Autor Tema: Očni crv  (Pročitano 20244 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Odg: Očni crv
« Odgovor #15 poslato: 06 Septembar, 2013, 21:41:42 »
samo sto mu suzilo oko,njemu nije nista smetalo,nije cesao i slicno

uglavnom,kaze ovo nije imalo pre kod nas,a na teritoriji KG ovo je treci slucaj do sada,Kan je najblazi slucaj i najmanje ih je imao,
kao i da leka osim vadjenja nema,kao i neke prevencije,jer ih prenose muve i komarci,osim mozda prskanja protiv insekata,ali pitanje da li bi imalo nekog efekata

a da li je sve,videcemo opet sutra na kontroli,nadam se da jeste  :sweating:

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #16 poslato: 06 Septembar, 2013, 23:05:48 »
Neki dan sam nešto zvala veta i kaže da su pre neki dan imali prvi slučaj očnog crva i da ih je baš bilo dosta kod tog psa, dakle, sve je češće...

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 06 Septembar, 2013, 23:14:36 »
kako su se samo ugnjezdili  sm ljutko
svaka cast kanu koji je sve to stojicki izdrzao  sm prst gore

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #18 poslato: 06 Septembar, 2013, 23:26:00 »
mene najvise bunilo gde nalete na nas,plus cista sredina,plus nemamo mnogo kontakata sa drugim psima,al to nema veze s tim,moze svakog i svuda da snadje  sm prst dole

bitno je reagovati na vreme,jer kaze u protivnom bas opasno mogu da ostete roznjacu

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #19 poslato: 06 Septembar, 2013, 23:32:00 »
pa to, za takvu infestaciju zamisljas nekog odbacenog psa kojeg su napale i buve i muve, a ne kana koji zivi u psecem raju...samo vam slavuji fale za celokupni dojam  sm redface

Van mreže wush

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #20 poslato: 07 Septembar, 2013, 13:36:36 »
 sm eek Sva sreća da ste otišli kod veterinara. Ja nisam niti znala da postoji očni crv, baš gadno zvuči. Nadam se da će kontrola pokazati da je sve ok i da ih više nema. I veliko bravo za hrabrog Kana koji je sve istrpio mirno  :clapping:

Van mreže Žiška

• Sr. Member

« Odgovor #21 poslato: 07 Septembar, 2013, 15:48:31 »
E pa drugari, mi se nažalost nismo javljali par dana zbog pogodite čega - istog razloga .

Jako sam kivna na sve (osim na jednu i po osobu) u Beogradu ,da me dovedu u situaciju da zovem ljude u Kragujevcu i da me oni smiruju i obaveštavaju o čemu se radi .
Nama je krenulo sa svrabom , i onda sam videla kraj jednog na beonjači, odsekle mi se noge, nađem naravno odmah na internetu Thelaziu i odemo kod veterinara i on me ni 5 ni 6 ubeđuje da je to :
- krmelj ,
- da sam ja paranoična,
- da to ne postoji ,pogotovo što je thelAzia (kao što naziv kaže potiče sa Azijskog kont) ...

Zvala sam preko telefona par ordinacija, što one koje znam što one koje su na glasu - niko čuo  ili priča ''to nije Thelazia'' .
Odem na Parazitologiju Vet. Fakulteta - ista stvar .
Ne dade mi đavo mira i odem u ambulantu iza gde naiđem na mlađeg veterinara koji je odma izgovorio naziv pa mi je laknulo do neba .
Stavili smo Advocate, i dok ne uradimo tu ''operaciju'' stavljamo acidiborici  .

mada generalno osim povremenog svraba i tog jednog (a znam da ih verovatno ispod trećeg kapka ima kodža) da nisam videla ne bi ni znali simptome.
Inače Kan poslaću ti pp malko da mi pojasniš jako se plašim intervencije i anestezije jer iako su mi rekli da ''znaju za odnos hrtova i anestezije'' meni nije svejedno . To je nešto što ćemo uraditi u naredna dva dana jer moramo ,samo ja se psihički pripremam.

Još jedan problem sa ovim crvom je što je zoonoza,
pa mora da se vodi računa ..

Inače, prenosi se putem muve .
Ne obične nego one koja ide na stoku , pa posle može i na mačke i na pse .. malko je manja .
Hrani se suzama pasa ..

Posle mi kad smo povezivali, mi smo ove muve videli obojici na očima (zato nas verovatno čeka sve x2) - čak sam i fotkala ,ali sam ih ja konstantno terala samo izgleda ne vredi. One polože preko usana jaja u oko i to je .

Mi smo ih pokupili u Trsteniku najverovatnije (jer smo ih dok smo roštiljali u šumi i viđali) ,pošto koliko vidim dole je žarište a i valjda da je ovde tako često malko bi obavešteniji veterinari bili .... a ne da ja treba da mi objašnjavam o čemu se radi ,dovedem i primer i kažu mi da sam luda .

Iskreno laknulo mi je kad smo napokon našli nekog ko je znao o čemu se radi, kad sam se čula sa ovima u KGu i to što jeste tuga zbog patnji pasa ali - vidim da nismo sami sa ovom mukom ..

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #22 poslato: 07 Septembar, 2013, 15:55:16 »
Jao, znači i vi imate taj problem... Izgleda da veterinari baš nisu upućeni, dobro je da ste na kraju ustanovili šta je. Brz oporavak želimo!
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Žiška

• Sr. Member

« Odgovor #23 poslato: 07 Septembar, 2013, 16:03:52 »
Hvala  sm kiss
Javićemo i mi kako prošla intervencija, držite nam fige  :fige: iskreno živi nismo zbog toga .

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 07 Septembar, 2013, 16:13:08 »
A hoćete anesteziju ili ne? Javi obavezno!
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Žiška

• Sr. Member

« Odgovor #25 poslato: 07 Septembar, 2013, 16:24:55 »
Koliko su mi rekli ovi preko telefona i u razgovoru sa veterinarom na fakultetu ,a reći će i Deki kako tačno ide - valjda mora da se pas stavi pod anestetik ,taj treći kapak se razvlači da bi se oni pokupili ..
Evo video

Thelazia (eyeworm)

Sad vidim otvorena je tema i na drugom forumu ..

Van mreže Žiška

• Sr. Member

« Odgovor #26 poslato: 07 Septembar, 2013, 16:27:33 »
Očni crv (Thelazia callipaeda)

Citat
Thelazia callipaeda ili Očni crv je parazit valjkastog oblika beličaste boje dužine od 5-20mm. U oku psa može se naći ređe pojedinačno a češće u grupicama od po destak pa do tridesetak jedinki. Razvojni put počinje od odraslog oblika koji polaže jaja u suzama primarnog domaćina.

Thelazia callipaeda ili Očni crv je parazit valjkastog oblika beličaste boje dužine od 5-20mm. U oku psa može se naći  ređe pojedinačno a češće u grupicama od po destak pa do tridesetak jedinki. Razvojni put počinje od odraslog oblika koji polaže jaja u suzama primarnog domaćina. U suzama i ispod trećeg očnog kapka se razvija  prvi stadijum larve. Sledeći domaćin je muva koja se hrani suzama pa na taj način unosi i larvu ovog parazita koja prelazi kroz drugi i treći  stadijum u organima muve. Posle mesec dana larva prelazi u usni aparat muve.Iz usnog aparata muve larva dolazi u oko psa. U oku psa se iz četvrtog stadijuma razvijaju odrasli oblici  parazita.

Parazit živi ispod trećeg očnog kapka i suznom kanalu,vrlo ga je teško uočiti ako se ne podigne treći očni kapak. Usled prisustva parazita dolazi do inflamacije trećeg očnog kapka,a ako je parait duže vremena proveo u oku i do zadebljanja trećeg očnog kapka. Simptomi bolesti zavise od broja parazita i vremena koje je partit proveo u oku a najčešći su  svrab oka, crvenilo, pojačana lakrimacija, tako je oko oka dlaka uleplena i vlažna. Prisustvo parazita dovodi njačešće do konjuktivitisa, fotofobije, a u težim slučajevima i do ulkusa na rožnici.

Prvi slučaj zabeležen je 11.08. 2012. god. Pas je bio sa područja grada Kragujevca. došao  sa simptomima  češanja oka, pojačanog stvaranja suza,crvenila. Ispod trećeg očnog kapka uočili smo veliki broj ''valjkastih glistica'' dužine do 20 mm.Interesantno je da smo tada nalaz parazita imali samo u jednom oku, parazite smo vrlo lako otklonili i utrljali spoton  imidacloprida i moxidectina (ampula advocate), međutim imali smo inflanaciju trećeg očnog kapka pa smo ‚treći očni kapak tretirali lokalno.Vlasnik je ponavljao svakog meseca tretman gore pomenutim spotonima i nije bilo više recidiva.

U toku juna, jula i avgusta imali smo slučajeve iz grada Kragujevca i okoline Kragujevca (Poskurice i Stragari). Za slučaj Poskurice karakteristično je to da je vlasnik imao dva psa stara oko godinu dana,jednom psu desno  oko je  puno suzilo, dok kod drugog psa nije bilo apolutno nikakvih simptoma. Čak šta više, vlasnik nije doveo psa zbog problema sa okom već zbog problema sa ogromnim brojem krpelja. Tek smo iz anamneze saznali da mu zadnjih dvadesetak dana oko suzi. Pregledom smo ustanovili veliki broj parazita. Što se tiče drugog psa nije bilo nikakvih simptoma ali smo pregledom ustanovili veliki broj mladih obilka parazita ne većih od 6mm.

S obzirom da je prenosilac bolesti tzv. muva ( koja se hrani suzama), za očekivati je da će se bolest pojaviti ćešće, tamogde ima više muva, u močvarnim predelima, oko reka i potoka, predela gde ima puno šuma i parkova, ali kod nas to nije bio slučaj. Naših nekoliko slučajeva pokazuju da se bolest može javiti na svim terenima. Interesantno je da mladi paraziti na početku bolesti mogu živeti u oku psa a da nema klinički manifestovanih simptoma bolesti.

Izvor : http://vetland.rs/Blog/oni-crv.html

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #27 poslato: 07 Septembar, 2013, 18:22:07 »
mi smo bili jutros na kontroli nema ih vise  sm cheers ,ali dobili smo neka upustva sta i kako narednih dana,terapija i slicno

sta znam,ok je sto su se ponudili ovi iz KG,ali po meni to nije toliko zahtevna intervencija da ne moze niko iz BG da to odradi,
ajd sto nisu culi ili videli,ali samo treba da mu se zavrne kapak i da ih povadi pincetom,to bar nije kompikovano,sta bi bilo da je stvarno neka teska operacija,mislim prevaliti toliki put za nesto sto je stvarno rutinski posao  :lipssealed:

evo i ovaj video pokazuje ceo postupak,nema nista vise od toga,kod nas je trajalo duze zato sto smo bili u stojecem polozaju,pod anestezijom je verovatno mnogo lakse i brze

ako se ipak odlucite da dodjete i ako vam treba neka pomoc tu sam

Van mreže Žiška

• Sr. Member

« Odgovor #28 poslato: 07 Septembar, 2013, 19:20:27 »
Hvalaa   & čestitamooo !! sm cheers

tjah ..videćemo i preduzeti ova dva dana korake ..
Mi bi da se to obavi tako lako i što bezbolnije ali očigledno neki vide priliku za zaradu pa nadograđuju priču šta,kako i koliko puta treba .
glava će mi pući    sm kafa

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #29 poslato: 07 Septembar, 2013, 19:50:09 »
E u pm, do neki dan sam mislila da je ovo kod nas retko, kad ono...Još sam se istripovala jer smo gostovali u sličnom kraju, pa samo zrljam u oči...Držimo fige da sve ok prođe  :fige: :fige:
Al' ovo da većina veterinara nije ni čula, razumem što si besna.