Autor Tema: Različita iskustva u odgoju i radu sa psima  (Pročitano 26103 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Različita skustva u odgoju i radu sa psima-pričaonica
« Odgovor #30 poslato: 10 Jul, 2013, 15:24:36 »
tako se pas uči da uzima hranu koju mu ubacuju nepoznati. danas ste vi sa jabukama, sutra je komšija sa otrovom.
 :wonder:

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 10 Jul, 2013, 15:48:58 »
Ja lično mrzim da neko bilo šta daje Boltu preko ograde... a naročito bez pitanja! Možda to ne smeta vlasniku tog psa koga si ti hranila, ali postoje i oni kojima bi smetalo.
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Buddy77

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #32 poslato: 10 Jul, 2013, 15:59:34 »
tako se pas uči da uzima hranu koju mu ubacuju nepoznati. danas ste vi sa jabukama, sutra je komšija sa otrovom.
 :wonder:

sm prst gore Istina, i zbog toga svako treba da nauci psa da ne uzima hranu od svakog i nikad sa ulice... Recimo zog toga je i nacin dresure> poslastica ko pohvala u setnji pogresan... Pas treba da jede samo kuci.. Ali ako pas jede kvalitetno, ukusno i nije pregladneo tesko da ce ga neko otrovati..
Kucu sa snimka cesto ostavljaju samu danima i tada je hrane komsije, tako da je nista ne remetim...A tuzna je jadna sto puta pokusala da probije ogradu da pobegne odande... Ja i Kudjo smo retki trenutci srece u njenom zivotu..

Ne treba davati hranu tudjim psima, ali isto tako ni gurati ruke u ogradu, jer ako niste sigurni ode prstic  sm prst no no  :D
Ono sto pisemo ovde moze da pomogne nekom ili spasi neki zivot <3

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #33 poslato: 10 Jul, 2013, 16:03:59 »

Ali ako pas jede kvalitetno, ukusno i nije pregladneo tesko da ce ga neko otrovati..

ovo je toliko daleko od realnosti da ja nemam reči

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 10 Jul, 2013, 16:10:57 »
Ne treba davati hranu tudjim psima, ali isto tako ni gurati ruke u ogradu, jer ako niste sigurni ode prstic  sm prst no no  :D

i jos bi dodao, ne treba uopce prilaziti psu u ogradjenom dvoristu

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 10 Jul, 2013, 16:21:11 »
Prvo, uznemirenost, panika, nervoza (sva tri su manje-više u osnovi strah) nisu situacije, već stanje koje je posledica raznih situacija (spoljnih nadražaja). No, psi neretko ispoljavaju ova stanja i u situacijama kada ne bi trebalo (kada nisu ugroženi, iako oni doživljavaju da jesu) i te situacije su i najveća "glavobolja" za vlasnike.
Ova ženkica stafa (ili pita) je upravo onakva kao što je napisala Ana Zara - (polu)uplašena - govor tela joj je karakterističan za takvo stanje (pognuti položaj, uši povijene unazad, oblizivanje njuške, izbegavanje kontakta očima...). Srećom, ne i previše uplašena da bi se osetila ugroženom i reagovala (pokušala da se brani).
Na Forumu postoji tema gde se dosta pisalo o "signalima" - "Razumevanje psećeg ponašanja" - http://prirodapasa.com/index.php?topic=10.0
Ajd i ovde u par slika da ih ilustrujemo:

Govor tela upalšenog psa:

Stvar je slična i na snimku sa dva mešanca (crni i belo-šareni). S tim što se na njemu vidi i govor tela ovčara koji prilazi crnom psiću izrazito dominantno (kako prilazi, telo mu se uspravlja, visoko podiže rep i "kostreši se"). Ilustracija dominantnog psa:

Da je (ne daj Bože) umesto ovom malom crnom psu tako prišao na primer odraslom mužijaku malamuta, SAO ili šarplaninca, ne smem ni da zamislim šta bi bilo.
Snimak sa e-ogrlicom je takav da je više nego očigledan trenutak korekcije psa. Protivnik sam e-ogrlice, jer pre svega izaziva bol kod psa, a i postoji opasnost je koristi nestručno lice koje će ili preterano "pržiti strujom" psa, ili će to raditi u pogrešnom trenutku (kasno) što će još više "razjariti" psa. Ako neko ipak želi da je koristi, onda bi dobro trebalo da razmisli na koji način i od koga treba da nauči kako da je koristi.
Poslastica nije pohvala već nagrada, to dve potpuno različite stvari. Bilo kakvu vrstu obuke je gotovo nemoguće vršiti bez nagrade (nagrada nije isključivo hrana, već može biti, na primer, igračka). Da se ispravim - moguće je i bez nagrade, ukoliko se primenjuje prisila, ali smatram da prisilu treba izbeći kad god je to moguće.
Protivnik sam prebacivanja hrane (ili bilo čega sličnog) preko ograde, a razloge su naveli Lobo, Ćubi i Kaća. Prilikom poslednjeg bacanja otrova u parku u mom kraju, jedan od uginulih pasa je svoju "smrtonosnu poslasticu" dobio upravo na taj način (nije ni bio u parku) :mad:

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #36 poslato: 10 Jul, 2013, 16:23:17 »
Zaboravih da napomenem da sebe smatram za "amatera" u ovoj oblasti, i sve što sam naučio, naučio sam od ljudi koji se time bave ili iz knjiga ljudi za koje bih se usudio da kažem da su "profesionalci".

Van mreže Buddy77

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #37 poslato: 10 Jul, 2013, 17:04:15 »
Zaboravih da napomenem da sebe smatram za "amatera" u ovoj oblasti, i sve što sam naučio, naučio sam od ljudi koji se time bave ili iz knjiga ljudi za koje bih se usudio da kažem da su "profesionalci".

Ja bi se na tvom mestu zapitala i za to zvanje amatera sm smesko1 Zar niko ne provaljuje da pas vrti rep ko lud? sm dog1
Uplasen pas ne mase repom.... a za izbegavanje kontakta

sm zid

Van mreže Buddy77

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #38 poslato: 10 Jul, 2013, 17:12:02 »
Nemogu da verujem da ljudi koli cuvaju pse toliko neznaju o njima sm eek
Pas ne spusta usi i kad se mazi i dr... Evo recimo na ovoj slici jel pas uplasen?

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 10 Jul, 2013, 17:26:43 »
ja već počinjem da se pitam da li je ovde u pitanju neka skrivena kamera
 :zb:

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #40 poslato: 10 Jul, 2013, 17:28:40 »
pa ne možemo baš cijeli repertoar govora tijela pasa skrpati u 2 posta - naravno da nije svako polijeganje ušiju strah, i moja Zara tako priljubi uši uz glavu kada se mazi i raduje ljudskom kontaktu i sigurno nije tada u strahu

i naravno da ćemo preodgajati svoga psa ako laje i kida se na druga bića (bilo ljude, bilo pse) - i naravno da ćemo raditi na tome da pas smireno prihvaća raznorazne situacije (uostalom, to i jest svrha socijalizacije) - buddy, mislim da nije to konkretno pitanje izazvalo polemiku, već tvoji savjeti kako to preodgojiti (citirali smo već prethodno), sa čime se tu nismo složili

ali opet se udaljavamo od teme topika...

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #41 poslato: 10 Jul, 2013, 17:29:21 »
Dragi Artaze, psu moj,

Danas sam prochitala par interesantnih stvari koje zelim da podelim sa tobom. Ochigledno je da nedovoljno razgovaramo. Struchnjaci kazu da ce tebe ovaj razgovor pribliziti statusu choveka i da cesh biti srecan. Ako budesh vishe chovek mozda cesh konachno nauchiti i da peresh i peglash,otkud znam. Moj dan je bio onako, vodila sam te kod veterinara i napao nas je prerasli NO kojeg si ti apsolutno ignosrisao. Ponosna sam na tebe. Na zalost ja sam umalo zavrshila bez ruke, moram vishe proraditi na svom poznavanju govora tela psa, pa kada ti sledeci put pas stavi glavu na ledja i krene da naskache, kazem `on samo zeli da se igra` sa obzirom da on mashe repom razdragano i veselo. Preporuchicu vlasniku elektrichnu ogrlicu, chujem da daje zavidne rezultate. Ipak sve i da me je pas `sluchajno` ugrizao to je zasigurno uchinio jer ne zna da moj dodir zapravo smiruje. Nauchili smo da nikako ne smesh lajati na ulici jer time pozivash na sukob. Ne znam tachno zbog chega nam je NO prishao kad si ti cutao. Ali za svaki sluchaj ni glasa nemoj pustiti ikad.

Sutra planiram da odemo po pet shopa i kupimo hrane za ceo pseci komshiluk. Bice to sjajna provera kako komshije hrane svoje pse. Kupicemo i koske i meso i jabuke. Ostavicemo svakom komshiji poruku da li je pas uzeo hranu ili ne i da obrate paznju na ishranu svojih pasa.

Izvini shto sam te uchila da dajesh shapu, prevrcesh se, hodash u nazad i na mojim nogama. Tvoju srecu i veselost sam ocigledno pogreshno protumachila, tebi je sve vreme bilo dosadno. Izvini josh jednom shto sam te uchinila nesrecnim.

Eto nadam se da se sada osecash kao chovek, dosta smo razgovarali, ja sada idem da saznam od jednog internet dreseea samoproklamovanog struchnjaka josh neshto chime mogu da obogatim svoj zivot. Na dodji vishe ne morash da se odazivash, videla sam na video snimku tog dresera da se njen pas ne odaziva, pa ne morash ni ti. Sledimo trendove! Kratke i jasne komande zaboravi slobodno od danas sve cemo reshavati razgovorom.

Puno te voli tvoja vlasnica Orijana

(A za to vreme>>>>

)
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 10 Jul, 2013, 17:30:29 »
buddy, ti zaista veze nemas ni sa psihologijom pasa ni sa citanjem pasa. sve sto ti je sa njima uspelo u zivotu ti je uspelo jer si imala srece da radis sa psom ili psima koji nisu zaista problematicni i nisu visoko reaktivni. tvoje pisanje govori o tome. najiskrenije se nadam da to sto se predstavljas kao dreser niko nece uzeti za ozbiljno i poveriti ti psa. komunikacija sa tobom je nemoguca jer si uvrtela sebi u glavu gomilu totalnih nebuloza za koje ceo svet zna da su nebuloze. i da...ovo zaista izgleda kao skrivena kamera

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #43 poslato: 10 Jul, 2013, 17:45:55 »
Ori, legendo!  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Meni ono što je Lekas napisao kao ameter izgleda mnogo logičnije, realnije, kvalitetnije i ozbiljnije od onoga što je Buddy napisala kao profesionalac. Nemam nameru nikoga da vređam, ali sam takav utisak stekla. Ako neko misli da pas može da razume romane, dobro... Da je tako, do sada bi svi psi snali sve.
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Buddy77

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #44 poslato: 10 Jul, 2013, 18:00:35 »
Pa da, slicice za decu treci razred su dosta profesionalnije od pokusaja da vam neko objasni prirodu pasa :valj:
Ljudi totalno ste uzaludni.., slizali ste se i niko nikom ne pomaze....
A forum se zove priroda pasa, koju je po vama ocigledno nemoguce upoznati  :muka:
Odijana, jadnom retriveru si stavila el. ogrlicu zato sto ga je napao NO.. Jadan pas  sm placko
I da sam htela nekom da treniram psa, dala bi oglas a ne delila savete  :crazy: