Autor Tema: Recept - obrok za štene BARF RAW ili između  (Pročitano 8852 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Galeb

• Newbie
  • *

Odg: Recept - obrok za štene BARF RAW ili između
« Odgovor #15 poslato: 01 Avgust, 2013, 21:41:01 »
BlackKan, ne postoji savršen obrok. I ne mislim da se sa ovim ne može postići koliko-toliko kompletan obrok. Pa ne jedemo ni ti ni ja svaki dan savršeno izbalansiranu hranu već se trudimo da u sedmici dana unesemo sve što je potrebno za pravilno funkcionisanje organizma. Npr jabuka nam nije obrok, ali je pojedemo usput i unesemo dodatne vitamine.
Girice su 2.5E ali mislim da nije rešenje da se pas hrani ribom. To može biti samo dodatak par puta mesečno.
Koje još dodatke preporučujete i u kojem omeru?
Koliko pivskog kvasca, koliko riže u sirovoj formi, žitarice(koje i koliko), mrkva, listovi peršuna, beli luk, tikvice(bele ili crvene), mlevene paprike... Šta se još stavlja i koliko... Dosta toga zeleniša imam u vrtu neprskanog pa može pripomoći...
Da li je pametnije da ostavim sve u komadićima ili da meljem?

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #16 poslato: 01 Avgust, 2013, 21:43:31 »
Pa Galebe, kad vec imas formiran stav ne razumem sta dolazis na forum da pitas. Lepo ti kazemo da ubacis jos nesto ali to je tebi sve preskupo. Ne razumem.  :zb:

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #17 poslato: 01 Avgust, 2013, 21:57:34 »
riba nije bas dodatak,ona pre spada u glavno jelo  :D

tebi su najmanji problem dodaci,ti nemas dobru osnovu obroka,a to je raznovrsnost mesa koja treba da cini nekih 70-80 % svakog obroka,onih 20 % otpada na  pirinac,pahuljice,kukuruzni ili psenicni griz,makarone...ostalo dodavaj taj zelenis,mlecne proizvode,voce...ne mozes nista da pogresis

to ti je grubo,za preciznije imas teme po forumu da se ne ponavljamo za svaki dodatak posebno  sm wink

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #18 poslato: 02 Avgust, 2013, 09:37:29 »
papaline su odlične za pse i nisu skupe. ja bi ih ubacila u ishranu.
kuvana svinjetina+piletina+papaline i nije tako loša kombinacija
ako u međuvremenu nađeš kombinaciju za govedinu pa makar da dobija jednom nedeljno eto balansa. koliko toliko

Van mreže Galeb

• Newbie
  • *

« Odgovor #19 poslato: 02 Avgust, 2013, 17:27:39 »
Berna mislim da se vidi iz prvog posta da imam stav, da nemam ne bi se ni mučio sa spremanjem nego bi joj samo istresao dehidrat u posudu.
BalkanKan, izvini ali se ne slažem sa tobom da ovo nije dobra osnova za mesni deo obroka. Spominješ ribu kao da nju trebam dodati u ovaj miks(neznam na šta bi to ličilo), iako sam već rekao da joj ribu dajem i mislim davati ali ne svaki dan, i ne 50-100 grama već 500-600gr i to joj bude obrok par puta mesečno.
Ovde je glavni problem sto su ljudi pretežno pristalice govedine i junetine. Kao da se obrok ne može napraviti bez toga. Kada neko napiše da hrani pse goveđim iznutricama(negde sam takav barf video na ovom forumu) onda je to super a dok se spomenu svinjske iznutrice u kojima bude i delova dijafragme i svega e onda tu fali raznovrsnost mesa iako ja ubacujem i pileća leđa koja su oko 60% meso koja bi bila mnogo više zastupljena od tih iznutrica. Kao da se obrok ne može napraviti bez toga. A da ne spomilnjm surutku koju dobija redovno, tj mlečne obroke... Pa ljudi hrane pse vegetarijanskom hranom pa su psi opet živi i zdravi.
Uglavnom, pošto isto ne mogu dobiti odgovor na pitanje koje sam postavio vezano za procente udela spomenutih sastojaka mislim da je nepotrebno više produžavati raspravu jer ne želim da ovo pređe u neko prepucavanje kao što sam često viđao na drugim temama. Zaista vam hvala svima koji ste pokušali pomoći, znam da ste imali najboje namere.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 02 Avgust, 2013, 17:40:13 »
kakve procente hoćeš?

koliko mesa, povrća i UH u jednom obroku?
ili hoćeš da različito meso pomešaš pa pitaš za te procente?

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 02 Avgust, 2013, 17:41:11 »
Iščitaj i druge teme, dosta toga ima ovde napisano...Recimo http://prirodapasa.com/index.php?topic=38.0. Niko od nas se ne drži striktno tih procenata, sve je to odokativno.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #22 poslato: 02 Avgust, 2013, 17:42:35 »
Citat
Pa ljudi hrane pse vegetarijanskom hranom pa su psi opet živi i zdravi.

I to znači da je to super ishrana, pa onda i ti hrani psa tako... Glupost.

Već su ti rekli da je svinjetina malo masnija i da bi bilo dobro kada bi ubacio junetinu i još nešto. I ne vidim razlog da ne daješ ribu malo češće, ja je ne kupujem često zato što je moj ne voli, ali ako tvoj pas hoće da jede, što da ne?  :nod: sm wink
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #23 poslato: 02 Avgust, 2013, 17:47:02 »
I evo još jedne teme, možda pripomogne  :nod:
http://prirodapasa.com/index.php?topic=95.0
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #24 poslato: 02 Avgust, 2013, 17:58:26 »
ne znam što ste napali čoveka, možda stvarno nema mogućnosti da nabavlja govedinu za svakodnevnu ishranu

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #25 poslato: 02 Avgust, 2013, 18:17:59 »
BalkanKan, izvini ali se ne slažem sa tobom da ovo nije dobra osnova za mesni deo obroka.

ono sto sam vec rekao dobra osnova je raznovrsnost,mozes ti da ga hranis i samo svinjetinom ili piletinom,nece on da crkne od gladi i da mu nesto fali,pa ljudi hrane pse samo hlebom ili ostatkom od svojih obroka pa zive godinama,ali citiracu i tvoj post

Ja želim da napravim recept koji će joj biti kompletna ishrana i da se navikne da samo to dobija kao obrok.

jer ti si hteo da napravis kompletan obrok,iz ovoga sto ti imas to nikako ne moze da bude,

a sto se tice svinjetina,ja je forsiram maltene u istom procentu koliko i junetinu ili piletinu,posle toga ide riba,pa jagnjetina,i isto bitna stvar sa svinjetinom je sto se kuva,tj mora da se kuva ali time gubi one vitamine i minerale koje pas dobija kad jede sirovo

i nema nikakvog pripucavanja,forum i sluzi za razmenu misljenja sm wink

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #26 poslato: 02 Avgust, 2013, 22:38:48 »
Ne kapiram ko ga je napao? Lepo mu je receno da ne moze da ima i jare i pare.  :wonder:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 02 Avgust, 2013, 23:24:59 »
pa zar nije osnovni "problem" kod svinjetine u barfu taj da barf treba da je sirova hrana, a svinjetina ne moze da se daje sirova  :D  .. ako si citao barf recepte sa svinjetinom, verovatno su to americki recepti jer na njihovom kontinentu nema aujecki virusa kao kod nas, i kod njih je sirova svinjetina, uz piletinu najcesce korisceno meo u ishrani pasa. verovatno i u drugim delovima sveta, ali kod nas to nije slucaj. tamo je to i najjeftinije meso, veca je razlika nego kod nas, pa je samim time i logicniji izbor.
tako da barf i kuvano mes,o bilo koje ne moze u istu recenicu jer barf je ishrana sa sirovim mesom.
dalje, velika je razlika u termicki obradjenim masnocama i termicki neobradjenim. termicki obradjene su jednostavno nezdrave, nevezano za to da li pas dobro ili lose reaguje na njih (ima ili nema proliv npr).
cinjenica je da, ako zelis proteinski sadrzajniji i kaloricniji obrok, a da je barf (sveze meso), kod nas se to svodi na govedinu. cinjenica je i da je psima u ishrani potrebno i misicno tkivo i da treba biti redovno zastupljeno u ishrani... ako pricamo o kvalitetnim obrocima.
najidealnije je psu ukljuciti u ishranu sve vrste mesa. srce, jezici, tetive, rebra, iznutrice, hrskavicne delove...
u ovoj temi je naveden odlican recept za barf, pisao ga je iskusni odgajivac i proizvodjac barfa iz hr, pa pogledaj  http://prirodapasa.com/index.php?topic=272.0

nije mi bas jasno sta si planirao kad si pitao za savet, jer bas i ne zelis da odstupis od svog recepta  sm smesko2
ono sto veoma fali u svemu tome jesu sirovi misici i iznutrice. sigurna sam da mozes naci izvor (klaonicu) gde ces nabavljati srce, jetru i burag. sve 3 stavke nemaju visoku cenu, a sa njima bi mogao da imas kompletan mesni obrok (uz pilece ostatke koje imas i tu kuvanu svinjetinu). da li ces sve miksati ili davati odvojeno, nije ni vazno, bitno je da na nekom nedeljnom nivou dobije sve sto treba, samo nemoj u jednom danu da preteras sa kostima ili iznutricama i termicki obradjenom masnocom, da ti pas ne bi dobio jaci zatvor ili proliv.
same dodatke ishrani ne pominjem jer oni nisu neka finansijska stavka a i tu je recept za barf koji sadrzi i namirnice bogate uh, pa je to dovoljno, pored ostalih tema na forumu

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #28 poslato: 23 Avgust, 2013, 17:38:42 »
da li stene smije jesti sirove girice?

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #29 poslato: 23 Avgust, 2013, 18:55:13 »
Naravno da sme da ih jede, moj se ubijao od girica kad je bio štene.