Autor Tema: Koliko nas psi razumeju?  (Pročitano 6018 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže krisb

• Old Member

Odg: Koliko nas psi razumeju?
« Odgovor #30 poslato: 14 Februar, 2013, 15:44:04 »
+1

I ova i ona suprotna priča su za mene rupa na saksiji, jer pričam konkretno o svom psu, ne o nekima tamo na kojima su vršeni eksperimenti. Itekako sam sigurna da moj pas razume mnogo štošta, a isto tako i razmišlja. Da, tvrdoglava sam, ali me nijedan naučni eksperiment ubediti u suprotno.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #31 poslato: 14 Februar, 2013, 16:38:13 »
Pipika, Dejane, pretpostavljam da se ne slažte sa zaključcima istraživanja, ako sam dobro razumela?

što se tiče obučenih pasa, sasvim sam sigurna da nisu uzimali takve jer reuzltat ne bi imao smisla. verovatno zato što dobro obučen pas satima ne bi mrdno sa mesta na koje je postavljen
verovatno su bile neke prosečne jedinke

Van mreže pipika

• Hero Member

« Odgovor #32 poslato: 14 Februar, 2013, 18:03:07 »
Nije stvar u toma da li se slažem sa zaključcima istraživanja, nego mislim da se iz takvih eksperimenata ne može izvesti zaključak tipa:
Citat
Naučnici tvrde da su psi, dakle, u stanju da gledaju na stvari sa ljudske tačke gledišta, i da se u skladu s tim i ponašaju.
Naravno da se slažem sa tim da psi mnogo štošta razumeju, da odlično shvataju odnose između stvari, pojava, da su u stanju da koriste svoje vijugice za rešavanje raznih problemskih situacija i da su vrlo uspešni u tome ali ne verujem da su u stanju da gledaju na stvari sa ljudske tačke gledišta kao što je u tekstu navedeno. Sa tim delom se ne slažem.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #33 poslato: 14 Februar, 2013, 18:12:17 »
celo istraživanje je upravo napravljeno zbog toga. da se vidi da li psi mogu da shvate šta mi hoćemo i da se tome prilagode. ja mislim da je eksperiment sa hranom u tome uspeo, jer je poznato da psi tome najteže odole. ako su uspeli da nadvladaju nagon da je odmah uzmu već da nas preveslaju, mislim da su uspeli da nas skapiraju i vide stvari iz naše perspektive. posebno u mraku, jer psima svetlo ništa ne znači za razliku od nas

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #34 poslato: 14 Februar, 2013, 19:02:58 »
Možda bi bilo bolje i interesantnije da su obradili fenomen nevlasničkih pasa u Moskvi koji redovno koriste metro. Motiv je isti - hrana, ali je radnja koju su morali da "shvate" daleko komplikovanija (znaju tačno na kojoj stanici treba da izađu iz metroa).
Postoje mnogi primeri nekih drugih životinja. Nama najbliži (i meni uvek fascinantan) je primer vrana koje su naučile da bace orah sa visine (isključivo) na beton ili na prometnu ulicu kako bi se razbila ljuska, ili kako bi automobil prešao preko njega i slomio ljusku. Zatim, (zbog skorašnjih masovnih bacanja otrova) sam saznao razlog iz kojeg otrovi za pacove imaju "odloženo dejstvo" - najslabiji (najbolesniji) pacov prvi "proba novu hranu (otrov)", i ako se otruje, ostali pacovi ne jedu uzrok trovanja.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 14 Februar, 2013, 20:15:07 »
ma Cubi ne vidim sta su to toliko zakljucili ovi naucnici,nevezano sad za ono sto sam vec napisao- da ce pas da nam ukrade hranu iza ledja,jak im zakljucak,to ce prvo da uradi svaka zivotinja pogotovo po mraku,jer za razliku od nas njima je to prirodnije okruzenje,a i bolje vide po mraku,pa prema tome ne bih to vezivao nikako za ljude

pa sto sami ljudi vise kradu nocu  :D

a ono sto kaze Krisbica,da znaju mnogo toga sto ih nismo mi naucili,itekako stoji,imaju oni mnogo sta svoje

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #36 poslato: 14 Februar, 2013, 22:31:22 »
meni je od tog mraka mnogo zanimljiviji deo sa ljudima koji pokriju oči