Autor Tema: Sirova ishrana  (Pročitano 1175 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ray ice cold

• Newbie
  • *

Sirova ishrana
« poslato: 17 Januar, 2018, 19:04:37 »
Pozdrav svima, nov sam na forumu, odmah da se izvinim adminu/administratoru/ostalim nadredjenima ako sam otvorio temu koja ili vec postoji ili je vec pominjana...dakle nov sam na forumu, i ne mogu bas sve odjednom procitati a trebaju mi saveti.
U pitanju je staford, 15 meseci, 31kg, pas ima problema sa dlakom ( nekako je suva, i nije to taj izgled i sjaj kakav bi trebao...nekako je kao tepih  :( ). Do pre 10 dana smo bili na iskljucivo granulama, uglavnom Royal Canin, i Acana (za tu Acanu su mi tvrdili da je najbolja granula, dzak od 18kg kosta oko 12000din), i dodatke za dlaku-lososovo ulje (kupovno), anima strath, probao sam i sa dima zacinom, ali dlaka i dalje krs. od 8-og Januara sam resio da psa prebacim na ,,domacu,, ishranu. e sad, nesto mi je jasno, nesto ne...Odmah da napomenem da sam psa vodio na veterinarski faks za dlaku, u pitanju je specificna boja dlake (nesto poput jelena), i kazu da je sa njom u redu sto se tice bakterija, i ostalih parazita, tj ne postoje...ono sto mene zanima jeste da li ce mozda sa prelaskom na ovu vrstu ishrane psu doci do sjaja kakvog bi trebala da bude? i ima na sredini repa ,,krug,, gde nema dlake, dijagnoza je repna zlezda, koja prolazi sama od sebe  sm zid a evo vec 4 meseca kako se ne povlaci (nema sta nisam mazao)...ishrana koju sad dajem je sledeca:
pileca ledja (dajem sirova, bez ikakvog kuvanja
pileca jetra i  bubrezi ( takodje sirovi)
bareni pirinac/makarone(menjam svaki dan) + barena sangarepa + persun + celo zivo jaje
nabavio sam pilece glave, ali ne znam da li to smem da mu dajem cele? (nisam nigde nasao da smeju cele da se daju?)
e sad, znam da treba biti raznovrsno, i menjati piletinu, junetinu, ribu, jagnjetinu...tek sam poceo sa tom ishranom, pa za sada imam pristup samo ovoj piletini i iznutrici (pricamo o svezoj piletini, ne uzimam od ne proverenih ljudi ama bas nista) da li je problem biti samo na piletini i ovom povrcu?
i zanima me, tj treba mi vasa pomoc, sta joj mogu da dajem, kako bi vratio sjaj dlake :) izvinjavam se i na dugom postu, i na pomoci :) sve vas volim  :dens:
Sve mi ide na zivce, samo bromazepam na recept!

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
Odg: Sirova ishrana
« Odgovor #1 poslato: 17 Januar, 2018, 20:51:03 »
Sto se tice same ishrane, ima ovde zilion tema kao i recepata koje su clanovi kacili godinama, mozes tu da vidis neke ideje.

Sto se same dlake tice, u kakvim uslovima zivi pas - napolju, unutra? Da li ga cetkas? Da li mu je dlaka takva uvek ili samo u periodima linjanja? Da li se trenutno linja previse?

Van mreže Ray ice cold

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 17 Januar, 2018, 22:11:45 »
Zivi u boxu, u kucici je slama (nista drigo ne podnosi-sve izvlaci),ovo je prva zima da je napolju, prosle godine je bio stene i bio je u kuci. Cetkam ga furmitatorom, i uopste se ne linja :/ na furmitaru retko kad ostanu dlake :(

Van mreže zmanic

• Full Member

« Odgovor #3 poslato: 18 Januar, 2018, 00:01:44 »
Odakle si?
RC je najprecenjeni goli kurac od hrane, malo bolje od stočnog brašna.
Pretraži na NET-u pojam "DIME ZAČIN" i primeni.
Pređite ba BARF ishranu.

Sretno i dobro došao na ovaj Forum!!!

Van mreže Ray ice cold

• Newbie
  • *

« Odgovor #4 poslato: 18 Januar, 2018, 00:17:11 »
Iz Bg-a sam, sto se tica RC, to sam i ja saznao...verujem da ni ta acana nista nije bolja...dime zacin sam primenjivao (recept po 100gr uglavnom masti- bundeva,lan,kokos, cimet...)
Sta je sad BARF ishrana?
Mislim, jel se razlikuje od sirove ishrane?
Hvala na dobrodoslici :*

Van mreže zmanic

• Full Member

« Odgovor #5 poslato: 18 Januar, 2018, 00:23:53 »
Iz Bg-a sam, sto se tica RC, to sam i ja saznao...verujem da ni ta acana nista nije

Sta je sad BARF ishrana?

http://prirodapasa.com/index.php?board=17.0

Mislim, jel se razlikuje od sirove ishrane?
Hvala na dobrodoslici :*

Malo.

Van mreže Karim

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 18 Januar, 2018, 13:53:01 »
Problem je da ti pas bude samo na piletini i na tom povrcu. Veoma siromasna ishrana, nigde misica.. dodajes jetru, nadam se da znas da je jetra iznutrica koja se dodaje u jako malom procentu ako se daje svaki dan.
Nije poenta u tome samo preci na sirovo, ipak moraju neke osnove da se nauce, a uopste nije komplikovano.

Van mreže Ray ice cold

• Newbie
  • *

« Odgovor #7 poslato: 18 Januar, 2018, 16:48:11 »
Znam znam...nego jos uvek sam u potrazi za pouzdanim delovima mesa...a sto se tice iznutrica, koje su to minimalne kolicine? Kako da odredim gramazu? Koliko puta nedeljno da mu dajem jetru?
Da li treba svaki dan da mu menjam hranu( vrstu mesa), i svaki dan razlicite iznutrice?

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #8 poslato: 19 Januar, 2018, 11:16:10 »
Pre svega batali furminator, unistava dlaku i poddlaku. Zameni ga obicnom cetkom.

Mozda je alergija u pitanju, u tom slucaju bih izbacila zitarice iz ishrane komplet. Znaci meso, namirnice zivotinjskog porekla, voce i povrce.

Jos nesto sto mi pada na pamet je eventualno hormonski poremecaj, za to postoje posebne analize.

Cudno mi je jer si vec davao neke suplemente koji bi trebalo da poboljsaju kvalitet dlake, a nisi uspeo sa njima. Granule su pune zitarica, pa jedino da probas bez toga.

Van mreže Karim

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 19 Januar, 2018, 12:25:32 »
Slazem se sa Bernom da probas neko vreme bez zitarica. Sve vezano za ishranu imas jako detaljno objasnjeno na forumu i ako hoces da naucis kako kvalitetno da hranis svog psa treba da procitas.
A sad kratko, ako psu dajes jetru svaki dan onda mu daj 5% od ukupne kolicine mesa. Baziraj se na to sta mozes psu da nabavis, obicno to bude piletina, junetina i riba (ako mozes jos nesto da nabavis super), pa kombinuj razlicite delove pileta, isto tako i sa junetinom, a ribu mozes da dajes recimo jednom nedeljno. Znaci ne mozes bas da dajes razlicite vrste mesa svaki dan, ali mozes da dajes razlicite delove, a mozes da dajes i par dana za redom isto meso, pa onda par dana nesto drugo, mada je ne radim tako. U psecem svetu junece srce i jezik se smatraju misicnim mesom.

Van mreže Ray ice cold

• Newbie
  • *

« Odgovor #10 poslato: 19 Januar, 2018, 13:09:04 »
Ok, uradicu kako savetujete :) znaci nece biti problema (nece gubiti na tezini) ako izbacim ugljene hidrate? (Zitarice, testenine?)
Piletinu imam gde na nabavim, ribu takodje, a sto se tice junetine, da li mogu da u mesari uzmem juneci but, rebra...dok ne nadjem mesaru gde mogu da kupim jezik,srce i ostalo...
P.s citam ja sve, al ima dosta tema, a pritom kada ste novi u necemu, sve vam se brzo pomesa i zbuni :( imajte strpljenja sa mnom :D

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #11 poslato: 19 Januar, 2018, 13:45:35 »
Ja ne dajem svom psu nikakve zitarice i UH dobija onoliko koliko ima u povrcu. Pas je mesojed koji za energiju koristi masti, a UH mu nisu potrebni. Tako hranim psa vise od 3 godine i ne fali mu nista.

A naravno da mozes da mu das i but i stagod (sve sem svinjskog mesa dolazi u obzir) ALI pitanje je samo tvog budzeta. Sirova ishrana moze da bude i jako ekonomicna i jako skupa, zavisi sta i gde kupujes.

Van mreže Ray ice cold

• Newbie
  • *

« Odgovor #12 poslato: 19 Januar, 2018, 14:17:10 »
Pa kazem Vam, dzak te hrane na mesecnom nivou me iznosio oko 12000...mislim da sa tim budzetom +/- mogu da budem i na oboj ishrani...
Jasno mi je za zitarice, izbacujem ih definitivno :)

Van mreže Ray ice cold

• Newbie
  • *

« Odgovor #13 poslato: 21 Januar, 2018, 19:50:51 »
https://imgur.com/a/1uIO7
 jel zna neko sta je ovo?

Van mreže Karim

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 21 Januar, 2018, 20:02:06 »
U prvi mah ucinilo mi se da je junece srce, ali nije, uopste ne mogu da definisem oblik tog komada, ima masnoce, a slabo mesa. Sta su ti rekli u mesari? Kao neki deo oko jezika, obraza..tako mi deluje..