Autor Tema: MALA ŠKOLA PRVE POMOĆI  (Pročitano 91735 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: MALA ŠKOLA PRVE POMOĆI
« Odgovor #15 poslato: 29 Mart, 2012, 12:43:42 »
moram da priznam da sam, kad su psi u pitanju, najslabija oko ovih stvari i najmanje ih znam  sm redface  zato mislim da je ultrakorisna ova tema.
jedino sto imamo u kuci je Betadin  sm redface  . hvala bogu pa ni za cim do sada i nismo imali potrebe, ali definitivno treba imati i kucnu apoteku i znati kako postupiti u ovakvim situacijama

Čuj, ja godinama već ovakve članke isl iz zafrkancije pratim, računajući nikada mi neće trebati. Rezultat: 3 heimlicha na atili, s tim da je treći bio onakav kakav sam nadopisala; saniranje i prepoznavanje početka nekroze jezika nakon borovog prelca; kod prošlog njemca odrezan dio skočnog zgloba pa saniranje toga sa pritiskom na bedrenu arteriju, povezivanjem isl.

Eto, nije da mi treba  sm afro ali je dobro znati, jer ako znaš kako se postaviti u nekoj situaciji, baš u trenutku kad te pas zatreba nećeš paničariti jer znaš što napraviti.

auuu
vi baš niste imali sreće....ili jeste. zavisi kako se gleda
 sm zelenko

inače, tema je odlična

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #16 poslato: 29 Mart, 2012, 13:19:30 »
moram da priznam da sam, kad su psi u pitanju, najslabija oko ovih stvari i najmanje ih znam  sm redface  zato mislim da je ultrakorisna ova tema.
jedino sto imamo u kuci je Betadin  sm redface  . hvala bogu pa ni za cim do sada i nismo imali potrebe, ali definitivno treba imati i kucnu apoteku i znati kako postupiti u ovakvim situacijama

Čuj, ja godinama već ovakve članke isl iz zafrkancije pratim, računajući nikada mi neće trebati. Rezultat: 3 heimlicha na atili, s tim da je treći bio onakav kakav sam nadopisala; saniranje i prepoznavanje početka nekroze jezika nakon borovog prelca; kod prošlog njemca odrezan dio skočnog zgloba pa saniranje toga sa pritiskom na bedrenu arteriju, povezivanjem isl.

Eto, nije da mi treba  sm afro ali je dobro znati, jer ako znaš kako se postaviti u nekoj situaciji, baš u trenutku kad te pas zatreba nećeš paničariti jer znaš što napraviti.

auuu
vi baš niste imali sreće....ili jeste. zavisi kako se gleda
 sm zelenko

inače, tema je odlična

u 17 godina i 2 psa statistika mi je super. sm lol
još s obzirom kako pse 'čuvam' dobro mi je prvi NO doživio 12 godina, a Atila evo 4,5
Tko me zna, čudi se kako su sve noge na broju  sm valjko1
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #17 poslato: 29 Mart, 2012, 13:24:39 »
Šok i kolaps
Ako je pas kolabirao, vaše brzo djelovanje može značiti razliku između života i smrti. Ako je pas pri svijesti, možda je doživio šok. Mogući uzroci kolapsa uključuju: epileptični napadaj,akutnu infekciju, bolest srca, trovanje, dijabetes, sunčanicu, toplinski udar, povrede u nezgodama ili krvarenje.
Nemojte:
Davati alkoholna pića
Micati psa više nego je potrebno
Podizati glavu psa i podupirati je
Bilo što davati psu na usta
sm valjko1

trebalo bi da piše:
vlasnik ne treba da konzumira alkoholna pića već da pomogne psu

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #18 poslato: 29 Mart, 2012, 13:33:41 »
to se samo na nas 2 odnosi  :rofl: :rofl: :rofl:

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #19 poslato: 29 Mart, 2012, 13:44:22 »
Citat
bezbedno je da kuja ima stenad i pored nekadasne babesie, ukratko: taj deo se odnosi na kuje koje nisu lecene (ulicne kuje, itd...) od piroplazmoze, jer Imozol (lek koji se koristi u lecenju piroplazmoze) ubija samu babesiu. Ista stvar je i sa ovim depoima babesie u prirodi. Nasi psi nisu nosioci babesie, vec ulicni psi koji nisu primili Imizol kao terapiju, samim tim babesiu dozivotno nose u sebi. Sto je sasvim logicno kada se uzme % danas zarazenih krpelja u odnosu na onaj od pre samo 5-6 godina.

Ja sam inače Sanja, ali se odazivam i na Atilina vlasnica  sm wink

Ja sam prekopirala ovjde članke koje sam i sama čitala i koji su mi se učinili jednostavni, a opet informativni.
Kako u Dalmaciji u pravilu nemamo uopće problema s piroplazmozom, tako za ovo što si napisala nisam znala, a jako je dobro znati.
To mi je i bio cilj s ovom temom, ovakva razmjena iskustava.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže atrosanguinea

• Full Member

« Odgovor #20 poslato: 29 Maj, 2012, 03:07:53 »
prenosim sa fejsa, posto je u Beogradu kreozan omiljeni otrov, a nisam videla ovde da je pisano :)

Ono što na prvi pogled možete videti kod pasa otrovanih kreozanom je izraženo dahtanje i ubrzano disanje!Obavezno izazvati povraćanje hidrogenom, kako bi izbacili otrov koji su pojeli, jer nikako ne treba dozvoliti da se otrov apsorbuje! Ako izbaci žuto ( to je kreozan ), davati još hidrogena dok ne počne da izbacuje belu penu. Nakon toga dati tablete ili kapsule aktivnog uglja, možete kapsule otvoriti i razblažiti u vodi pa špricem ušpricati u usta, da bi brže delovalo, a potom slobodno dajte još kapsula! Dešava se nagli skok temperature ( normalna t je od 38 do 39 , a kod trovanja kreozanom biće čak i 41 , 42 ) i stoga je jako bitno hladiti životinju sve vreme, vodom, ledom ako treba, ili je ubaciti u kadu! Sve vreme meriti temp. ako se spusti, prestati hlađenje, kad se poveća, ponovo hladiti.

Uz sve to možete dati i infuziju , hartmanov rastvor, potkožno, ako umete.

Nakon svega ovoga, možete trčati kod veterinara na dalju terapiju, ali je jako bitno da ovo uradite odmah, jer kod kreozana svaki minut čekanja može biti koban!

Na ovom snimku možete videti psa otrovanog kreozanom, iako izgleda grozno, pogledajte, da biste znali da prepoznate!

Otrovana zenkica za osmi mart

Obavezno prijavite policiji trovanje! To je krivično delo! Prijavite i zovite ih da dođu, ako ni zbog čega drugog, onda makar zbog toga da komšije vide da je došla policija zbog psa i to će ih možda smiriti, makar na neko vreme!

Kreozan je pesticid jako žute boje koji je zabranjen za upotrebu i prodaju još od 2002 godine. Obično se uvalja u neku hranu i tako se pobaca po parkovima, tako da, ako naiđete na otrovanog psa, pokušajte da nađete zatrovanu hranu i zovite policiju da je ukloni. Nemojte bacati to u kontejner, jer i psi i mačke jedu iz kontejnera!

by Aleksandra Grubor
To sit with a dog on a hillside on a glorious afternoon is to be back in Eden, where doing nothing was not boring - it was peace. Milan Kundera

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 29 Maj, 2012, 13:28:40 »
meni je juče neka babetina pretila kako će baciti otrov
krenula sam da je udarim ali sam se u poslednjem trenutku suzdržala, pa sam je samo gurnula
ali sam je zato nekoliko puta opsovala
i nije mi bilo lakše
ne mogu da verujem da ljudi mogu da budu tako zli

Van mreže atrosanguinea

• Full Member

« Odgovor #22 poslato: 29 Maj, 2012, 22:51:37 »
da, i ja se toga uvek plasim. redovno se recimo baca na banjici, miljakovcu. borci i jos nekim delovima grada. a padne mi mrak na oci kad mi neko pripreti
To sit with a dog on a hillside on a glorious afternoon is to be back in Eden, where doing nothing was not boring - it was peace. Milan Kundera

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #23 poslato: 22 Jun, 2012, 13:08:12 »
jos jedan CPR video

Pet CPR

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #24 poslato: 01 Avgust, 2012, 11:51:55 »
Ono što bi uvek trebalo imati u kućnoj apoteci je, za ne daj Bože, medicinski ugalj. Ukoliko posumnjate da je pas otrovan ili je nečim pokvario stomak. Kupuje se u humanoj apoteci i cena je nešto jako povoljna.

Većina za izazivanje povraćanja koristi 3% hidrogen. Treba napomenuti da se isti ne sipa psu direktno u grlo, već postepeno, u ''džepić'' sa strane.
U koliko se nalazite negde gde je hidrogen u trenutku nedostupan, u te svrhe navodno može poslužiti kašičica kuhinjske soli, direktno u grlo psa (naglašavam navodno).

Van mreže Mira

• Newbie
  • *

« Odgovor #25 poslato: 02 Avgust, 2012, 09:32:16 »
Pošto ste ovde većinom pisali o trovanjima ,ja ču samo da skrenem pažnju ukoliko psu rane ispirate 3% hidrogenom obavezno je i isperite i običnom vodom ako nemate ništa drugo ,jer hidrogen ostavljen na rani nagriza ranu i mnogo teže zarasta .Ovo je malo iz mog znanja humane medicine a tako deluje na svakoj rani pa i na psima. sm kiss sm jeah

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 02 Avgust, 2012, 10:27:30 »
ako je u pitanju ujedna rana (koja se nikada ne zašiva osim ako je prekopotrebno) onda treba da ostane što duže otvorena, pa se zato svako malo i zaliva hidrogenom
takve rane su pune bakterija i ako počne brzo da zarasta veće su šanse da te bakterije, koje ostanu unutra, naprave s*anje

na žalost, znam iz iskustva
 sm zelenko

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 02 Avgust, 2012, 11:56:14 »
za ujedne rane-jod  :worth:
dezinfikuje i ubedljivo je najbrze isusi 

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #28 poslato: 02 Avgust, 2012, 12:12:36 »
kada je Ari dohvatio Reu, vet mi je rekao da je dobro što nisam stavljala povidon jod već samo hidrogen
valjda ima veze od rane do rane

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #29 poslato: 02 Avgust, 2012, 12:14:09 »
mozda...meni je na svaku ranu od posekotina do onih od ocnjaka jos mnogo bolje radio stvar