Autor Tema: TRADICIONALNA vs. POZITIVNA METODA UČENJA  (Pročitano 16839 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

Odg: TRADICIONALNA vs. POZITIVNA METODA UČENJA
« Odgovor #30 poslato: 20 April, 2012, 15:51:29 »
@jelena33

probaj sa sljedećim: uzmeš povodnik, on polude - ti im kažeš 'ne, dosta' ili 'ne, mir' i spremiš povodnik i praviš se kao da nećete nigdje. kad se smiri, odmah parizer i 'bravo' pa ponovno vadiš povodnik, on se razulari a ti ponovo spremaš i tako u krug. Kad procjeniš da je najmirniji što moze biti  sm valjko1 onda ga staviš na povodnik i kratko izvedeš vanka (5 minuta) i vratiš ga kući. Odmor pola sata pa vježba ispočetka. S vremenom podižeš kriterije, odnosno, koliko mirni mora biti prije nego ga izvedeš vani. (recimo za 1. put - švrlja oko tebe, ali ne skače; 2 put - lagano je nemiran i mase repom ko sumanut; 3put - stoji u mjestu, ali je i dalje uzbuđen, 4 put - sjedi...)
inteligentn je pas, vjerujem da ćeš ga za dan ili dva naučiti da čim vidi povodnik sjedne mirno i samo repom meta okolo. sm zelenko
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #31 poslato: 20 April, 2012, 23:11:39 »
ma sta ce ti povodnik,odmah ga nauci da ide bez njega  sm valjko1

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #32 poslato: 21 April, 2012, 10:24:02 »
Probacu sve sto mi kazete, samo da ne izgledamo kao razularena banda
Liza u <3

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #33 poslato: 20 Jun, 2012, 09:32:54 »
a koliko nacin i mesto drzanja psa utice na obuku tj.bolju poslusnost  :wonder:

tu pre svega mislim na onu izreku "ko pusten sa lanca",nesto sam pratio,a evo na sta sam konkretno mislio

- kad krecemo u setnja,uvek spreman naravno,slusa sve,izvodi vezbe perfektno,bilo gde van dvorista
- kad krenemo po dvoristu da radimo vezbe poslusnosti,nevoljno krece u pocetku,treba mu vise vremena,e onda ja moram da se malo zaigram s njim,da ga zainteresujem da bi sve bilo kako treba,da ne kazem da ga opustim,ali opet nije na nivou
-i treci slucaj - ostavim ga jedno sat-dva u boksu - kad ga pustim iz njega,ma samo sto ne dubi na glavi,sve se izlomi da me poslusa,brzina kojom radi je drasticno velika u odnosu kad nije zatvoren

ajde na nekim takmicenjima ovo i nema veze,ali dosta klipova koji su po youtube i slicnim servisima,su na ovaj nacin snimani,pas se pusta iz boksa i naravno slusa perfektno,nigde nisam video da je neko digao psa sa spavanja i odjedanput krenuo sa njim da radi

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #34 poslato: 20 Jun, 2012, 10:30:22 »

ovo apsolutno ima veze - i ljudi koji su ozbiljnije u sportu ili natjecanjima s psom itekako paze na način (i mjesto) držanja psa i prije treninga i prije utakmice

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

« Odgovor #35 poslato: 20 Jun, 2012, 11:29:36 »
I mene ovo zanima sm wink
Hocete da kazete da je po ovom postu iznad,bolje psa drzati malo vezanog da bi vise bio poslusan.
To mu dodje onda u fazonu da ako nisi dobar ides u boks,pa ti vidi sta ces i kako da radis.

A i kako mislite"paze kako ih drze pre treninga i utakmice" - kako ih oni to drze.
Nov sam u ovom svetu,tako da mi je sve to malo strano.

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #36 poslato: 20 Jun, 2012, 11:32:38 »
ako želimo razumjeti razliku između tzv. tradicionalne i pozitivne metode, to se možda najlakše može uočiti kod poduke 'hodanja na povodniku'

ovo je 'pozitivna metoda' (ovaj film već imamo u temi 'korisni video klipovi i literatura':

HELP! My dog ... pulls!

a ovo 'tradicionalna metoda':

How to train your dog - Pulling On Leash.avi

ako dobro poslušate tekst, primijetit ćete i velike razlike u stavu prema psu i u načinu razmišljanja, da pitamo autore filmova 'kakvo je biće pas?', dobili bismo jako različite odgovore - od tog pitanja i proizlaze razlike u metodama...

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #37 poslato: 20 Jun, 2012, 11:34:39 »
..sakayengwaraton, možda bolje da o pitanju koje si postavio razgovaramo u temi 'Psi i sport'?

Van mreže Miška

• Full Member

• Škola za obuku pasa MikiSamba&Miška
« Odgovor #38 poslato: 06 Avgust, 2012, 12:20:43 »
Psi obozavaju da uce tako da definitivno  pozitivna metoda ucenja!

Evo naseg malog doprinosa ovoj temi, prvi "koraci" na skejtu Pande i Azre  (kliker trening)  :nod:

Azra & Panda - first steps on skateboard

If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #39 poslato: 06 Avgust, 2012, 12:27:04 »
e bas sam se nasmejala...super simpatican video u kombinaciji sa veselom muzikom  :clapping:

Citat
Psi obozavaju da uce

upravo to. oni su rodjeni istrazivaci i jaaaako vole nagrade, pa samim tim i obozavaju da uce.
kada izuzimamo pozitivan pristup u ucenju, bukvalno ih kocimo u onome sto bi mogli.

najkomplikovanije vezbe i sportovi sa psima, koji podrazumevaju obimno gradivo, jedino mogu uz pozitivan pristup da se izvrse kako treba

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #40 poslato: 06 Avgust, 2012, 12:55:18 »
Miška, super video!

Van mreže Miška

• Full Member

• Škola za obuku pasa MikiSamba&Miška
« Odgovor #41 poslato: 06 Avgust, 2012, 13:19:23 »
Drago mi je da vam se video svidja  :nod:

Citat
Psi obozavaju da uce

upravo to. oni su rodjeni istrazivaci i jaaaako vole nagrade, pa samim tim i obozavaju da uce.
kada izuzimamo pozitivan pristup u ucenju, bukvalno ih kocimo u onome sto bi mogli.

najkomplikovanije vezbe i sportovi sa psima, koji podrazumevaju obimno gradivo, jedino mogu uz pozitivan pristup da se izvrse kako treba

Tako je. Kljuc ka uspehu je pozitivna motivacija i doslednost koja je narocito bitna.

Da bi postigli vrhunske rezultate potrebno je pre svega uzivati u ucenju, imati izgradjen odlican odnos sa svojim psom (koji se igradjuje upravo i pre svega pozitivnim metodama ucenja) te medjusobno poverenje (mi verujemo svom psu i on veruje nama kao vodji coporu).

Inace metode prisile  pored toga sto su nehumane po mome misljenju ostecuju medjusobni odnos i poverenje  vodica i njegovog psa, a kao sto rekoh taj odnos i poverenje su osnovni preduslovi za postizanje vrhunskih rezultata u kinološkim sportovima.

Dakle, zelim svima vama i vasim psima da uzivate u ucenju !  :nod:
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 06 Avgust, 2012, 13:54:21 »
i najbolje od svega-pisanjem o pozitivnoj motivaciji po forumima ne mozemo pogresiti u savetovanju jer za neke svakodnevne probleme ljubimaca, onaj koji zeli, moze puno toga napraviti i popraviti kod svog psa, a ne moze mu nastetiti, pa ni sebi, kao sto bi to mogao usmeravanjem na tradicionalan i grublji pristup.
istina je da treba nesto vise volje i vremena, jer prvo moramo upoznati i razumeti potrebe psa ali zato i jesmo tu :)

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #43 poslato: 09 Oktobar, 2012, 11:41:40 »

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #44 poslato: 09 Oktobar, 2012, 21:34:15 »
...ja ništa ne vidim? samo prazni kvadrat?  :th: