Autor Tema: Sirovo i dehidrat..  (Pročitano 7211 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Lobo

• Hero Member

Sirovo i dehidrat..
« poslato: 01 April, 2013, 10:32:37 »
koliko je dobro kombinirati sirovu ishranu i dehidrat..?

ja svom  dajem ujutro sirovi obrok, a navecer dehidrat.. pas mi je star 14 mjeseci i ima oko 26-27kg, ujutro pojede oko 500g sirovog, a navecer 200g suhog. Dajem mu Brit Care od lososa

vise puta sam procitao da nije dobro u istom obroku kombinirati sirovo meso i dehidrat, zbog razlicitog procesa i vremena razgradnje.. pa me zanima da li je ovo ok nacin ishrane..?

najradije bi mu davao cijelo vrijeme sirovo, ali zbog prakticnosti ali i cijene mesa mu dajem suho. vreca od 12kg Brit-a mi traje ravno 2 mjeseca

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Sirovo i dehidrat..
« Odgovor #1 poslato: 01 April, 2013, 10:36:24 »
nije loše ni tako, bitno je da ne bude u istom obroku. mada ja praktikujem da kad moji jedu dehidrat  taj dan jedu samo to

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 01 April, 2013, 10:47:14 »
dovoljno je vremena da se od jutra probavi sirova hrana do veceri.
ja znam i da miksam u istom obroku, uvek vecernjem jer samo 1 obrok dobija. znam da nije preporucljivo al zaista nikad nije imao problem sa varenjem, pogotovo jer hranu dobija jedno 1-2 h nakon vecernje setnje i ide da spava do jutra.
ja miksam barf sa dehidratom, otprilike 60-40 u korist dehidrata.

obzirom da su retki momenti kada hoce da jede suv dehidrat, uvek mu pomesam sa necim...je li to barf, je li to kuvano meso ili pasteta koju pravim za to

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 01 April, 2013, 20:58:15 »

Ja lično mislim da nije dobro, organizam će prvo početi da vari meso, i dok se ono vari, granule leže u stomaku i mogu početi da fermentiraju. Plus, mnogo truda se ulaže u izradu enzima kako bi se razložio skrob, a to opet oduzima "ometa" energiju koja je potrebna za izradu enzima za varenje proteina i kosti u stomaku.

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 01 April, 2013, 21:05:22 »
nisam bas razumio tvoj post  sm zelenko

moj dehidrat dobije oko 8 navecer, sto se ne razgradi to do 8 ujutro kada dobije obrok mesa..?

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 24 Avgust, 2013, 17:13:03 »
Mislila je verovatno na mešane obroke  sm wink

Evo jednog interesantnog teksta vezano za ovu problematiku, skinuto sa: https://www.facebook.com/EastTennesseeRawFeeders/posts/293019197431978

Da li dehidrat treba mešati sa sirovom hranom? Kratak odgovor je NE, drugi odgovor sledi.

U savršenom svetu, nijedan pas neće jesti dehidrat pun ugljenih hidrata, mrtvih i nehranjivih nutrijenata  bez imalo enzima. Ješće hranu bogatu nutrijentima, vlažnu hranu, cele delove životinja kao što su jeleni, zečevi, fazani...Ili sledeću najbolju stvar koju nađu, sirove mesnate kosti.
Dehidrat (bilo koji) sadrži ugljene hidrate, bilo u obliku zrna (pšenica, pirinač, ovsena kaša...) ili skroba (krompir, grašak...).
Prema ’’garantovanoj analizi ORIJEN Regional Red sadrži maximum 22% ugljenih hidrata. Obzirom da se Orijen smatra premium brendom, može se reći da većina dehidrata na tržištu sadrži namjanje 25% ugljenih hidrata.

O psima i ugljenim hidratima...

Mi znamo da. . .
’’Ne postoji minimalna preporučena količina ugljenih hidrata za pse i mačke. Na osnovu istraživanja kod pasa i ostalih vrsta, verovatno je da i psi i mačke mogu održavati život bez UH, ako ishrana obezbeđuje dovoljno masti ili proteina, iz kojih dobija metaboličke zahteve za lučenje glukoze’’.
(The Waltham Book of Dog & Cat Nutrition, 2nd Edition (1988))
’’Psi  imaju malu potrebu za UH, dok mačke nemaju uopšte potrebu za ovim izvorom energije. Vremenom moraju da proizvode nizak nivo digestivnih enzima  potrebnih da bi se organizam izborio sa visokim sadržajem skroba’’
(Dr. Tom Lonsdale’s  Raw Meaty Bones )

Posle ovih saznanja mešanje sirovog i dehidrata, kao i hranjenje samo dehidratom ne izgledaju baš kao dobra ideja.

Nekoliko razloga zašto možda ne želite da hranite dehidratom i sirovom hranom istovremeno:

Pseći digestivni trakt je kratak (ako poredimo sa omnovorima i biljojedima) i dizajniran je za brzi prolazak svežeg mesa (ponekad trulog) i kostiju.
Kratak sistem za varenje zajedno sa visoko kiselim želucem znači da potencijalno štetne bakterije (salmonela i E koli) i drugi mikrobi imaju jako malo vremena da se nastane i razmnože i izazovu zdravstvene probleme za psa.
Mnogo duži sistem za varenje, kao kod omnivora i biljojeda, zahteva fermentaciju i varenje ugljenih hidrata.
Logično je da dehidrati prepuni ugljenih hidrata ne sadrže nikakve enzime koji bi pomogli varenje, te da je sam proces varenja znatno otežan u odnosu na varenje sirovog mesa i kostiju, pa samim tim proces varenja dehidrata mnogo duže traje.
Mešani obrok (dehidrat+sirovo) se sporo kreće kroz sistem za varenje, i samim tim omogućava patonegnima da se zadrže u organizmu, povećavajući rizik od bolesti.
Psi koji jedu hranu koja ne sadrži dovoljno enzima, opterećuju pankreas da ih proizvede kako bi se svarili prekomerni ugljeni hidrati, što može dovesti do dijabetesa ili insuficijencije pankreasa kasnije.
Slabo varenje hrane ima tendenciju da ošteti sluzokožu creva.

Van mreže Arcibald123

• Newbie
  • *

« Odgovor #6 poslato: 01 Oktobar, 2013, 12:05:43 »
CAo Svima

JA sam Arciju davala granule pomesane sa mesom.....iy rayloga sto nece da jede samo granule i to uopste.Naravno nisam nikada ni primenjivala taktitku da mu ne dajem nista drugo dok ne ogladni toliko da pocne da jede samo granule.Acibald je inace stene Nemacke doge i JAKOOOO je probirljiv ima 5 meseci.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 01 Oktobar, 2013, 12:15:35 »
Videli ste već razloge zašto ne treba mešati granule i meso u istom obroku. A obzirom da je momčić probirljiv, savetujem vam da pogledate ovu temu : Izbirljivi psi-šta kad pas neće da jede ?

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 16 Novembar, 2013, 10:35:32 »
Citam ovu temu i padr mi na pamet,
S obzirom da se UH vare sporije od mesa ( po mom nekom shvatanju, to je i razlog zasto se granule i meso daju u razlicitim obrocima), onda po nekoj mojoj logici i u svjezim obrocima bi trebalo davati odvojeno UH i proteine.
Sta mislite o tome?

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #9 poslato: 16 Novembar, 2013, 11:36:49 »
Citam ovu temu i padr mi na pamet,
S obzirom da se UH vare sporije od mesa ( po mom nekom shvatanju, to je i razlog zasto se granule i meso daju u razlicitim obrocima), onda po nekoj mojoj logici i u svjezim obrocima bi trebalo davati odvojeno UH i proteine.
Sta mislite o tome?

Mislim da je bas Mo pisala kako odvojeno daje psima i da je primjetila razliku sto se tice misica i kondicije  :th:

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 16 Novembar, 2013, 14:27:48 »
Ja odvojeno dajem poslednjih godinu dana, davala joj meso ujutru i UH uveche, sad sam obrnula, deluje da ima razlike, odnosno da ima vishe energije preko dana al sad vishe nisam ni sigurna... mozda jer sam zaboravila kako je bilo dok je jela sve zajedno sm redface

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 16 Novembar, 2013, 14:33:04 »
Ja cu bas da probam, dok mi stigne nova tura mesa, posto je ovo vec pomijesano sa zitaricama i povrcem, nemam bas pojma sta da radim s njim, ne mogu ga ugojiti nikako, sav je mrsav, cak mu i kukovi malo strce, a pojede 1,100kg mesa dnevno + zitarice i ostalo sm eek
Jos mu moji redovno daju nesto mimo, iako sam ja protiv...

Digi, ako joj das UH ujutro, jel joj se odrazi na trening (ili neku drugu fiz. aktivnost koju ima), u smislu da ga odradi teze na pun zeludac (s obzirom da se UH vare duze nego meso, pa samim tim i duze ostaju u zelucu)?

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 16 Novembar, 2013, 15:05:20 »
Ranije sam se vodila tom logikom pa sam joj ujutru davala meso jer se brze vari, al onda sam skapirala da ona najvishe luduje tek uveche pa sam obrnula. UH se do tada svare a taman posle treninga dobije proteine da obnovi mishice.

Probaj, nece mu nishta faliti :)

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #13 poslato: 16 Novembar, 2013, 18:35:53 »
U bodybuilding svetu vazi pravilo da se sve jede zajedno, odnosno idealan obrok je obrok sa proteinima, ugljenim hidratima, mineralima, vitaminima i mastima. UH i masti se koriguju u zavisnosti od doba dana.

Zasto je ovo bitno: Kada pas jede samo proteine, dobar deo tih proteina umesto u misice ide u delove u koje bi trebali ici UH, ukratko za energiju. Ovo sam i licno probao, hraneci se samo proteinskom hranom i gotovo je nemoguce napredovati u masi. Znaci Uh za popunjavanje glikogenskih depoa, proteini za jacanje i uvecanje misica, obnavljanje celija i ostali nutrijenti da obave svoj deo posla pri hormonskom balansu, sintezi i imunitetu. Masti su takodje bitne, pored toga sto izvrsavaju hormonski balans i ostale procese u telu, one su veoma pozeljene u obroku pre treninga jer daju trenutni izvor energije, za razliku od dugotrajnijeg i blazeg iz Uh.

Znaci ukratko, i covek i pas ako dele nutrijente po delu dana, u suprotnom delu dana ce im faliti taj nutrijent. Ako pas jede meso uvece a trenira oko podneva, upasce u katabolizam dok dodje do obroka sa mesom. (ovo pisemo informativno za one koji zele izvuci maksimalne rezultate u radu sa psima. Napominjem, i psi koji se hrane samo jednom dnevno mogu imati sasvim solidne rezultate.)

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 17 Novembar, 2013, 18:21:19 »
Ima smisla to shto pishesh ali, moramo imati na umu da psi i ljudi ne iskorishcavaju energiju na isti nachin pa se ne moze primenjivati isti princip. Recimo, ljudi mogu da skladishete dovoljno energije iz UH u svojim mishicima u obliku glikogena, dok su kod pasa te rezerve jako male i brzo se potroshe, odnosno za par min intezivnih vezbi. Psima su masti osnovni izvor energije na duze staze. Energiju iz proteina koriste u jako maloj kolichini, veci deo proteina odlazi na obnovu mishica i organa, naravno, izvor su neophodnih nutrijenata.

Ishrana sportskih pasa je kompleksna jer u mnogome zavisi od vrste i duzine aktivnosti, pa se odnos UH, masti i proteina koriguje na osnovu toga. Ali to je vec zasebna, mozda malo shira tema.

Za ovo deljenje obroka, nemam pojma, mogu samo svog psa da posmatram. Bilo bi idelano da mogu da je hranim samo posle treninga (vecina radnih pasa se tako hrani) ali obzirom da pripada rasi koja je podlozna torziji a pri tome je i konstantno gladna, hranim je 2x.

Poshto Kali jede podeljeno vec godinu i vishe, ono shto vidim je da ima dosta energije, krupnija je, krvna slika joj je odlichna i ni jednom nije bila bolesna za to vreme… zaista ne mogu da kazem da joj ishta fali na ovakvom rezimu.

I da dodam, mi u jutarnjem obroku koji sadrzi UH imamo i proteine i masti (jogurt/sir/surutka, prepelichija jaja, ulja…) odnosno oko 20-25gr chistog proteina, od toga najmanje biljnog porekla (slabo iskoristivo). Trebalo bi da joj bude dovoljno do vechere, obizirom da vecina radnih pasa ni nema doruchak :) Shto se katabolizma tiche, ne trenira ona bash 2-3 sata bez odmora i jede posle treninga, chim se dobro odmori (minimum sat vremena), pa to ni ne predstavlja problem.