Autor Tema: Ishrana vuka  (Pročitano 25980 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Atina

• Hero Member

Odg: Ishrana vuka
« Odgovor #30 poslato: 07 Oktobar, 2012, 23:47:55 »
Ovako. Prvo, mladunci se rađaju potpuno slepi i gluvi, ali imaju izuzetno razvijeno čulo mirisa, već u tom stadijumu. Ceo čopor se brine i podiže mladunce. Trudnoća traje nekih 63/64 dana. Prilikom rođenja teški su svega 500g, ali rastu neverovatno brzo. U periodu od 12 do 15 dana otvaraju oči. Sa dve nedelje starosti mogu da hodaju, a nekih nedelju dana kasnije će najverovatnije prvi put izaći iz svoje jazbine. U početku oni žive samo od mleka svoje majke. Sa neke četiri do pet nedelja kreću da jedu meso. Dakle, ovo donose ostali članovi u svojim stomacima, mladunci ih krenu lizati oko usta i odrasli će zatim „povratiti“ to meso. Hrana se donosi da majka ne bi napuštala jazbinu i mogla da se brine i nadgleda svoje mladunce sve vreme. Kad imaju nekih osam nedelja, počinju skroz da napuštaju jazbine i odlaze na mesta koja vukovi koriste za odmaranje, igranje - jednostavno druženje. Ova mesta se zovu „rendezvous sites“, nisam sigurna kako bih to prevela, dakle neko mesto za sastanak. Dok mladunci ne budu dovoljno veliki i snažni, oni ostaju na ovim mestima i obično neko od starijih vukova ostaje sa njima da ih čuva. Sa šest meseci već izgledaju kao odrasle jedinke i počinju da prate ostatak čopora prilikom lova. Dakle, ukratko: 4 do 5 nedelja – kreću da jedu meso;  6 do 8 nedelja – putuju na ova mesta sastanka; sa nekih 12 nedelja počinju da putuju sa čoporom prilikom lova; tamo između 15 i 28 nedelje zamenju im se mlečni zubi i sa nekih 7/8 meseci počinju sami da love.

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 07 Oktobar, 2012, 23:57:38 »
Razlike u ishrani među polovima

Jako mala razlika zapravo postoji u ishrani muških i ženskih vukova. Jedine statistički značajne razlike mogli smo da pronađemo u preostalim ostacima dabra u želucima istih. Ovo se može objasniti njihovim drugačijim ponašanjem prilikom lova, pogotovo prilikom brige o mladuncima. Tokom ovog perioda, ženka uglavno ostaje sa svojim mladuncima i njoj ostali članovi čopora donose hranu. Na ovakve razlike nailazili smo i u ranijim studijama, gde su mužijaci isto dabra češće konzumirali no ženke. Kako se dabar lovi pojedinačno, ne u okviru čopora, ova razlika je verovatno povezana sa činjenicom da mužijaci češće lutaju od ženki, posebno tokom laktacije. Takođe je postojao veći procenat praznih ženskih stomaka u odnosu na procenat praznih muških stomaka.

Van mreže Iris

• Full Member

« Odgovor #32 poslato: 08 Oktobar, 2012, 22:05:44 »
E tako, sad možeš da pauziraš par dana, i onda opet navališ.  sm duvandzija

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #33 poslato: 09 Oktobar, 2012, 09:05:58 »
kako ste došli do informacija o praznim stomacima? Prilikom uspavljivanja vuka radi čipiranja ili nečeg sličnog ili prilikom pronalaska mrtvih životinja?
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 09 Oktobar, 2012, 12:46:38 »
Retko prilikokm pronalaska mrtvih životinja, u Letoniji je dozvoljen lov na vukove i gotovo sve stomake smo dobijali od lovaca.  :nod:

Utvrđivali smo i celokupno stanje životinje, pored pola i nekih ostalih sitnica.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 10 Oktobar, 2012, 22:59:44 »
A što se tiče grožđa, predpostavljam da misliš na ovo:
http://youtu.be/bX8IevhYo10

Da na taj video mislim!! Jao pa ja ovo tražim godinama, kako ga samo nisam našao na yt  :wall:

http://www.dodaj.rs/f/3w/y3/Nvp2BuO/3908914995ab8286db5z.jpg

Ajde pojasni mi ovu fotku ? Zašto se valjaju u lešini ?
To i psi hoće da rade kad naiđu na nešto slično...

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #36 poslato: 10 Oktobar, 2012, 23:31:51 »
Valjda tako prikrivaju svoj miris. Ja na žalost sa psom iskusila valjanje u mrtvoj ribi  :zdr"

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 10 Oktobar, 2012, 23:34:33 »
ja bih  rekla da oznacavaju kao svoje... jeste da wili nije prosao pored vuka i u zivotu ne bi ni ugazio u nesto smrdljivo, a kamoli da se uvalja, ali redovno se valja po svojoj loptici i to samo po svojoj.
veze sa vukovima nemam, nego gledam sta ovaj moj anti vuk radi

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 10 Oktobar, 2012, 23:58:25 »
Pope, čini mi se da ima ceo dokumentarac na yt, samo je na nemačkom, ali nema veze, taman da vežbaš malo.  sm smesko1

A što se tiče pitanja, evo ovako - takvo ponašanje obično počinje time što vuk praktično gura svoj obraz uz to nešto, nije uvek u pitanju lešina, zatim klizi po njemu. Ovo ponašanje će ponoviti par puta po svakoj strani tela.
E sad, vukovi ovo ponašanje najčešće praktikuju sa bilo kojim jakim ili jedinstvenim mirisima unutar njihove teritorije, dakle može da bude lešina, a može biti i urin ili izmet od nekih drugih životinja ili pak bilo koji drugi, oštar miris na koji su naišli, a da nije regularan miris na njihovoj teritoriji. I psi praktikuju ovakvo ponašanje. Za vukove odgovor na pitanje zašto je krajnje jednostavan – kamuflaža. Prvenstveno, on prenosi miris sa drugih životinja na sebe, tako da kada love, plen ne oseća miris vuka. Dakle, ovo valjanje ima očigledne prednosti za vuka prilikom lova. E sad, nekad pak se ovo radi da bi obeležili ono što je njihovo, dakle prelaskom njihovog mirisa na u ovom slučaju leš, leš postaje deo njihove teritorije.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #39 poslato: 11 Oktobar, 2012, 00:01:46 »
moj wili je u posedu lesa
 sm afro

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #40 poslato: 11 Oktobar, 2012, 00:06:10 »
 sm valjko1 sm valjko1 sm valjko1

Wili je bre  zver!  sm smesko1

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #41 poslato: 11 Oktobar, 2012, 00:10:12 »
pa kazem ja  sm denser

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #42 poslato: 11 Oktobar, 2012, 00:50:08 »
Jedno 'padobransko' pitanje koje nema baš veze sa ishranom, ali ima malo veze sa pojenjem.  sm smesko1

Zna li se zašto vukovi uriniraju u vodu? U prirodi po barama, a u zatočeništvu to čine u  (tj. po) svojim posudama za vodu. To se često može videti u zoo vrtu, i to ne rade samo vukovi, već i kojoti. Na netu sam našla samo podatak da to čine, ali ne i objašnjenje - pa čak ni teoriju zašto.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 11 Oktobar, 2012, 08:27:04 »
kad god Ari ode kod moje sestre (a to se dešava samo kada njen pas nije tu  :tapsh:) prvo ode do njegovih činija i obavezno mu popije vodu i pojede hranu ako je u činiji. A kada se Leo vrati kući prvo što uradi: njušne i pišne na svoju činiju za vodu

verovatno nema nikakve veze sa ponašanjem vuka, ali mi sad pade na pamet pa se smejem sama sa sobom
 :D

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #44 poslato: 11 Oktobar, 2012, 10:52:55 »
Katarina, jesi li ti to videla pa te zanima, ili si samo čitala negde? Pogotovo za vukove u divljini, jer ne sećam se da sam videla vuka da baš urinira po barama (ili jezeru) u svojstvu markiranja teritorije, jedino oko bare ili blizu ako se tu završava njihova teritorija, ali ovako da podigne nogu pa da urinira baš u baru to mi je nepoznato.  :th: Vukovi se ne plaše baš vode, ako im prigusti, a nalaze se u vodi, sigurno će urinirati u njoj.  sm smesko1
Postoje spekulacije za ovo, neki tvrde da je to opet vrsta markiranja teritorije, ali koliko je efektivno uriniranje u vodu?

U zatočeništvu, jesam videla par puta, za mene je to opet dominacija i markiranje.
A ako pričaš za Zoološki u Beogradu, ne bi me čudilo da stres i nervoza igraju ulogu, s obzirom na to u kolicnim kavezima ih drže. Kod nas u centru su imali stvarno ogroman  prostor i nisu bili pod stresom, tako da sam viđala sam dominantne slučajeve da ovo rade.  :nod:

Ćubi, pa to Ari hoće da preuzme teritoriju psa tvoje sestre.  :tapsh:   
Ima, ima veze.  sm smesko1