Autor Tema: kako da odredim koliko treba psu da dam da jede?  (Pročitano 12282 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže krisb

• Old Member

Odg: kako da odredim koliko treba psu da dam da jede?
« Odgovor #60 poslato: 18 Oktobar, 2013, 19:58:12 »
Ako se ne goji, taman joj je verovatno. Nema onda razloga da joj smanjuješ.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #61 poslato: 19 Oktobar, 2013, 20:47:21 »
Moj odrastao pas koji ima nešto preko 30 kg i normalno je aktivan jede manje od toga, maximalno da jede tu količinu... Ja bih da sam na tvom mestu probala prvo sa recimo 750 gr hrane dnevno, pa bih videla kako se ponaša.

Elem, racunaj da u ovih 750g hrane koje krisb preporucuje, dnevno potpada jako puno tecnosti. Na primer, ako psu das salju jogurta, jedno jaje, par saka povrca, isto toliko pirinca/testenina, i recimo 200g mesa, to je sasvim dovoljno da zadovolji njene potrebe.

Recite mi da li pricamo o 'stenetu' retrivera sa slike 8 meseci starosti, ili o nekom drugom psu? Nisam u toku.

Ako je retriver u razvoju 8 meseci star u pitanju, 750gr kuvane hrane dnevno? 200 grama mesa DNEVNO?  :wonder: 350gr granula previse?

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #62 poslato: 19 Oktobar, 2013, 20:51:38 »
bretonac

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #63 poslato: 19 Oktobar, 2013, 21:07:14 »
Aha, ok.

Mada i za bretonca mislim da je 200grama mesa dnevno manje nego sto bi trebalo da unosi...Opet 'meso' je sirok pojam, pa tako kolicina moze da zavisi i od toga koje je meso u pitanju.

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #64 poslato: 19 Oktobar, 2013, 22:09:22 »
Tu gramazu (200g) sam pomenula pre svega zbog 'ekonomije'. Mislim da se svi ovde slazemo da je bolje 200g mesa + druge namirnice koje cine kvalitetan obrok, nego 200g granula. U toliko grama granula (Brit Care) ima prilicno malo grama mesa. :) A nemaju svi mogucnosti da meso nabavljaju u klanicama, na veliko i povoljno...

Elem, da pojasnim zasto moj pas jede kao vrabac, posto je bilo zainteresovanih. :) Ona je pre svega 'ekonomicne' rase; šarplaninci (oni sa blizim poreklom sa planine) su psi prilagodjeni nesto oskudnijoj ishrani, sto kolicinski, sto kalorijski. Drugo, moj pas je stariji, ima 10 godina, samim tim  je njen metabolizam nesto sporiji a prohtevi manji nego odraslom ili mladom psu. Trece, mirne je naravi, ne trosi energiju ako ne treba, a primarna aktivnost joj je šetnja u kojoj 90% vremena kaska. I cetvrto, ona zivi u kuci, na toplom, pa ni sa strane odrzavanja telesne temperature nema vecih potreba za energijom. Nisam ja hitlerski odredila da ce ona bas 750g hrane dnevno da jede, dobije ona i vise, redje i manje, ali to je okvirna kolicina koja se posle malo eksperimentisanja pokazala sasvim adekvatna za nju. Nije mrsava, a nije ni debela, dlaka se sija, a ona ide 'k'o zmaj. :)  Prosi i ona pored svega sto u obrocima pojede, ali vrlo je jasna razlika od ponašanja kada je zaista gladna, a kad je samo prasica koja bi pojela i masnu krpu.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #65 poslato: 21 Oktobar, 2013, 19:08:15 »
 sm prst gore

podrzavam ideologiju skroz.

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #66 poslato: 04 Januar, 2014, 18:55:57 »
mislim da cemo uskoro skroz na prirodnu ishranu preci, planiram mu davati 4% njegove tezine, sto je 1kg dnevno podjeljeno u dva obroka po 500g..
u pocetku ce dobijati 2 puta po 500g cistog mesa, jer takve obroke trenutno imam pripremljene.. a za kasnije bi recimo isao na 500g cistog mesa ujutro, a navecer onda recimo 300g mesa i 200g zitarica i povrca, par puta tjedno takav obrok sa zitaricama i povrcem, a par puta riblji menu, i koji put opet samo meso..
sto kazete na takav rezim..?

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #67 poslato: 04 Januar, 2014, 19:05:12 »
jedno je teorija,a drugo praksa  :D

u principu videces sam da li mu je dovoljno,da li trazi jos ili mu ostaje,mada ga ti solidno i trosis  sm zelenko

ja recimo ovom mom ako forsiram tako samo cisto meso nekoliko uzastopnih obroka,tacno mi se desi da i to obavezno ujutru,ladno ga izmrljavi,pa mu onda preskocim jedan i tako ga vratim,i uvek nam nocni nekako veci kolicinski,malo manje je aktivan
 a sto se tice sta ces da mu dajes,ako ti ne zavisi nesto od nabavke,mozes i cesce da mu saras obroke

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #68 poslato: 04 Januar, 2014, 19:13:11 »
lobo

aja jede kilo mesa (grkljan juneci bubreg dzigerica piletina sve moguce varijante jagnjeca glave .....) i saka ipo do dve pirinca ili isto tako brasna za palentu ili 1/3 hleba i 1/2 kasika meda i kako kad jogurt jaje sir sta ima u kuci :) e sad pirinac,brasno ili hleb se skuva natopi sa 1-1,5l vode i to je vecera a za dorucak dobija 250-300gr granula

e sad vidim da neki ovde hrane ko da vrapce imaju kako ne znam slike aje imas na profilu od pre par dana pa vidi dal je debela pas je 99,99 % vremena slobodan dnevna setnja 10-12km (i u setnji je pustena vezujem samo dok predjemo ulicu na 2 minuta u odlasku i dolasku)  malo vuce gumu kad to kazem mislim na 5 min svaki drugi dan i mislim da bi mogla jos jel sve sto dam nestaje u roku od 5 min :)

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #69 poslato: 04 Januar, 2014, 19:19:09 »
mislim da je Balto sada na idealnoj kilazi, a posto zamjenjujemo drugi obrok koji je bio dehidrat sa mesom zanima me otprilike koliko onda davati..
a i zanima me koliko je potrebno da jede te zitarice i povrce, je li dovoljno par puta tjedno..?
probati cemo se bazirati vise na mesu, a koji put u vecernji obrok ubaciti ugljikohidrate

ovisi cega je nabavka..  sm zelenko tjesteninu i rizu lako nabavim  :D

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #70 poslato: 04 Januar, 2014, 19:32:51 »
Mi kroz rad sa hranom za pse imamo razna iskustva sto se tice kolicine prirodne hrane, i mogu reci da je individualizam veoma sirokog spektra. Recimo, imamo AST-a clana Original sa foruma koji ima ~22kg i Splendore Barf od 800g mu je idealan dnevni obrok sto se tice kolicine, a sa druge strane zenku japanske Akite od 36kg koja se sa Barfom ugojila na 40kg, dodajem da zivi napolju, pola dana u boksu a pola u coporu slobona sa jos 5 pasa, te se sada hrani glavama lososa i pilecim ledjima i ima idealnu formu od 35kg.
Najpoznatiji odgajivac rase Cane Corso u svetu, Dejan Sangue Magnifica mi je nedavno rekao da uglavnom sve pse hrani razlicito, u zavisnosti od toga sta njemu vise odgovara, te ima psa koji jdealno izgleda kada mu je veci deo piletina, drugog sa govedinom, te se tako i ophodi prema njima, ubacujuci 1-2x nedeljno i ribu zbog promene.

Sto se tice vitamina iz voca i povrca, moj savet je svakodnevno ukoliko ste u mogucnosti, izuzetno je vazno i psu koji redovno dobija recimo sargarepu, beli luk i persun je imunitet veoma stabilan.

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #71 poslato: 05 Januar, 2014, 09:16:05 »
probati cemo za sada bez dodataka, znaci cisto meso, obrok od 80% mesa, 10% organa, 10% kosti.. dva puta po 500g dnevno, eventualno napraviti posebno pakiranje od 100-200g pomjesanih ugljikohidrata sa vocem, zacinima, pa dati koji put u tjednu..

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #72 poslato: 05 Januar, 2014, 11:23:33 »
mislim da je to ok za Balta
kada Ari jede prirodno, on jede između 800g i 1kg
ali Ari nije ni približno aktivan kao Balto, a tu su po kilaži
mada se Ari troši od stresa
 sm redface

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #73 poslato: 05 Januar, 2014, 14:21:41 »
sto ne jede Ari cijelo vrijeme prirodnu hranu?

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #74 poslato: 05 Januar, 2014, 17:25:42 »
Ima problema sa stomakom. Zimi tu i tamo, ali cim skoci temperatura svaki dan ima proliv