Autor Tema: Jaja  (Pročitano 32884 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže krisb

• Old Member

Odg: Jaja
« Odgovor #15 poslato: 18 Septembar, 2012, 21:44:31 »
Al' ono domaće je žuto-žuto  sm redface

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #16 poslato: 18 Septembar, 2012, 21:58:09 »
To sam i ja mislila dok profesor Ishrane nije doneo prospekt sa raznoraznim nijansama od žute do naNdžaraste (ono kao uzorak tkanine) i rekao da biramo koje boje hoćemo da nam jaja budu.  sm smesko1  Srušio mi je sneška. Ali domaća jaja zaista jesu nešto posebno, drugačijeg ukusa i mirisa..ma ne mogu da se porede sa 'kupovnim'. Sve što je trčalo po dvorištu, ne može da se meri sa masovno proizvedenim... Kad već nemam selo iza ćoška, sigurnije mi je za psa, koji jaja jede živa, da kupim u radnji. No, jednoga dana, kad porastem...  :D 

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #17 poslato: 18 Septembar, 2012, 22:10:53 »
Katarina a da li se ta jaja na farmama prskaju nečim pre nego što dospeju u markete ? Negde sam pročitao da ih prskaju nekim mineralnim uljima  :zb:

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #18 poslato: 18 Septembar, 2012, 22:24:44 »
To ne znam, ali pitaću nekoga ko zna. Meni ne deluje tako, a nisam čula do sada da to iko igde pominje kod nas, a kamo li radi.  :itwasntme: Čak ni sama jaja ne deluju kao da imaju nešto na ljusci, neretko su i zaprljana izmetom, što ne bi trebalo (čitaj:smelo) da budu. Svojevremeno je trebalo da u okviru posla posećujem i farme koka nosilja, ali nismo dobili dozvolu; što zbog održavanja higijene, što zbog stresiranja koka (koje već žive jedne drugim na glavama, jedva mogu da se pomeraju, u malešnim baterijama, u skoro mrklom mraku  :|). I pored toga, naša jaja iz takvih uslova, iz nekog razloga su neuporediva sa jajima istog ranga koja se mogu kupiti u EU, a koja su "savršenog" izgleda, ali vodena(!) i bezukusna.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 18 Septembar, 2012, 22:33:09 »
Ajde pitaj, a pitaću i ja sutra. Imam drugara koji radi na jednoj velikoj farmi gde drže i koke nosilje, on će to sigurno znati.
Na zapadu se jaja prskaju nekim hemikalijama, a kod nas sam našao samo taj podatak vezan za ta mineralna ulja.... Ma njihova hrana je generalno  sm prst dole Kad se setim onih američkih belih jaja  :muka:

Ovo za psecu pljuvacku i jacu kiselinu je tacno, i jako bitno.

Da se nadovažem na ovo sa nekim brojkama....

Pljuvačka mesojeda je kisela, tj. ima malu pH vrednost (1-2), i takva pljuvačka je pogodna za varenje proteina. Želudačna kiselina je duplo (ovaj podatak malo varira od sajta do sajta, ali svakako je njihova kiselina mnogo jača) slabija kod ljudi nego kod životinja-mesojeda. Mesojedi, zahvaljujući tako jakoj želudačnoj kiselini, neutrališu opasne bakterije i toksine u želucu koji nastaju raspadanjem mesa.

pH skala ima vrednosti od 0 do 14, pri cemu je  0 najkiselije, 14 najbaznije.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 18 Septembar, 2012, 22:54:11 »
To sam i ja mislila dok profesor Ishrane nije doneo prospekt sa raznoraznim nijansama od žute do naNdžaraste (ono kao uzorak tkanine) i rekao da biramo koje boje hoćemo da nam jaja budu.  sm smesko1  Srušio mi je sneška. Ali domaća jaja zaista jesu nešto posebno, drugačijeg ukusa i mirisa..ma ne mogu da se porede sa 'kupovnim'. Sve što je trčalo po dvorištu, ne može da se meri sa masovno proizvedenim... Kad već nemam selo iza ćoška, sigurnije mi je za psa, koji jaja jede živa, da kupim u radnji. No, jednoga dana, kad porastem...  :D

A vidiš, nisam razmišljala da mogu i veštački da se ''ofarbaju''  :lipssealed: Nekako su mi ona domaća uvek lepše boje i sve je od njih ukusnije. Brate kad spremiš knedlu od domaćeg, lepa, žuta, x puta je bolja od one od kupovnog jajeta  :wall:
Mi smo inače jedno vreme kupovali i ova sa farme, imali smo kombinaciju da kupimo samo ona koja imaju dva žumanca  sm smesko1

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 18 Septembar, 2012, 22:56:29 »
Eto, ja predlažem da ti napraviš te knedle, pa da mi degustiramo i odlučima koje jaje je bolje  :tapsh:

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #22 poslato: 21 Septembar, 2012, 21:35:53 »
Katarina a da li se ta jaja na farmama prskaju nečim pre nego što dospeju u markete ? Negde sam pročitao da ih prskaju nekim mineralnim uljima  :zb:

Saznao sam!
Svi koji su u HACCP sistemu ne praskaju jaja, tako da to što sam pročitao nije istina. Što se tiče prljavih jaja, mislim da je neko to pominjao. To nije ništa loše, jaja su jako osetljiva i nije dozvoljeno prati ih, brisati ili nešto slično. To što su prljava verovatno znači da je koka stara, da sami kavezi nisu dobri pa se jaja zadržavaju tu negde umesto da se otkotrljaju na pokretnu traku, tako nešto  sm zelenko Kako god to što je jaje prljavo u suštini ne znači ništa loše.

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
« Odgovor #23 poslato: 02 Novembar, 2012, 14:45:13 »
Moji ponekad dobiju koje sirovo jaje (žumanjak), ili ljusku sameljem i ubacim u obrok.
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 02 Novembar, 2012, 16:49:06 »
Ranije je Bolt dobijao samo žumance i ljusku, ali sada vidim da nema potrebe da to odvajam, nego dajem celo jaje. On jaje obožava(i ljusku, i žumance, i belance  sm smesko2 ).
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #25 poslato: 02 Novembar, 2012, 19:33:13 »
Sta najvise voli, zumance, belance ili ljusku?  sm lol1

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #26 poslato: 02 Novembar, 2012, 20:39:54 »
haha E to ne bih znala  :rofl: Sve zajedno

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 02 Novembar, 2012, 20:58:19 »
Voli pas onako kako mu je priroda pomesala, ne odvajaj mu nista... sm wink

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #28 poslato: 02 Novembar, 2012, 21:11:55 »
Ma naravno, shvatila sam da je tako najbolje. Ništa mu ne fali. I pored te velike ljubavi prema jajima, zna da drži jaje u ustima i da ga ne slomi, ostane potpumo čitavo  sm to

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #29 poslato: 03 Novembar, 2012, 08:59:07 »
A moj Bata ona od prepelice cuva u ustima neko vreme cela i  guta ih tako  sm smesko1...nikada ih ne krcne blentavko za razliku od devojaka.