Autor Tema: Istorija nastanka granula  (Pročitano 10321 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mina

• Hero Member

Odg: Istorija nastanka granula
« Odgovor #15 poslato: 27 Decembar, 2013, 08:27:17 »
meni nikad nije bilo jasno kako su Hills i Royal Canin uspjeli dogurati do statusa kojeg sad imaju, jer po sastavu su odvratno loši, i uz to su još odvratno skupi  :gl:
sa svakim kada razgovaram o hrani, a kaže da hrani time, ful se ponose sami sa sobom kako se oni dobro brinu o svojim psima ...

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #16 poslato: 27 Decembar, 2013, 08:53:27 »
Hahaha, uzgred, procitala sam knjigu, odlicna je. Topla preporuka  sm prst gore

Sto se tice ovoga sto kazes, Mina, kao neko ko je svom psu davao Royal Canin, navescu sledece razloge:

1. Meso jeste prvi sastojak (poultry meat)
2. Moj pas je na Royalu odlicno izgledao, prijao mu je, rado ga je jeo

E sad, i cena malo ume da zavara "ako ne znas sta je dobro, onda plati skupo".

Po mom misljenju Royal nije toliko losa hrana, jeste da su preterali sa cenom (ali imaju odlicnu reklamu od strane veterinara) i sigurno ne smeta psima koji nisu alergicni na zitarice.

I sama sam bila "zrtva" nove "grain free mode" ali kad krenes da hranis psa prirodnom ishranom (pravi mesom) sve ti to postaje smesno, vidis da je u pitanju samo marketing i nista vise, jer, bez obzira na "fantasticne sastojke" na vreci, gde ti tu zapravo vidis "meso"??  sm wink

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #17 poslato: 27 Decembar, 2013, 09:01:49 »
Marketing, ništa drugo.

Koliko su oni veliki i moćni najbolje pokazuju cifre, mislim da je Mars kupio Royal Canine za 1.5 milijardu $, a Procter&Gamble je za Imas dao 2.3 milijarde $.

Kupila je Berna knjigu, vidiš kako se potkovala znanjem, redovno te dere  :rofl:

Stiglaaaa  sm jeah
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1468521_10153607628110300_857233544_n.jpg
Kad je procitam ima da razbijem Popa u Dnevnom meniju  :rofl:

Ovo mi je promaklo  sm eek
Da ne slika teleskopom ne bi ni glas dobila  sm ljutko

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #18 poslato: 27 Decembar, 2013, 11:27:06 »
Još malo interesantnih informacija...

Mnoge današnje kompanije za proizvodnju hrane za kućne ljubimce su počele kao fabrike za proizvodnju konjskog mesa. Prvi svetski rat je izazvao veliku potrebu za konjskim mesom koje se slalo Američkim trupama u Evropi. Kada je rat bio gotov snalažljive kompanije koje su do tada mesom snabdevale Američku armiju su počele da proizvode konjsko meso za ishranu pasa. Za većinu nas to je mučna činjenica, ali industrija je procvetala. Verovatno najtužniji deo priče je podatak da se posle potpunog istrebljivanja domaćih konja prešlo na divlje konje. To je bilo savršeno hranljivo, jeftino i lako dostupno meso za pse. I tako je počelo masovno konzervisanje konjskog mesa.

Drugi svetski rat je doneo još jednu bitnu promenu u industriji hrane za kućne ljubimce. Ovaj put to je bilo zbog nedostatka lima kao sirovine. Zbog rata metal je bio uskraćen i ograničen na vojnu upotrebu. Za industriju je ovo značilo da više nema metalnih konzervi. Ovo je nagovestilo potrebu za novom tehnologijom čuvanja pseće hrane i kompanije su počele da eksperimentišu sa proizvodnjom suve hrane.

1956 godine je razvijen proces poznat pod nazivom ekstrudiranje, to je isti proces koji se koristi i danas. Ovaj proces podrazumeva kombinaciju sastojaka mesnog brašna, žitarica i povrća, koji se melju zajedno, zatim kuvaju na visokim temperaturama i potom se vrši „istiskivanje“. Dobijeni proizvod se seče na male oblike koje mi danas nazivamo granule. Nakon što se hrana osuši obično se prska sa smešom masti, ukusa i vitamina da bi proizvod dobio svoju hranljivu vrednost i da bi bio ukusan.

1950-ih godina Amerikanci su počeli da izražavaju moralni prezir prema klanju konja i njihovoj upotreba u industriji hrane za kućne ljubimce. Konji su smatrani za pratioce i životinje za rad, počeli su prema njima da se odnose kao prema kućnim ljubimcima,  a ne kao hrani za ljubimce. Pomak je podstaknut od strane New York Times-a 1952 godine, pričom koja je otkrila da se u Americi svake godine ubije 500 000 konja, a nešto od tog mesa se prodaje potrošačima kao govedina. Posle negodovanja javnsoti Kongres je 1971 godine zabranio hvatanje divljih konja i njihovo klanje, što je dovelo do prestanka korišćenja konjskog mesa u industriji hrane za kućne ljubimce.

Pošto je kompanijama jedna veoma hranljiva i jeftina sirovina postala nedostupna to je izazvalo nove probleme za samu industriju, ali i za vlasnike pasa. Nešto ipak mora da se stavi u te limenke i da se proda, a to ne mogu biti pečenica i svinjska šnicla.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 27 Decembar, 2013, 12:02:07 »
propast,nisam znao ovo za konje  sm prst dole
jos samo fali da kinezi pocnu da pune konzerve mesom od samih pasa  sm eek

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 27 Decembar, 2013, 17:49:47 »
Znas i sam da se to odavno radi.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 29 Decembar, 2013, 14:23:31 »

I sama sam bila "zrtva" nove "grain free mode" ali kad krenes da hranis psa prirodnom ishranom (pravi mesom) sve ti to postaje smesno, vidis da je u pitanju samo marketing i nista vise, jer, bez obzira na "fantasticne sastojke" na vreci, gde ti tu zapravo vidis "meso"??  sm wink

Ja bih pre rekao, vidis da je ovo:

sarena laza?

Van mreže MIlanM

• Sr. Member

« Odgovor #22 poslato: 29 Decembar, 2013, 14:35:46 »

sarena laza?

akita na poslu 14 meseci star je prvih 12 meseci jeo rojal bez ikakvih dodataka i nema nikakvih problema sa formiranjem kostura. Ima si on drugih problema oko zdravlja (imao problem sa krajnicima pa su izvadjeni, ove nedelje je dobio upalu grla pravi je kilavko) mozda  je to posledica granula a mozda i zbog toga sto vecinu dana provede u zatvorenom ide napolje samo kada se seta i kada obavlja nuzdu

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #23 poslato: 29 Decembar, 2013, 16:12:59 »

sarena laza?

Ne znam sta da ti kazem, mom psu je bilo bolje na Royalu i BritCare-u nego na bilo kom grain-free dehidratu. Govorim samo iz iskustva, nista vise.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 04 Januar, 2014, 14:57:25 »
Ma ne poredim medjusobno dehidrate(iako ako vec pricamo o tome RC i BritCare nikako ne bih stavljao u istu grupu), vec mislim da ljudi vrlo lako poveruju da pas na dehidratu "izgleda odlicno, da mu savrseno prija...". Samo to...jer mnogi psi tako zaista i deluju, ali jednostavo je to maska(sto vrlo kvalitetnih vestackih vitamina/minerala i drugih supstanci, sto njihove mladosti). Onda kada se pas prebaci na prirodnu ishranu se shvati da je ipak taj odlican izgled bio sarena laza, i da nije na dehidratu sve tako "nista mu ne fali" kao sto izgleda.

Tvoje primer, uostalom, i dokazuje sve gore napisano.   sm wink

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #25 poslato: 04 Januar, 2014, 15:37:55 »
Ma slazem se, ali ja upravo poredim dehidrate... odnosno smatram da je sve to otprilike isto, bez obzira na cenu. Ono po cemu se razlikuju medjusobno su nusprodukti obrade odredjenih namirnica na ekstremno visokim temperaturama (posto od "mesa", "kukuruza", "pirinca" i "krompira" nista ne ostaje). Sve ostalo je obicna hemija, dodatna nakon ove obrade.

Porediti prirodno i dehidrat je u najmanju ruku, besmisleno  sm rile

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #26 poslato: 26 Februar, 2015, 12:59:11 »
Elem, malo istorije. :)

Van mreže zmanic

• Full Member

« Odgovor #27 poslato: 26 Februar, 2015, 14:09:48 »
Hvala Pope na informacijama !

Poenta je u onoj kontroli kvaliteta, kada se monopolisti samoorganizuju da se samoocenjuju kako bi samo obmanjivali kupce.
Dovoljno!