Autor Tema: Pas laje na ljude...  (Pročitano 38528 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mina

• Hero Member

Odg: Pas laje na ljude...
« Odgovor #120 poslato: 08 Januar, 2015, 09:30:34 »
Citat
Zabranjivanje lajanja ili kažnjavanje zbog lajanja negativno će se odraziti na naš odnos s njima, kao i na njihovu kvalitetu života. Pa ipak, lajanje je vrlo čest razlog zbog kojeg vlasnici pasa traže stručnu pomoć. U takvim je slučajevima najprije potrebno ustanoviti emocionalnu pozadinu laveža (laje li pas zbog toga što se boji, osjeća se nesigurno, frustrirano ili uzbuđeno). Na temelju zaključaka izrađuje se adekvatan plan rada kojem je cilj promjena emocionalnog stanja psa, a ne uskraćivanje jednog od oblika komunikacije.

AA je ovo gore napisala u nekoliko posta iznad, preuzeto iz jednog drugog teksta ... i tako da je svakako normalno i posve u redu što ju nisi kaznila! kao prvo to :)

kao drugo, pozdrav vlasnice dobermančice.

bilo bi bitno da znamo pozadinu svega, jer prvo kažete da je lajala samo u zatvorenom ograđenom prostoru, a onda da laje na ljude kad je puštena itd ...
postoji više razloga zašto bi mogla lajati, ali u svakom slučaju ne bih kažnjavala to lajanje, već je potrebno preusmjeravati fokus s trigera (ljudi) na nas ili nešto što voli (jesti/raditi) u blizini ljudi ili u prostorima koji izazivaju takvu reakciju (zatvoreni, ograđeni prostori).

ako pas laje u prisustvu ljudi i tijekom šetnje, svakako ju ne smijete u periodu rada puštati s povodnika, a ako je i puštena s povodnika (u nekom parkiću itd) morate imati oči i na leđima kako biste spriječili eventualne ispade. jer kao prvo i osnovno - ti ispadi se više ne smiju događati (ako se dese, nema veze, ali bolje spriječiti ako je moguće) i pas mora učiti nove radnje u prisustvu ljudi!
primjećujem da u pisanju vi imate isto dosta strahova da će se to desiti, pa svakako se i vi morate opustiti u šetnjama. zaboraviti na one loše situacije, neka vam ne bude neugodno niti nemojte misliti da imate lošeg psa. potrebno je malo poraditi kroz način šetnje i našu interakciju s psom, i pogledu na njenu okolinu, i stvari će kroz nekoliko mjeseci sjest na svoje.

ovo teritorijalno čuvanje zatvorenog ograđenog prostora je apsolutno najnormalnija stvar kod dobermana. vjerojatno i kod drugih pasmina i pasa, ali kod dobermana sigurno. ako se ja bavim svojim psom (radimo trening, igramo se, bilo što) znam da može prelaziti tisuću ljudi i pasa oko nje u nekom zatvorenom parkiću i nikome ništa, ali ako ju pustim sama da njuška i istražuje, ona će na svakog tko prođe barem malo odreagirati (u smislu nakostriješene dlake i mrmljanja u bradu, do laveža ako smatra potrebnim). tako da u slučaju da smo u takvim prostorima (a ja sjedim ili stojim) znam da ona automatski prelazi u mod za čuvanje, pa je kod planinarenja i dolaska u neki planinarski dom, ona najčešće vezana, a ja gledam tko dolazi i gledam njene reakcije, i svako toliko ju diram ispod brade, po vratu i prsima, da ju smirim ako treba, dam joj nagradicu, kažem MIIIIR (blagim tonom) ... sve su ovo moje reakcije njoj poznate i podsjete je da je u redu, da ne treba čuvati nikoga, da je sigurna i da se može opustiti.
a dobermani isto tako, za razliku od nekih drugih pasa koji ako i laju, laju s pristojne udaljenosti na ljude, imaju vječnu potrebu se unositi u facu i tijelo čovjeku kod lajanja i čuvanja, što je isto genetički ukorijenjeno u njima i njihovom ponašanju.

u ovoj vašoj konkretnoj situaciji, vi ste trebali prije nje vidjeti tog čovjeka, i vi ste trebali ju odmah u tom trenu pozvati s tom riječi LOPTICA, koju očito jako dobro razumije i to joj predstavlja veliku nagradu. i to bi bilo idealno rješenje u takvim svim situacijama. da se želite izravno pozabaviti i tim susretima s ljudima u zatvorenom prostoru, ja bih ju stavila na jako dugi povodnik, pustila da radi što želi, isto budno gledala sve što se zbiva oko nje i kada se pojavi čovjek napravila bih sljedeće: ili joj lagano prišla (prije nego počne lajati) i dala joj nagrade, možete joj bacati i na pod što je prirodni način smirivanja psa. ili bih ju pozvala k sebi (pod uvjetom da će doći kada je pozvana) i dala joj nagrade, i opet ju pustila da se bavi čim se već bavila u tom trenu.
na taj način psu bi približili te "uljeze" i ne bi smatrao svakog čovjeka prijetnjom samo zato što postoji tj. hoda u nekom prostoru, povezali bi s nečim dobrim (dakle, ne biste korigirali negativno ponašanje, već bi taj prostor i te trigere povezali s nečim dobrim), i došlo bi do emocionalne promjene u psu s vremenom. ali za reći da je to generalno ponašanje psa, morali bi ponavljati iste postupke u mnogo prostora i s mnogim tipovima ljudi, tako da je to zaista dugotrojan proces.
LOPTICA je dobra stvar, ali ona previše uzbuđuje psa, pa u tom stanju pas ne može pravilno učiti i ne može baš naučiti nove stvari. loptica vam uvijek može služiti za izlaz u kriznim situacijama, ali prvo i osnovno vi morate pratiti cijelu situaciju oko svog psa konstantno i ne dozvoliti ponavljanje negativnog ponašanja!

ako vam pas laje na ljude u šetnji ... tu isto tako može biti nekoliko razloga. moguće da je Hera i ranije davala neke "tihe" signale da joj nije ugodno uz neke tipove ljudi ili u nekim situacijama koje uključuju ljude, ali ih vi niste primijetili (kao što i velika većina vlasnika ne bi) i onda su te bezazlene reakcije koje nisu izazvale kontrareakciju ni od vas ni od tih ljudi, s vremenom postale ovako bučne, jer na kraju krajeva, i vi i ljudi onda obratite pažnju na nju i njene potrebe - ljudi se izmaknu, a vi ju onda "izbavite" iz te loše situacije ...
da bi se počelo raditi u blizini ljudi, prvo bi se trebalo odmaknuti od njih na udaljenost koja nije prijeteća vašem psu :) ... dakle, udaljenost koja ne izaziva nikakvu, ni najmanju, rekaciju, od vašeg psa prema ljudima.
e sad ... ovo je zaista naporan i dosadan dio. morate imati hrpu nagradica, u svakakvom obliku, zaista mislim hrpu hrpu i ne smije vam manjkati tijekom šetnje (možete i izbaciti oba ili jedan obrok tih dana) i prilikom obične šetnje gdje je pas na povodniku - svaki puta kada pas obrati pažnju na ljude (pogled i okret glave prema čovjeku), vi joj dajete nagradicu. dakle, ako je i s 50 metara obratila pažnju na nekoga, vi odmah imate spremljenu nagradicu. ja sam radila s klikerom, no nije neophodno to ... možete joj prvo samo davati nagradice, a kasnije povezati s nekom riječju - DA i nagradica, ili BRAVO i nagradica. ako mislite da je psu neugodno kod mimoilaženja s prolaznicima na pločniku, svakako možete ili prijeći na drugu stranu ceste, ili pokušati napraviti što veći luk što možete na pločniku da se izmaknete od čovjeka, ili jednostavno stanete uz rub pločnika ili na okolnu travicu, pas stoji ili sjedi (bolje) i usmjerite fokus na sebe pomoću hrane i tih nagradica, dok čovjek ne prođe.
i onda se s vremenom približavate sve bliže ljudima bez negativnih reakcija, i s većim grupama ljudi i s većim opterećenjima.
a sad ako u šetnji to radi dok je puštena, onda svakako prvo raditi pozitivnu asocijaciju na ljude kad je na povodniku. a onda prijeći na dugi povodnik i onda bez povodnika.

mislim da kod većine dobermana nije stvar u agresivnosti, već samo u tome što oni imaju zaista ukorijenjeno nepovjerenje prema nepoznatim ljudima, pa im treba malo više pozitive da skuže da su oni ok.

vi joj morate biti oslonac i netko tko budi povjerenje ... to morate graditi i jačati u svim tim situacijama.

ne znam da li imate nekog u blizini tko bi radio na pozitivan način, ali mislim da najgore što možete napraviti je dati ju u nekome tko će biti oštar s njom i koji će ju konstantno cukati i korigirati i lupati kad krene lajati ....

ovo sve kažem iz vlastitog iskustva, naravno ne mora vrijediti za vas, ali možda nađete koju korisnu informaciju iz toga.

Van mreže Pokahontas

• Newbie
  • *

« Odgovor #121 poslato: 08 Januar, 2015, 16:12:23 »
Ja sam imala (i jos uvek imam) potpuno isti problem sa Lunom. Stara je oko 1 god i 6 meseci...i pre jedno 2-3 meseca je pocela odjednom da se zalece na ljude i decu u parku i da laje kao sumanuta. U tom momentu, ni ja, ni loptica, ni salama, ni drugi pas...nista nije moglo da joj vrati pazanju.
Od kad sam je nasla i udomila, redovno sam je vodila gde god sam mogla sa sobom, mimo redovnih posecivanja parkovima i druzenja sa psima svakodnevno, isla je u gote kod drugih ljudi, u kafice gde je to dozvoljeno za pse, vodila sam je na more samnom, na planinu... te parkove koje posecujemo u kraju su puni ljudi i dece.
Bila sam, blago je reci, sokirana, kad je to pocelo redovno da se desava. I kao sto kaze tajcibgd, frka mi je bilo da je pustam sa povodca, jer mi je posatala potpuno nepredvidiva. Onda je to pocela da radi i na povodcu. Samo sto je na povodcu jos i rezala. Pa blaga je rec da sam bila ocajna. Od jednog psa koji je prilicno miroljubiv, u najmanju ruku, na ljude nije obracala paznju dok joj se neko ne obrati, pomalo oprezna po prirodi, relativno poslusna, pocela je da biva pas koji se zatrcava na ljude koji su na razdaljini koja je prevelika po mom misljenu. Znaci nije bila poenta da joj se neko previse priblizi, pa da pocne da laje, nego cim negde nekog spazi ona ode da laje. Kao da je samo cekala nekog da udje u park i eto nje, ide da ga tera.  :gl:
Citala sam, citala na tu temu, raspitivala se, pricala i videla se sa par dresera i poznavalaca pseceg ponasanja, i skoro svi su mi rekli da iskljucm odmah strah kao uzrok kod nje...tako su procenili kad su je videli. Iako, na moju 'nesrecu', pred njima nije ni glas pustila i bila je divan pas  sm zez kao da je znala sto smo tu  :zid2:
E onda sam ja pocela da primenju bas ovo sto je Mina pisala. Pratila sam joj svaki pokret. Cim vidim da uopste obrati paznju na coveka, ja joj tutnem poslasticu pred nos i vicem braaavooo i mazim je, i tako joj tutkam poslastice sve dok taj neko ne prodje, a ona ne zalaje. I to je trajalo bogami skoro mesec dana. Traje i dan danas. U parku vise nisam mogla samo da je pustim da jurca sa drugim psima, nego sam isla u park 'naoruzna' do zuba. Nosila sam po 3-4 igracke, jer nije uvek radila posao jedna te ista. Pune dzpove parizera. Jedno vreme sam isla u park sa njom i pustala je samo kad je neki kijamet, i kad znam da nece biti ljudi tamo. I onda bacal loprice, navalcila se nekom kropicom, hvalila je do besvesti, i tutkala salamu cim obrati paznju na mene. Tako sam je ucila da ima fokus na mene. Iskreno ucila sam je stvari za koje sam mislila da ona vec zna...tj pre tog problema sa lajanjem, nisam imala poseban problem da je i medju 10 pasa dozovem. A onda sa tim problemom sa lajanjem, em sto sam se ja prestravila i sokirala njenim takvim ponasanjem, em sto me ona u tim momentima uopste nije konstatovala. Jos ako taj neko na koga laje pocne da 'bezi' tj uplasi se (sto je normalno...meni prvoj ne bi bilo sve jedno da se neciji pas tako zaleti na mene) to je bivalo jos gore. Iskreno, vise sam ja ucila kako da joj odvratim paznju u tim ekstremnim (za mene) , a verovatno normalnim (za nju) sitacijama, nego sto sam nju naucula nesto...
Ali bila sam bas dosledna jedan period u tom pracenje: ona obrati paznju na coveka, ja joj dam poslasticu. Bez izuzetka. I nekako se to smanjilo, skoro iskorenilo. S tim da sam to samo malo proredila.
E onda, pre neki dan smo setale po Kosutnjaku, i odnekud se stvorio neki covek koji dzogira...nit sam ga ja videla, ni ona...posto nam je dolazi sa ledja. Kad ga je videla, nije se uplasila, ali se iznenadila...i odmah pocela da laje.  sm zid :gl: I cak je skocila na njega. Ne znam sta je htela, ali to je vec drugi put da skoci na coveka  sm placko.
I onda se vratila do mene, i uradila ono sto je u vecini slucajeva radila do sad, opet otidsla da laje za njim.  sm eek
U tim momentima kad mi prvi put pridje, nazalost ona ne pridje toliko blizu da bih je vezala na povodac. A mene je tad iznenadila, da nisam u sekundi odreagovala i bacila lopticu ili bilo sta uradila kako bih sprecila da opet ode da laje. E od tog dogadjaja, naredna 2 dana je opet lajala na skoro sve ljude, s tim da je bila na povodcu....
Ono sto ti je moj savet, jeste da se potrudis, da joj to ne predje u naviku i 'redovno' ponasanje. Nazalost meni se to desilo. Dok sam se ja opasuljila, ona je izlgeda to vec dobro ukorenila u ponasanje. Budi na oprezu, i kao sto neko rece, moras da imas oci i na ledjima, i cim vidis coveka, ako treba hodaj na rukama da joj privuces paznju, samo da ne zalaje. Jer sto vise puta izbegnete lajanje, to su vam vece sanse da izbegnete potencijalni problem lajanja na ljude, koji je iz mog ugla, stvaarno opterecujuci. I za vlasnika i za psa.

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #122 poslato: 08 Januar, 2015, 22:14:41 »
ne razumijem Pokahontas da li ste zadovoljni tom metodom ili niste  sm redface

meni se čini da ste napravili značajan pomak ne samo u odnosu prema ljudima, već i u odnosu prema svom psu prakticirajući ovu metodu.
ovaj nesretan slučaj što se desio je zaista težak za većinu psa da ga samo prožvakaju ... nepoznati čovjek trčeći prilazi vam s leđa i još ste se i vi malo iznenadili, i ono to je zaista bilo mnogo faktora koji su igrali ulogu u njenoj reakciji. ne bih rekla da je metoda kriva iako je tako odreagirala, jednostavno još niste došli do tog stupnja tolerancije na nepoznate ljude. a ovo što vam priđe na neku udaljenost, ali ne dovoljno blizu, pa joj vi bacite lopticu, a ovaj puta niste pa je završila opet lajući na čovjeka ... to je kombinacija više faktora, nekog naučenog ponašanja, uzbuđenosti (i zbog čovjeka i na lopticu koju nije dobila) i vjerojatno opće zbunjenosti i čega već još ne ...

ja općenito smatram da netko misli da ima i savršenog psa, ne smije ga puštat da slobodno baulja oko ljudi, djece, drugih pasa itd. jer nikad ne može znati kako će druga strana reagirati, pa je meni normalno da svatko zna u svakom trenu gdje mu je pušten pas, kakve su distrakcije oko njega i prati reakcije svog psa da predvidi moguća neželjena ponašanja drugih prema svom psu ili njegovog psa prema drugima.... tako da ovo da trebaš imati oči i na leđima meni je normalno za sve da se održi red i bonton u šetnjama.

a sad da li je nešto već debelo ukorijenjeno ili nije, ne mogu reći, ali mislim da se i pod tim okolnostima može napraviti jako jako jako puno, ako se ima volja i želja.

nama je trebalo dva mjeseca intenzivnog rada da ja počinjem viđati nekakve pomake, a sve skupa tri-četiri mjeseca da sa sigurnošću mogu reći da je došlo do promjene ponašanja i njenog emocionalnog stanja. a sad da li mogu i da li ću ikad moći reći ona je 100 posto pas koji ne laje na ljude, to naravno da neću. s tim da smo mi bile pod stručnim vodstvom i ja imala podlogu od podosta knjiga o psima, psihologiji, dresuri, socijalizaciji itd ...

pa sad nam se nedavno dogodilo da smo u planinarenju naišle na dvojicu muškaraca, ona bila malo ispred mene i stala, pogledala prema meni, i ja sam pretpostavila da vidi nešto, ali umjesto da ju pozovem i nagradim što mi je došla. ja sam ju izignorirala....
ti muškarci bili jako zadihani, sa planinarskim štapovima, kompletna zimska garderoba i skoro posve pokrivenih glava, i jasno da su joj bili neobični... i još kako je bio snijeg samo je bila uska staza izgažena, a ostatak bio debeli snijeg i nije se imala nigdje maknuti.... zalajala je dva puta, i onda sam ju ja pozvala, i odmah je došla do mene ... dobila nagradu, izmaknule smo se skroz u snijeg, ja se ispričala dečkima, i nagrađivala nju cijelo vrijeme dok oni nisu prošli pored nas ...
više me takve stvari ne zbediraju kao prije. jbga, desilo se, ali ništa strašno i na kraju smo još izvukle jednu pozitivu i lijepo završile tu situaciju ...
poslije smo još vidjele nekoliko grupica planinara, ali nisam joj dala ovaj put da se previše udaljavala, pazila na njene reakcije, i zvala ju kod direktnog mimoilaženja i nagrađivala malo, i sve super ....

Van mreže Pokahontas

• Newbie
  • *

« Odgovor #123 poslato: 09 Januar, 2015, 10:54:10 »
Metodom sam zadovoljna jako  sm prst gore
I tacno je da sam ja puno naucila baveci se konkretnim problemom, takodje zahvaljujuci objasnjenju strucnjaka i pomoci, ali ipak najveci zadatak je naravno na meni.
Ovaj nesretni slucaj, sam i navelao kao primer da u svakom momentu moramo biti obazrivi. Metoda niposto nije kriva, nego ja sto se u sekundi nisam snasla da odreagujem. Da sam odreagovala, metoda bi verovatno bila primenjena i upalila, ovajo je Luna odreagovala pre mene, i to je moj propust.
Slazem se da psa treba pratiti i u svakom momentu znati gde je, sta radi...to je ono sto sam ja od pocetka prisutna. Kad sam spomenula da sam je vodila u park gde ima dece i ljudi, nisam mislila da sam je samo pustila da trckara, a ja nisam obracala paznju na nju. Bas naprotiv. Pratila sam svaki njen korak, pratila i reagovala kad god bih pomislila da moze doci do nekog neprikladnog ponasanja, ili da ona moze biti ugrozena. Na svu srecu, takvih situacija nije bilo mnogo, i njena najveca okupacija je bila da se igra sa drugim psima. Ljude skoro da nije ni primecivala. Zato kad je pocela, ja sam se jako iznenadila, i rastuzila kad sam videla da to njoj pocinje da biva stvar na koju ona jako obraca paznju, i da to traje, i pocinje da biva sve intezivnije...jer je sam neminovno morala manje da je pustam sa povodca, bila sam napeta, sigurno i ona samim tim. To je bio veci sok za mene, nego za nju. Njoj je verovatno to delovalo kao normalno ponasanje...
Trebalo mi je vremena da skapiram sta se desava, pa zato mislim da se to ponasanje ukorenilo. Nisam znala, ni ocekivala da ce to postati tako 'vazna' stavr u njenom zivotu. Da laje na ljude. I u svemu tome smatram da sam izgubila dosta vremena, tj da sam trebala ranije da pocnem da se bavim tim ponasanjem.
I mi smo isli na planinarenje  sm cheers i prosli put, je reagovala na svakog coveka kog smo sreli (a nismo ih mnogo sreli , mozda smo imali 6-7 susreta tokom rute od 22km...) i ona je tek kod poslednje nije odreagovala, tj nije ga ni primetila. Kod svakog prethodnog susreta sam je cim vidim nekog zvala, davala poslastice, i cekala da prodju...ali su joj vidno privlacili paznju. Onda smo opet bili na planinarenju pre nekih 10-ak dana, i nije zalajalna nijednom  :sk:
Poenta je, ono sto sam htela toplo preporuciti tajcibgd, da ne zanemaruje te znake, nego da sto pre pocne i ona da se uci kako da reaguje u toj situaciji, tj. da odreaguje pre svog psa, kako ne bi doslo do lajanja ako je moguce.  sm hi

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #124 poslato: 09 Januar, 2015, 11:20:14 »
apsolutno se slažem Pokahontas  sm cheers

posebice ovo kao poruku za sve  sm prst gore
Poenta je, ono sto sam htela toplo preporuciti tajcibgd, da ne zanemaruje te znake, nego da sto pre pocne i ona da se uci kako da reaguje u toj situaciji, tj. da odreaguje pre svog psa, kako ne bi doslo do lajanja ako je moguce.

Van mreže Pokahontas

• Newbie
  • *

« Odgovor #125 poslato: 29 April, 2015, 14:36:34 »
Evo mene opet na istoj temi, da podelim sa vama kako napredujemo, kao i da podelim sa vama jedan nemio dogadaj od pre dva dana..i cujem vase misljenje vezano za to.
Sto se tice lajanja na ljude, mogu reci da smo dosta napredovale...dok je na povodcu vise uopste ne laje iz 'cista mira'. Kada zalaje na nekog dok je na povodcu, to je uglavnom kad joj se neko previse priblizi, a njoj to ne prija. Ja se maksimalno trudim da u te sitacije ne dolazimo, tj. da izbegnemo, i da kad pridju da je pomaze, fino kazem da ona ne voli da se mazi. Ukoliko mi se ucini da je opustena da joj neko pridje, onda dozvolim, i svaki 'ne lajanje' nagradim. Problem su uglavnom deca, koja prebrzo prilaze, bez pitanja, i odmah bi da je maze direktno po njusci.. i te situacije cesto izbegnem, ali je to ponekad tesko, jer ona pocinje da laje jos dok je neko na odredjenoj daljini i kad primeti da joj se prebrzo priblizava.
Najveci mi je uspeh, sto sam nekako uspela da procenim na koga ce i u kojim momentima zalajati, tj na koga bi mogla da zalaje, i da reagujem pre nje, pa to cesto uspemo da izbegnemo.
Bez povodca je i dalje setam vrlo rano ujutru, na mestima gde nema puno ljudi, posebno dece.
Preko dana je pustam u slucaju da je vreme napolju malo sucmurasto, jer tad opet ima manje ljudi. Svakako ne pustam je nikad u guzve...sto nam je ranije bilo normalno,jer ranije nismo imali ovaj problem. Elem, kad je bez povodca, kao sto rekoh, mislim da sam prvenstevno ja dosta napredovala u tome da citam njen govor tela, i ljude koji njoj izazivaju paznju i na koje bi mogla da zalaje, i to vrlo cesto uspemo da izbegnemo (pozovem je, uradimo neku vezbicu u hodu, dam joj poslasticu, bacim lopticu...i sve tako dok ne prodjemo 'kriticnu metu). Obavezno je nagradim za to. Vrlo cesto je pocela da gleda u mene i ceka poslaticu, kad nam se neko priblizava (verovatno po njenom misljenju previse). I to uvek ispostujem  sm prst gore ...jer su mi dzepovi uvek puni keksica :) i nahvalim je posteno.
E sad, pre neki dan smo imali sledecu sitaciju:
setale smo ujutru oko 7 na Adi, i pored nas je prosao covek koji je dzogirao. Dosao nam je sa ledja, prosao pored nas i na 10-ak metara se zaustiavio, i nastavio da hoda. Kako mi je nekako delovalo da bi joj tu nesto moglo privuci paznju, i da bi zalajala na nejaga, pozvala sam je ka sebi i ona je dosla. Pre nego sto sam je pozvala ona je bila ispred mene, i kad je krenula da dolazi ka meni, mimoisla se sa tim covekom, i nije obratila nikakvu specijalnu paznju na njega, sto mi je bio dobar znak. Kad je dosla do mene, pohvalila sam je, nagradila, i zadrzala tu jos koju sekundu, kako bih bila sigurna da je skroz fokusirana na mene, i kako bi taj covek jos malo odmakao. Nakon sto se okrenula da nastavimo setnju, posle 5 sekundi, se je pocela da laje na tog coveka. Da napomenem, i sad kad se dese ti ispadi, to vise nije istog inteziteta kao ranije. Ranije je imala u par navrata ispad da se zaleti na nekog i laje, laje, laje, sve doke je nekako ne znam ni ja kako ne vratim odatle. Sad to i kad radi, uglavnom radi ne priblizavajuci se skroz tom nekom kome laje. Elem, da se vratim na situaciju. Jos dok je pocela da laje, covek je poceo da mase nogama, kao da trci, ali u mestu. Tako je valja hteo da je otera, tj da mu ne pridje. Bilo je par momenta kada se okrenula i pogledala u mene, cekajuci sta cu da kazem, na sta sam ja reagovala i zvala je, sto je rezultiralo tome, da se ona priblizava njemu, nego laje iz daljine. A covek se okretao sve vreme prema nama, i mahao nogama, tj trcao u mestu, i zastajkivao. Moje misljenje je da joj je samo time jos vise privukao paznju. Na kraju mu se ona priblizaila, cinilo mi se da je imala nameru da mu pridje, da ga onjusi, pa da 'odluci' da li da nastavi da laje ili da odustane. Medjutim kako mu je prisla, on je sutnuo. Na svu srecu, to nije bilo nista strasno. Ona to ocigledno nije ocekivala, malo je cvilnula, i makla se. Kako je covek poceo da se dere na mene, i da stvara buku, ona je gledala u mene i prestala da laje...ali u tom momentu sam ja skrenula svakako na drugu stranu, tako da je krenula zamnom.
E sad, zanima me, kako je ona mogla da shvati takav postupak tog coveka? Ona nije delovala iziritirano, delovala je zbunjeno, i mislim da nije bila u fazonu da se vraca i laje dalje na njega. Ne bih volela da joj to sto se desilo, jos vise izazove nepoverenje prema ljudima, jer ionako je nepoverljiva. Sa druge strane, u momentu mi je delovalo, kao da je skapirala zasto se to desilo. Takodje da napomenem, da to njeno lajanje sada (bar ja tako mislim) je 'rep' ponasanja koji se aktivira bogznazasto, i ne znam kako bira bas odredjene ljude...mislim da joj je to nauceno ponasanje sad, tj da ne laje u tom mometnu zato sto se boji, nego zato sto joj je to nesto samo cudno u odredjenom mometnu (u sledecem joj to isto nije cudno, pa ne zalaje).
I drugo pitanje je, da li ja gresim sto izbegavam guzve? Tj da li bi pomoglo da setemo kroz prometnije predele (na povodcu, naravno) i pritom, da je tu niko ne dira (ne prilazi i ne mazi ukoliko joj to ne prija). Znam da ne treba da je guram u neprijatne situacije, ali njoj svakako nova mesta (bilo sa ljudima ili bez ljudi) stvaraju dodatno uzbudjenje, ali cini mi se i dozu uznemirenosti. Sa druge strane, volela bih da to prevazidjemo, a ne znam kako bi smo prevazisli ako postepeno ne ulazimo u te situacije...i ako stalno 'izbegavamo' mesta gde ima dosta ljudi.

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #126 poslato: 29 April, 2015, 17:22:35 »
baš mi je drago zbog vas :)

mislim da vam ovaj susret s tim trkačem ne bi trebao otežati posao, a zaista je to sve bilo očito nekako neobično i zbunjujuće za sve sudionike pa je eto i reakcija bila šeprtljava sa svih strana .... mislim da se ne bi trebali brinuti oko toga nekako ekstra .... nastavite sve kako ste i prije.

što se tiče gužvi i svega što ide uz gužvu ... to morate nekako sami se dogovoriti sa sobom ...
prvo, pas mora postati opušten u manjim prostorima, manjim gužvama, uz manje ljudi ... i onda se počinjete polako približavati većim gužvama. dakle, recimo ne prođete po peronim Autobusnog kolodvora, nego prođete po pločniku pored tih perona ... ili po obližnjoj livadici ... možete se i zaustaviti neko vrijeme da pas gleda sve te ljude i svu tu gužvu sa strane. nagrađivate kada vrati pogled na vas, nagrađivate smirenost, opuštenost .... stvarate pozitivnu asocijaciju.
teško je reći točan proces jer je dosta individualan. kada ćete moći i bez povodniika sve to raditi još se manje može predvidjeti.
naravno da bi trebali s vremenom moći proći s njom i po najvećoj gunguli, i na glavnom trgu u subotu prijepodne itd., samo tempo kada ćete doći do toga je upitan. trebali bi početi obilaziti ta mjesta u kojoj se stvaraju gužve u vrijeme kada nema gužvi. dakle rano ujutro, ili prijepodne, ne za vikend itd.... i postepeno ju prilagođavati na ta nova mjesta, a onda potom dizati kriterij uz sve više ljudi ... psi lakše prihvaćaju nova mjesta nego nove gužve i ljude ... pa možda bi trebalo prvo upoznati nova bučna mjesta u vremenu kada nisu bučna i puna ljudi i onda postepeno dizati kriterij. prilaziti tim novim mjestima kada je puno ljudi, ali držati se na udaljenosti od nekoliko desetaka metara .... pa postepeno dolaziti bliže, pa proći samo kratko tuda. pa malo duže itd ...

ne možete dovijeka izbjegavati gužve i bučna mjesta. ali pitanje kada će vaš pas biti spreman na to. znate ga čitati sada i puno ste napredovali ... pa pokušajte eto tako s neke veće udaljenosti samo promatrati ta mjesta, obilaziti ih kada nema gužve i onda polako podizati kriterij ...

Van mreže Pokahontas

• Newbie
  • *

« Odgovor #127 poslato: 30 April, 2015, 13:08:00 »
Imamo jos dosta da radimo, ali smo ipak napredovale  :worth:
I dalje se desi da ona tako iznenada, bez ikakve najave, potpuno nepredvidjenio zalaje, zarezi i pocne da se kezi, vise na pse, manje na ljude (na njih samo laje)...
Sto se tice pasa, uopste ne mogu da provalim kad ce kako da odreaguje i kako 'bira' pse kojima ce normalno prici a kojima ce poceti da se kezi...jer i ti kojima se kezi, su uglavnom normalni psi.
Juce smo uspele da sa dva psa odradimo sedanje na razdaljini, nagradjivanje za ne lajanje, i polako da prodjemo bez lajanja. Onda naidjosmo na treceg, i ode mast u propast...pocela je da rezi i sikce na njega kao da je medved, a ne pas.   sm zid
Sto se tice stajanja i gledanja sa odredjene razdaljine, na odredjene okidace (pse, guzve, ljude) to deluje kao prilicno bitan deo svega, mada ja do skoro nisam bila svesna toga.
Nekad sama zastane i posmatra po nekoliko minuta, i ja je pustim, i nagradjujem je. Ako vidim da pocinje da biva gusto, i da ce mozda poceti da laje, onda krenem dalje sa njom...
Sto se tice novih mesta i novih ljudi...mi imamo par mesta (parkova i ruta za setnju) na kojima smo relativno redovni od pocetka, sto znaci da njoj tu nista nije strano, pa se ipak desi da zalaje tamo na nekog kad ulazi u park...
Zanimljivo je da ona skoro nikad ne zalaje na nekog koga vec zateknemo u parku, koliko god ljudi da ima (sem u par navrata na neku decu koja su bila jako bucna, skakli i vikali, i hteli da joj pridju, a ona se isprepadala od njih i pre nego sto su probali da joj pridju), nego uvek na nekog (ne svakog) ko ulazi ili prolazi kroz park. Tako i u setnji, prodje pored 20 ljudi, i onda vidim da bi na 21-og zalajala. To kad se sprema da zalaje, mi je olaksavajuce varijanta, mogu da odreagujem. Ali nekad to stvarno uradi potpuno kao grom iz vedra neba...i to me uvek zabrine. :zb:

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #128 poslato: 30 April, 2015, 14:28:35 »
Zanimljivo je da ona skoro nikad ne zalaje na nekog koga vec zateknemo u parku, koliko god ljudi da ima (sem u par navrata na neku decu koja su bila jako bucna, skakli i vikali, i hteli da joj pridju, a ona se isprepadala od njih i pre nego sto su probali da joj pridju), nego uvek na nekog (ne svakog) ko ulazi ili prolazi kroz park. Tako i u setnji, prodje pored 20 ljudi, i onda vidim da bi na 21-og zalajala. To kad se sprema da zalaje, mi je olaksavajuce varijanta, mogu da odreagujem. Ali nekad to stvarno uradi potpuno kao grom iz vedra neba...i to me uvek zabrine. :zb:

ovo ti je posve normalno od pasmina koje imaju nešto čuvarsko u sebi.
koliko god ljudi bilo na nekom prostoru, to je ok, ali novi koji uđu tamo su stranci, uljezi ili netko koga moraju alarmirati ...
zato ja nikad svoju ne puštam daleko od sebe ako negdje stojimo, jer znam da je ona odmah u modu obrane i čuvanja. i prolaznici kroz tu neku zamišljenu granicu njenog prostora su uljezi ... ako hodamo, onda nema takve potrebe. a kada stojimo uvijek je blizu mene, i ja promatram sve okolo i reagiram prije nego počne ona, ili je na povodniku kako ne bi mogla se zaletiti prema nekome.

Sto se tice stajanja i gledanja sa odredjene razdaljine, na odredjene okidace (pse, guzve, ljude) to deluje kao prilicno bitan deo svega, mada ja do skoro nisam bila svesna toga.
Nekad sama zastane i posmatra po nekoliko minuta, i ja je pustim, i nagradjujem je. Ako vidim da pocinje da biva gusto, i da ce mozda poceti da laje, onda krenem dalje sa njom...

kada će moći biti opuštena duže od nekoliko minuta u promatranju okoline gdje je gužva i strka, onda ćete se moći približiti. ako se uznemiruje s te razdaljine nakon nekoliko minuta, znači da se morate vratiti korak natrag, i udaljiti se još 5-10 metara od tog izvora stresa, buke i galame.

Sto se tice pasa, uopste ne mogu da provalim kad ce kako da odreaguje i kako 'bira' pse kojima ce normalno prici a kojima ce poceti da se kezi...jer i ti kojima se kezi, su uglavnom normalni psi.
Juce smo uspele da sa dva psa odradimo sedanje na razdaljini, nagradjivanje za ne lajanje, i polako da prodjemo bez lajanja. Onda naidjosmo na treceg, i ode mast u propast...pocela je da rezi i sikce na njega kao da je medved, a ne pas.   sm zid

psi daju pregršt signala, nekad i suptilnih, i ponekad nije lako dokučiti što si trenutno misle ...
psi koji nisu sigurni u sebe, a naučili su braniti se lajanjem, režanjem i napadom; mogu reagirati i na najmanji znak dominacije, direktnog pristupa, povišenog repa, nakostriješenih leđa, naboranog čela, načulenih ušiju prema naprijed .... nekad su ti znakovi zaista minimalni, ali psi ih prepoznaju, i u skladu s njima reagiraju. ja bih se u kontaktima, svima, sa psima, udaljavala od njih, zaobilazila ih u luku, ne nužno stajala - pogotovo ne u sjedećem položaju psa jer je i to samo po sebi submisivno i nije poželjno da silimo psa koji se boji da to radi, već pokušala proći pokraj njih ali s fokusom na sebe.... da pas hoda, eventualno stoji, ali da gleda u mene. upoznavanje ... teško je reći, ako procijeniš da bi tvoj pas ok reagirao, onda možeš se pokušati približiti, ali to ovisi kakva ti se situacija čini. nesigurni psi vole zaigrane pse koji idu u trk, barem ja znam za takve slučajeve, ne baš pse koji se žele samo njuškati.

Van mreže Pokahontas

• Newbie
  • *

« Odgovor #129 poslato: 30 April, 2015, 15:04:12 »
Hvala puno na objasnjenu.
Ovo sedenje, gledanje u psa i nagradjivanje je bilo u situacijama kad je pas isao od nas, a ne prema nama, pa mi je delovalo logicno da je sednem i nagradim sto je mirna, jer kad joj neki pas privuce tako paznju, onda sumanuto vuce prema njemu (bilo da bi se 'svadjala' ili igrala). To nagradjivanje je bilo vecinom sto gleda u mene i sto je mirna, nego sto gleda u psa. Tako mi je nekako delovalo logico da zastanemo, kako bih izbegla navlacenje sa njom  sm dog3
Ali svakako, potrudicu se maksimalno da je fokusiram na sebe u momentima kad nam pas dolazi u susret, jer tad u principu imamo problem. To se desava kada je na povodcu. Kada je pustena, drugacije je...ona zna iz daljine da zalaje na nekog psa i to je sve. Ukoliko joj se neki pas priblizi, a ona to ne bi volela, sklanja se...ukoliko je pas uporan, onda laje i iskezi se. Da li ja gresim, ili je to normalno ponasanje kod pasa? Normalno u smislu da ona daje jasne signale psu da joj ne prilazi, i ako drugi pas razume pseci jezik, on ne prilazi...
Da, kod nje je definitivno nesigurnost prisutna. Iako to nije bilo od pocetka tako...ili je promena koja se ispoljava ili nastaje nakon prelaska iz steneta u psa...u svakom slucaju kod nje je to pocelo da se javlja u tom periodu, nakon navrsenih godinu dana otpilike.
Sto se tice ovog trcanja, potpuno si u pravu (bar je kod nas taj slucaj). Dodje li novi pas, ako sa njim prvo istrci par krugova, onda mi deluje kao da njega smatra nekim sa kim je probila prvu barijeru priblizavanja, i njuskanje moze da pocne. Kod onih koji joj prilaze prvo da se njuskaju, u vecem broju slucajeva mi deluje da nije bas odusevljena ...ona bi ako moze da se prvo istrci par krugova, pa onda da se upoznaje  sm iza
Ovde ja opisah najgore situacije, vidjene mojim ocima...i deluju mi strasno. U principu veci deo vremena i situacija ona je ok...ne mogu reci da je u svakoj opusteno, ali se zavrsi dobro, kao pozitivno iskustvo za nju pre svega, sto mislim da je bitno, s obzirom na njenu bojazljivost i nesigurnost.
Postoji li jos nesto sto bih ja mogla da uradim i pomognem joj da bude malo sigurnija.
U principu meni su dzepovi uvek puni keksica koji sluze za nagradjivanje, igracku obavezno nosimo u setnju, trudim se da izbegnemo svaku situaciju koju prepoznam kao nelagodnu za nju (nekad jednostavno moramo proci pored psa koji nam ide u susret, i ne mozemo ga zaobici, iako se njoj ne svidja), trudim se da provodi sto je moguce vise vremena napolju, i sto je cesce moguce da je pustam sa povodca (bar jednu setnju dnevno) da se istrci (nekad je to uz lopticu, nekad setnjom, nekad sa drugim psima...nekad sve to), vezbamo svaki dan neke komade, idemo u skolicu za pse...i opet mi se nekad cini u pojedinom situacijama da to nije dovoljno  :sick:
Tj kad se desi tako neka situacija, ili 3 u toku dana, pitam se da li mozda ja nesto pogresno radim iako dajem sve od sebe da to prevazidjemo... sm kuhaca

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #130 poslato: 01 Maj, 2015, 18:16:46 »
to je proces koji traje dugo .... moj pas sa sličnim problemima je tek sa 3, 3.5 godina u potpunosti počeo doživljavati stvari koje sam ja tupila zadnje dvije godine  :D .... isto tako ide super sve je ok, i onda jedan dan katastrofa ... pa nikad nisi siguran kako će to završiti.
nemoj odustajati, ovo sve se čini u redu što radiš, a za ove stvari zaista treba vremena da pas posve shvati i opusti se.

Van mreže Pokahontas

• Newbie
  • *

« Odgovor #131 poslato: 05 Februar, 2016, 13:29:17 »
Evo mi da se javimo posle odredjenog vremena da smo napokon ovaj problem koliko toliko savladali.
Trenutno je sitacija takva da mnogo manje, skoro uopste ne laje vise na ljude...a kad se desi, u velikom broju slucajeva se vrati kad je zaovem. U slucaju da uvidim da bi zalajala na nekog, pa odreagujem pre nje, uspesnost nam je na visom nivou  sm jeah.... kad se desi da ne uvidim taj momenat, i ona ipak pocne da laje, vrati se kad je zovem, i pri vracanju i mase i repom i spusti usi, sto mi je negde znak da negde zna da to ne treba da radi. U medjuvremenu se i nacin na koji laje na nekog promenio...ranije je to bilo bas neprijatno, kao da je taj neki prolaznik nesto stvarno uznemiro (iako je u 99% slucajeva niko nije primecivao od tih prolaznika dok se ne usrtremi na njih) a sad to vise izgleda 'obavestavaljuce'...hej eno ga neki tamo av, av...ovaj ovde av, av , ovaj sto idem prema njemu   sm dog2 av, av
Ruku na srce, ne idemo u guzve mnogo ( i ne nedostaje nam)...
Sad malo mucimo muku sa drugim psima kad je na povodcu....ali i tome cemo valjda stati na kraj za nekih godinu dana  sm plaz1

Van mreže Tamaretina

• Hero Member

• Mookie App
« Odgovor #132 poslato: 06 Februar, 2016, 09:31:55 »
Super! Bas dobre vesti! Pravo ohrabrenje i za nas ostale  sm prst gore

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #133 poslato: 13 Februar, 2016, 18:43:13 »
 sm love  sm love  sm love  sm love
ovo su divne vijesti!! sretna sam jako zbog vas  :clapping: :clapping: