Autor Tema: Pocinje da reži ...  (Pročitano 11910 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

Odg: Pocinje da rezi ...
« Odgovor #15 poslato: 15 Oktobar, 2012, 22:49:24 »
Pa meni nije status quo, ja znam svaki njen tik i shta ce uraditi, jedino shto nisam uspela da izbacim njeno verbalno izrazavanje  sm zelenko. Ona pri tome jeste malo shizofrenichna  sm smesko1 mumla ali ako joj zatrazim taj isti predmet nema nikakav problem da mi ga preda sa sve mahanjem repa  sm smesko1 . Generalno loshe vezuje neke stvari i mnooogo je komplikovana za rad. Sa njom je radio chovek kroz chiji je ruke proshlo 17000 pasa, ali ona mu je poseban pacijent  sm zelenko pa kad pogledam kako je njemu komplikovano da neka njena ludila pohvata, ja sam izuzetno zadovoljna nashim radom i uspehom.

A za Dejana imam savet samo da pokusha da reshi nekim od predloga koji su ovde dati i da izuzetno vodi rachuna da ne napravi veci problem. Kod nekih pasa to ume da bude jako delikatno, nekima je dovoljno oshtro NE, nekima cushka, nekima igra i hranjenje iz ruke... dok kod nekih nishta od toga ne pali. Obzirom da su Kali i Kan rodjaci, morla sam da napishem nasha iskustva i "reshenja"   :tapsh:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #16 poslato: 16 Oktobar, 2012, 07:34:30 »
veoma zeznuta situacija
ja sam poslušala sve moguće savete iskusnih ljudi i dobila pocepanu ruku. više puta. prvi put kada me je ozbiljno ujeo imao je oko 6 meseci.
mada je ujedao već sa dva meseca. prvi put se desilo kada je bio štene a moja drugarica je pokušala da ga skloni od činije njenog psa
 sm crazy
sada ga ne diram dok jede i nemamo problema. mogu da stojim pored njega, šetam, bilo šta samo da ga ne diram
naravno, kada je u pitanju koska, situacija se drastično menja. počinje da kidiše čim se približiš terasi na kojoj glođe koske. smiri se tek kada mu na prevaru sklonim kosku
e sad, Ari je zaista drastičan primer koji zbog hrane koji u roku od pola sekunde uđe u ludačku fazu sa kojom nema zajebavanja. režanje, zubi napolju, trese se. celo telo mu bude u grču i postavlja se u poziciju tako da ne možeš da mu priđeš a da njegovi zubi ne budu prvi na šta naiđeš
svaki moj pokušaj da korigujem to stanje je izazivao još goru reakciju
za njega je svaki obrok postao mučenje i sinonim za neprijatnu situaciju u kojoj mora da se brani
e sad, ja sam sigurno u mnogo stvari pogrešila dok sam pokušavala da "rešim" problem, ali to nije neobično kada se vlasnik prvi put u životu suočava sa takvom agresijom kod psa. verujem da se ni mnogo iskusniji ne bi odmah snašli jer je on po tom pitanju stvarno bio horor
pošto Kan tek sada ispoljava neku vrstu negodovanja verovatno je rešiv problem i verovatno on sada istražuje gde su zapravo granice pa se to i može lakše rešiti
ono što je meni pomagalo da ga vratim iz tog ludačkog stanja uma kada poludi i kidiše na svaki pokret jesu vežbe poslušnosti pa makar po dnevnoj sobi. neko mi je to savetovao, ja probala i bilo je uspešno. to mi nije rešilo problem režanja kod hrane ali mi je pomagalo da ga brže izvučem iz ludila.
nisam sigurna da mogu da vam objasnim kakav je to poremećaj svesti kod psa. to mora da se vidi

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #17 poslato: 16 Oktobar, 2012, 08:40:46 »
jako je teško davati savjete na neviđeno - evo, meni se po opisu kod Kali čini da ona uopće ne reži agresivno, već da se jednostavno tako 'izražava' dok glođe kost... nije samo glasanje u pitanju, već cjelokupno ponašanje psa u nekoj situaciji: stav tijela, izraz lica, vrsta pogleda... glasanje je samo jedan mali dio cijele slike....

Kan... sve bismo trebali znati ako bismo htjeli barem donekle kvalitetno razgovarati... opis cijele situacije, doba dana, kako se prilazi psu, tko je prisutan, što je bilo prije (kakva su sjećanja psa na tu situaciju), kakav mu je cjelokupni govor tijela... ima milijun detalja koji mogu bitno utjecati na ponašanje psa...

ja sam protiv korigiranja (kažnjavanja) samog režanja (pod uvjetom da je to zaista agresivno režanje i ponašanje) - ponašanje je POSLJEDICA, ne bavite se posljedicama, već UZROCIMA ponašanja

kad ustanovite koji je UZROK, to rješavajte i posljedice nestaju same od sebe, jer za njih više nema potrebe 

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #18 poslato: 16 Oktobar, 2012, 14:24:28 »
@ Ana Zara, upravo tako, ona ponekad mumla i kada je sama sa koskom  sm smesko1 . E sad, bilo je ranije tu i grive i rashirenih zenica... ali to je vec posledica mojih pokushaja da to korigujem  :( chim smo prestali sa bilo kakvim obaracanjem paznje na njeno mumlanje nestali su svi ti dodatni simptomi, ostalo je  samo mumlanje  sm zelenko

Problem je shto kada se nekome kaze "pas rezi" taj drugi od koga ochekujemo savet nema zaista sve informacije, i onda chak i najbolji i najdobronamerniji saveti mogu da naprave vishe shtete nego koristi.

Npr. mi smo dobili savet da joj bez rechi oduzimamo kost. To sam i radila, oduzmem i nakon nekog vremena joj vratim. Nakon treceg vracanja ona ne zeli vishe nishta sa tom koskom, mogu i da joj je donesem pod nos i da je molim da uzme ona ce samo okretati glavu a telo ce joj biti u grchu. Kako je hrana u pitanju, mislim da je to oduzimanje povezala sa komandom fuj  :th: i mislila je da joj oduzimam jer ne sme da jede. Pokushala sam da je namamim igrom da jede kosku i ona dodje veselo ali chim pomisli da je zagrize, ona legne pored nje (obavezno okrenuta glava od koske) sva u grchu potpuno rashirenih zenica...

Kali je bila shtene kada je sve to pochelo i ja nisam josh znala kakav je ona pas pa nisam umela ni da se prilagodim situaciji. Kada je malo odrasla razumele smo se i reshile to kako smo reshile. Kan definitivno ispituje granice jer si pominjao i njegovu promenu u ponashanju sa psima. Ti ga najbolje poznajesh i najbolje cesh znati koje metode da primenish u ovakvim situacijama.

Ja ne podrzavam pipkanje psa dok jede, ni ja ne bih volela da me smara neko dok jedem. Slobodno oduzimanje hrane od strane vlasnika je jedno, a smaranje psa dok jede je drugo.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 16 Oktobar, 2012, 14:30:19 »
ako oduzmemo činiju ili kosku psu koji je u startu počeo da "negoduje" baš iz straha da će ostati bez hrane, zar nećemo samo da potvrdimo opravdanost tog straha

i ja sam Arija jedno vreme kažnjavala na taj način i takođe napravila veći problem

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #20 poslato: 16 Oktobar, 2012, 14:43:41 »
Bolt je savršen kad jede granule, pa čak i meso... Ali koske znaju da nam prave probleme. Jednom je neka mala devojčica previše približila nogu Boltu ili je krenula nogom da ga dodirne i malo ju je ujeo za nogu, nije krvarila, baš malo crveno je bilo... Ali od tada nisam primetila iste probleme, možda i zato što mu nismo davali mnogo da jede koske.  sm smesko1 Sakrije se i jede negde, a kad mu ostane neka koska, mrzi ga da je skrca do kraja, on je sledeći put koristi za igru. Čim neko uđe u dvorište, uzima kosku i počinje da maše ispred mene, tako isto i sa lopticama, granama... Ja to shvatam kao poziv na igru. Ali se mi igramo samo kad ja to hoću.
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 16 Oktobar, 2012, 14:59:35 »
Kaća, ja ne mogu da ne pitam, šta uopšte devojčica radi pored psa koji jede kost?! Moglo je da bude mnogo gore nego što realno jeste. Sa takvim stvarima se ne treba igrati, kakav god da je pas.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #22 poslato: 16 Oktobar, 2012, 15:07:30 »
Ne sećam se svega tačno. Ali znam da sam joj rekla da ga ne dira dok jede, ne znam da li je Bolt imao kosku i pre nego što je ona ušla ili kad je već bila unutra. Razumem šta hoćeš da kažeš. Desilo se... Mogli smo da sprečimo, ali je bila naša greška. Priznajem.

Što se tiče normalne hrane...  sm smesko1 Tu smo mnogo bolji, kao što rekoh i naučen je da bude miran, opušten dok čeka hranu, a i kad jede. Nikad nismo imali probleme kad je jeo normalan obrok(granule, meso, pirinač, hleb...).   
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 16 Oktobar, 2012, 15:14:39 »
sa drugim psima se definitivno promenio,hoce da bude dominantan ili dolazi do sukoba,nema veze sto je taj drugi veci ili jaci od njega

AnaZara,oba puta je bilo po mraku,bili samo nas dvojica,on u lezecem polozaju krca,ja ga pomazim,on zarezi,ja mu oduzmem kosku on nista,cak bez problema mi donese tu istu kosku na moj poziv,nema podizanja grive u tom trenutku,

znaci sve normalno,nikakve promene u ponasanju ili poslusnosti do tada

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #24 poslato: 16 Oktobar, 2012, 17:16:52 »
...jesam li ja dobro razumjela da je Kan sasvim mladi pas? neko je negdje spomenuo 8, 9 mjeseci starosti? ili sam nešto krivo spojila  sm redface

ako jest tako, onda je to period velike nesigurnosti (sjetite se kakvi smo mi svi bili blesavi i zbunjeni u pubertetu, ja nisam znala ko mi glavu nosi i režala sam na sve što mi nije pasalo) - i ja bih jednostavno nastavila sa odgojem, vježbanjem svega što ste radili do sada, sve smireno i sabrano

kosku vježbati PO DNEVNOM SVJETLU (psi su definitivno mnogo nesigurniji po mraku)

pripremi:

- vrećicu sa komadićima sirovog mesa, to stavi u jedan džep
- veliku kost
- slobodno vrijeme bez nervoze (cca 15 min)
- mjesto gdje vas nitko neće smetati

sjedni na pod, veliku kost koju možeš komodno držati u jednoj ruci jednostavno ponudi psu, bez puno riječi, i nek glođe drugu stranu dok je ti držiš - ne gledaj psa u oči, budi smiren i opušten, ne moraš ništa ni govoriti - u drugoj ruci imaj spremne komadiće sirovog mesa - povremeno mu pod nos turi malo mesa, pustit će kosku, pojesti meso, nastaviti glođati kosku

kosku ne puštaj, kad ti dosadi sjediti, završi 'seansu' time što ćeš mu dati svo meso koje imaš u drugoj ruci (tako da pusti kosku BEZ tvog uplitanja) - digni se bez puno filozofiranja, reci 'gotovo' i jednostavno otiđi, spremi ostatak kosti za ponovnu vježbu - isti scenarij s mesom, s koskom, sjedeći na podu

cilj: psu objasniti, na njemu razumljiv način, da nismo 'oni koji ugrožavaju ili otimaju', mi smo 'oni koji daju i u našem je prisustvu dobro biti'  sm wink
       pri tome nema iznenađenja, nema naglih prilazaka s leđa dok se jede, nema ugrožavanja, pa tako pas nema potrebe za strahovima ili nelagodom

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #25 poslato: 16 Oktobar, 2012, 17:22:07 »
Mislim da ti Kan samo kaže " Daj , čoveče nemoj da me smaraš bar dok jedem! "  :itwasntme:

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 16 Oktobar, 2012, 17:55:18 »
moguce Kala,videla si da je maza  :itwasntme:

Ana,malo smo stariji,u decembru puni 2 godine

nikad nije hteo da glodje kosku dok mu ja drzim,nesto u fazonu Kali  sm zelenko ili da jede sam ili ga ne zanima uopste
hoce da jede dok mu drzim ciniju sa klopom,ali kosku ne  sm prst no no

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #27 poslato: 16 Oktobar, 2012, 19:06:00 »
a čuj, teško je zaista ovako lupati napamet - na neviđeno...

možda je jednostavno bila neka, njemu u glavi, neugoda (mrak, način prilaženja... ko zna...) pa je tako reagirao

a ja bih, da je moj pas, čisto eksperimenta radi, pokušala dobiti da mi jede kost iz ruke (to bi bio znak potpunog povjerenja i opuštenosti u mojoj blizini)

možda je trik u načinu na koji si mu pružao kost, zato sam i napisala gore da sjedneš na pod - probaj, ništa te ne košta  sm wink

sjedni skroz opušteno, izravnaj noge po tlu, nasloni se udobno, opusti obje ruke sa strane, okreni glavu OD psa, drži kost u onoj ruci koja ti je suprotno od tvog smjera gledanja, tu ruku položi na tlo... zen u glavi... i čekaj...

možda probati za prvi put s manjim komadom koske - samo da dobiješ da ti priđe opušteno i da uzme sam iz ruke - pa nek ode glodati gdje hoće

tako par puta - i kad vidiš da je postao skroz opušten u tome, probaj sa većom koskom koju možeš držati dok je dobar dio slobodan za glodanje

krajnji zen prizor bi bio da ti tako sjediš kako sam opisala, a Kan leži uz tebe i glođe kost koju držiš

eto, to je ono što bi ja pokušala - jer me takve stvari zabavljaju  :nod:

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #28 poslato: 16 Oktobar, 2012, 19:11:20 »

eto, to je ono što bi ja pokušala - jer me takve stvari zabavljaju  :nod:

sm valjko1 sm valjko1 sm valjko1
ovo si me sad podsjetila na scenu doma od neku večer.
vratili se iz skitnje, Buco pod tuš i viče mi 'nemoj mu davat jest dok se ja ne otuširam', što ja naravno izignoriram i dam Atili spizu. Dok se Buco sredio, Atila već sve smazao i doma tuljenje.
Zbog mira u kući sam mu morala obećati da Atila neće jesti dok buco nije nazočan da to nadgleda, a to izgleda otpirlike ovako: Atila jede, a Buco maltene skupa s njim u zdjelicu da doooobro promotri šta to Atila žvače. Atila jede pola teleće glave, a Buco uz njegovu glavu i proučava - i naravno, pritom viče 'fuuuuuj'. Al se ne miče  sm cepko
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #29 poslato: 16 Oktobar, 2012, 19:42:41 »
probacemo ovih dana razne varijante,pa ce da vidimo  sm prst gore
a mozda mu i ukinem koske  sm zelenko