Autor Tema: Pas laje na ljude...  (Pročitano 34569 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kaća

• Hero Member

Pas laje na ljude...
« poslato: 16 Avgust, 2012, 13:48:53 »
Boltu se dešava da krene da laje kad ga pomazi neko ko je pre njega mazio drugog psa...To me brine,ljudi se uplaše,on samo zalaje i skoči uvis,kao da hoće da se oslobodi povoca.A pre neki dan smo šetali i na oko 10m od nas bili su neki ljudi i išli nama u susret,Bolt je načuljio uši i bio nekako napet,prošli smo dva čoveka i ništa.A 3-4 metra iza su bili neki drugi ljudi(troje) i on je vukao ka njima,a kad je video da ne može da dođe kod njih,isto je skočio uvis.Šta je mogao da oseti,meni nije jasno!?Kako da sprečim takvo ponašanje?Da li je neko imao slične probleme?
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Pas laje na ljude...
« Odgovor #1 poslato: 24 Avgust, 2012, 00:06:01 »
tek sad vidim ovu temu.

koliko je bolt do sada imao kontakta sa nepoznatim ljudima, sa guzvom?

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #2 poslato: 25 Avgust, 2012, 10:21:22 »
na koji način točno laje? odnosno, misliš li ti da bi napao ili da samo upozorava?
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 15 Septembar, 2012, 11:18:27 »
Citat
koliko je bolt do sada imao kontakta sa nepoznatim ljudima, sa guzvom?
Pa dolaze nam često neki ljudi u goste, komšije, neki majstori i tako...Ima i dece, jedna mala devojčica mu je stajala na repu, udarila ga po njušci, a on se uopšte nije čuo..Ma ni zucnuo nije.Ali se desi da ponekad zalaje, kada neko pomeri ruku(mazi ga, pa onda skloni ruku).

Citat
na koji način točno laje? odnosno, misliš li ti da bi napao ili da samo upozorava?
Ne laje sigurno da bi napao, ali mu nešto sigurno smeta kod ljudi na koje laje...Čak je jednom u šetnji na 10m od nekih ljudi podigao uši, gledao ih i kad smo prošli pored njih krenuo da skače i laje, a ispred njih su bila 2 čoveka i na njih nije lajao.Znači da ima određene.Možda mu smeta miris neki(cigare, miris drugih pasa...).Ne znam, jedino to mi deluje da ima malo smisla.

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 15 Septembar, 2012, 12:39:10 »
I ja imam sličan problem, doduše, meni je lakše toliko što imam malog psa. Mislim da Lola laje na ljude pre svega zbog straha u sledećim situacijama:
- često laje na starije ljude (pogotovo ukoliko imaju štap)
- laje na ljude koji nose šešir, kačket...
- laje na "grlate" ljude (koji veoma glasno govore)
- laje na ljude koji hoće da je pomaze, ali to čine na ne baš odgovarajući način (pokušaju da joj ruku stave na glavu a da joj predhodno ne dozvole da ih onjuši)
Ni ona nikada nikoga nije ujela niti je to i pokušala, već se to svede na trčanje oko "žrtve" u krug na bezbednoj udaljenosti (oko 2 metra) i lajanje. Ukoliko ta osoba krene da joj se približi - ona beži. Iako ovo deluje krajnje komično i bezazleno, nije prijatno, jer ukoliko se neko i najmanje plaši pasa, mene kao vlasnika to stavlja u nezgodnu situaciju. Iz tog razloga je prikašim na povodnik kad prolazim pored nekog ko odgovara gore navedenom opisu.

Van mreže Iris

• Full Member

« Odgovor #5 poslato: 15 Septembar, 2012, 12:44:50 »
Po ovome što si napisao, rekla bih da Lola laje zato što je nesigurna. Pokušaj da joj adresiraš svako ponašanje koje nije pravilno čim se ono pojavi i pre nego što dođe do laveža.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 15 Septembar, 2012, 13:42:49 »
tacno je da nesigurnost dovodi do takvog lolinog ponasanja, a sama nesigurnost proizilazi iz toga sto verovatno nije imala dovoljno prilika u zivotu da samostalno utvrdi realne situacije, da ih samostalno istrazi i donese zakljucak jesu li joj pretnja ili nisu

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #7 poslato: 15 Septembar, 2012, 14:56:18 »
Ima logike da ti pas reagira ljude koji su mu neobicni, bilo zbog mirisa, bilo zbog izgleda. Psi ne znaju kako da reagiraju na nesto sto odskace od uobicajene sredine nego lajanjem. Svejedno, kako vecina nas zivi u urbanim sredinama takvo ponasanje nije pozeljno i treba ga korigirati. Kada pocne lajati kazi mu ostro ne i cim prestane pohvali ga i nagradi. Takoder, mozes u situacijama za koje pretpostavljas da bi lajao okrenuti sa igrom i nagradama njegovu paznju na sebe. Na taj nacin ce takve situacije povezati s necim pozitivnim povezati sa necim pozitivnim i nece nakon nekog vremena reagirati.

Sto se lajanja kod mazenja tice, ovako na nevideno, mislim da on ima odredenu toleranciju na duzinu mazenja i nakon toga lavezom daje do znanja da mu je dosta. To prekidaj na nacin da upozoris osobu koja ga mazi da ga ne mazi dugo, nego samo minutu i da je dosta. Nemoj dopustati da se pas dovede u situaciju da sam prekida neku radnju. Ako je bolt izdrzao mazenje mirno, veselo ga pozovi do sebe i nagradi.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 15 Septembar, 2012, 15:02:23 »
Hvala na savetila, Atila.
On nekad ne laje dok ga maze, ali čim prestanu, sklone ruku, onda krene da laje.Videćemo da li će biti ponovo takvih situacija, ako bude, pokušaću da to ispravim.Da li je moguće da mu smeta kada ga maze po glavi iz nekog razloga?Jednom su ga dva dečaka mazila i ja im kažem da ga ne maze po glavi, jer sam predosetila da može da zalaje.Jedan ga je mazio po leđima, a drugi ga pipnuo po glavi i onda je krenuo da laje.A mazili su drugog psa pre toga.A neke ljude jednostavno obožava...
Ne znam da li će ovo imati smila, ali napisaću...Čini mi se da je počeo da laje na određene ljude posle napada nekog pitbula na njega.Ujeo ga je, Bolt je krvario, cvilio...Tog terijera je vlasnik udarao pesnicama po glavi, i posle 5 udaraca(slobodna procena)je pas pustio Bolta i vlasnik ga je sklonio.Da li je moguće da taj događaj ima bilo kakve veze sa ovim sada?

Van mreže Iris

• Full Member

« Odgovor #9 poslato: 15 Septembar, 2012, 15:08:55 »
Pa znaš kako, neki ljudi jednostavno ne znaju kako da priđu psu, niko ne voli da mu se stranac previše približava, slažem se sa ovime što je Atila rekla, da postoji mogućnost da uzima lajanje  kao znak da kaže dosta.

Verovatno Bolt reaguje na energiju pa shodno tome reaguje.

Ja svakom klijentu savetujem da adresiraju ponašanje pre nego što se ono desi, uvek ga možeš provaliti po govoru tela, po ušima, po ustima. Ako dobije korekciju na vreme, neće biti poblema.

A taj "napad", pa i to zavisi, nezgodno je postavljati dijagnoze ovako preko interneta, morala bih da vidim kako se pas ponaša.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 15 Septembar, 2012, 15:16:34 »
Da, pokušavam da gledam govor tela.Ali imam osećaj da bi nekad bilo još gore da ga ja korigujem(dodirnem), možda bi to pogoršalo stav ako uradim u pogrešno vreme.Jednom je bila neka žena kod nas i Bolt joj je prišao, propeo se na ogradu(ona je bila sa druge strane), i kao da je hteo da ga ona pomazim, ali je možda on samo hteo da oseti miris.Kad ga je pomazila po glavi, sklonila je ruku i on je zalajao.Paziću još više na govor tela, pa ću vam javiti šta se dešava ovih dana.
A ti se baviš dresurom pasa? :)

Van mreže Iris

• Full Member

« Odgovor #11 poslato: 15 Septembar, 2012, 15:21:14 »
E bravo, apsolutno je bitno da mu daš korekciju u pravo vreme, inače može imati suprotno dejstvo, kao kad šetaš psa, a on počne da laje pa ga ljudi vuku unazad(ako ikako razumeš šta sam htela da kažem sm zelenko), a to upravo trigira suprotno dejstvo.
Pa nije baš dresura, kod njih je u prvom planu motivacija pasa i vršenje određenih poslova, ja se više bavim problemima u ponašanju.  :nod:

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 15 Septembar, 2012, 15:22:34 »
Po ovome što si napisao, rekla bih da Lola laje zato što je nesigurna. Pokušaj da joj adresiraš svako ponašanje koje nije pravilno čim se ono pojavi i pre nego što dođe do laveža.
tacno je da nesigurnost dovodi do takvog lolinog ponasanja, a sama nesigurnost proizilazi iz toga sto verovatno nije imala dovoljno prilika u zivotu da samostalno utvrdi realne situacije, da ih samostalno istrazi i donese zakljucak jesu li joj pretnja ili nisu
Apsolutno ste u pravu! Dok je bila još štene, pravio sam ogromnu grešku jer sam je pri svakoj ovakvoj situaciji uzimao u ruke. Kasnije sam sa nekim od mojih prijatelja na koje je lajala vežbao i tu se pokazala super. Sada mnogo manje ima ovakvih situacija, ali ih ipak ima. A meni nije baš zgodno da ljude koje ne poznajem zamolim da mi pomognu u drsiranju psa, većina nije baš raspoložena.

Van mreže Iris

• Full Member

« Odgovor #13 poslato: 15 Septembar, 2012, 15:24:26 »
To svi rade, jer nam je u instinktu, pogotovo dok je još štene.  :nod: Time što si je uzimao u naručje si joj u stvari hranio takvo ponašanje i odobravao, najbitnije je da si sad razumeo u čemu je problem.  sm prst gore

Ma skupićemo se mi svi jednog dana da vežbamo  zajedno.  sm smesko1

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 15 Septembar, 2012, 15:38:21 »
E bravo, apsolutno je bitno da mu daš korekciju u pravo vreme, inače može imati suprotno dejstvo, kao kad šetaš psa, a on počne da laje pa ga ljudi vuku unazad(ako ikako razumeš šta sam htela da kažem sm zelenko), a to upravo trigira suprotno dejstvo.
Pa nije baš dresura, kod njih je u prvom planu motivacija pasa i vršenje određenih poslova, ja se više bavim problemima u ponašanju.  :nod:
Aha, hvala ti.Imamo mi još problema, ali neću sad ovde da pišem  sm smesko1