Autor Tema: Koliko je proteina zaista potrebno psima  (Pročitano 9116 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Cubi

• Old Member

Koliko je proteina zaista potrebno psima
« poslato: 19 Jul, 2013, 18:26:34 »
da li neko može da mi objasni zašto bi psu bilo potrebno 40% proteina?

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
Odg: Koliko je proteina zaista potrebno psima
« Odgovor #1 poslato: 19 Jul, 2013, 22:13:03 »
da li neko može da mi objasni zašto bi psu bilo potrebno 40% proteina?

A meni zasto bi psu bile uopste potrebne granule  sm smesko1

Van mreže Jaruga

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #2 poslato: 20 Jul, 2013, 02:05:29 »
Granule su najlakse resenje za ishranu pasa, za sve nas koje mrzi da pravimo hranu psima. Jos kad su granule kvalitetne i odgovaraju psima - svi zadovoljni!

Najrelevantnija ispitivanja na psima su pokazala da cak ni radnim psima ne odgovara ishrana u kojoj vise od 30 - 32% proteina u suvoj materiji dolazi iz proteina. Jedini izuzetak su psi za vucu sanki koji ucestvuju u 'long distance' trkama koje su duze od 200km. Oni jedini imaju potrebu za 35% ili vise proteina, ali samo tokom tih trka i najjacih treninga! 40% proteina za obicne pse je smrt za bubrege u najavi. Skoro sam citao skriptu koju su izdali 'Champion Petfoods' koji proizvode 'Acana-u' gde oni tvrde da su bubrezi toliko jak organ kod pasa, da pas normalno moze da fukcionise i sa jednim bubregom. Pa jel pas treba da ostane bez bubrega da bi jeo 40% proteina i dalje?

Nije tu prica samo da li je psu potrebno ili nije 40% proteina u ishrani, ja bi pre postavio pitanje koje to posledice po zdravlje pasa ima? I koja to zivotinja u prirodi jede 40% proteina u ishrani? Koliko procenata proteina ima sirovo meso?

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 20 Jul, 2013, 13:14:30 »
.... I koja to zivotinja u prirodi jede 40% proteina u ishrani? Koliko procenata proteina ima sirovo meso?

Vec sam ovo kachila na temi o vodi... proceneti suve i vlazne materije nisu isti  :shake: kada pas unosi sirovu hranu on zajedno sa njom unosi i vodu (meso sadrzi veliki procenat vode), dehidrat ne. Procenti se u dehidratu rachunaju u tom suvom stanju. Procenti u mesu se rachunaju sa vodom koju sadrzi u sebi. Ja se nadam da je jasnije, evo i slichice objashnjenja :)

Sa leve strane dehidrat (40% proteina) sa desne strane kuvani obrok, meso, pirinach... ukupno oko 1800-2000gr rachunato prema potrebama mog psa

Van mreže Jaruga

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #4 poslato: 24 Jul, 2013, 01:49:00 »
.... I koja to zivotinja u prirodi jede 40% proteina u ishrani? Koliko procenata proteina ima sirovo meso?

Vec sam ovo kachila na temi o vodi... proceneti suve i vlazne materije nisu isti  :shake: kada pas unosi sirovu hranu on zajedno sa njom unosi i vodu (meso sadrzi veliki procenat vode), dehidrat ne. Procenti se u dehidratu rachunaju u tom suvom stanju. Procenti u mesu se rachunaju sa vodom koju sadrzi u sebi. Ja se nadam da je jasnije, evo i slichice objashnjenja :)

Sa leve strane dehidrat (40% proteina) sa desne strane kuvani obrok, meso, pirinach... ukupno oko 1800-2000gr rachunato prema potrebama mog psa

Znam sta znaci procenat proteina u suvoj materiji, bilo da se radi o granulama ili prirodnoj hrani i ono sto sam napisao se na to i odnosi. 40% proteina je apsolutno previse cak i za radne pse. Neka od istrazivanja koja su radjena skoro cak pokazuju da odraslim normalno aktivnim psima nije potrebno vise od 20% proteina zivotinjskog porekla u ishrani. Opet, misli se na proteine u suvoj materiji.

Ideja o velikim kolicinama proteina u ishrani je nastala iz teorije kako je pas pripitomljen vuk. To jeste istina, ali samo delimicno. Prvo, neke vrste vukova jedu cak 50% obroka biljnog porekla, itd, drugo grupa naucnika u Svedskoj je koja je radila ispitivanje na velikom broju pasa i vukova je dokazala da se jedan deo dnk vuka i psa razlikuje. Taj neki deo ili gen u dnk, zaboravio sam vise, je i naucni dokaz da psi mogu da iskoriste skrob za razliku od vukova. Ima raznih pametnih tekstova na internetu. Ako hocete naci cu i linkove, na engleskom su, kazite ako ste za da stavim.......

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 24 Jul, 2013, 18:22:24 »
Stavljaj sve, nikad dosta korisnih informacija :)

Chek sad, ne kapiram, oni tvrde da je 40% proteina u dehidratu zivotinjskog porekla a ne pishe koliko ukupno proteina ima u hrani ili kako? Poshto ne kapiram zashto spominju dehidrat, gramaza je gramaza, 100gr proteina je 100gr proteina, dal smo ga dobili iz 200gr dehidrata ili pola kile mesa to je i dalje 100gr porteina koje pas unese u organizam, osim shto mu je lakshe da svari meso  sm zelenko

Pa shodno tome probaj da mi razjasnish sledece:

- ako ja mojoj kuji dajem 1kg mesa, 0,5kg pirincha (skuvanog), 200gr povrca i jogurt ili sir ili... nebitno, i iz toga izvuchem onu ilustraciju, odnosno 192gr proteina koji nije samo zivotinjskog porekla nego ukupna kolichina proteina (iz svega naborajnog) u gramima. Znachi od 190gr proteina, 171gr je iz mesa, 13gr iz pirincha, 2gr iz povrca i 4gr je recimo iz jogurta. To znachi da je u hrani koju ja spremam gotovo 90% proteina mesnog porekla.
E sada, ti pominjesh procente u suvoj materiji, na onom grafikonu se vidi  da obroka koji ima istu energetsku vrednost (450gr dehidrata oko 2000cal) i spemljen obrok (oko 1800gr 2000cal) spremljeni obrok ima vishe grama proteina, odnosno veci procenat u odnosu na dehidrat. Odnosno kada bih svoj spremljeni obrok dehidrirala imala bih hranu koja sadrzi 41% proteina (od tih 41% 90% je mesnog porekla). Al sam ga objasnila :D valjda si skapirao shta hocu da kazem, a evo bolje ilustracije, tu su sve brojke:

E sada, kada bih se vodila time da dehidrat koji joj dajem treba da ima 20% proteina dobila bih okvirno sledeci obrok:

- 400gr mesa
- 1kg pirincha
- 200gr povrca
- 100gr Jogurta

E sada, da li je mnogo davati 1kg mesa ili 1kg pirincha?

Van mreže Jaruga

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #6 poslato: 26 Jul, 2013, 00:11:32 »
Ovo je link za tekst o razlici u ishrani pasa i vukova:
http://news.sciencemag.org/plants-animals/2013/01/diet-shaped-dog-domestication

Ovo je link o grivastom vuk-u, posebno obratite paznju o delu 'ishrana'. Generalno se u naucnom svetu dosta velika debata pravi po pitanju ishrane vukova biljkama (voce povrce, itd...) ,...: http://en.wikipedia.org/wiki/Maned_wolf

Ovaj deo je najbitniji za nas: Diet
The maned wolf specializes in small and medium-sized prey, including small mammals (typically rodents and hares), birds, and even fish.[14][11] A large fraction of its diet (over 50%, according to some studies) is vegetable matter, including sugarcane, tubers, and fruit (especially the wolf apple, Solanum lycocarpum, a tomato-like fruit).[15] Captive maned wolves were traditionally fed meat-heavy diets and developed bladder stones. Zoo diets now feature fruits and vegetables, as well as meat and dog chow

Dig.iTallEVIL - evo odgovora.

Prvo, ne znam gde si nasao tu tablicu, ali mislim da je netacna. A evo i zasto:

1kg mesa, recimo junetine ima oko 2000 - 2500 kalorija, pirinac i ostali sastojci obroka tvog psa jos barem 500 - 1000 kalorija ili vise,.... Znaci tvoj pas jede minimum 3000 kalorija dnevno, a mozda i 500 kalorija vise!!!! :lipssealed:  Ne mogu da kazem tacno koliko jer zavisi koje voce i povrce jede, koliko sirovog pirinca kuvas, svi sastojci se mere sirovi, jer ti mozes da stavis i vise vode nego sto treba kad kuvas pirinac, itd,.... izjava pola kile kuvanog pirinca ne znaci mnogo ili bolje receno ne znaci nista. Sta radis ti sa psom ako mu dnevno treba vise od 3000 kalorija po letnjem vremenu? Koliko je tezak taj pas? Koliko trenira i koliko masti unosi ako trenira? Gde trosi pas tih kilogram mesa i ukupno 3000 calorija svaki dan? Da li znas kiliko su aktivni vukovi i divlji psi u prirodi? Normalno aktivnim odraslim psima treba 40 - 55 kalorija dnevno po kg tezine. Vecim psima treba manje cal/kg dnevno nego manjim.

Evo linka gde recimo pise koliko kalorija imaju koje namirnice: http://www.priroda-leci-sve.com/tablica-kalorija.htm

Granule za radne pse uglavnom sadrze 4000 - 4500 kalorija zavisno od proizvodjaca do proizvodjaca. Acana/Orijen koliko se secam ima tu negde oko 4000 cal/kg. Mislim i na druge kvalitetnije proizvodjace. Prosta racunica nam govori da bi pas trebao da jede 600 - 700gr granula da bi uneo istu kolicinu kalorija kao tvoj pas. Sve granule za radne pse imaju i dobar procenat masti u sebi (18 - 25%) i vecina tih kalorija i dolazi iz masti, a ne iz proteina. Kad bi pas pojeo 700gr granula u kojima ima 40% proteina uneo bi 280 grama proteina, a tvoj pas koji jede kilogram mesa unese oko 200 grama proteina. Kuvani pirinac nema bas neku kolicinu proteina posle kuvanja, a pirinac inace ima 7% proteina, inace veoma niske bioloske vrednosti. Znaci pas koji unese istu kolicinu kalorija iz granula koju unese tvoj iz sirove hrane unosi za barem cetvrtinu procenata vise proteina! Jel sad shvatas zasto je 40% proteina u granulama previse? Eto ti je prosta racunica. Uz sve to, oni Orijen ne predstavljaju kao hranu za radne pse, vec normalnu hranu za sve pse. :lipssealed: Proteini ne mogu da budu osnovni izvor energije!!!! Cak i extremno radnim psima su primarni izvor energije masti!!!!

Licno mislim da tvoj pas vec jede previse mesa i previse proteina. Pogledaj i tekstove za koje sam stavio linkove, a slicnih textova na internetu ima koliko hoces.

U vreme kada sam ja pravio neku svoju prirodnu hranu za pse koje sam trenirao mesao sam 60 % juneceg mesa sa 40% juneceg loja. Na 300gr tog mixa dodavao sam 80 - 100gr  sirovog pirinca kao osnovu, ali nikada nisam davao 1kg mesa. E sad - moji psi obicno nisu tezi od 20kg. Pas od 40kg normalno da ce jesti vise. Taj recept je lepo funkcionisao, a imao je manje proteina od Orijena i tvoje ishrane. Sa previse mesa, nikad nisam bio zadovoljan.

Postoji nesto sto se zove 'kalorijska podela' i Acana i Orijen su to ranije objavljivali na dzakovima. Ne znam da li i sada objavljuju, nisam dugo kupio te hrane. Tu ide podatak koliko cal/kg ima u toj hrani i koliko procenata tih kalorija dolazi iz proteina, masti i ugljenih hidrata. E te cifre nam tek daju sustinske bitne informacije, a ne 'analiticki sastav' koji su proizvodjaci u zakonskoj obavezi da objave!!! Jer analiticki sastav ne govori koliko cega pas iskoristi iz te hrane, a 'kalorijska podela' nam to pokazuje. Na engleskom oni to zovu 'calorie fraction' ukoliko neko hoce malo da googla.

A kad bi sve to pojeo recimo prosecni kucni ljubimac, on bi eksplodirao sm pop Verovatno! Mada moji psi koji zive napolju jedu od 150 - 250gr granula po ovom sad vremenu i super se osecaju. To je prevedeno u kalorije od 600 - 1000 kalorija za pse od 17 - 20kg. S obzirom na letnje vreme i vrucine nemaju neke posebne aktivnosti. Nije da sede u boxu ceo dan, ali nije ni da trce po 2 sata dnevno. E sad zdrav razum - to mogu da jedu svi psi slicne kilaze i bice zdravi i dugovecni, sa 25% proteina u ishrani po letnjem vremenu.

Stvarno bi voleo da napises sta tvoj pas radi pa trosi 3000 kalorija i vise dnevno po letnjem vremenu???? I koliko je tezak taj pas?

Ja i mislim da je tvom psu dovoljno 400-500gr mesa dnevno, plus oko 300gr loja dnevno, 150 - 200gr sirovog pirinca i povrca ukupno. Pirinac kuvaj u koliko hoces vode, povrce mozda i ne mora da se obradjuje zavisno od toga koje povrce. Tvoj pas ce tako jesti manje, u zeludac mu nece upadati bomba od 2kg, a osnovni izvor energije ce mu biti mast a ne proteini. Ja bi probao da sam na tvom mestu, ali postepeno menjaj ishranu jer previse masti odjednom zna da izazove proliv. I obavezno loj, a ne slanina ili nesto slicno. Veruj mi ekstremana je razlika sm wink

Van mreže Jaruga

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #7 poslato: 26 Jul, 2013, 00:25:19 »
Dig.iTallEVIL izvini sto ti se obracam kao da si musko i pisem 'gde si nasao....' a sad vidim da si napisala 'kad bih se vodila time...'. Izvini!

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 26 Jul, 2013, 15:26:44 »
Chitala sam josh ranije onaj chlanak koji si postavio, ali nazalost vishe je informativnog karaktera nego shto se bavi konkretnim analizama.

Wiki link o vukovima mi apsolutno nishta ne znachi jer je samo jedna rechenica bez ikakvih navedenih referenci.

Dig.iTallEVIL izvini sto ti se obracam kao da si musko i pisem 'gde si nasao....' a sad vidim da si napisala 'kad bih se vodila time...'. Izvini!

Oproshteno  :D

Program koji koristim je tachan i korististe ga ljudi koji iz ovog ili onog razloga moraju da se vode tachnim vrednostima koje unose u organizam a evo ti josh tri linka sa istim tim vrednostima za 100gr sirvog juneceg srca videcesh da je na svim linkovima ista vrednost, i bolje da batalish nashe sajtove sa vrednostima jer niti znash odakle skupljaju podatke niti su napisali dal se radi o sirovom/kuvanom/pechenom/sushenom.... itd mesu. Mi ovde govorimo o sirovom

http://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3464/2

http://www.eatthismuch.com/food/view/beef-heart,3445/

http://www.wolframalpha.com/input/?i=beef+heart+raw+100gr

Pirinach jesam ranije rachunala u sirovoj vrednosti (oko 150gr sirovog dobija), tamo je upisan u kuvanom obliku jer vec znam napamet koliko joj dajem :) tako da su i te vrednosti tachne. E kad smo utvrdili tachnost tih podataka, ajmo dalje. Moj pas ima 38kg  i izgleda ovako (da ne pomislish da je neko prase debelo  sm smesko1 )

troshi oko 2000 cal dnevno kada je normalno aktivna (trchi/skache/otima kobasicu...) ko je upoznao video je da taj pas nema sekundu mira.

Ajmo dalje, zashto bi pas chije su energetske potrebe 2000cal unosio 700gr granula? 700gr granula ima oko 2800cal, za mog psa TO jeste previshe :) samim tim ti cela dalja rachunica zasnovana na tome nema nikakvog smisla. Dala sam ti tachnu rachunicu dehidrata u odnosu na spremljeni obrok vezan za energetske potrebe ISTOG psa, pa ne kapiram shto sad muljash sa gramazom ne bi li dobio vecu kolichinu proteina u dehidratu  :D

E sad, ono vezano za "eksploziju kucnog ljubimca"  sm smesko1 poshto moj pas tako zivi vec tri godine, josh smo svi chitavi  sm hide krvna slika joj je, shto moj vet kaze "skakao bih od srece kad bi mom psu bila ovakva krvna slika". Krv joj proveravam 2-3x godishnje i uvek su odlichni rezultati. Snimala sam joj srce i pluca, radjen joj je i EKG i apsolutno joj je sve u savrshenom redu za jednog aktivnog psa.

E sad kad smo apsolvirali nashe rachunice, i utvrdili da mi je pas ziv i zdrav  sm zelenko da se vratimo na Orijen, slazem se da je nekim psima 1kg sirovog mesa mozda previshe, ali se nikako ne slazem da treba zakidati na mesu u korist pirincha kako bi namrdali procente da odgovaraju nekim granulama (moj obrok se sasvim sluchajno poklopio sa Orijenom)

Ima ovde ovcara slichnih "dimenzija" kao shto je moja Kali (Krisb i Black Kan) i njihovi psi jedu gotovo duplo manje za istu kilazu a i oni su aktivni psi. Njima jednostvano ne treba vishe i zavidim im na tome  sm zelenko takodje, moj pas ima dva obroka dnevno pa nema onog opterecenja o kojem govorish.

Ako pogledash sve obroke koji se postavljaju po dnevnim menijima ovde, videcesh da neki psi (a gotovo svi su iskljuchivo ljubimci) unose veci procenat proteina od procenta koji se nalazi u Orijenu   i slichnim hranama sm wink jer neki od tih pasa pojedu samo dve kashike pirincha ili ne zele da ga jedu uopshte pa im se dijeta svodi uglavnom na meso/iznutrice. Po tvojoj logici bi svi oni trebali da "eksplodiraju" ili da imaju obolele bubrege?

Jedan od tekstova na temu proteina i bolesti bubrega kod pasa, na kraju teksta su navedene reference:

http://www.optimalpetfoods.com/blog/the-high-protein-myth-and-kidney-disease-in-dogs-2020.html

http://www.dogfoodproject.com/index.php?page=protein_myth

... i to je samo jedan od gomile linkova na tu temu...

Koliko proteina pas treba da unosi zavisi i od izvora proteina, ovde ima nekih smernica ako se uzmu u obzir visokokvalitetni izvori http://www.ehow.com/about_5194500_much-protein-do-dogs-need_.html  mislim da je kod pasa koji jedu dehidrat veci problem shto chesto ne unose dovoljne kolichine vode i to je jedna od stvari koja opterecuje bubrege.

... toliko za sada :)

Van mreže Jaruga

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #9 poslato: 26 Jul, 2013, 23:59:08 »
Dig.iTallEVIL  da ti odgovorim. Prvo mislim da se oko analize slazemo, a zabunu unose podaci iz tablica koje unosimo.

Velika je razlika u pojmovima 'junetina' ili 'govedina'. Matora govedina ima skoro duplo vise kalorija od mlade junetine, po svim tablicama koje sam ja video i mislim da je to razlika u tumacenju 'tvojih' i 'mojih' tablica. Verovatno ti koji prave sajtove pogrese pa unesu zabunu. Drugo, nije isto da li koristis recimo junece bubrege ili govedji but, itd,... A oba su kravica.  Trece, postoji nesto sto se zove koncentracija proteina, itd,.... Evo da ti dam prost primer, nije isto da li si ujutro dala psu supu u kojoj je skuvano 100gr junetine i uvece isto to, ili si u jednom obroku dala psu sniclu od 200gr iste te junetine. A u obe varijante pas je uneo istu kolicinu mesa i proteina. Odma da ti kazem, pas koji je uneo sniclu od 200gr je dobio jacu dozu proteina tog dana.

Pas ti super izgleda, ali kao sto i sama kazes, on/ona je specifican pas i ima verovatno jako ubrzan metabolizam. Ovo je bitno, a nisi obratila paznju sta sam ti napisao: NE DA POVECAVAS KOLICINU PIRINCA U ISHRANI, NEGO KOLICINU MASTI!!! Pogresno je da proteini budu osnovni izvor energije. Ja nisam za to da psi jedu previse ugljenihhidrata, ali od 20-40% ishrane pasa sigurno treba da budu ugljenihidrati, zavisno od AKTIVNOSTI pasa.

Ovi linkovi koje si stavila su ok, ali previse uopsteni, isto kao i oni koje sam ja stavio uostalom. A tvrdim da velika vecina tih naucnika i iz mojih i iz tvojih tekstova nisu prosetali psa kilometar u zivotu. Site 'dog food project' ima puno poluistina i ne istina u vezi nekih tema koje sam ranije citao na njemu pa me ne interesuje. To koliko ko na ovom forumu daje mesa svom psu nije preterano bitan pokazatelj sta jeste a sta nije, pogotovo sto i sama kazes da njihovi psi ovo hoce, a ono nece da jedu. To mi govori da ti psi komanduju vlasnicima, a to meni govori da ti vlasnici ne znaju sta rade sa psima. To ce sve u kasnijem dobu isprazniti njihove dzepove, a napuniti dzepove veterinarima, pa nek onda zahvale raznoraznim pametnjakovicima sa interneta koji tvrde da je pas 'vuk u fotelji'. Na zalost skupu cenu ce platiti samo psi. Mladi psi svasta podnose, a kasnije.....

Evo jedan link kako ljudi koji se profesionalno bave trkama pasa hrane svoje pse, pa pogledajte koliko mesa je u njihovoj ishrani:
Feeding racing greyhounds
    Nemoj samo da ulazimo u pricu o moralnosti trka pasa, jer to nije ovde tema. Tesko mogu da poverujem da kucni ljubimci treba da jedu vise proteina od sportskih pasa!

Evo drugi link o ishrani naj extremnijih sportskih pasa, pasa za vucu sanki i to na Iditarod-u, trci dugackoj oko 2000km. Za text su informacije davali najrenomiraniji odgajivaci tih pasa: http://iditarodblogs.com/zuma/2008/02/11/eating-drinking-for-iditarod-dogs/   Navedeno je na kraju texta i koji odgajivaci a medju njima i Martin Buser 4vorostruki sampion tog sporta koji je do skora drzao rekord za najbrze istrcanu Iditarod trku. U textu pise da ti psi jedu oko 60% masti u ishrani. Ne pise koliko proteina, ali sigurno jedu barem 5 ili mozda i 10% ugljenih hidrata iz granula i pirinca. Neki musheri (tako se nazivaju odgajivaci pasa za vucu sanki) daju i pirinac u malim kolicinama svojim psima tokom pauze u trci jer im psi cesto dobijaju proliv od napora i stresa. Ako je 60% obroka mast, a ajde samo 5% ugljenihidrat u obroku tih pasa, znaci naj extremniji sportski psi jedu 35% proteina, a pametni naucnici nam govore da 'vuk iz fotelje' zvani Fifi duga carapa treba da jede 40% proteina u ishrani. Meni se cini da tu nema logike. U istom textu pise i da tokom leta, van sezone trke psi za vucu sanki ne jedu vise od 1500 cal/dnevno. Gore smo videli da ni hrtovi za trke ne jedu previse proteina i to opet kod profesionalaca, tesko da onda prosecni pas koji par puta nedeljno seta sat i po 2 treba da jede 40% preoteina i da je to normalno.

Da naglasim - ne kazem da psi treba da jedu mnogo zitarica ili voca i povrca, ugljenihhidrata, ali razmislite i o mastima, jer one su kod pasa osnovni i najdugotrajniji izvor energije. Ne poredim ovo sa sastavom bilo kojih granula, samo tvrdim da previse proteina u bilo kojoj hrani nije zdravo za pse, a to potvrdjuju vlasnici sportskih pasa. Jedini period kad nejvece psece atlete treba da jedu vise od 30% proteina u ishrani je tokom jakih treninga i takmicenja. Pogotovo ne previse proteina u granulama. Orijen spada u granule sa visokim sadrzajem proteina zivotinjskog porekla i to su kvalitetni proteini, ali treba voditi racuna o njihovoj kolicini. Ta fizicka aktivnost koju imaju obicni psi spada u normalan zivot za psa i takvi psi moraju da imaju slabiju ishranu od sportskih pasa koji imaju velike napore iz dana u dan. Svi sportski psi van sezone jedu obicnu hranu i umerenu kolicinu kalorija. Sto se mene tice 40% proteina no-no!

Ima svuda izuzetaka, ali ovo generalno vazi za pse. Ocemo li da postavimo i textove o balansu nitrogena ili je to previse komplikovano? Ili brate nek pise malo i neko drugi, zabola me rika od kucanja, 'bem ti forum.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 27 Jul, 2013, 07:23:56 »
Ili brate nek pise malo i neko drugi, zabola me rika od kucanja, 'bem ti forum.

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 28 Jul, 2013, 03:27:11 »
Ili brate nek pise malo i neko drugi, zabola me rika od kucanja, 'bem ti forum.

Ajde ajde, nema mnogo ljudi koji bi ovu tematiku secirali u sitna crevca, nemoj da se zalish  sm smesko2

Junetina/govedina, oni je zovu beef ( i nije mlado), telence je veal... tako da tu nema mnogo zabune oko terminologije. Tablice koje koristim su tachne, skinute sa sajta U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service. Junece srce je uzeto kao primer, jer mi je bilo najlakshe za rachunanje.... u sluchaju da te zanima konkretno za neke druge organe:

Shta si hteo da pokazesh youtube linkom sa hrtovima? Ja tamo vidim punu kadu mesa, sherpu pirincha (uzmi u obzir da je volumen kilograma mesa bar 2x manji od volumena kilograma pirincha, pa tamo ima prilichno vishe mesa od pirincha “odokativnom metodom”) i “neshto” trece, shta god da je stavio u smesu. Jel negde recheno koliko je chega dato? Jel spomenuto koliko kilograma imaju psi i kakv im je trening pa da znamo koliko energije troshe? Ja gledah dva puta i ne videh taj podatak. Jel znash kako izgleda trening trkachkog psa i koliko puta nedeljno ima trening sa maksimalnim iskorishcenjem snage?

Super shto si pomeuno pse koji se bave vuchom sanki, ti psi u proseku imaju 23kg (chak je i na onom linku to spomenuto). U normalnim uslovima (kada nema trke) njihove energetske potrebe variraju od 120 do 205kcal/kg0.75 u zavisnosti od temperature (+14 do -20 stepeni), shto bi za psa teshkog 23kg znachilo 1260-2152.5kcal/dnevno u normalnim uslovima bez treninga/rada. To shto im u toku trke kao glavni izvor energije daju mast mi nije ni malo chudno obzirom da moraju da pojedu i po 12000kcal dnevno... pa naravno da im nece dati 60% proteina, teshko da bi trchali ako pojedu po 10kg mesa.

Masti su bitne u ishrani pasa ali ne u prekomernim kolichinama. One jesu izvor esencijalnih masnih kiselina i bitne su za apsorbovanje liposolubilnih vitamina, ali za razliku od proteina za koje nije naveden maksimalan unos, za masti jeste (odnosi se na normalno aktivne odrasle pse)

Meso samo po sebi sadrzi dovoljan procenat masti, josh ako dodamo i neka ulja, jaje... puna kapa.

Protein sam po sebi ne znachi da je napakovan svim potrebnim amino kiselinama u odgovarajucim kolichinama, pa tako mesni izvori imaju vishestruko vece kolichine potrebnih aminokiselina za razliku od biljnih izvora pa se to uvek mora uzimati u obzir. Primer mlevenog sirovog juneceg mesa i kuvanog pirincha, na 100gr:

Meso                                                                   Pirinach       

Potrebe za proteinima su individualne i maksimalne vrednosti nisu odredjene, minimalne jesu. Minimalne potrebe za odrasle pse, 16% suve materije. Dehidrat koji navodi da u svom sastavu ima 18% proteina zapravo ima samo 16.2% jer se tih 18% rachuna na kolichinu sa vodom, a dehidrati u proseku imaju 10% vode (18.0% X 0.90 = 16.2%) . Ponovicu, najnovija istrazivanja navode da vishak proteina kod zdravih jedinki ne pravi probleme, manjak pravi.

Ajde da napravimo rachunicu za mog psa, koristeci pouzdane izvore informacija (Merck veterinary manual, AAFCO , U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service, Nutrient requirements of dogs and cats - National Academy of Science, Production and composition of dog hair - Mundt, H.C. and Stafforst, C, Effects of dietary carbohydrates, fat and protein on growth, body composition and blood metabolite levels in dogs... ako se setim josh nekog izvora napisacu )

Kali 38kg:

Bazal = RER (ekponencijalna formula):  70*38kg0.75 = 70*15.305=1071kcal

Bazal = RER (linearna formula):  30*38kg+70= 1210kcal

Normalno aktivni, nesterilisani odrasli psi = MER: 1.8*RER  … 1.8*1071=1927
                                                                                          1.8*1210=2178

Protein/ amino kiseline na 2000kcal (Kali)

prosek proteina u gramima na 100gr sirove junetine (kombinacija, iznutrice i mishici) 15g suve materije proteina. Preporucheno za Kali 50gr proteina =333gr sirove junetine

Poshto proteinske potrebe pasa variraju od uslova u kojima zive, temperatura, aktivnost, temperament, kolichina i duzina dlake (potrebe proteina za rast dlake varira od 0,2 do 6gr/kg psa).. itd
Ako se vodimo time da je normalnom odraslom psu u proseku potrebno 2gr proteina po kg tezine (isti izvor informacija) 38*2=76gr proteina shto bi znachilo da joj je potrebno 500gr mesa.

Tu imamo josh jedan faktor a to je iskoristivost proteina koja varira od namirnice do namirnice, pa ako je iskoristivost junetine 73% (NPU odnosno odnos konverzije aminokiselina u protein)  dolazim do rachunice od oko 630gr sirovog mesa kao optimalne kolichine za nju.

E sada, poshto se energetske potrebe pasa u zavisnosti od jedinke do jedinke i rase do rase, razlikuju i do 30% to bi znachilo da je cela ova rachunica samo okvirna vrednost i da se mora prilagoditi potrebama jedinke. Ako dodam josh tih 30% na onih 630gr mesa dogurasmo do 820gr.. a gde su povecane potrebe kod fizichki aktivnih pasa, itd....

Iz prilozenog se vidi da sve ove brojke mogu da se tumache na razne nachine i ochas posla se od 333gr stigne do 820gr, pri tome imaj u vidu da maksimumi nisu odredjeni, minimumi jesu, pa ne moramo psa hraniti bash po minimalnim dozama i nadati se da ne spadaja u one kojima iz ovog ili onog razloga treba vishe proteina.

Znam da ove rachunice nisu crno-bele, ali ova rachunica za Kali (mog psa) je bila vishe pokazno-informativna, kako brojke mogu da se gledaju iz raznih uglova.

Ono shto me zanima, koja je tvoja bojazan od “preteranog unosa proteina” ? Da li je vezana za bolesti bubrega ili? Poshto je raznim istrazivanjima dokazano da to nema uticaja na zdrave jedinke. U jednoj studiji je radjeno poredjenje pasa hranjenih hranom sa 20% proteina i 48% proteina i nije vidjena nikakva znachajna razlika u tezini pasa, serumima i balansu nitrogena.

Ako nije vezano za rad bubrega, shta je problem sa vecim unosom proteina kod odraslih zdravih jedinki?

Van mreže Jaruga

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #12 poslato: 03 Avgust, 2013, 17:42:35 »
Dig.iTallEVIL da ti odgovorim jos sad, jer u ponedeljak idem na odmor i tamo necu cackati kompjuter.

U naucnom svetu se vodi velika debata, da ili ne, po pitanju velikih kolicina proteina. Jedni tvrde da previse proteina ne smeta psima, drugi da smeta psima, odnosno na prvom mestu njihovim bubrezima. Tako da ko sta prihvati.

Previse proteina je ceso uzrok suve koze takodje, itd,... to sam na mojim psima vise puta i video u proslosti. Kad psi jedu previse proteina, obicno sporije menjeju i dlaku, peruta im se koze, itd,...

Vlasnici trkackih pasa su takodje davno ustanovili da im previse proteina usporava pse. Na onom snimku si mogla i da vidis da je obrok mix 3 komponente, mesa, pirinca i natopljenih granula. Da su hteli da daju mnogo proteina, verovatno bi dali mnogo mesa uz mali dodatak granula ili vrlo malo pirinca, a ne ovako.

Psima za vucu sanki variraju kilaze, ali jesu otprilike izmedju 20-25kg. Bez obzira koliko oni unose kalorija i na njihovom primeru si mogla da vidis da procenat proteina u njihovoj ishrani nije veci od 35 - 40% tokom trke i treninga, ali tokom odmora van sezone oni jedu samo granule, koje uglavnom nemaju preko 25-30% proteina. Njima sezona pocinje cim temperature padnu ispod 14 stepeni. Jos nesto, psi za vucu sanki su zivotinje sa najbrzim metabolizmom na svetu, zato poredjenje kolicine hrane koju oni jedu i brzine oporavka, sa drugim psima jednostavno nema veze sa mozgom.

Jedan od najeminentnijih odgajivaca pitbull-ova, po imenu Garry Hammonds je u knjizi koju je skoro objavio zvanoj "The Half Century'' (with pitbulls) cak isao toliko daleko da je napisao da je po njegovom iskustvu manje stetno ne davati proteine uopste psima, nego davati previse. Cisto da znas, on je covek vrhunski odgajivac koji zadnjih 50-ak godina cuva samo oko 200 pasa na svom rancu. Inace je jedan od najpostovanijih sudija na izlozbama pasa koje organizuje 'ADBA' (jedan od registara za pitbull-ove), a takodje i jako postovan sudija za takmicenja u vuci tereta. Da dodam i ovo - on zadnje dve decenije cuva 3 rase: pitbull-ove, bostonske terijere i peterdale terijere i u sve tri rase je vrhunski odgajivac koji je stvorio 'Hammonds' liniju u svakoj od njih. I svakog dana sam hrani SVE svoje pse. Odgajivacica se zove 'Catch Dog Enterprises' ili 'Catch Dogs Place' googlaj.

A taj koji ti je napisao da postoji maximum masti odradjen za ishranu pasa, nije mnogo pasa nahranio u zivotu sigurno. Bez obzira da li je Veterinar, naucnik ili postar. Masti su na prvom mestu izvor energije, a ne samo izvor esencijalnih masnih kiselina bitnih za apsorbovanje liposolubilnih vitamina - kao sto si napisala. Proteini ne treba da budu izvor energije - posebno ne aktivnim psima!!!!!

E sad dalje racunaj sta hoces, tablice, digitrone, itd,....

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 06 Avgust, 2013, 19:59:49 »
Prvo, da ne ispadne da se samo sa tobom dopisujem, to mogu i na pp  sm zelenko ovo ne pishem da bih tebe ubedjivala jer sam sada vec sigurna da je to gotovo nemoguce :) vec da bi ljudi koji chitaju mogli da chuju i drugu stranu priche...
Niko od nas ko trenutno pishe na forumu nema doktorat na temu ishrane pasa (bar ne da ja znam  sm redface) ali se vecina trudi da nadje pouzdane izvore informacija, i zaista je neodgovorno pisati da neke stvari mogu biti pogubne za nashe ljubimce samo na osnovu lichnog mishljenja zasnovanog na nepouzdanim izvorima.

Poshto kazesh “u nauchnom svetu se vodi velika debata...” pretpostavicu da si chitao neke studije (koje ja nikako ne mogu da iskopam), pa ako ti nije problem, nadji mi nauchne radove u kojima se spominje da protein sam po sebi loshe utiche na rad bubrega psa, a ja cu ti u zamenu dati link studije radjene na psima bez jednog bubrega. Zanima me da vidim shta pishe i da vidim datume tih sudija.

Ovo da previshe proteina uzrokoje suvu kozu iskreno prvi put chujem  :th: ( i koliko si to “vishe” davao? ). Mogu da zamislim scenario u kojem bi eventualno moglo da utiche, u sluchaju da su ti psi dobijali proteinske suplemente bez adekvatnog unosa vode, ili protein na koji su imali alergijske reakcije ali u tom sluchaju bi ti suva koza psa bila najmanji problem...
Jel postoji neka studija ili se bar negde spominje neshto na tu temu ili pricash samo na osnovu svog ili “Zikinog” iskustva? jer ako je tako ne mozemo to previshe uzeti u obzir jer ne znamo shta su sve tvoji psi jeli (odnosno nisu jeli) koliko technosti su unosili pored toga shto su unosili vishe proteina nego ranije i koji izvor proteina je u pitanju (sirovo/kuvano meso, dehidrat ili neshto trece). Naravno i koje proteine su jeli (mozda su imali alergijske reakcije...), kakav je bio balans ostalih nutrijenata (najcheshci problem modernih dijeta je nedostatak Omega 3), da li su u tom trenutku imali neke druge probleme koji se manifestuju na slichan nachin...

Guglah ja “Catch Dog Enterprises” i osim fotki pasa (koje ne bih ni da komentarishem) i samohvalospeva, ne videh nigde te informacije o kojima pishesh, pa mi ipak prosledi link ka tom tekstu. Ne mogu da zamislim da neko pri zdravoj pameti moze da napishe da je bolje da pas ne jede proteine uopshte nego da ih jede vishe nego shto je potrebno, imajuci u vidu da protein sam po sebi nije shtetan i gradivni je materijal organizma.

Vlasnici trkachkih pasa, vlasnici pasa koji vuku teret, generalno vlasnici sportskih pasa, vlasnici specifichnih rasa pasa.... to su psi koji iz ovog ili onog razloga imaju drugachije dijete od prosechnog ljubimca.
Polarni psi apsolutno NISU psi sa najbrzim metabolizmom, naprotiv to su jako shtedljivi psi koji u normalnim uslovima jedu manje nego druge rase pasa slichne kilaze.
Hrt, pas sa prosecno 57% misicne mase (u odnosu na druge rase koje u proseku imaju 43%) i malim procentom masti u odnosu na druge rase opet ne spada u kategoriju prosecnog ljubimca.

Odnos proteina i masti u ishrani sportskih pasa varira, pa je tako 60% masti (napomena: ovde pishem o % energetske vrednost, ne suve materije) fenomenalno za duge trke polarnih pasa gde je potrebna izdrzljivost ali nepotrebno hrtovima koji su sprinteri i kod kojih se pokazalo da oko 35% daje odlichne rezultate (oni energiju za kratke trke izvlache najvishe iz uh). Takodje, protein kod prvih mora biti oko 40% u sezoni trke zbog obnavljanja misica kao i “sportske anemije” dok hrtove visak proteina usporava, ali je neohodan za oporavak misica pa chesto pred trke praktikuju oko manji % proteina ali posle trke povecavaju unos radi oporavka mishica. Za neke druge sportove, optimalan unos proteina je >30% jer sprechava nastanak povreda i sportske anemije...

Radi boljeg razumevanja gore napisanog Orijen, na pakovanju pishe 38% proteina 18% masti (garantovane analize), kada prerachunamo koliko je to suve materije dobijemo 42% proteina, 20% masti i 30% uh, a kada to prerachunamo u kaloriske vrednosti dobijemo 35% (en vrednosti) od proteina, 40% od masti i 25% od uh.

“Taj” (Merck veterinary online manual) koji je pisao da postoji maximalan unos masti za pse normalnih aktivnosti je to verovatno pisao sa razlogom. Ako se vratish na tablicu, videcesh da je srazmeran unosu energije i da je tih 82gr/1000kcal u sluchaju mog psa npr, predstavlja 164gr (na 2000cal) preko 70% ukupne suve materije, odnosno preko 85% kalorijske vrednosti (shto ni haski u sezoni trke ne unosi). A shta je problem? pa osim toga shto nece imati dovoljan unos proteina i uh u korist masti, kod normalno aktivnih pasa velike kolichine masti mogu da izazovu pankreatitis.

Bitan je balans proteina/masti/uh u onosu na namenu i specifichnosti psa. Naravno da matematika nije prosta i da ima previshe varijabila kada su ovakve stvari u pitanju, ali govoriti kako ce pas eksplodirati od 40% proteina je besmisleno, isto koliko i da je psu manje shtetno ne davati proteine uopshte  :lipssealed: (shto reche chuveni odgajivach, Gary J.).

- Da li je ok davati psu dehidrat sa 40% proteina, zavisi najvishe od samog kvaliteta dehidrata, unosa vode, opshteg stanja i namene psa.
 - Da li je kucnom ljubimcu neophodno 40% proteina, ne, bice mu dobro i na 20-30% kvalitenog izvora proteina.
 - Da li bih dala prednost kvalitetnijem dehidratu sa 40% proteina naspram manje kvalitetnog dehidrata sa 20-30%, da.
 - Da li bih menjala 1kg mesa (gde podrazumevam mishice(sa odredjenim procentom masti na sebi)/iznutrice/hrskavice...) za 150gr chiste masti ili 1kg pirincha kod normalno aktivnog psa... ne.

Ono shto bih preporuchila svima jeste redovna kontrola kod veterinara, pracanje opshteg stanja psa i redovna aktivnost. Ja 2x godishnje odradim analize i mirna glava  sm wink

Van mreže PericaIzVica

• Sr. Member

« Odgovor #14 poslato: 08 Avgust, 2013, 16:53:43 »

U naucnom svetu se vodi velika debata, da ili ne, po pitanju velikih kolicina proteina. Jedni tvrde da previse proteina ne smeta psima, drugi da smeta psima, odnosno na prvom mestu njihovim bubrezima. Tako da ko sta prihvati.

ista debata se vodila i za ljude, da li im veca kolicina proteina skodi bubrezima... ne smeta bubrezima, a prija misicima, vise misica/manje masti...

mislim da nisu bitni procentni, nego konacna kolicina unetih proteina...