Autor Tema: Petarde, vatromet, pucnjava...  (Pročitano 61189 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Odg: Petarde, vatromet, pucnjava...
« Odgovor #15 poslato: 26 Decembar, 2012, 23:27:55 »
da citiram samog sebe  :D malo stariji klipovi,ali postavicemo i novije,posto su sad aktuelne petarde  :lipssealed:

jedan primer kako to moze da izgleda

- crni NO se ne plasi od eksplozije petardi,radjeno je s njim,ali nije do kraja socilizovan i zato reaguje lavezom
- druga dva psa - sareni NO,nisu bili podvrgnuti nikakvom vezbanju i zato beze od zvuka eksplozije

i drugi slucaj kroz faze kompletne socijalizacije,gde na pocetku pas laje i skace na petarde (burno reaguje),zatim u pratnji vodica i na kraju gde mirno sedi sam ne reagujuci na eksplozije

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #16 poslato: 26 Decembar, 2012, 23:39:06 »
ima pasa koji su psihicki labilniji, tj. podlozniji stresu i tesko izlaze iz tog stanja, i to su psi koje je jako tesko, a nekada i nemoguce naviknuti na pucnjavu bilo kog tipa. to su najteza stanja kada pas od starta ima bas nizak prag tolerancije na ono sto mu izaziva nelagodnost i tu nema pravog resenja, osim ignorisanja takvog ponasanja i obezbedjivanja uslova da pas ima sto manje dodira sa takvim situacijama.
dalje, imamo pse koji normalno reaguju, da kazem-normalno se uplase, kao i mi sto se prepadnemo kada pukne, i onda, u zavisnosti od naravi, reaguju lavezom, umire se, pokusavaju da pobegnu, da se povuku na sigurnije mesto... ali to nisu dugotrajna stanja i obicno, ukoliko mi ne podrzavamo takvo ponasanje-oni brzo i izadju iz tog stresa.
ima i pasa koji jednostavno nisu osetljivi na pucnjeve po rodjenju, i ne reaguju nikako.

vec je pisano, ali uvek treba ponoviti, jeste da je neophodno ignorisati stresno ponasanje kada ga ispolje, jer sama nasa podrska njima produzuje i potvrdjuje to stanje, koje se u narednim situacijama jos vise ispoljava

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
« Odgovor #17 poslato: 27 Decembar, 2012, 10:04:15 »
Nek' ruka boli one koji bacaju petarde.

Mrzim te stvari, a još više ih mrzi moj pas.

Kao što je, mislim, AA već rekla, ne postoji nijedan razlog da bi pirotehnika bila slobodna za upotrebu.

I, ne mogu vjerovati, sinoć je do nas dolutala neka kuja, mješanka, prekrasna, očito imala vlasnika. A ove budale iz moje familije (sram me uopće to reći) su je potjerali petardama. Kao da nije bila dovoljno zbunjena i prestrašena. Arghhh!! Došlo mi je da ih nalupam.

I još mi dolaze ''ušutkaj Šimu!!'' ,k'o da ga ne znaju već skoro 4 godine i k'o da ne znaju da ne voli petarde.
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #18 poslato: 27 Decembar, 2012, 21:14:09 »
Uh, kad se samo setim petardi i grmljavine.
Moja Dona se panično plašila buke koja je nastajala u tim momentima, kad zagrmi znala je da preskoči ogradu i odšeta ulicom. Nekoliko puta su je moji drugovi jurili po ulici i vraćali je u dvorište po najvećem pljusku. Jednog leta ju je tako udario auto, sreća pa je u pitanju bila peglica. Dona je tada zaradila malu posekotinu na usni, a pegla ostala bez levog fara  sm cepko

Pošto je Dona oštenjena 1999 za vreme bombardovanja ("#%&&()=(/%$) uvek sam to nekako sa tim povezivao, jer znam i druge pse koji su se plašili buke, ali ni jedan nije dolazio u tako izbezumljeno stanje kao ona. Imao sam baš u tom periodu i jednog mešanca, pa kad nešto grune on otrči u kućicu. Tako da sam sa njim bio miran jer sam znao gde je u tom trenutku. Dok sam sa Donom stalno bio kao na iglama, čim nešto pukne ja trčim napolje da vidim gde je krenula.... I tako godinama.

Što se tiče novogodišnjih praznika, to sam rešavao tako što sam je zatvarao u podrum i puštao joj muziku. Mada je i tu znala da mi napravi lom, jedne nove godine je valjda skakala po podrumu i odvrnula česmu, pa smo je našli u vodi do članaka. Jedno vreme sam joj (po preporuci veterinara naravno) znao dati i bensedin, da se smiri.

Kasnije kako je starila i kako joj je sluh slabio sve to smo mnogo lakše podnosili  :whew:

Bilo je tu i komičnih scena, pošto sam jedno vreme imao i mužjaka Bernardinca.... I onda ovi moji drugari uvedu Donu u dvorište i sve se šunjaju da ih David ne čuje  sm zelenko Jednom su skinuli svako po saksiju cveća sa terase i to nosili ispred sebe za slučaj da ih on primeti  :tapsh:

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #19 poslato: 27 Decembar, 2012, 23:15:14 »
Kod mene stanje i dalje kritično što se petardi tiče. Kalla je potpuno odlepila jedina šetnja nam je jutarnja ostale dve je jedva spustim dole da obavi posliće i odmah beži nazad. Ova druga mala ne reaguje uopšte, ta je rođena blesava što se tiče buke.  :D
Po meni pas ne može da se navikne na petarde, mislim na psa koji se panično boji, ali zato sam ubeđen da pas koji se nije bojao može da razvije strah od istih usled traume. Pročitao sam neka istraživanja na netu i jedan od saveta je davati psima hranu bogatu UH u momentima kada su u panici (pogledati na netu ulogu serotonin-ishrana). Ova moja trenutno stalno ima nešto u posudi, pa sam kao protivnik krkanja zgužvanih UH ipak morao i to da probam i mislim da ima efekta, ali nisam siguran tek sam počeo sa tim. Na više mesta sam naleteo da ono o ignorisanju u slučajevima ovako paničnih strahova nije baš najmudrije i da se ne treba brinuti da će pas to shvatiti kao pohvalu za takvo ponašanje navodno pas u tom momentu nije svestan ničega, što mi sad ima logike jer vidim da ova moja nije svesna ni da sam ja tu, a ukoliko je mazim (duž kičme i lagano povlačim uši ka napred) daleko brže podigne rep gore i vrati se u normalnije stanje (normalno stanje je samo rano ujutru u prvoj šetnji do prvog udara petarde). Lekovi za smirenje ne pomažu. Umrtve mišiće ali srce i dalje pumpa kao ludo i dalje čuju zvuk pa se još više izgube kada ne mogu da odreaguju bežanjem, a to jako žele tada.

off topic
sad već pre nešto više od 20 godina bili smo na svetosavskoj priredbi, sve 4 osnovne škole zajedno u hali. Za vreme govora sveštenika dečačiću prekoputa je petarda pukla u ruci. Ostao je bez delova šake. Čak je i sveštenik održao svima predavanje. Od tog momenta više nikada nisam bacio nijednu petardu jer mi u glavi stoji slika deteta kako vrišti i gomila krvi. Sinoć sam baš pričao sa prijateljima i neverovatno je da se dešava da treba ulicom da idemo kao da smo u ratu, ovde je i šlem potreban jer lete sa balkona. Koliko sam čuo u nekim zemljama je to ograničeno na određeni prostor i vremenski period, nek me ispravi neko ko živi u inostranstvu ako grešim.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 27 Decembar, 2012, 23:56:05 »
Kali se nije plashila petardi prve sezone (imala je 5-6 meseci) bila je kao gluva. Pucale su joj i iznad glave i ispod nogu... uzas... Proshle godine je pochela da laje na petarde dok je u kuci i napolju da se shtreca, bez bezanja vec isto kao i mi, onako samo trzaj ali jasno se videlo da se polako pojavljuje strah. Onda smo reshili da joj ponovo pokazemo kako to nije nishta strashno, kupili male petarde i krenuli napolje sa njom. Prvo smo bacili za probu i videli da se sklanja i plashi. Onda sam krenula da joj dajem hranu dok Bojan baca, ali nije bila zainteresovana da jede. Onda sam pribegla drugoj strategiji, loptica  :D Bojan baci petardu a ja bacim lopticu nakon par sekundi (naravno ne u pravcu petarde) i petada puca u trenutku kada ona juri lopticu. Prvi put je zastala, drugi put je vec zanemarila petardu... i posle nekoliko takvih bacanja pochela da ignorishe i u shetnji. Evo, ove godine opet nema strah.

Ali vec je napisano, to shto je ona osecala nije panichan strah pa je lako moglo da se koriguje.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 28 Decembar, 2012, 10:59:04 »
ja sam Ariju juče postavila kavez u dnevnoj sobi, pokrila ga nekim pokrivačem za krevet u nadi da će to doživeti kao sklonište. videćemo kako će proći. juče je radoznalo ušao da ga čekira ali se nije zadržao u njemu.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #22 poslato: 29 Decembar, 2012, 14:52:19 »
u kavez je ušao da njušne i odmah izašao napolje. da bi mu pokazala da tamo može i da se uživa morala sam da uđem unutra. dok sam ja bila u kavezu, bio je i on
 :mad:

ali Rea.....čim je videla da se dele neki keksići za ulazak u kavez eto ti i nje
 :D

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #23 poslato: 29 Decembar, 2012, 14:53:39 »
Kako je medena  sm redface sm love
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #24 poslato: 29 Decembar, 2012, 15:02:55 »
Naravno da neće, vidiš da je sve u ženskim bojama  sm smesko2

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #25 poslato: 29 Decembar, 2012, 16:38:34 »
a on pravi maco ne voli lila boju  sm cepko

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 29 Decembar, 2012, 17:06:58 »
nešto nisam primetila da mu smeta kada ej u pitanju moj krevet

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #27 poslato: 30 Decembar, 2012, 21:55:30 »
ja sam primetio da moji psi cudno reaguju na pucanj petarde cudno mi je jer se pucnja iz vaterog oruzja uopste ne plase a pucao sam da proverim bas blizu njih i na to nista a kad cuju petardu uvek se uznemire

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #28 poslato: 30 Decembar, 2012, 22:16:12 »
a evo kako izgleda i kad je neko nestrpljiv sm zelenko

Van mreže Ana-Noa-Vasa

• Hero Member

« Odgovor #29 poslato: 30 Decembar, 2012, 22:40:17 »
Noa se ne plaši petardi.... Uglavnom laje,ponekad pokušava čak i da ih uhvati  sm crazy
Ona je samo jednu zimu provela napolju. Te godine sam morala da siđem u dvorište i sa Noom budem u garaži da ludača ne izleti napolje da "lovi" petarde. Nije bilo neobično u to vreme da komšije bacaju petarde kod mene u dvorište  :mad:

Vasa? Pa Vasa - seka-persa moja se naravno plaši  sm love
On jadničak kada čuje petarde unezvereno juri po stanu i traži me. Kada me pronađe, sedne pored mene i počne da ispušta neke zvuke kao da se žali. To je kombinacija režanja, skičanja i pevanja  :st:
Kada se napolju zateknemo dok budale bacaju petarde, on pokušava da mi uskoči u ruke ili da mi se popne uz nogu kao mačka.....
Pokušavala da mu preusmerim pažnju sa petardi na hranu, ali to nije uspelo  :wall:
On je tvoj prijatelj, tvoj pratilac, tvoj branitelj, tvoj pas. Ti si za njega život, njegova ljubav, njegov vođa. Biće tvoj, biće ti predan i iskren do svog poslednjeg daha. Dužan si mu pokazati da si vredan ovakve odanosti.