Autor Tema: Med u ishrani pasa  (Pročitano 12041 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kaća

• Hero Member

Odg: Med u ishrani pasa
« Odgovor #15 poslato: 20 Januar, 2013, 21:18:22 »
Ja uvek kad jedem med smuči mi se. Poslednji put kad sam jela, pila sam vode kao luda i nije mi pomoglo, otišla sam u kupatilo i samo čekala kad ću da povratim... i malo je falilo, od tada nisam jela med. A ne znam zašto tako loše reagujem na njega  :zb: Sutra ću dati Boltu kad mu budem nešto spremala... imam neki domaći livadski  :nod:
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #16 poslato: 29 Januar, 2013, 10:50:44 »
nedavno sam bas bila naisla na odlican clanak o medu u psecoj prehrani, na engleskom je jeziku:
http://www.whole-dog-journal.com/issues/10_9/features/Bee-Honey-Products-Help-Canines_15967-1.html?s=FB011113

Med, polen, matični mleč, vosak i propolis doprinose zdravlju ljudi, a mnogi stručnjaci smatraju da isto tako utiču i na pse.

Pčelar iz New Jersey Joe Dallon, koji koristi organske metode i hrani svoje pčele esencijalnim uljima, predstavlja vam Labradora Kloi koji jede med dobijen direktno iz košnice. I kao većna pasa, on voli njegov ukus.

„Ja verujem da ne bih mogao uspešno odgajati pse bez ove neverovatne hrane i njenih antiseptičkih svojstava“, ona kaže u knjizi “The Complete Herbal Handbook for the Dog and Cat”. Onda dodaje da iako med nije uobičajena hrana za mesoždera, lavovi u divljini uživaju u medu, a i smatra se da je to osnovna hrana omnivora medveda.

„Med je najbolji prirodni izvor energije“, piše Levi „nervni i tonik za srce. Svaren od strane pčela, omogućuje momentalnu apsorbciju u krvotok. Ishrana samo sa mlekom i medom može da održi život mesecima, kako kod ljudi tako i kod životinja. Dokazano je da je med veoma lekovit, da sprečava rast štetnih bakterija u celom digestivnom traktu i uništav one toksične.”

Levy preporučuje post za bolesne životinje, da bi se njihov digestivni sistem odmorio i telo brže oporavilo. Uz dodatak vode, jedina hrana koju preporučuje za životinje koje poste jeste med.

Kao invertni šećer, med uglavnom sadrži glukozu i fruktozu, koji su monosaharidi odnosno prosti šećeri. Monosahardi se mnogo lakše apsorbuju u odnosu na disaharide i polisaharide koji se nalaze u šećeru, mleku, žitaruicama, mahunarkama… Supena kašika meda sadrži 63 kalorije.
Sirov med sadrži: vitamin A, B kompleks, C, D, E i vitamin K, kalcijum, fosfor, magnezijum, silicijum, sumpor, mangan, jod… Nivo vitamina C se razlikuje, neki sadrže i do 300 mg vitamina C na 100 grama.

Med povećava apsorpciju Ca kada se konzumira u isto vreme, pomaže kod lečenja i prevencije anemije, kod bola zbog artritisa, deluje kao laksativ i koristi se kao prevencija zatvora. Takođe se primenjuje lokalno kod tretiranja otvorenih rana, opekotina, posekotina i kožnih infekcija.
Većina pasa voli ukus meda. Pčelar i trener pasa Michele Crouse smatra da je med najbolji lek za njegovog psa Bonnie, 4 godine starog terijera i Cracker-a 5 godina starog žutog labradora.

“Bonnie je uvek imala problem sa alergijama” kaže Crouse “njeni simptomi su bili najgori u proleće i rano leto, ali bi se nastavili i u sezoni cvetanja ambrozije. Ona je trljala svoje lice, lizala se, posebno svoje šape i unutrašnji deo butina. Češala je svoj stomak kao luda, praveći tako rane.”

Da bi delovao preventivno , Crouse je svojim psima davala supenu kašiku meda 2 puta dnevno. “Mešeao sam ga sa hranom ili im davao direktno”. “Ponekad sam im davao bobice za užinu, pomešane sa medom. Njih dvoje vole taj ukus. Otis, naš mešanac nije zainteresovan za med. Srećom on nema problem sa lergijom.”
Dokle god Boni dobija svoju dnevnu dozu meda ona nema problem sa alergijama. “Ali ako ja zaboravim nedelju ili više” kaže Course ”simptomi se odma pojave. Znam nekoliko pasa koji su imali slične reakcije. Oni reaguju na sezonske alargene, sve dok ih njihovi vlasnici ne stave na med, onda budu ok.”

Course se slaže sa pčelarima i stručnjacima za zdravlje koji su primetili da lokalni sirov med najbolje deluje na simptome alergije. To ima smisla, kada jedete med vi unostite polen u sebe, tako se vaše telo prilagođava i posle ne raeguje na polen, tada možete biti izloženi i većim količinama, kada su biljke u cvatu, bez posledica.
Pored korišćenja meda kao hrane Course svoje pse kupa medom. “Počinjem sa prirodnom bazom šampona od organskog dobavljača “ kaže. “I pomešam ga sa jednakom količinom meda sa dodatkom aloa vere, eteričnih ulja kao što su trava limuna, narandza, limun, lavanda, čaj citronela i azijsku biljku May Chang. Sve ove biljke imaju dezinfekciona i svojstva koja odbijaju insekte. Eterična ulja čine oko 5% formule, tako da je bezebdno za odrasle pse i starije štence. Da bi olakšao korišćenje šampona dodam 25% vode.

Course kaže da šampon ne peni mnogo, ali dobro očisti psa i umiruje kožu. “Pustim da stoji par minuta, isperem ga, ponovo nanesem i konačno opet isperem.

„Visok sadržaj šećer je jedan od faktora koji ga čini tako dobrim borcem protiv infekcija i za zaceljivanje rana“ kaže Zacharias. „Glukozna oksidaza, enzimi u medu, proizvodnja hidrogen peroksida, pomaže ubijanju štetnih bakterija. Postoje još uvek neke neidentifikovane materije  koje pčele skupljaju sa cveća koje medu daju antibakterijska svojstva. Za najbolje rezultate važno je koristiti sirov med čija delotvornost nije uništena obradom.“

Kliničko ispitivanje opekotina i povreda kod pacijenata pokazuje da primena meda kao obloga za ranu brzo čisti infekcije, zapaljenja, otok, bol i ubrzava rast novih ćelija kože i zamenu mrtvog tkiva. Zatvara rane, štiti od izlaganja vazduhu, apsorbuje gnoj, smanjuje ožiljke i sprečva da se zavoj zalepi za ranu. Za razliku od drugih antiseptika, med sprečva rast mikroba bez izazivanja oštećenja tkiva.

Sirov med se kristalizuje, što otežava nanošenje. Pored toga kristali meda mogu biti oštri za upaljenu kožu. Za najbolje rezultate koristite tečan med.

Postupak koji Zacharias preporučuje je da se mesto opekotine opere sirćetom i nanosi med u debelom sloju svakih 10 min dok bol ne prođe, a onda stvaite zavoj. Dlaku je neophodno skratiti i po potrebu psu staviti okovratnik da ne bi mogao da dira ranu.
Na drugim ranama med možete primeniti direktno, bez previjanja. Potrebno je 20 min da se med apsorbuje. Ponoviti 3-4 puta dnevno.

„Med primenjujemo na otvorenu cistu koja neće da zaraste na jednom od mojih starijih Baseta. Čim sam počela da stavljam med na ranu, ona je brže zarasla i izbegli smo operaciju“

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #17 poslato: 10 Novembar, 2013, 23:35:43 »
moram da obrisem prasinu sa ove teme  sm metla
prvo da li iko zna da mi objasni sta je sirovi med? neko rece da se lepi u crevima jeste li sigurni? koja kolicina meda je pozeljna da se daje? (ok jednom nedeljno neko rece ali kolika kolicina) aja kada je pala od umora podigo je med i sirova jaja sa jogurtom

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #18 poslato: 11 Novembar, 2013, 07:20:26 »
ja svojoj kad imam meda, dajem žličicu svaki dan, osim ako ne zaboravim  sm redface

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #19 poslato: 11 Novembar, 2013, 09:07:53 »
ja svojoj kad imam meda, dajem žličicu svaki dan, osim ako ne zaboravim  sm redface
mesate u hranu ili cist-posebno?
ja sam dao tad kad je bila frka sa ajom posebno tj umazao prste u dosta meda i dao joj da sisa i lize ali da li je tako najbolje?

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 11 Novembar, 2013, 09:20:47 »
Slobodno joj dodaj u hranu, nema potrebe da mazesh ruke :D

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 11 Novembar, 2013, 09:35:36 »
ni meni se neda mazat ruke, umiješam joj u hranu  sm wink

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #22 poslato: 11 Novembar, 2013, 09:37:58 »
Slobodno joj dodaj u hranu, nema potrebe da mazesh ruke :D
digi tad je bila vanredna situacija uradio bi sve samo da je spasem umalo je nisam ubio naporom-setnjom pisao sam po forumu o tome za nauk sebi i drugima i nije bilo drugog nacina da unese hranu osim tako bila je pala u komu bila je mrtva  sm eek ali sad je super jos jaca nego pre  sm to sm dog3 sm dog2 sm djavolcic
jel nece da joj bude muka ili nesto slicno od slatkog mesa?

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 11 Novembar, 2013, 09:43:46 »
Videla sam shta si joj radio shetnjom :tapsh:

Nece joj biti muka, moja dobija med u obroku, nista ne odvajam, ne seckam... pa i mi ljudi jedemo "slatko meso" ima dosta recepata gde se kombinuje med-meso, dzem-meso itd... pa se ne secam da mi je nekad bilo muka  :itwasntme:

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #24 poslato: 11 Novembar, 2013, 09:56:40 »
Dig.iTallEVIL
ja ne jedem slatko meso  :blink:
meni je aja prvi pas pitao sam gomilu ljudi i svi su rekli moze vise od mene da hoda cak su me gledali ko ludaka i ja krenuo postojali su signali koje ja nisam dobro razumeo da sprecim kolaps ali sta da se radi bitno je da je sada odlicno  sm to mada iskren da budem mnogo ljudi i nezna koliko sam fizicki spreman i da moja granica nije ni blizu granice normalnog coveka  sm kolutko
danas ubacujemo med po vasem savetu pa da vidimo kako jede slatko meso  sm rile

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #25 poslato: 11 Novembar, 2013, 10:04:25 »
Samo nemoj da preterujesh sa medom, kashicica joj je dosta.

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #26 poslato: 11 Novembar, 2013, 10:16:09 »
jedna kafena-mala kasicica meda jedanput dnevno ???  :th:

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #27 poslato: 11 Novembar, 2013, 10:29:21 »
Tako je :)

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #28 poslato: 11 Novembar, 2013, 10:31:42 »
hvala  sm prst gore

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #29 poslato: 11 Novembar, 2013, 10:52:54 »
Ja dajem po kašičicu sa vremena na vreme. Da ne bi brinuo o tome da će negde nešto da se zalepi  sm smesko1 možeš da razmutiš med u malo tople vode.