Anketa

Da li vodite psa/pse na izložbe?

Da, ponekad
13 (38.2%)
Da, često
2 (5.9%)
Ne i ne planiram
14 (41.2%)
Planiram da ga/ih izvedem, do sada nisam
5 (14.7%)

Ukupno glasova: 34

Autor Tema: Da li vodite psa/pse na izložbe?  (Pročitano 14703 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

Odg: Da li vodite psa/pse na izložbe?
« Odgovor #45 poslato: 05 Januar, 2013, 19:18:35 »
Rodovnik apsolutno nema nikakve veze sa ljubavlju prema psima, svaki pas se voli i svaki je odan coveku. Posedovanje rodovnika i rasplod samo pasa sa rodovnikom se moze posmatrati  kao nesto sto moze u velikoj meri da eliminise nezeljne zdravstvene probleme(na stranu estetika, eksterijer i izlozbe) ali isto toliko i kao nesto sto bi eventualno smanjilo populaciju pasa na ulicama.
 Hteli mi ovde na ovom forumu kao ljubitelji svih pasa da priznamo to ili ne, danas ljudi cene vise stvari koje vise plate a mnogi rodovnik posmatraju kao nesto cime mogu mahati hvaleci se dobrim poreklom svog psa pa i ako nemaju ambicija da se takmice u ringovima. Mnogi pse upravo posmatraju kao neku vecu vrednost ukoliko je rasan. Vode vise racuna o tome da pas koji je placen ili njegovi potomci ne zavrse napusteni. Dovoljno je pasa koji se nekontrolisamo razmnozavaju po ulicama i jeste vrlo neodgovrno razmnozavati pse bez rodovnika jer se takvi psi itetako prodaju po cenama ne visim od dzakceta krompira na pijaci ili poklonjaju i svako vodjen ne retko samo kratkotrajnim hirom moze tako doci do rasnog psa..... i najcesece zavrse na ulici kada se naidje na bilo kakav problem.Potpuno isto kao i mesanci iz neplaniranih legala.
Mimo onoga sto je sustina posedovanja rodovnika, a to je uvid u sve ono sto genetika jednog cistokrvnog  psa nosi, tu je i planski rasplod pasa ciji  je cilj poboljsanje zdravlja, karakternih i radnih osobina....pa zatim  i eksterijera.Posedovanje rodovnika u velikoj meri moze da smanji broj pasa sa problemima koje nosi parenje u srodstvu i broj napustenih pasa zbog onoga sto sam prethodno pomenula a tice se vrednovanja danas.
Jedan banalan primer.Iz pasa sa rodovnicima napravi se leglo i ne izvade rodovnici za stence....zatim se i ti stenci razmnoze i novi stenci podele ili prodaju i vlasnici izgube evidenciju o poreklu. Ne retko se dogodi da ljudi upare pse bez rodovnika u vrlo bliskom srodstvu i ne znajuci niti razmisljajuci o tome i dobiju pse sa problemima iako poticu od zdravih pasa :(

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #46 poslato: 05 Januar, 2013, 19:25:29 »
bas to. pritom, samo posedovanje rodovnika ni najmanje ne znaci da imas psa koji ce biti uspesan na izlozbama, tj. "izlozbenog primerka", kao sto ni svi sa krstenicom nisu lepi i pravilni  sm zelenko ...ali se zna ko su

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #47 poslato: 05 Januar, 2013, 19:38:46 »
Pre svega da naglasim da sam pristalica izdavanja rodovnika kada god je to moguće iz razloga koji su već navedeni, pa da ih ne ponavljam. Sama procedura izdavanja rodovnika u odeđenoj meri eliminiše nepravilnosti koje se dešavaju u uzgoju pasa (parenje srodnika, uparivanje kuje sa svakim teranjem, razne genetske bolesti zbog kojih psi ne mogu dobiti pozitivnu ocenu a samim tim ni štenci rodovnike i slično).
Apua ću sigurno voditi, barem za ocenu. Drugo, gledaću da sudija bude iskusan i dobro ću obratiti pažnju na ocenjivanje, odnosno ono što će reći prilikom ocenjivanja. Lola nema rodovnik i to je bio jedan (ne i najveći) razlog iz kojeg sam je vodio na sterilizaciju. Osnovni razlog je bio njeno zdravlje.
Ja na izložbe gledam kao na priliku da vidim vrhunske primerke rasa koje volim. Zatim, tu su (uglavnom) i najbolji odgajivači (ne samo iz Srbije, već i iz inostranstva) od kojih uvek mogu dobiti više nego korisne savete u vezi sa pravilnim i kvalitetnim uzgojem. Na kraju, skoro uvek ima štandova na kojima mogu da kupim hranu i opremu koju je inače moguće naći samo u specijalizovanim pet šopovima (ili inostranstvu) i skoro uvek postoji dodatni popust na njih.

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #48 poslato: 05 Januar, 2013, 20:17:29 »
ma rodovnik ili krstenica uopste nisu pitanje ljubavi, vec necega sto je prakticno i potrebno, pogotovo ako planiramo da parimo svog psa. samo to

Pretpostavila sam da ću imati problema prilikom parenja, jer ne verujem da je puno onih koji bi parili pse bez rodovnika. Ali verujte, nisam zbog toga mogla da ne prihvatim psa i kažem "hvala lepo, ali ne želim ga bez papira"... E sad jedno pitanje, pošto sam laik - da li ću naškoditi psu ako ga ne budem nikada parila? Mislim, braniti mu ono za čim ima urođeni nagon, može li to dovesti do nekih neželjenih posledica?

dovoljno je pasa lutalica na ulicama.

I sa ovim se u potpunosti slažem. Kao što sam već rekla, čak i uz saznanje da možda neću naći ženku za Pašu, nijednog trenutka nisam pomislila "ma nije bitno, imam muškog, nek se pari sa bilo kojom kujicom sa ulice"...  :shake: Poslednje što želim je da doprinesem povećanju broja napuštenih pasa.
Verujte da ni u mom ni u slučaju moje prijateljice nije postojao nikakav hir - nijedna od nas dve nije planirala niti želela baš ovu rasu. Ona je svoju kerušu dobila na poklon, takođe bez papira. Da li je toliko strašno što je odlučila da je pari ili ne, ne znam, premalo se razumem u celu ovu tematiku. Znam samo da je od trenutka okota bila u potpunosti posvećena keruši i leglu, brinula se za njih verovatno bolje nego neki odgajivači (kojima je cela ova priča sa psima samo biznis) i postarala se da svako štene nađe dobar dom.
U Vašim postovima sam videla da ste uzeli psa sa ulice (skidam kapu za to), tako da nijednog trenutka nisam pomislila da ste od onih koji pate za pedigreom. Ne mislim to za bilo koga odavde, ako neko stvarno voli pse, voleće ih kakvi god oni bili.

Hteli mi ovde na ovom forumu kao ljubitelji svih pasa da priznamo to ili ne, danas ljudi cene vise stvari koje vise plate a mnogi rodovnik posmatraju kao nesto cime mogu mahati hvaleci se dobrim poreklom svog psa pa i ako nemaju ambicija da se takmice u ringovima. Mnogi pse upravo posmatraju kao neku vecu vrednost ukoliko je rasan. Vode vise racuna o tome da pas koji je placen ili njegovi potomci ne zavrse napusteni.

Možda sam zbog ovakvih slučajeva malo ishitreno stvorila odbojnost prema rodovnicima. Sve češće je pas statusni simbol, pomodarstvo ili sredstvo za lečenje frustracija sobom nezadovoljnih osoba.
Iz tog razloga se zbog svojih postova izvinjavam svima Vama koji to niste i pse volite zbog njih samih.  :nod:
Nosim psa sa sobom.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #49 poslato: 05 Januar, 2013, 20:25:52 »
E sad jedno pitanje, pošto sam laik - da li ću naškoditi psu ako ga ne budem nikada parila? Mislim, braniti mu ono za čim ima urođeni nagon, može li to dovesti do nekih neželjenih posledica?

da napisem ovde ukratko, a evo linka na temu o sterilizaciji i kastraciji u kojoj pise dosta o samim nagonima za parenjem.
da bi nagon muzjaka za parenjem bio ispunjen, bilo bi potrebno da pari u proseku 2 puta godisnje.
nakon prvog parenja, pas otkriva nesto novo i u najvecem broju slucajeva mu se nagon pojacava, te ima vecu potrebu za parenjem koju mi ne mozemo da mu priustimo.
moj pas se pario i nakon toga je jos vise poceo da kuka za kujama, sto ni njemu ni meni nije olaksalo zivot-naprotiv.
iako ima i rodovnicu i dobro se pokazao na izlozbama, mislim da cu u nekom momentu napraviti kastraciju jer nije u prilici da pari onoliko koliko mu nagon nalaze

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #50 poslato: 05 Januar, 2013, 20:27:31 »
moj drugi pas ima papire, imala sam ponudu za parenje i odbila sam jer mislim da ne treba da prenosi loše gene. nema tu ništa loše. treba biti odgovoran vlasnik.
neće njemu ništa lošiji život biti zato što nije imao i to iskustvo.
psa treba pariti samo ako ima potencijal da ostavi iza sebe nešto zaista dobro
a pas bez papira ne vredi kasnije u priplodu makar bio i sjajan jer vlasnici sjajnih kuja neće dozvoliti da se takav pas pari sa njihovim itd
ako imate psa bez papira uživajte sa njim, volite ga, pazite...ali tu treba sve da se završi

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #51 poslato: 05 Januar, 2013, 20:32:43 »
sad smo vec otisli u pricu o uzgoju i razlozima za isti, ali ipak su izlobe usko vezane za uzgoj...
pomenula sam da rodovnica ne znaci uspeh na izlozbi, ali ni uspeh na izlozbi ne mora da znaci da je jedinka kvalitetan primerak za rasplod...na kraju je sve na svesti vlasnika i odgajivaca, jer razlozi za parenje treba da budu potrebe pasmine, a ne potrebe jedinke i vlasnika

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #52 poslato: 05 Januar, 2013, 22:24:07 »
... razlozi za parenje treba da budu potrebe pasmine, a ne potrebe jedinke i vlasnika

sm prst gore sm prst gore sm prst gore

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #53 poslato: 05 Januar, 2013, 22:31:35 »

pomenula sam da rodovnica ne znaci uspeh na izlozbi, ali ni uspeh na izlozbi ne mora da znaci da je jedinka kvalitetan primerak za rasplod...na kraju je sve na svesti vlasnika i odgajivaca, jer razlozi za parenje treba da budu potrebe pasmine, a ne potrebe jedinke i vlasnika
:nod: apsolutno tacno. Ja sam neko ko ima cetiri cistokrvna psa sa rodovnicima. Od tih cetiri tri su po kriterijumima o lepoti veoma kvalitetni psi i za sada vrlo zdravi kada je ova rasa u pitanju, povremeno izlagani, i ako se ja bas i ne trudim previse da ih pokazem u najboljem svetlu sm redface vrlo dobro prolaze na izlozbama.... sto ne znaci da ce i kao takvi sva tri biti razmnozena sem ukoliko to ne bude iskljucovo u svrhu poboljsanja zdravlja ove specificne pasmine. Ne mora se svaki pas ovog sveta razmnoziti i nista se nece dogoditi ako neki ne bude imao stence iza sebe sem ukoliko za to ne postoji jedini pravi razlog a to su potrebe same pasmine. Razmnozavanje mesanaca i pasa bez rodovnika nema apsolutno nikakvog smisla .Ne zato sto su manje vredni vec sto je pasa je na ovim svetu i tako previse i u proseku  u nasem regionu dve trecine ukupne populacije pasa je bez vlasnika....to su uglavnom mesanci,napusteni psi sa zdravstvenim problemima, jeftini rasni psi iz "fabrika stenaca" i iz kucnog uzgoja kojih se ljudi lako odreknu jer nisu puno placeni..... i naravno psi bez rodovnika.

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #54 poslato: 06 Januar, 2013, 01:05:15 »
Ljubav prema svom psu nema nikakve veze sa odgovornoshcu koja predstavlja pojam odgajivacha. A onog momenta kada se odluchite za parenje svog ljubimca, ne bitno kog pola, bash to i postajete. Nishta nece psu faliti ako se ne pari ali po nekim statistikama najbolje bi bilo da zenku sterilishete pre prvog teranja a muzjaka tachno ne znam kad. Ima tema i o tome. Ne samo da sam protiv parenja bez rodovnika nego sam protiv i parenja nedovoljno upucenih. Tipichan primer je skorashnje leglo dva shampiona Beau Brita i Ghune of Skah Dakota iz chijeg `spoja` smo dobii 4 kriptorhidna shteneta a iz aviona se videlo da ti psi nisu genetski podobni jedno sa drugim. Odgovorno vlasnishtvo podrazumeva i odgovoran uzgoj, a toga je na zalost sve manje i manje.

Cubi ti si moj idol  :mol: :mol: :mol:
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #55 poslato: 06 Januar, 2013, 07:56:21 »
da bi nagon muzjaka za parenjem bio ispunjen, bilo bi potrebno da pari u proseku 2 puta godisnje.
nakon prvog parenja, pas otkriva nesto novo i u najvecem broju slucajeva mu se nagon pojacava, te ima vecu potrebu za parenjem koju mi ne mozemo da mu priustimo.

ko da mu obezbedi ovaj prosek  :fige:, onda mu je najbolje da ne sazna uopste za pojacani nagon  :tapsh:

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #56 poslato: 06 Januar, 2013, 11:40:49 »
Ćubi svaka ti čast! Retko ko danas tako razmišlja!

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #57 poslato: 06 Januar, 2013, 12:31:14 »

ko da mu obezbedi ovaj prosek  :fige: , onda mu je najbolje da ne sazna uopste za pojacani nagon  :tapsh:

da bi se postigao taj prosek, treba od starta puno uloziti u psa. od odlicnog pedigrea, preko velikog broja bitnih izlozbi i specijalki (sto kosta najvise), do (podrazumeva se za svakog psa) odrzavanja fizicke kondicije...a gde su testovi koji su za mnoge pasmine neophodni a za sve pozeljni... uz to treba gledati i brojnost primeraka pasmine, sto dodatno doprinosi troskovima (jedno je kad svaka druga kuca ima tvoju pasminu, a drugo kad ih ima samo nekoliko u drzavi)...itd.
sve u svemu, jako skup hobi, a nadasve odgovoran.

zanimljiva je i nezainteresovanost vlasnika muzjaka za samom genetikom...u najvecem broju slucajeva se sve svodi na "slobodan za parenje, ima to, to i to od titula" i odazivaju se na svaki poziv, kako bi im se pas usrecio, ili kako bi se oni usrecili, uzeli nesto novca... obzirom da je vlasnik kuje taj koji podize leglo, tj. uzgaja, na njemu je da proucava linije i bira priplodnjaka, a takav posao pravilno mogu da urade samo vlasnici koji imaju veliko znanje i iskustvo, ili veliku podrsku nekog takvog ako su pocetnici i najbolje namere prema pasmini, a to je retkost, jer ljudi ulaze u vecinu stvari bez osnovnog predznanja, pa tako i u ovo. kad dodamo opsti stav "to je samo pas", dobijemo legla na svakom koraku.

koliko puta sam cula izjavu "on je od roditelja sampiona-bice odlican parnjak"

hteli mi to da priznamo ili ne, pas je luksuz. kroz celu istoriju se znalo ko radi cega drzi pse i koje i ko se upusta u uzgoj istih. ne postoji ni jedan realan razlog da vecina vlasnika ulazi u uzgoj...naprotiv, time su i oni i psi na gubitku.  skup sport ako nista drugo

Van mreže Ana-Noa-Vasa

• Hero Member

« Odgovor #58 poslato: 06 Januar, 2013, 20:43:34 »
Cubi, svaka čast  :worth: :worth: :worth:
Retko ko je tako odgovoran i razmišlja poput tebe  sm prst gore
On je tvoj prijatelj, tvoj pratilac, tvoj branitelj, tvoj pas. Ti si za njega život, njegova ljubav, njegov vođa. Biće tvoj, biće ti predan i iskren do svog poslednjeg daha. Dužan si mu pokazati da si vredan ovakve odanosti.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #59 poslato: 07 Januar, 2013, 00:37:51 »
ne postoji ni jedan realan razlog da vecina vlasnika ulazi u uzgoj...naprotiv, time su i oni i psi na gubitku.
Amen  sm prst gore