Autor Tema: Vuča sanki  (Pročitano 16657 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kaća

• Hero Member

Odg: Vuča sanki
« Odgovor #30 poslato: 25 Oktobar, 2013, 21:32:14 »
Citat
ali to su psi koji sluze samo za to a  ne kao ljubimci
Da li je to razlog da ti psi vuku sanke kad još nisu potpuno ravijeni? Praktično kao štenad. I oni psi koji obavljaju neki posao se neguju i treba se brinuti o njima koliko i o ljubimcima...
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 26 Oktobar, 2013, 10:45:33 »
a zašto odmah bacat ljagu na te pasonje, mi nemamo pojma kako oni žive svaki dan, jer je prva profesionalna zaprega u Skandinaviji ili Rusiji ... 
u tim odgajivačnicama je i po 100 pasa kojima je život potpuno drugačiji nego našim "ljubimcima", imaju ljude koji ih hrane, istrčavaju i pripremaju, psi trče po 70 km na dan, kad su velike utrke trče i po 100-150 km na dan, to su sve užasno ekstremni uvjeti prema našim pogledima na pse i ljubimce.

ali isto tako, da se ostvare dobri rezultati, da budu dobri u tome što rade i da na kraju krajeva mogu živjeti od tih trka, za te pse se brine tucet ljudi svaki dan (i to samo oni koje psi vole, znači ako čovjek nije uspio uspostaviti kontakt sa životinjama, dobit će otkaz), moraju biti jako dobro zbrinuti i moraju imati jako dobru vezu sa svojim musherom, koji mora znati svakog psa u dušu; od njihovih malih nogu se gleda svakog psa da li je sposoban biti predvodnik na čelu zaprege ili će biti "samo" radna snaga od iza ... tako da njihova prehrana, pregledi fizičkog stanja, svakodnevni uvjeti rada i treninga su na visokoj visokoj razini. a da ne pričam da musheri žive s tim psima.
yukon i iditarod su fenomenalne trke, i koliko sam gledala, svašta se desi tamo, naravno ima i pasa koji smrtno stradaju, ali opet s druge strane ako se neki pas izgubi, svi ga traže, musher ne ide dalje bez njega; ako je pas ozlijeđen sve će se napraviti da se sigurno i brzo dovede do nekog check pointa, na kraju dana prvo se zbrine svaki pas onda ljudi jer ljudi znaju da su bez pasa nitko i ništa. meni su takve stvari zbilja pojam zajedištva i one iskonske veze psa i čovjeka. svaki pas koji je imalo radno sposoban bi potpisao to pa da živi kraće nego da provede život na kauču i u šetnjama po kvartu pa dogura do 15-te.
lako je reć joj jadni ti psi su vani na snijegu i na lancu, ali odakle nama pravo da sudimo, i možda je to baš ono što im treba i u kojim uvjetima su najzadovoljniji.

čitala sam u jednom National Geographicu, o zaprezi sa psima na Aljasci, jedini način prijevoza tamo ... I kako ti psi žive, i naravno jedna priča morala doć da jedan stari pas koji je bio predvodnik uvijek, trčao je tada s 10 godina i dalje jako dobro ... Pa ga pitao reporter, što kad više neće moć trčati, ovi rekli da će ga uspavati jer im se ne isplati imati usta koja nemaju posao i od koje na kraju krajeva nemaju koristi, to je bio neki polarni pas, koji je samo znao za svoj čopor.
Kakve god reakcije taj članak izazvao u očima "zaštitnika životinja", moje mišljenje je da radije da ga uspavaju nego da mora provesti nakon tih trka život u boksu do smrti, ili da ga pokušaju rehabilitirati  :crazy: za život u nekoj obitelji, u kući s djecom i mačkama  sm zid

i sad sam totalno off, ali uvjeti i načini držanja i odnosa prema psima u većini uzgajivačnica su gori od pasa za vuku sanjki!

uglavnom, čitajte ....
ARCHIEVED ARTICLES svega ima tu - o čem god poželite čitati
www.mushing.com
http://www.mushing.com/articles/category.php?vw=2,,0,8

meni jedna jako simpatična musherka
http://www.deedeejonrowe.com/index.html
(pogledajte video pa vidite koliko su joj stari peseki, a svake godine skoro ide na iditarod ...)

jedna canicrosserica koja je osvojila sa svojim greysterom od godine i pol najzahtjevniju canicross utrku - Trophée des Montagnes - devet dana trčanja po francuskim Alpama, priča o držanju i treningu sa psima
http://dogsportmag.eu/2013/03/02/interview-with-kirsten-schoonbaert

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #32 poslato: 26 Oktobar, 2013, 23:06:53 »
nemam ja nista protiv njihovog nacina treninga i zivota.. dapace, kao sto kazes mislim da bi svaki pas radije izabrao takav zivot nego geganje po kvartu..
no da li je potrebno svog ljubimca izlagati teskim fizickim naporima dok je jos mlad..?

gledao sam jedan dokumentarac na Zagreb film festivalu, Jahači ledenjaka.. uglavnom musher ima oko 15 pasa, saonice su mu kao transportno vozilo.. psi su rastrkani, nema lead doga, nisu uopce poredani nego svi konopi strse iz sredine i oni samo trce.. tako dok su jurili ledenim prostranstvom jednom se nesto dogodilo, ne znam je li bio zapeo ili nesto.. uglavnom oni su ga vukli za sobom nekih 5 minuta dok se nije uspio ispraviti u vratiti ispred saonica nazad u vucu.. da nije, musher se nebi zaustavljao zbog jednog psa..

gledao sam i jedan dokumentarac o traperima u sibirskoj tajgi.. koji za pomocnike imaju neke polarne pse.. psi im prave drustvo u tajgi i pomazu u lovu.. vecina ih doma ima jos pasa, uzgajaju ih.. a najbolje i najjace pojedince vode sa sobom.. kada odu u mirovinu kad ih zamjeni mladji i jaci pas, drze ih kod kuce u povlastenim uvjetima.. kako su i zasluzili nakon godina rada..
jednom se jedan traper vratio kuci samo za novu godinu na par dana, putovao je motornim sanjkama cini mi se nekih 5 sati.. pas je cijelo vrijeme trcao za njim, u galopu..

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #33 poslato: 27 Oktobar, 2013, 16:02:24 »
sori, ne nisam mislila na te mushere, koji prvenstveno te pse koriste da obave neki drugi posao ...
da, znam i ja neke dokumentarce, i uglavnom, nije baš da volim to gledati ...

mislila sam više na ove koji se bave utrkama s takvim psima.

svugdje ima pokvarenih ljudi, nažalost to je neizbježno  :(

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 10 Decembar, 2013, 18:45:08 »
U Srbiji postoji skola za to, i za vozaca i za psa :D
Ali mislim da je mlad da sam vuce, mozes ga ubaciti u ekipu da uci od iskusnijih pasa, ali ne znam koliko je dobro da se tek tako optereti.

Van mreže Dona_black

• Sr. Member

« Odgovor #35 poslato: 10 Decembar, 2013, 20:26:25 »
Pozz momci i cure,jel smem ja doni(NO) kaciti sanke(Prazne,ne teske),posto je u setnji pocela da vuce, ima oko 8/9 meseci?
imperio

Van mreže BlackCat

• Newbie
  • *

« Odgovor #36 poslato: 11 Decembar, 2013, 14:05:51 »
Pozdrav drustvo
mi se ne bavimo profesionalno ovim sportom, ali se lepo zabavljamo zimi sa decico iz ullice.  :dens: Na obostrano zadovoljstvo, i pasa i dece, obzirom da i zimi treba obezbediti treninge za nase lepotice.

Malo sam i citala sta ste pisali, koliko sam se ja raspitala narocito zbog zdravlja svojih pasa, i sto se tice akita kao krupne rase pasa, ne treba ih forsirati pre godinu dana zbog zglobova, narocito ne uprezati niti istrcavati na duze staze.
P.S. pug trci pored, nije upregnut u saonice :)
Pozdrav :)

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 11 Decembar, 2013, 14:09:03 »
hahah taman da cu pitati nije valjda da i mops vuce  :D

kakvu ormu to imas?

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 11 Decembar, 2013, 15:16:43 »
Prava zabava  :sk: :sk:
odlicni ste

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 11 Decembar, 2013, 15:19:44 »
Gde si BlackCat, nema te 100 godina
 sm hi

Van mreže BlackCat

• Newbie
  • *

« Odgovor #40 poslato: 11 Decembar, 2013, 15:32:54 »
Ma da mopsa pitas i on bi vukao saonice, mislim da nije svestan svoje velicine   :crazy:  sm wink

Ovo je sve kucna radinost, cisto zabava za klince i pse, obzirom da oni skakucu u mestu kada vide sanke od srece i radosti  :sk:

Am je jedan kozni a dru :sk:i od materijala, kupljeni, a ostalo je sve napravljeno od radnih povodnika. Naravno ovako pas ne bi trebalo da vuce veliku tezinu, obzirom da nije profesionalna oprema, ali mi vozamo decu tako da za tako nesto moze posluziti.

Cubi pratim ja vas, samo se ne javljam tako cesto ;)

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #41 poslato: 11 Decembar, 2013, 15:40:17 »
pa dobro, bila si opravdano odsutna
ali sad više nemaš izgovora
 sm plavac
videla sam kako hvataš zjale dok te ova dvojica malih čuvaju da ne padneš s kreveta

Van mreže BlackCat

• Newbie
  • *

« Odgovor #42 poslato: 11 Decembar, 2013, 16:44:45 »
hahahahahahaha, jesi li videla!Ma imam najlepse cuvare :D i dobro greju  sm smesko2  sm wink

Nije u temi da postavim fotku :D

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #43 poslato: 11 Decembar, 2013, 19:06:42 »
kad smo kod toga sta mislite o tome koliko je dobro da se recimo pokusa vuca sanki sa psima koji ne pripadaju polarnim rasama

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #44 poslato: 11 Decembar, 2013, 19:08:57 »
Koliko sam ja videla na fotkama, ima i meshanaca u zapregama. Dok je pas zdravih zglobova i kichme, i naravno dovoljno star, ne vidim shta bi bio problem   :zb: