Anketa

Dakle, koji je bio glavni razlog zbog kojeg psa hranite prirodnim načinom ishrane

Htjeo/la sam rješiti neki zdravstveni problem svog psa
4 (9.1%)
Želim hraniti psa namirnicama koje ja kontroliram
12 (27.3%)
Mislim da je bolje za psa i njegovo zdravlje
23 (52.3%)
Zbog financijskog aspekta
4 (9.1%)
Htjeo/la sam psa udebljati ili da pas smršavi
1 (2.3%)

Ukupno glasova: 30

Autor Tema: Zbog čega ste prešli na prirodnu prehranu psa  (Pročitano 5364 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

Zbog čega ste prešli na prirodnu prehranu psa
« poslato: 29 Novembar, 2012, 21:51:57 »
Dakle, naslov sam sve govori.
Najviše me interesira koliko je vas prešlo na prirodnu prehranu da bi riješili neki zdravstveni problem u psa? Naime, vidjela sam na temi o demodeksu da je dosta članova foruma imalo problem s tim pa me to malo zaintrigiralo.

Ja osobno nisam imala sa Atilom nikakvih zdravstvenih poteškoća niti sam po pitanju zdravlja vidjela nekakvo poboljšanje. Poboljšanje sam prvenstveno vidjela u fantastičnoj kvaliteti dlake (dosad je bila samo super), čistijim zubima, manjoj stolici i povećanju mase malo.

moj prvenstveni razlog na prebacivanje je bilo to da sam se zgadila sa sastojcima dehidrata jednom kad sam se sjetila detaljno i pažljivo ih iščitati, a drugi razlog je financijskog karaktera gdje me vrhunska prehrana psa košta 4X manje nego dehidratom.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže KALA81

• Hero Member

Odg: Zbog čega ste prešli na prirodnu prehranu psa
« Odgovor #1 poslato: 29 Novembar, 2012, 22:20:13 »
U kratkim crtama: posle 10 godina prehrane granulama ustanovljena je hronična insuficijencija bubrega sa svim pratećim komplikacijama. Po preporuci veterinara prelazimo na prirodnu prehranu i već nepunih godinu dana održavamo bolest pod kontrolom koliko je to moguće.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 29 Novembar, 2012, 22:25:40 »
a nema opcije da pas za...ava sa hranom  sm lol1

nismo imali nikakav problem sa zdravljem, prvih godinu dana je jeo iskljucivo dehidrat, a onda krenuo da zeza i da trazi da mu muljam sa pastetama i kojekakvim dodatcima...
u medjuvremenu sam otkrila sastave, shvatila da je pas mesojed i odlucila da znam cime ga hranim...
iako i dalje ponekad dobije dehidrat, moram da priznam da mi se gadi svaki, nakon sto sam navikla da vidim pravo meso u njegovom obroku

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 29 Novembar, 2012, 22:28:56 »
Ja ne vodim rachuna o svojoj ishrani jer sam izbirljiva  sm zelenko srecom Kali nije izbirljiva pa mogu lepo da joj izbalansiram obrok  sm duvandzija

A da, razlog  sm redface smatram takvu ishranu daleko zdravijom za psa.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 30 Novembar, 2012, 10:37:16 »
...takodje, pa sam je primenjivao od samog starta, bez ikakvog prelaza.  sm wink

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #5 poslato: 30 Novembar, 2012, 10:45:03 »
Glasao sam za ovo rešavanje zdravstvenog stanja jer to jeste bio slučaj sa Marfijem, za Kallu sam odmah znao da će biti na zdravijem režimu ishrane jer sam tad već postao svestan prednosti i mana različitih vrsta hrane. Kod Marfija sam rešavao infekcije ušiju i očiju, a kasnije održavao stanje bubrega usled sekundarne reaktivne amiloidoze.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #6 poslato: 30 Novembar, 2012, 14:27:02 »
Na mene je najvise uticala finansijska strana i problem sto kod mene u okolini za prodaju dolaze jako nekvalitetne granule

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 30 Novembar, 2012, 19:06:57 »
od njegovog 4 meseca,tj od kada sam ga preuzeo je na prirodnoj hrani,
do sada posete vetu su bile samo zbog vakcina  sm cheers

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #8 poslato: 01 Decembar, 2012, 11:41:19 »
ne znam zasto pojedini misle da bi prirodna hrna mogla izazvati zdravstvene probleme cime su inace zivotinje hranjene pre pronalaska granula

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #9 poslato: 01 Decembar, 2012, 13:57:27 »
Uglavnom iz neznanja. Kod mene na forumu uvek savetujemo ljude da je najbolji način ishrane prirodna ishrana i to sirovim, pa onda ide kuvano pa tek onda grain free granule. Ukoliko je vlasnik spreman da se upusti u pravilno hranjanje svog psa problema nema, al to zahteva određeni stepen znanja, utrošak vremena na istraživanje i "ulaženje u štos". Npr. desio se slučaj gde je vlasnik bio spreman da hrani sirovim i/ili kuvanim ali mu obroci nisu valjali, nije znao kako da ih pripremi da pas dobije sve što je potrebno. Pa smo tako dobijali slučajeve gde pas jede konstantno junetinu, ili samo piletinu i to samo leđa, a imali smo i slučaj dugotrajne ishrane belim pilećim mesom. Zbog tih grešaka koje uglavnom naprave početnici prirodnija ishrana izađe na loš glas, jer se definitivno vidi kada nešto nije u redu. Ima još tih primera. Sada se trudim da prepoznam ko će se kako snaći sa ishranom, ako vidim da su potpuni početnici u pitanju i da im teško ide uvek savetujem da krenu sa kvalitetnim granulama bar dok se pas razvija.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 01 Decembar, 2012, 14:07:46 »
Ja bih prešla vrlo rado da mogu. Ali nema šanse... U Milanovcu je teško naći nešto osim pilećih leđa... Nikad nema ni juneće srce, ni jezik, ni rep, skoro ništa... A opet ne verujem ni da bismo mogli nekako da uštedimo, čak mislim da bi nam ispalo mnogo više nego kad hranimo psa granulama. A svakako smatram da je zdravije, a i mnogo ukusnije  :nod: Pa pošto ne mogu da pređem na pridodnu ishranu, trudim se da mu s vremena na vreme dam nešto prirodno, mada da živim u nekom većem gradu, bilo bi lakše naći meso, pa samim tim i preći na prirodnu ishranu.
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 01 Decembar, 2012, 14:12:34 »
moji su bili štenci kada smo počeli da uvodimo i sirovu hranu. to sam uradila najviše zbog zdravlja. da sam imala ovo znanje sa prošlim psom verovatno bi kvalitetnije živeo

Murphypei, šta je po tebi savršeno izbalansiran obrok? U par primera ako te ne mrzi

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #12 poslato: 01 Decembar, 2012, 14:33:09 »
Da izbegnem onu čuvenu "ne postoji izbalansiran obrok"?!  sm smesko1

Ishranu gledam na duže staze da bi se mogao dobiti balans. Pre svega rotiranje mesa i izvora proteina. Ako dajem primer za štene i kako je Kalla jela kad je bila mala npr. junetina (koja je glavni deo), malo jetre i srca, prah ljuske od jaja, mladi sir, kefir, kuvano ili sirovo jaje (zavisi odakle ga nabavimo). U toku nedelje se obavezno rotiraju mesa, tako da kad na red dođe svinjetina koju kuvam ostavlja mi prostora da ubacim pirinač, malo nekog povrća (papriku, brokoli, šargarepu, grašak, ubacivao sam i ono Frikomovo seckano povrće). Velike juneće koske sa hrskavicama i juneća rebra za zanimaciju. Dobije Kalla i samo pileća leđa kao 1 obrok ili jagnjeću butnu kost, ili samo burag, ali je to jedan obrok u toku dana jede 2 puta dnevno. Uglavnom su obroci kao što se mogu videti ovde na dnevnom meniju samo sa minimalnom količinom UH.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 01 Decembar, 2012, 14:39:07 »
količina povrća je kolika? vidim da unaltrainea retko ubacuje
i koliko je udeo mlečnih proizvoda?
koliko često kosti?
znam da sam dosadna, ali mislim da ja preterujem sa nekim stvarima pa hoću da proverim

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #14 poslato: 01 Decembar, 2012, 15:37:49 »
Da povrće je baš minimala u ishrani. Ni Ljilja ne dodaje, zezali smo se kad treba ovde da postavimo meni kako bezbojno izgledaju u odnosu na vaše.   :D

Kako izgleda odlazak u mesaru kod mene kad se radi o piletini: pileći bataci bez kostiju 6 komada (obično bude negde oko 700gr), 300gr jetre i pilećih srca i 300gr bubaca, uz to idu leđa. (to me izađe negde oko 800din zavisi koliko bataci budu veliki) Mladi sir je ili onaj rozLe imlekov ili kupljen na pijaci kad je poznata bakica tu, jedna kašika u obrok, al onako da se preliva. Desi se i da preskočim sir, pa ubacim mileram kašiku ili ne dodam mlečno uopšte. Jaja dobijam od babe sa sela, a ako ne idem dugo onda su kupljena u prodavnici (to su ta u koja nisam siguran). Od te količine dobijem hranu za 2 dana, nekad 3 ukoliko se kuva pa dodajem i ostalo ili ima period da izvodi, trenutno jede kao provaljena. Kefir sam dobio od Ljilje, tako da gljive same rastu u stanu.  :clapping:   

Kad je kuvano nemam pojma koliko tačno ubacujem povrća, odokativno je skroz, ali je baš malo, uglavnom jedna šaka onog seckanog Frikom, pirinač isto jedna šaka (ja uvek beli koristim), ili ubacim jedan do dva bela krompira. I da moji su uvek jeli komplet pileće sa sve kožurom, Marfi je jeo ceo batak sa kostima, Kalla ne sme jer je budala.

Velika kost je bar jednom nedeljno. Leđa su najmanje jedan obrok u toku nedelje ili juneća rebra. Ono što nikada nisam dodao Kalli je palenta i griz i ona ne jede voće.

E sad mislim da je bitno kod nas, redovne su one omega 3 perle (Kalla 3 komada), vitamin C sa produženim dejstvom 500mg i kurkuma začin jedan prstohvat u hranu. To je sve na dnevnom nivou. Kalla se suplementira i glukozaminom i hondroitinom zbog operacije kuka (flexadin, arthrovet sad ću da vidim neki od ultimate nutrition koji ima i msm).