Autor Tema: Parenje - od izbora mužjaka do odlaska štenaca  (Pročitano 4848 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže PMP

• Hero Member

Parenje - od izbora mužjaka do odlaska štenaca
« poslato: 18 Avgust, 2013, 20:17:37 »
Došlo vreme da se i mi pripremamo polako (vrlo polako) za ovu temu  sm redface.  Molim sve čije su se kuje parile da se uključe, a i one čije nisu, a imaju znanja i iskustva u toj oblasti.
Zanima me prvenstveno sledeće:

1. Koje zdravstevene testove je neophodno uraditi pre parenja?
2. Posebna nega kuje pre parenja, kao i za vreme trudnoće i nakon okota?
3. Sam okot - šta se radi u slučaju najčešćih komplikacija, pretpostavljam da je veterinar pri telefonu, ali koliko možemo sami da pomognemo?
4. Kako proveriti da li je i mužjak zdrav, odnosno da li mogu da zahtevam tako nešto?  :wonder:
5. Da li se parenje nekome prijavljuje, kad se vade rodovnici?
6. Kolika je poželjna temperatura u kotilici?

Ovo je za sad, naravno da me zanima i sve ostalo u vezi sa temom, pa izvol'te se raspisati  :D

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

Odg: Parenje - od izbora mužjaka do odlaska štenaca
« Odgovor #1 poslato: 19 Avgust, 2013, 08:30:49 »
Koliko sam se po netu raspitivao (kad sam trazio stene) vidio sam da od testova se radi snimak kukova/laktova, pogotovo kod bulterijera se radi test srca(napis'o sam ovako jer nemam pojma o cemu se konkretno radi ali znam da testiraju srce  sm zelenko ), takodje kod njih testiraju i bubrege.

Mislim da ako ti odradis sve te testove, da bi bilo normalno da i muzijak ima sve to odradjeno.

E sad, mislim da ces tesko naci nekog psa koji nije iz odgajivacnice, nemaju ni svi u odgajivacnicama odradjene sve testove, da ima odradjene sve te testove.

Ja kad sam se raspitivao, koga god da sam pitao za snimak laktova/kukova, a da nije odgajivac, samo bi zanjemio preko telefona, ljudi nisu imali pojma ni sta je to ni cemu sluzi.

Negdje sam procitao, ali me nemoj drzati za rijec, da bi muzijak dobio uzgojnu dozvolu mislim da mora imati snimak kukova i laktova + ocjenu 5 sa CACIB izlozbe.

Ja sam napis'o koliko sam znao, a ostali koji vise znaju neka nastave  sm hi

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 19 Avgust, 2013, 08:35:57 »
Ja sam sveza sa gomilom stenaca u kuci pa idemo iz pocetka :) Kontrola i preventiva pre parenja je vrlo bitna stvar, najbitnija!!! da bi se sprecile najcesce komplikacije a to su infekcije kuje i stenaca tokom i nakon okota.Ja necu pricati o testovima koji mogu ukazati na genetska oboljenja jer oni treba da se urade dosta pre planiranog parenja.

1.Neko vreme(mesec do dva) pre teranja kuje ja sam uradila kompletnu krvnu sliku i analizu urina tek preventive radi da proverim kako tu stvari stoje i u kakvoj je kondiciji.Ocistila od parazita i obnovila spot on zastitu protiv buva i krpelja. Istog dana kada se proterala uz prve kapi krvi odvela sam je da uradimo vaginalni bris i proverimo vaginalnu mikrofloru.Moze se bris proveriti i jos bolje je to uraditi nekoliko dana pred ocekivano teranje ukoliko vam kuja ima redovne cikluse. Ovo drugo je nephodno uraditi da bi se imalo prostora za eventualno lecenje pre samog parenja ukoliko bris pokaze prerazmnozene patogene .Prisustvo nekih bakterija moze spreciti zacece a zatim i izazvati pobacaj ukoliko je opasnija bakterija u pitanju poput eserihije i sl. koje su vrlo ceste zbog same blizine anusa gde se mogu naci kao normalna mikroflora.Rezultirati inficranom plodovom vodom i stencima i ako kuja uspe da iznese stence i okoti se.
2. Nema neke posebne nege sem  odrzavanja higijene intimne regije kuje tokom skotnosti ( ja sam povremeno koristila povidon jod penu ali i nekoliko puta je oprala samponom za intimnu higijenu zena(Laktacid ili Lactogyn sa laktobacilima ), nisam menjala ishranu niti povecavala obroke sve do zadnje trecine skotnosti, jesam joj cesce davala mlecne prozvode i sirova jaja prepelice. 35 dana je dobila vakcinu Puppy DP jer nije vakcinisana od zaraznih nakon sto je prosla steneci protokol vakcinacije i buster kao godisnjakinja..isto preventivno ukoliko nema antitela na parvo ili stenecak. Ovo ne mora i ne treba raditi onaj ko pse vakcinise po siroko prihvacenom obicaju da se psi vakcinisu svake godine i protiv zaraznih bolesti. 49 ili 50 dan skotnosti sam je opet odvela da proverimo vaginalnu mikrofloru jer su kuje zbog skotnosti vrlo sklone da tokom iste razviju lokalne vaginalne infekcije. Razni disbalansi u PH krvi, visini secera u krvi i razne druge stvari vezane za promene hormonalnog statusa u skotnosti kuje cine vise sklone lokalnim infekcijama nego inace i ovaj bris je takodje vrlo vazno proveriti da bi opet lokalno lecili patogeni ako ih ima. Duni sam stavljala Gentamicin vaginalete po antibiogramu jer jeste zaradila nesto(ne secam se sad tacno kog je podstanara imala).Time se sprecava infekcija stenaca prolskom kroz vaginalni kanal kao i da se infekcija prosiri na ceo uterus nakon okota. Ovako se izbegava davanje antibiotika injekciono ili oralno nakon okota sto nije dobro za imuni sistem koji se tek formira u stenacima. Antibiotik za sve samo ako je bas neophodno sto se ne dogadja ili jako retko dogadja ako ste odgovrni i poradite na preventivi pre parenja i stenjenja Oko 50 dana potrebno je i prveravati telesnu tempraturu kuje dva puta dnevno( ujutru i uvece) i upisivati...na taj nacin se utvrdi normalna temperatura  i prati do trenutka kada naglo padne  sto je znak da je stenjenje blizu. Tempratura obicno padne ispod 37C ali svaka kuja je jedinka za sebe i treba pratiti. Uglavnom pad temperature je uocljiv ako se utvrdi normalna temperatura u skotnosti. Okvirno u roku od oko 24h nakon pada treba da se iscedi sluzni cep, kuja otvori i pukne vodenjak.U tom periodu kuja je vrlo uznemirena, trazi intenzivno mesto gde ce se steniti ili odlazi u pripremljenu kotilicu ( i jos kojekuda gde joj se ucini zgodnim mestom) i kopa pripremajuci leglo :).... intenzivno dahce i cesce prazni besiku i isprazni creva :)  Nakon sto pukne vodenjak vrlo brzo treba da krenu i prvi naponi ako ih nema u roku od dva sata nakon pucanja vodenjaka, konsultovati vetrinara koji je unapred pripemljen i na stand by u slucaju potrebe. Ukoliko se kuja ima napone a steneta nema...isto hitno pozvati vetrinara, ukoliko pauza izmedju stenaca traje vise od dva sata, takodje konsultovati veterinara. Priroda uglavnom sve radi sama ali potrebno je znati kako preseci pupcanu vrpcu i ocistiti stene ukljucijuci i disajne puteve jer se neke kuje prvorotke ne snalaze bas najbolje, posebno sa prvim stenetom. Jednom ili dva puta u pauzama izmedju stenjenja kuji dati enrgetski napitak. Ja sam jogurt sa zumancetom, malo meda i na vrh kasicice dekstroze.Kuja jede posteljice svojih beba i to je neophodno zbog  laktacije :) Jako je vazno stence odmah staviti da sisaju da bi posisali kolostrum(prvo mleko)koji je neophodan za njihov imunitet. Nakon okota kuju je potrebno da pregleda veterinar i na dalje se prati se temperatura( jos tri  dana) i posmara i prati izgled i miris icetka . On mora postajati sve manje obiman, bez ikakvog neprijatnog mirisa, boje tamne krvi i boja postepeno bledi kao i kolicina.
Kuje naprave poprilican nered kada se stene, puno je tecnosti , nesto krvi i zelene tvari ...dobro je imati ciste iskuvane carsave ali vece peskire koji se opet mogu iskuvati  i samo postavljati sloj na sloj da bi joj krzno i stenci ostali sto cistiji. Kada kuja prvi put izadje napolje da obavi nuzdu , podlogu zameniti u sasvim cistu. Ja tih prvih dana volim svetle pamucne carsave jer lakse pratim i iscedak i da li slucajno stenci imaju proliv. Kuja se hrani najmanje dva puta dnevno, vecom kolicinom hrane nago u zadnjoj trecini skotnosti i vrlo je vazno da se ne varira u kvaliteteu obroka, posebno u masnoj jedinici jer su stomaci beba osetljivi na promene kvaliteta mleka majke. Kuja stalno treba imati dostupnu cisti vodu.

nastavicu kasnije :)

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #3 poslato: 19 Avgust, 2013, 08:36:05 »
Trazi i test na brucelozu (kada budes jurila muzjaka)

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 19 Avgust, 2013, 08:53:45 »
4. Naravno da mozes traziti dokaz o zdravlju muzjaka :) to je i tvoje pravo a i obaveza kao nekoga ko je odgovoran za nove zivote pasa a i da bi svoju kuju zastitila :) mozes traziti i rezultat brisa muzjaka kao i rezultat analize semena

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 19 Avgust, 2013, 08:57:04 »
5. Kod nas se parenje ne prijavljuje sem sto se mora imati potvrda o parenju od strane vlasnika muzjaka koja je neophodna kada se vade rodovnici stenaca. Rodovnici se vade najkasnije do navrsenih tri meseca staroti stenaca i za celo leglo.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 19 Avgust, 2013, 09:01:26 »
5. oko 27C...kako kojoj rasi ali to je neki standard, jako je vazno da se stenci ne pothlade, to je jedan od cestih uzroka ugibanja stenaca. Postavi temperaturu na stabilnih 27-8 u samoj kotilici dok se steni, kasnije ces videti da li im je toplo i regulisati ali bolje je u svakom slucaju da im bude i toplije nego i malo hladno. Podloga na kojoj leze mora takodje da stiti od hladnoce iz  poda.Kada dodirnes stene ono u svakom trenutku mora biti toplih ledja i stomacica :) Po ponasanju ces videti da li im je toplo, prvo kuja ce to pokazati a i stenci nece biti na opustenoj gomili vec ce se povlaciti jadan od drugog jer im je vruce :)

Van mreže PMP

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 19 Avgust, 2013, 12:25:01 »
Hvala svima na odgovorima, unaltraina, vaše iskustvo je dragoceno  :worth:

Već vidim da će mi najveći problem biti pronaći mužjaka, jer, za sad znam samo dva ili tri koji imaju bar neke testove urađene. Na prvom mestu mi ja zdravlje, pa temperament, a onda sve ostalo.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 22 Avgust, 2013, 23:34:12 »
a princeza sa ne pita nista  sm smesko1

Van mreže PMP

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 23 Avgust, 2013, 13:14:37 »
Kad bi se ona pitala, bio bi to jedan agresivni labrador, njena jedina ljubav  sm ljutko  Kao muž i žena - on kidiše na sve živo zbog nje,a ona beži kod njega i trepće  : :crazy:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 23 Avgust, 2013, 13:25:10 »
pa nije ni ona naivna
 :D

jel ovako trepće  :sojka:

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 13 Maj, 2014, 16:51:28 »
ovaj lep primer moze u ovu temu  sm wink

17.aprila malinoa Osha,koja pripada jednom programu za uzgoj pasa australijanskog RAAF-a,okotila je 17 zdravih stenaca,11 muskih i 6 zenskih  sm cheers

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #12 poslato: 13 Maj, 2014, 22:09:42 »
17  :sweating: svaka joj cast  :clapping:

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #13 poslato: 14 Maj, 2014, 15:48:42 »
Pmp sto se tice muzijaka koji je proverenog zdravlja i kvaliteta, mogu ti preporuciti 2 odgajivaca kojima se mozes obratiti i sve raspitati: Vladimir Vukosavljevic AS-W kennel Indjija i Pavle Stupovski Critical Point kennel okolina Novog Sada .

Momci sigurno dobro rade, izlazu pretezno u inostranstvu i sigurno ce moci da ti preporuce muzijaka koji ce sa tvojom kujom dati lepe stence.

Van mreže Frenky

• Full Member

« Odgovor #14 poslato: 08 Februar, 2016, 17:17:15 »
Moja Aura je u subotu uveče dobila i pošto joj je ovo treće teranje (ona ima godinu i osam meseci), našli smo mužjaka i sve smo pripremili kako bi se parila. Medjutim, pošto do sada nisam imao iskustvo sa tim pitao sam veterinara, a on mi je rekao da dodjem u subotu, tj. za pet dana kada joj bude sedmi dan teranja da uradi bris i da odredi ciklus ovulacije (ili kako se već to zove), pa ponovo da uradimo neki dan kasnije i tako dok joj ne odrede, tj. utvrde idealan dan (ili idealne dane) za parenje.
U medjuvremenu sam sasvim slučajno saznao da se dešava da kuje imaju plodne dane i u prvih par dana i da za to nema neko pravilo.

Mene interesuje sledeće: kakva su vaša iskustva sa tim, tj. kada su vaše kuje imale plodne dane?
I šta se dešava ako "omašimo" plodne dane, zbog veterinara koji čeka sedmi dan za prvi bris.
Unapred hvala