Autor Tema: Aujeckijeva bolest (Lažno besnilo)  (Pročitano 20601 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackCat

• Newbie
  • *

Odg: Aujeckijeva bolest (Lažno besnilo)
« Odgovor #15 poslato: 26 Novembar, 2012, 22:41:08 »
Edukacija smao napred :)  sm cheers  sm clap Mnogo sam srecna kada vidim ovakve tekstove :D Malo ljudi zna za pseudorabies, i to je razlog zasto hrane pse sirovim svinjskim mesom. Sad ja nisam upoznata sa tim kako je u gradovima, ali na selima uglavnom ima neko ko otkupljuje meso sa klanica i prodaje odgaivacima koji naravno imaju dosta pasa a ne mogu se pohvaliti da ih drze kvalitetno niti da su obrazovani u tom smislu sta sme a sta ne sme i zbog cega... Postoji prica i za govedje meso, ali nije upitanju virus vec paraziti- pantljicare koje ce pas pojesti i uneti zajedno sa sirovim govedjim mesom, pa kasnije postati izvor infekcije ne samo za druge zivotinje vec i za ljude i decu, sto je veoma opasno.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #16 poslato: 26 Decembar, 2012, 18:24:30 »
Koji je ovo užas od bolesti!!
Na sledećem linku imate video, mada nije preporučljivo za gledanje.

http://www.sasap.org.rs/index.php?view=33&did=2645

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #17 poslato: 26 Decembar, 2012, 19:38:46 »
šta je na linku? da znam da li da otvaram ili ne....
proteklih nekoliko dana mi nisu baš prijali pa ne bi da se dodatno stresiram

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #18 poslato: 26 Decembar, 2012, 20:12:11 »
Meni je i ona slika... uf, a video neću ni da gledam
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 26 Decembar, 2012, 22:16:48 »
Na linku su psi koji su zraženi i proživljavaju svoje poslednje trenutke u (izgleda) velikim mukama, pošto se češu do krvi. Nije mi jasno koji đavo su ih pustili da se pate, trebali su ih ubiti na licu mesta.

Van mreže Anit@

• Hero Member

« Odgovor #20 poslato: 26 Decembar, 2012, 22:40:29 »
Videla sam ovaj snimak vec...stvarno je uzasno gledati kako se muce ti jadni psi  :sweating: Meni isto odmah eutanazija pada na pamet...

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 26 Decembar, 2012, 23:01:20 »
neću da gledam snimak, ali možda je trebalo snimiti. da ljudi shvate.....ma ne znam

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #22 poslato: 14 Avgust, 2013, 22:07:47 »
nasla na b92 tekst o izvozu svinja iz hrvatke u eu...evo teksta
http://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2013&mm=08&dd=13&nav_id=742131

posto sam plava, neka mi neko objasni...da li ovo znaci da se svinje inace vakcinisu protiv aujecki virusa (sto eu ne dopusta), a eu ima neki drugi nacin prevencije ili sprecavanja ove bolesti?
i da li to uslovno znaci da, ako je svinja iz proverenog izvora, i primila vakcinu protiv aujeckog (ili nesto drugo) da njeno meso nije zarazeno i moze da se daje zivo psima?

Zagreb -- Izvoz živih svinja, svinjskog mesa i suhomesnatih proizvoda iz Hrvatske trajao je samo 14 dana po ulasku te zemlje u Evropsku uniju, pa je ponovo obustavljen

Tako je bilo i prethodnih osam godina, jer su poizvođači koristili vakcinu protiv svinjske kuge koja je u EU zabranjena.

Izvoz je ponovo zaustavljen, jer Hrvatska nije sprovela monitoring nad virusom koji napada centralni nervi sistem, piše "Glas Slavonije", a prenosi T-portal.

Tako je hrvatski izvoz svinja ukinut praktično i pre nego što je počeo, a pitanje je koliko se prozvođača u te dve nedelje uopšte snašlo i izvezlo živih svinja.

Predsednik Središnjeg saveza udruženja uzgajivača svinja Hrvatske (SUS, Stjepan Kušec tvrdi da izvoz nije trajao ni 14 nego samo sedam dana, jer se prve sedmice nije znalo kakav papir treba napisati.

"Iako je država znala da mora sprovesti monitoring nad aujeckim, nismo ga sproveli, pa tražimo da se hitno uradi, kako bi i naši proizvođači bili ravnopravni s ostalima na tržištu EU", kaže Kušec.

On navodi da službe u resornom ministarstvu nisu vodile dovoljno računa, pa je izostala sveobuhvatna priprema.

Kušec je takođe izrazio sumnju da to nekome odgovara, pre svega jakom uvozničkom lobiju, dodajući da je "još veći problem što sada nema novca za sprovođenje monitoringa, što koči nastavak izvoza".

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 14 Avgust, 2013, 22:47:17 »
cekaj,zar aujecki i svinjska kuga nisu razlicite bolesti,u ovom tekstu ispada da je to jedno isto  :zb:

Citat
Rezervoar ovog oboljenja su odrasle svinje kod kojih infekcija često prolazi inaparentno ili sa respiratornim simptomima.Kako kod svinja infekcija protiče inapartentno, masovna pojava Aujeskijeve bolesti kod svinja se u praksi vrlo često dijagnostikuje tek kada obole psi

po ovome znaci da se aujecki ne moze u vecini slucajeva primetiti,osim ako se ne vrse neka ispitivanja,onda znaci da taj monitoring moze da znaci samo kontrolu i izdvajanje zdravih svinja od bolesnih,a ne vakcinaciju redom svih za svaki slucaj,kako je verovatno u ovom slucaju odradjeno

a za ovo posle vakcinacije da moze da se daje i sirovo,po nekoj logici ispada da je tako

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 14 Avgust, 2013, 22:48:57 »
nemam pojma...al cek, ako su oni ovde vakcinisali sve svinje, onda ispada da je svinjsko meso ovde ok kad stigne do potrosaca  :zb:

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #25 poslato: 14 Avgust, 2013, 22:55:49 »
aujekci iz onih tekstova u svakom slucaju nije opasan po coveka,a za pse kazem da bi po logici trebalo da bude ok
mislim da nigde nismo nasli neki info o tome da je bas sigurno i da moze posle toga da se daje

i naravno treba im verovati da oni znaju tacno za sta su ih vakcinisali  sm smesko1

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #26 poslato: 14 Avgust, 2013, 22:58:26 »
ma ja prvi put uopste cujm da rade nesto po tom pitanju, tj da vakcinisu svinje protiv te bolesti...zato mi je clanak i zanimljiv...naravno da ne bih rizikovala

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #27 poslato: 14 Avgust, 2013, 23:31:17 »
a evo i dva zanimljiva citata iz teksta sa jednog sajta

"aujekci virus se moze nalaziti u organizmu zivotinje i do godinu dana u periodu inkubacije"

i

"direktna sunceva svetlost u letnjim periodima ubijaju virus za 5-6 sati,pri temperaturi od 100° C za pola minuta,u lesevima uginulih zivotinja zivi od 10-20 dana,zimi moze da prezivi do mesec dana,a na temperaturama od -8° do -25° C prezivljava do 110 dana"

znaci da ni zamrzavanjem se ne ubija virus  :lipssealed:

izvor:allvet.ru

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #28 poslato: 15 Avgust, 2013, 09:23:04 »
Posto pratim jedan americki forum, znam da tamo ljudi bez straha daju sirovo svinjsko meso. Pretpostavljam da su oni taj virus na neki nacin iskorenili. Sigurno kad bi se vodilo racuna o tome i u nasoj zemlji (kao sto se ne vodi, posto nije ugrozeno zdravlje ljudi) ne bismo imali strah od Aujeckija. Ali za sad neka hvala, zaobici cemo ga.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #29 poslato: 15 Avgust, 2013, 09:35:32 »
kada vidim kako ova bolest izgleda dođe mi da iz kuće izbacim i ono plastično svinjče za igru,  a kamoli psima da dam.
kad kupujem juneće i svinjsko meso u mesari insistiram da mi se zapakuje u posebne kese, za ne daj bože