u Sloveniji ovo što sam čuo. Što nas opet dovodi do mojih ružičastih jednoroga. Ko će da istumači rodovnik ako ne onaj koji pari, a istumačiće ga u skladu sa svojom sopstvenom savešću, moralom i znanjem. Ako imam u rodovniku psa sa naslednom bolešću i radim linijsko na tog psa ja sam neopevani skot i briga me baš za pasminu. Meni moja savest i ljubav prema rasi ne dozvoljavaju da napravim tako nešto. Npr. Marfija sam mogao da odvedem na uzgojni i da ga prođe bez problema. Slažemo se da je bitna kontrola neke više instance, ali je jako bitno i ko je kakav čovek. Niko nikoga kod nas ne tera na HD, ED i ostale testove, ali eto neki ljudi to rade zbog sebe. Uh sad se sam vrtim u krug u ovoj temi.  :gl:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #23 poslato: 02 Septembar, 2013, 12:43:22 »
pa ja ne vidim nacin da iko moze da utice na te licne procene...osim edukacije koja moze i mentalitet da promeni pa i da bude nekog pomaka...ali sam kin.zakon je po meni dobro napravljen. ja bih ga samo vezala sa pravim zakonom da bude snazniji  sm duvandzija 

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 02 Septembar, 2013, 23:33:28 »
Dobro sve u redu samo recite jel diskfalifikacija mana ako ima bijelo na prsima

Evo da ja odgovorim na ovo pitanje, iskreno i ja mislim da bi ti mogao fino procitati standard za pocetak, i malo se uputiti u rasu koju imas, ali eto, nemam zivaca da se prepirem sad. Bjelina na prsima, nije diskfalifikaciona mana za njemackog ovcara, ali jeste nepozeljna. E sad zavisi koliko ti pas ima bijelog, ako je bas malo, nije puno strasno, ako je puno, to nije nikako pozeljna osobina. 

Murphypei, slazem se u potpunosti sa postom sa prethodne strane sm prst gore

Mi isto imamo slučaj na forumu pasa koji su dobili rodovnike na ženku koja se nikad u životu nije parila

Imala sam slicnu situaciju, na izlozbi u Prijedoru, prije 2 godine, ja izvodila Ghandija u veterane, mi prilazi covjek i pita me za ime mog psa, i ja kazem, i covjek me pita jesu li taj i taj roditelji mom psu,. ja kazem jesu, na sta ce on meni: "pa tvoj pas je otac od mog Lakija". Ja rekoh, molim, moj pas nije nikad u zivotu pario, nemoguce je to, kaze meni fino covjek imam papire, i sve, ja zatecena ostala. Sad mi je krivo sto nisam trazila broj od covjeka pa da se vidimo kasnije da vidim taj rodovnik, da mi se sad to desi, tuzila bih 'odgajivaca' majke mi. Haos zivi. :lipssealed:

Van mreže Shiwa - b3$t!j@

• Full Member

« Odgovor #25 poslato: 07 Jul, 2015, 15:47:30 »
pozdrav ekipi...mislio sam da cu relativno lako zavrsiti posao sa papirima za shiwu al sve nesto tapkasm...aj da ne kazem u mjesto...vrtim se u krug...naime po prici vlasnika shiwina majka je imalla papire al je poklonjena bez istih a kasnije su zagubljeni...sad da bih nabavio papire njene majke ne znam vise sta da radim...uspio sam sa cipa da ocitam podatke i nadjem podatke o pravom vlasniku, br chipa, pasosa, podatke o psu...ime, datum rodjenja boja i slicno...e sad...kada sam zvao kss rekosae da na osnovu toga ne mogu da provjere dal je pas u bazi podataka...doduse prvi komentar je bio ''ima mnogo mona'' da bi kasnije rekli da im treba JR br na sta sam odgovorio ''da ga imam da mi ne bi ni ntrebala pomoc...samo uplata od 2000rsd i daju mi duplikat...volio bih ako neko pouzdano zna dal je pitanje volje ili stvarno nemogucnopst suzavanja br pasa u kompijuterskoj pretrazi (siguran sam da postoji kartoteka al sumnjam da bi se neko cimao sa listanjem, radje bi kafenisali i komentarisali dnevnu stampu)...zar ime vlasnika, datum rodjenja, rasa ili nesto opd toga ne moze da suzi izbor...ja sam im rekao da mogu da im suzim izbor na samo 2006 godinu jer poznajem psa 2005 a i 2007 god i da bi on morao da je izmedju...a po nekoj racunici to je 50-70 pasa...kazu ne moze...dal vama to djeluje realno...i sta mislite o svemu tome...

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 07 Jul, 2015, 20:45:52 »
Ako sam dobro razumeo, Shiwina majka je dobijena na poklon bez rodovnika, ali je rodovnik za nju izdat od strane KSS. Da li možda znaš ko je njen odgajivač (ko je prijavio leglo KSS-u)? Ukoliko bi uspeo da pronađeš taj podatak i stupiš u kontakt sa njim, mislim da bi to rešilo problem izdavanja rodovnika za njenu majku.
Ali, mislim da postoji drugi problem, a to je sledeće: Da bi štenci mogli da dobiju rodovnik, i otac i majka štenaca moraju da budu ocenjeni pozitivnom ocenom, što za njenu majku teško da je moguće ako nije imala rodovnik i eksterijerno radnu knjižicu koja se izdaje zajedno sa njim. Drugo, mora postojati prijava parenja i prijava legla. Takođe, mislim da postoji rok u kojem se mogu izdati rodovnici za štence (mislim da je godinu dana od datuma kada je leglo oštenjeno).
Napomenuo bih samo još da nemam iskustva sa ovom procedurom, tako da bolje sve proveri najbolje sa nekim od odgajivača koji je daleko bolje upoznat sa ovom procedurom od mene.

Srećno! sm prst gore

• Full Member

« Odgovor #27 poslato: 07 Jul, 2015, 21:20:57 »
ako krenem da pisem redom past ce server  sm smesko1
u sustini njena majka je bila u vojsci i kerovodja joj je bio vlasnik i pre i posle sluzbovanja...poklonio je al papire niko nije ni trazio, a on kao u medjuvremenu bacio...
imam njegove podatke i jos uvjek se vodi na njega a i podatke psa izuzev jr broja, sto je i najbitnije...a ne mogu da dodjem ni do toga ko su njeni roditelji...

mislim da si u pravu za rok od godinu dana i za prijavu legla/parenja i svega ostalog...al mnogo gore stvari laziraju...u principu svi znamo da se papiri kupuju za 100e, al mi to nije cilj i protivim se tome...al kad bih nasao original papire njene majke (oca ima) ne bih se kajao ako bi mi neko odradio sve retroaktivno...

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #28 poslato: 07 Jul, 2015, 21:38:05 »
Ma to sam ti napisao da ne bi dospeo u situaciju da se namučiš da dođeš do rodovnika njene majke, i onda naletiš na te probleme.

Ne napisah ti gore da mislim da neko iz KSS ako želi da se potrudi, može da dođe do podatka (JR broja) koji ti je potreban.

• Full Member

« Odgovor #29 poslato: 07 Jul, 2015, 23:05:50 »
evo sada cekam da mi se javi drugar koji poznaje nekog kod njih...nadam se da bude prava ''veza''...