Autor Tema: Štap - svakodnevna igra koja škodi psima  (Pročitano 15534 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže LekasHill

• Old Member

Štap - svakodnevna igra koja škodi psima
« poslato: 01 Jul, 2013, 22:15:03 »
Bacanje štapa sa očekivanjem da vam ga vaš ljubimac vrati nazad jedna je od najčešćih igara sa psima. Međutim, veterinari upozoravaju da je to i jedan od najopasnijih načina na koji se vlasnici zabavljaju sa psima.

Robin Hargrejvs, predsednik Britanskog veterinarskog udruženja, tvrdi da je sve veći broj povređenih pasa čije su povrede nastale upravo hvatanjem drvenih štapova.

“Nikada ne bacajte komad drveta sa namerom da vam ga ljubimac vrati”, tvrdi Hargrejvs. “To je nasilan čin koji može da izazove ozbiljne posledice, znamo to iz iskustva.”

Najčešće povrede nastaju kada pas uzme štap u zube, usled čega dođe do rasecanja jezika. Međutim, Hargrejvs upozorava da često psi, nezgrapno hvatajući štap, povređuju grlo i unutrašnje organe, piše Dejli Telegraf.

“To je veoma bolno za pse. Zamislite kako bi bilo da vi oštriji kraj četkice za zube nespretno gurnete u grlo”, objašnjava on.

Prema njegovim rečima, takav način igre je jedan od najčešćih, i prenosi se sa generacije na generaciju. Hargrejvs izražava bojazan zbog toga što još uvek ne postoji svest o tome da hvatanje štapa zaista može nauditi psu.

Kao alternativno i bezbednije rešenje, on preporučuje zamenu štapa mekanim loptama, gumenim igračkama ili frzibijem.

Kada su u pitanju ljubimci Britanaca, najčešće povrede ovog tipa zabeležene su kod labradora i retrivera, a vlasnici pasa ponekad moraju da plate troškove operacije koji mogu biti i do pet hiljada funti u slučaju najtežih povreda.

Preuzeto sa: http://www.b92.net/ljubimac/psi.php?yyyy=2013&mm=07&nav_id=728052

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Štap - svakodnevna igra koja škodi psima
« Odgovor #1 poslato: 01 Jul, 2013, 22:16:53 »
ne bacam wiliju stapove, ali par puta kad se to dogodilo i kad ih je zvakao, povratio je piljevinu. isto i sa sisarkom

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 01 Jul, 2013, 22:21:26 »
Moj pas nije neki ljubitelj igračaka, posebno kupovnih,a stekla sam utisak da ih rangira u 2 kategorije. I  kategorija je neki drljavi izgriženi štap, druga kategorija je sve ostalo. Najgore što ni ne zna da nosi to drvo kako treba, nego kao da drži cigaru  sm zid Imam utisak da će mu se ako potrči zabiti u nepca, pa mu uglavnom ne dajem. Ali me ubi u pojam što je štap uvek No1  :punch:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 01 Jul, 2013, 22:21:33 »
već sam na FB napisla ali evo da kopiram ovde:

da se Ivan Inovan ne naljuti, ali ako su reperi labradori i retriveri onda baš i ne treba verovati u ovo. ja razumem da se odnos prema psima menja i to je za svaku pohvalu. ali ovo je zaista preterivanje

aista ne mogu da zamislim NO koji hvata štap a to mu raseca jezik i povređije unutrašnje organe. psi su jake, izdržljive životinje, i pametne.....koje neće sebe povrediti osim ako situacija nije baš specifična....osim, ako su u pitanju labradori ili retriveri. oni baš preteruju u aportu

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 01 Jul, 2013, 22:23:29 »
iako postoji mogućnost da se pas povredi (kao i u svakoj drugoj vežbi, animaciji....) ovde baš dolazimo do apsurda. uskoro naši psi neće smeti ni da trče jer će im to ne znam ni ja kako užasno remetiti zdravlje
 sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid sm zid

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 01 Jul, 2013, 22:30:22 »
ja kapiram da ostri delici drveta mogu da se zabodu u grlo... ako ovaj moj glodje, glodje ga jer je u nekoj histeriji i to ne radi ni pazljivo ni fino, nego kida i guta komadice kao kreten...zato i povrati. ovo da ce povrediti jezik me mnogo ni ne brine...koliko puta je sam sebe ugrizao za jezik pa krvario  :tapsh:

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 01 Jul, 2013, 22:31:14 »
Apu nikada nije bio lud za štapom, a od nedavno ima jednu posebnu igračku koju obožava (i za koju ja još uvek "dođem pivo" nekima ovde  sm redface). Problem mi je sa Lolom koja se uvek "zalepi" za one najopasnije (one tanke što se granaju).
Pretpostavljam da oni deblji i veći (oni u obliku oklagije), kojima veći psi mogu da se igraju, nisu baš toliko rizični.
Postoji još jedan razlog za koji sam čuo, a koji ima smisla. To je sama igra sa psom. Kada izađem sa psom u šetnju, on će biti veoma zainteresovan da se igra samnom (i biće fokusiran na mene) ako mu ponudim "ekskluzivnu" igračku koju samo ja imam i koju samo od mene može da dobije. Za razliku od te igračke, štap može i sam da nađe, i ja mu tu nisam toliko potreban (samim tim i "fokus" nije toliko na meni).

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 01 Jul, 2013, 22:47:06 »
ali ako im mi ne bacamo,sami ce da ga nadju i glodju  :D

ne razumem o kakvoj povredi moze biti tu rec,sem ovo sto kaze Krisbica da njen Galimir drzi kao cigaru i tada moze da se desi da u trku udare negde i nabiju ga sebi u grlo i zube,ali u njenom slucaju to je pod kontrolom
jer i koliko sam do sada vidjao svi psi stapove donose po duzini,dobro mozda moze nesto da se desi i ako ga hvata u letu,da povredi zube ili oci,a valjda to sa stapovima niko ne radi,loptice su vec nesto drugo za takvo hvatanje

sad sta znam uglavnom da vole da se igraju s njima,vole  sm cheers

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 01 Jul, 2013, 23:56:17 »
Moj voli štapove i sve igračke, obraduje se svakom novom štapu i uživa u njegovom uništavanju  sm lol1 Ne glođe on sat-dva, nego dok sam ja sa njim, posle ne.. Jedino ako mu bude baš dosadno. Ni ja ne verujem da može nešto da bude od toga... A ni ja mu ne dajem mnogo štapove, pošto ima neke igračkice koje voli, a sad i rukavicu  :zid2: Mada mu sve to služi da se ulizuje.. nama, komšiji i ostalima po potrebi
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #9 poslato: 02 Jul, 2013, 08:48:56 »
Dobro Cubi vec iz ranijih postova primecuje se da nisi fan labradora (i) retrivera (kao da labradori nisu retriveri, al ajd), samo cu ti reci da sam licno prisustvovala kad se pas povredio (vrh stapa mu se zabo' u grlo, krenuo da krvari i vlasnik ga je odveo kod veterinara - srecom rana je bila plitka i nije povredio krajnik) i taj pas nije bio ni labrador ni retriver.

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #10 poslato: 02 Jul, 2013, 09:00:49 »
Lara obožava štapove. Do sada nikada nije imala bilo kakvu povredu. Par puta sam joj i pregledala desni baš iz razloga što se plašim da joj se nešto ne zabode, ali ona to ne žvaće pa je sve OK.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 02 Jul, 2013, 10:36:16 »
verujem da je sa stapovima slicno kao i sa kostima...pas treba da zna da ih koristi... ako ih halapljivo zvace, kida, guta, ako je stap ostriji isl, definitivno moze da nanese povredu...pitanje je i srece je li povreda beznacajna, kao sto je raseklina jezika ili se eto, zabije u grlo... tako da je sve do tehnike i srece a ne do pasmine

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 02 Jul, 2013, 10:40:38 »
Kali je klasichan primerak dabra, njoj bacish shtap dugachak pola metra, dok ti donese ostanu samo chachkalice  sm zelenko jednom je od nervoze skrckala i pojela celu granu i sutradan povratila sve (srecom nishta joj se nije zabadalo po crevima itd).

Jednom je nosila shtapic koji je u trku polomila i polomio se tako da joj je ostao na gornjem nepcu izmedju zuba. Srecom pa ume potpuno da se smiri i cheka da joj pomognem.

Nikad nije bilo krvarenja niti bilo koje povrede, ali ne volim kad zvace troshne grane, velike/debele grane koje se teshko lome, ok.

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 02 Jul, 2013, 10:57:55 »
znam jednog psa kojem se stap zabio u drob i probio gore na ledja, jedva je prezivio.. to se dogodilo u trku, stap je pao okomito na tlo i u tom trenu je pas vec dotrcao do stapa i nabio se na njega.. tako da kad bacate stapove nemojte ih bacati puno u vis..

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 02 Jul, 2013, 15:38:50 »
Dobro Cubi vec iz ranijih postova primecuje se da nisi fan labradora (i) retrivera (kao da labradori nisu retriveri, al ajd), samo cu ti reci da sam licno prisustvovala kad se pas povredio (vrh stapa mu se zabo' u grlo, krenuo da krvari i vlasnik ga je odveo kod veterinara - srecom rana je bila plitka i nije povredio krajnik) i taj pas nije bio ni labrador ni retriver.

ovo za labradore je bila šala jer su toliko revnosni u tome da uhvate i donesu, a ne kritika. takođe, u ranijim postovima sam objašnjavala da najmanje volim vlasnike labradora jer su uglavnom nehajni kada su u pitanju drugi psi jer im je uvek objašnjenje "ali moj pas je dobar i samo voli da se igra". jako malo vlasnika labradora koje sam srela u životu radi nešto sa svojim psima. većina trči po parku kao bez glave i ne zna nijednu komandu, uključujući Stani. zato se naježim kada vidim labradora. ne zato što je to loš pas, već uglavnom ima lošeg vlasnika. kod nas u kraju znam samo 3 osobe koje vode računa,  a ima na desetine labradora
to ne znači da su svi takvi, ali velika većina jeste. na žalost. jako rasprostranjena rasa koju mnogo ljudi uzme sa ubeđenjem da su dobri i da ne zahtevaju mnogo posla iako se radi o velikim, jakim i poprilično energičnim psima. ne vidim zašto ovo lično shvataš.

drugo, u životu je sve moguće pa i da moj pas ušine leđa pri skoku, ali to ne znači da psi generalno treba da izbegavaju da skaču