Autor Tema: Iskustva sa veterinarima u oblasti ishrane  (Pročitano 34394 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Iskustva sa veterinarima u oblasti ishrane
« Odgovor #15 poslato: 18 Oktobar, 2012, 12:10:11 »
Zoran (Ordinacija ROT) na Slaviji.

da li još imaš tu knjižicu i da li možemo da vidimo šta u njoj piše. on je prvi vet za kojeg sam čula da tako pristupa ishrani pasa

Van mreže PMP

• Hero Member

« Odgovor #16 poslato: 18 Oktobar, 2012, 13:41:50 »
Imam,samo treba da je nadjem,pa cu da skeniram. Ishrana je samo jedno poglavlje,tu je i ciscenje,vakcinacija,ishrana najmladjih stenaca (primeri obroka),otprilike ukratko sve od kad stene stigne u kucu,pa do prvog parenja zenke.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 18 Oktobar, 2012, 13:44:06 »
to bi trebao svaki veterinar i svaki odgajivac da daje  :clapping:
mi smo od odgajivaca dobili takvu knjizicu...naci cu je i postaviti kad skeniram

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #18 poslato: 18 Oktobar, 2012, 23:35:03 »
Najveće pitanje u priči o preporukama ishrane, je to šta je dobro za psa, a šta je dovoljno dobro. Ja se divim veterinarima koji imaju strpljenja, znanja i motivacije da upućuju novopečene vlasnike u sve čari druženja sa psom. Divim se i novopečenim vlasnicima koji odu kod veta da o tome pričaju, a još se više divim onima koji kod veta odu i pre nabavke psa. Ali sve to, što bi trebalo da je sasvim normalno, kod nas je izuzetak, a ne pravilo.  :( 
Veterinari u Srbiji se ne uče ishrani pasa, što je zaostavština nekih prošlih vremena, tako da se njihovo znanje svodi na lično interesovanje, iskustvo ili saradnju sa uvoznikom neke granulisane hrane. Nemam pri ruci skrpte iz Ishrane, ali ishrane pasa se sećam kroz maglu, a i ona nije morala da se uči. Svakako su bile neke žitarice u opticaju, mislim čak da mesa i nije bilo. Kad ih nađem, postaviću ih.
Do sada nisam upoznala niti čula nekog veta ko je preporučivao isključivo domaću hranu, kao što na prste jedne ruke mogu da nabrojim vlasnike koji nisu već bili duboko ubeđeni da su granule 'pod moranje', najzgodnije, najjeftinije i najbolje za psa. Kao što već pomenuh, 90% ljudi je nezainteresovano za udubljivanje u ishranu svog psa - i to u urbanoj sredini gde je i svest kao malo veća nego u drugim delovima zemlje.
I ja se nalazim negde na sredini ove priče, kao neko ko će uskoro da preporučuje ljudima čime da hrane psa, i kao neko ko svog psa hrani domaćom klopom... Pozitivna stvar je što se menjaju pomalo i svest i finansijsko stanje, pa se ljudi okreću (jaaako) polako i nekim drugim vrednostima.

Što se tiče 'menija' sa pilećim leđima, džigericom, jajima itd. on je u redu. Pas će biti ok na toj hrani sigurno, pa psi samo na hlebu i surutki žive po 15 godina! Ali tu se opet javlja ono pitanje šta je dovoljno dobro, a šta zaista dobro za psa. Ishrana moje kuje je često jako slična ili ista, ali ona je na gerijatriji, njene aktivnosti nisu visoke i njen metabolizam je i zbog starosti i zbog rase (šarplaninac) sporiji, pa ni njeni zahtevi nisu veliki. Za mladog psa živahne rase, koji ima redovne aktivnosti, ta hrana je tek dovoljno dobra. A realno, po sastavu se ne razlikuje od granula Premium kvaliteta, sa jedinom razlikom u prirodnosti. Za kvalitetnu i izbalansiranu ishranu, potrebne su i neke druge stvari, dovoljno je gvirnuti u teme 'Dnevni meni', gde se vidi šarenilo sastojaka u činijama pasa, a opet zavisnih od individualnih potreba svakog psa. Svakako, ne rekoh da je to loše, mada je ono što su veterinari pohvalili (leđa, pirinač, hleb, jabuka i šargarepa) nije baš toliko super kao redovna hrana.

Na kraju, opet moram da napomenem da je pas luksuz i da njegova kvalitetna domaća hrana koja uključuje visok procenat mesa, najčešće finansijski nedostižna za naše sugrađane, ako pas nije neki džepni ili ako nemaju 'vezu' u mesari. A kao i svuda, novac je najbitniji faktor - da li vlasnik ima i želi da ga da na psa, i da li vet ima neku korist od toga. I ja volim da se uzdam u savest i dobre namere, ali i oni su danas na nivou statističke greške...

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #19 poslato: 19 Oktobar, 2012, 01:30:34 »
Ja svog veterinara znam od osamedestih godina i ni u jednom periodu do sada i nikada nije preporucivala granule kao nesto sto je najbolje sem ako proceni da ljudi zaista nisu zainteresovani da psu priuste nesto zdravije i dovoljno dobro "izbalansirano"...u sustini svaka raznovrsna ishrana po njoj a u kojoj ima i sirovog .. i bar u kolicini od komada bilo kog sirovog mesa (sem svinjetine naravno) ili organa bar par puta sedmicno , po par sirovih jaja i mlecnih prozvoda je ono sto ona uvek naglasi... i po njoj to je sasvim dovoljno uz druge vrste hrane i  zalaze se za raznovrsnost. Psima sa zdravstevenim problemima najcesce preporucuje medicinske hrane za takve pse u obliku granulata (od kada ih ima na trzistu) sem kada je sigurna da vlasnik nece ugroziti psa lezernoscu u ishrani...a mora se po specijalnim dijetama...to se onda dobije na papiru, ali zaista sam retko videla( od onih gde sam bila svedok) da je vlasnik potpuno siguran da moze ispratiti posebne zahteve u ishrani kod odredjenih oboljenja. Sve u svemu, mislim da je veterinar sa solidnim znanjem iz oblasti nutricionizma kada su psi i macke u pitanju mada joj to nije oblast posebnog interesovanja. Veterinari treba da budu lekari , a ne nutricionisti i stosta uz to, najbolje bi bilo da postoje ljudi koji se ishranom pasa bave kao pozivom, specijalisti za ishranu pasa...a svi ostali veterinari rade svoj posao i skoncentrisu se samo na to.Mozda jednog dana kada budemo potpuno uredjeno drustvo tada vise necemo osudjivati veterinare sto ne znaju dovoljno dobro ono sto i nije njihova profesija.

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #20 poslato: 19 Oktobar, 2012, 11:38:21 »
Katarina procitao sam vase misljenje, medjutim moje dosadasnje znanje mi ne dozvoljava da se slozim sa vama da je ovaj vid ishrane koji ja primenjujem, jednak granulama Premium kvaliteta. Priznajem, znanje mi je daleko od strucnog, te ostavljam prostora za gresku.

Kada sam rekao prosecan meni, to bi znacilo da su 50 menija takva identricna, a ostalih 50 drugaciji po sastojcima, odakle dobijamo procenat od 50%, dok je ostalo odstupanje, koje sadrzi recimo neko drugo voce ili povrce, a promena u odnosu na pileca ledja ili jun. jetru bila bi konzerva tunjevine, sveze upecane "beovice" ili sveze papaline, ili bez svega toga i skroz drugacije, sarme, punjene paprike, musaka i malo boranije.

Medjutim meniji nude toliku mogucnost raznovrsnih sastojaka, da kada bi ih nabrajali, izgubili bismo previse vremena. Meni je dovoljno trenutno stanje mog psa, misicna masa sa kojom se retko koji predstavnik iste rase moze prorediti kao i stanje dlake (na avataru je Teddy sa 8,5 meseci). Takodje bih dodao, jednom sam kao naknadu za parenje uzeo prvobirano musko stene, kome je majka uginula posle kocenja. Covek ih je negovao koliko je znao i mogao, medjutim stene je bilo duplo manje nego sto bi trebalo, sto je manji problem u ovom slucaju i imalo problema sa dlakom, koja, ocigledno, nije imala dovoljno minerala i hranljivih materija za optimum. Koristeci se prirodnim sastojcima slicnim kao sto hranim svog psa, dobio sam toliko lepo i zdravo stene, sa gustom i sjajnom dlakom, da su mnogi iskusni odgajivaci bili zabezeknuti.

Samo, ovo je konstruktivan razgovor medju nama, ne zelim ni na koji nacin da vas uvredim ili omalovazim  :nod:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 19 Oktobar, 2012, 11:50:09 »
Veterinari treba da budu lekari , a ne nutricionisti i stosta uz to, najbolje bi bilo da postoje ljudi koji se ishranom pasa bave kao pozivom, specijalisti za ishranu pasa...a svi ostali veterinari rade svoj posao i skoncentrisu se samo na to.Mozda jednog dana kada budemo potpuno uredjeno drustvo tada vise necemo osudjivati veterinare sto ne znaju dovoljno dobro ono sto i nije njihova profesija.

veterinari ne treba da budu nutricionisti ali bi morali da se bave ishranom u onoj meri koliko zdravlje pasa zavisi od ishrane. a zavisi mnogo.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #22 poslato: 19 Oktobar, 2012, 13:00:03 »
Veterinari treba da budu lekari , a ne nutricionisti i stosta uz to, najbolje bi bilo da postoje ljudi koji se ishranom pasa bave kao pozivom, specijalisti za ishranu pasa...a svi ostali veterinari rade svoj posao i skoncentrisu se samo na to.Mozda jednog dana kada budemo potpuno uredjeno drustvo tada vise necemo osudjivati veterinare sto ne znaju dovoljno dobro ono sto i nije njihova profesija.

veterinari ne treba da budu nutricionisti ali bi morali da se bave ishranom u onoj meri koliko zdravlje pasa zavisi od ishrane. a zavisi mnogo.
to podrazumevam pod povrsno znanje iz oblasti ishrane , da znaju dovoljno o tome u meri da psi nemaju vecih zdravstvenih problema zbog lose ishrane i naravno znaju dijete za bolesne pse u skladu sa oboljenjem koje je u pitanju.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 19 Oktobar, 2012, 13:05:32 »
ja na to gledam drugačije. ako su istraživanja pokazala da se sa povećanim korišćenjem granula povećao broj pasa koji imaju problem sa bubrezima i sličnim, onda veterinar mora da stavi prst na čelo i počne da se interesuje za ishranu jer ja veterinara plaćam ne samo da sanira posledice nečega, već i da mi da ispravan savet
a ako veterinari ignorišu podatke, ne udubljuju se u problem i i dalje prodaju granule kao da su najbolji način ishrane onda nešto sa njima nije u redu

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 19 Oktobar, 2012, 13:08:48 »
slazem se sa cubi. veterinari nose veliki teret jer najveci broj vlasnika se samo kod njih raspituje za svog psa...od ishrane, preko friziranja, do odgoja i dresure. na stranu da to ne bi trebalo tako biti, ali kad je vec tako onda bi barem neutralni stavovi i upute za strucnije u nekim oblastima bile fer

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #25 poslato: 19 Oktobar, 2012, 13:12:17 »
o friziranju, dresuri i sličnom stvarno ništa ne moraju da znaju (mada većina i o tome voli da pametuje umesto da uputi vlasnika na pravu adresu), ishrana je nešto drugo. ona je jako vezana za posao koji obavljaju. pa ne možeš ni lekar da budeš ako se uopšte ne razumeš u ljudsku ishranu koja je povezana sa mnogim bolestima
l

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #26 poslato: 19 Oktobar, 2012, 13:13:09 »
tu se slazem, i bilo bi fino da i svi veterinari tako razmisljaju jer je stanje kakvo jeste, mada ne smatram da svi trebaju biti eksperti iz oblasti ishrane, a obicno
samo veruju onome sto pise na vrecama i ne udubljuju se nista vise sem onoga sto dobiju od prozvodjaca. Bar ja tako razmisljam kada pokusavam da razumem stanje u nasoj vetrini sto se ishrane tice.... ne vrecama ne pise nista sem sastava i hvalospeva o tome kako je to najbolje za psa...i potkrepljeno raznim rezultatima placenih od strane proizvodjaca medicinskih istrazivanja i testiranja.Kada hrana dobije srtifikat medicinske, tek tada se ne udubljuju. Mnogi ne razmisljaju ni o samom koriscenju lekova odokativnom metodom sto im vise zameram.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 19 Oktobar, 2012, 13:18:09 »
Citat
(mada većina i o tome voli da pametuje umesto da uputi vlasnika na pravu adresu)

upravo o ovome i govorim.
dosta veterinara ima i uslugu sisanja pasa...a tek to nisu studirali...a da se pozabave ishranom se ne isplati

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #28 poslato: 19 Oktobar, 2012, 13:20:18 »
po meni ako  je gro bolesti i alergija kod pasa vezan za ishranu,onda je to povezano sa veterinarima i te kako,i trebalo bi da zna  sm sta pise

kao kod ljudi ne jedi masno zbog visokog pritiska,a jedi banane,luk ili sta vec da ga smanjis,a to nam preporucuje nas doca sm smesko1 a nije nutricionista,nego lekar opste prakse

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #29 poslato: 19 Oktobar, 2012, 13:24:09 »
meni je najfacinantniji mit koji sire veterinari i industrije hrane...a to su alergije na sva mesa osim jagnjetine