Autor Tema: TRADICIONALNA vs. POZITIVNA METODA UČENJA  (Pročitano 24592 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Van mreže Поп

• Old Member

Odg: TRADICIONALNA vs. POZITIVNA METODA UČENJA
« Odgovor #46 poslato: 09 Oktobar, 2012, 22:58:38 »
I ja vidim  :nod:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #47 poslato: 09 Oktobar, 2012, 23:00:32 »
e pa ana, onda gledaj preko linka  sm smesko2
mada pretpostavljam da znas sliku  :nod:

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #48 poslato: 10 Oktobar, 2012, 07:14:48 »
sad i ja vidim - valjda mi je kompu bilo slabo sinoć  :blink: ...

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #49 poslato: 17 Decembar, 2012, 11:17:29 »
stavila sam u klipove i linkove, ali i ovde ce dobro doci

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #50 poslato: 05 Januar, 2013, 19:05:24 »
10 najcescih mitova u vezi pasa i njihovog ponasanja

ovde je ceo tekst

http://www.whole-dog-journal.com/issues/11_2/features/Canine-Behavior-Myths_16004-1.html?s=FB1413

a vadim samo pocetne recenice...

Myth #1: “Puppies should not go to puppy classes/the mall/friends’ houses until they have had all their vaccinations at 16 weeks/6 months of age.” (Fails all three tests.)

This one lands squarely at the top of the “dangerous myth” category. It’s generally perceived as credible by new puppy owners because it’s often offered by the pup’s veterinarian.

Myth #2:
“Dogs pull on leash, jump up on people, (add your own) because they are dominant.” (Fails scientific and philosophical tests.)

Myth #3: “If you let your dog sleep on the bed/eat first/go through doors first/win at tug-o-war, he will become the alpha.” (Fails all three tests.)

Myth #4: “Dogs can’t learn from positive reinforcement. You have to punish them so they know when they are wrong.” (Fails scientific and philosophical tests; fails acid test unless punisher is very skilled.)

Myth #5: “If you use treats to train, you will always need them.” (Fails all three tests.)

Myth #6: “A dog who urinates inside/destroys the house/barks when he is left alone does so because he is spiteful.” (Fails the scientific and philosophical tests.)

Myth #7: “If you feed a dog human food, he will learn to beg at the table.” (Fails all three tests.)

Myth #8:
“He knows he was bad/did wrong because he looks guilty.” (Fails all three tests.)

Myth #9: The prong collar works by mimicking a mother dog’s teeth and her corrections. (Fails the scientific and philosophical tests.)

Myth #10:
“Aggressive/hand-shy/fearful dogs must have been abused at some point in their lives.” (Fails the scientific test.)

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #51 poslato: 01 Februar, 2013, 12:13:02 »
Ukratko objasnjen razlicit pristup treniranja i komuniciranja sa psima.
Tradicionalan (staromodan) nacin zeli da pas pogrijesi kako bi ga mogli sprijeciti u tome kroz korekcije. Cilj je pokazati psu da imamo vlast nad njim, nagradimo kada se pas ispravi (izbjegava nelagodu).
Moderan nacin (Bez sile) pomaze psu da napravi pozeljnu stvar kako bi to mogli nagraditi. Uce se i ponasanja koja su alternativna nepozeljnom ponasanju.
U radu sa zivotinjama koristim Force-free (Bez-sile) pristup jer daje dugotrajne rezultate, pruza jasnu komunikaciju sto zelimo da pas radi, produbljuje odnos izmedu nas i psa, i pristup je korektan prema psima. Stvara medusobno postovanje...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=559097787436713&set=a.377380848941742.96371.376706029009224&type=1&theater

Van mreže alef

• Newbie
  • *

ŠKOLE - PRAVCI U DRESURI
« Odgovor #52 poslato: 16 Septembar, 2013, 13:50:17 »
Hteo bih malo da proćaskamo o školama vaspitanja i dresure pasa, tj. o aktuelnim (naučno/nenaučno/ideološkim) pravcima na osnovu kojih se psi vaspitavaju, dresiraju kao i tehnikama i metodama koje su iz njih proizašle. Na mnogim mestima se spominje, neobihevioralni pravac, ruska škola, mađarska škola, ova, ona škola ili pravac. Međutim, nigde do sad nisam našao na jedan uporedni pregled tih pravaca i koje su njihove osnovne karakteristike i na čemu se zasnivaju, koje su prednosti jednog pravca i pristupa u odnosu na drugi...itd. Na primer,  koja je razlika između etološkog i neobihevioralnog pristupa!? U čemu je suština "sukoba" između takozvane metode "pozitivnog nagrađivanja" i "tradicionalne metode" za obuku pasa. Po mom skromnom mišljenju, nedostatak ovog uporednog pregleda čini vaspitanje i dresuru i dalje, na neki način, misterioznim što je opet na neki način tačno...Eto, ako ima neko ko bi želeo o ovome da diskutujemo bilo bi mi drago.

sm wink
"...začudih se kraj sveg žala što je ptica zborit' znala, iako mi reči njene malo toga objasniše..."

Van mreže Sparki

• Global Moderator

« Odgovor #53 poslato: 16 Septembar, 2013, 14:00:40 »
@alef, Vaša tema je spojena sa ovom u kojoj se već pisalo o tome, pa tu možete nastaviti.
Ugodan boravak na forumu,
Admin/Mod tim

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #54 poslato: 23 Septembar, 2013, 17:16:50 »
Ukratko objasnjen razlicit pristup treniranja i komuniciranja sa psima.
Tradicionalan (staromodan) nacin zeli da pas pogrijesi kako bi ga mogli sprijeciti u tome kroz korekcije. Cilj je pokazati psu da imamo vlast nad njim, nagradimo kada se pas ispravi (izbjegava nelagodu).
Moderan nacin (Bez sile) pomaze psu da napravi pozeljnu stvar kako bi to mogli nagraditi. Uce se i ponasanja koja su alternativna nepozeljnom ponasanju.
U radu sa zivotinjama koristim Force-free (Bez-sile) pristup jer daje dugotrajne rezultate, pruza jasnu komunikaciju sto zelimo da pas radi, produbljuje odnos izmedu nas i psa, i pristup je korektan prema psima. Stvara medusobno postovanje...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=559097787436713&set=a.377380848941742.96371.376706029009224&type=1&theater

Vidio sam ovu sliku pa se sjeti da pitam nesto o cemu razmisljam vec par dana. Mislim da sam gledao Cezara i da je on u nekoj epizodi spomenuo da pas ne smije hodati ispred vlasnika jer je to kao oblik dominacije psa(to ima vise veze sa lijevim dijelom slike). Sad mene zanima misljenje ljudi koji se malo ozbiljnije bave radom sa psom(ali i svih ostalih), da li ima potrebe za tim? Mislim kakav je to oblik dominacije ili zasto je to lose ako pas hoda na duzini povodca ispred mene, znaci moze da seta ispred/iza mene ali tako da povodac ne bude zategnut? Da ne vuce ni on mene ni ja njega. Da li ima neka posebna korist od toga da pas hoda striktno uz nogu ili je to vise "perfekcionizam"(ovde mislim na "obicne" vlasnike)? Na kraju krajeva, kako vi ucite i setate sa svojim psima, da li je to striktno uz nogu ili psi imaju ipak malo lufta?

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #55 poslato: 23 Septembar, 2013, 20:06:34 »
Baci pogled na temu o dominaciji http://prirodapasa.com/index.php?topic=765.0

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #56 poslato: 23 Septembar, 2013, 20:45:41 »
Sad sam zavrsio sa iscitavanjem i mislim da sam se malo konfuzno izrazio.

Vise me zanimalo u setnji da li dozvoljavati psu da ima tog malo lufta ili je pozeljnija "vojnicka" disciplina. Zasto jedno zasto drugo?

Ali vrijedilo je procitati onih par stranica  sm wink

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #57 poslato: 23 Septembar, 2013, 20:49:27 »
Kod mene ima i jednog i drugog, psa puštam da ide ispred/oko mene za dužinu povodnika (svakako da me ne vuče). Znači dajem mu lufta da njuška, diže nogu i radi ostale radnje, do onog trenutka dok ne dobije naredbu pored. Naravno, to sa luftom kada nema gužve, saobraćaja i sl. Recimo kad idemo ka pešačkom prelazu, ne moram ni da mu kažem da dođe pored, shvatio je da se to podrazumeva u toj situaciji.

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #58 poslato: 23 Septembar, 2013, 20:56:05 »
E to  :D

Jer, kako ko vidi stene tako se nadje pametan da da savjet. Pa kako god zvucali razmislim o svakom pa ako "ima logike" potrazim malo po netu pa onda poslije mozda i prihvatim.

Jedan od tih savjeta je bio da zbunjujem psa skracivanjem povodca, jer tipa ako setamo trotoarom i u susret nam ide neko primicem je sebi da seta uz nogu dok ne predjemo pa onda zavisno od ceste/trotoara/ljudi opet pustam punu duzinu.

Otprilike kako si opisala to je neki nas finalni zilj sm rile

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #59 poslato: 23 Septembar, 2013, 20:58:27 »
Moja je ranije vukla kao konjic  sm smesko1 i morala sam da je uchim da hoda uz nogu jer se u suprotnom davi (nevezano za tip ogrlice) kashlje, em njoj nije dobro em nije ni malo slabashan i lagan pas pa i moje ruke stradaju. Sad je ok, i ne smeta mi ako ide malo ispred ali chim zategne moram da je opominjem da ne bi ushla u "mod vuche".

Kad hocu da vuche, stavim joj am i nema gushenja :) bitno je da na komandu (a neke situacije i sama prepozna) uvek dolazi do moje noge.