Autor Tema: Očni crv  (Pročitano 17867 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Očni crv
« Odgovor #30 poslato: 07 Septembar, 2013, 23:16:12 »
koja najezda...drzim fige da sve prodje i vama dobro.
jesam dobro shvatila...to su stocne muve?

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 07 Septembar, 2013, 23:18:55 »
Ako sam ja dobro razumela, nisu to te, nego neke manje.  :zb:
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #32 poslato: 07 Septembar, 2013, 23:20:00 »
je l toga ima svuda ili samo tu  sm redface

Van mreže Žiška

• Sr. Member

« Odgovor #33 poslato: 08 Septembar, 2013, 09:47:24 »
Krisbice ne bih se ja ljutila toliko što oni nemaju pojma da kad im već dovedoh primer oni meni pričaju bajke i prave me ćoravom  sm ljutko

Inače muva - manja je od ovih da kažem standardnih ,barem ove što sam ja zaticala njima na očima (kao na fotki koju sam stavila) . ''3 mm-sized fly Amiota'' - Ovo stoji na internetu kao zvanični prenosilac, meni iskreno veličinom liči na one tzv ''sirćetare'' što po nazivu i jeste (fruit fly) ali one koje sam ja videla na očima nisu baš ove najsitnije (ili jesu ali neki mutanti  :wonder: ).

Inače kad se malko google-a, ja barem što sam onako u panici kopala sve i svja - u Bosni postoji već godinu i po a pominje se onako kao već učestali problem u delu Evrope, Italija ,Belgija.. Ne znam za Hrvatsku i Sloveniju ..

evo i wiki stranica ,mada tu samo uopšteno sve piše : http://en.wikipedia.org/wiki/Thelazia_callipaeda

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 08 Septembar, 2013, 10:45:58 »
pa sigurno ima i ovde, ako ima svuda u okruzenju. sad sam se zabrinula, mi smo stalno na nekim takvim mestima ali moram priznati da muve nisam vidjala... doduse, u sumama uz vodu znaju da budu, ali nisam zagledala koje su, pa cu da obratim paznju. skrenucu paznju i nati sa hrtovima jer su njima gole oci... ovaj moj ima siske pa racunam da je i to neka zastita, nisu mu oci bas na izbol lte

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 08 Septembar, 2013, 10:48:21 »
Sad sam malo i ja bacila pogled, koliko vidim i ljudi mogu biti domaćini, a mogu se inficirati psi, stoka i konji.

http://www.dpd.cdc.gov/dpdx/HTML/Frames/S-Z/Thelaziasis/body_Thelaziasis_page1.htm#Causal Agent

Ne znam jel postoji neki test na to (kao i za srčanog crva), ili je jedini način videti ih (kontam da sad svi samo zagledamo oči)  :zb:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #36 poslato: 08 Septembar, 2013, 10:57:19 »
pa ako se vide golim okom, onda je valjda to to. kazete da advocate stiti i od toga?

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #37 poslato: 08 Septembar, 2013, 10:59:05 »
Pa kontam da može dosta njih da se krije ispod trećeg kapka, a većina vlasnika pasa to ne zna da pogleda (il bar ja ne znam  sm redface). U početnom stadijumu, kada ih ima malo, verovatno mogu biti prilično neprimetni.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 08 Septembar, 2013, 11:01:24 »
ja prva ne znam  sm redface

Van mreže Žiška

• Sr. Member

« Odgovor #39 poslato: 08 Septembar, 2013, 12:29:26 »
 :(  zato sam ja i pomenula u prvom postu koji napisah - prvo što sam videla videla da je zoonoza i da je prenosivo na ljude. Tako sam ja kad smo konačno utvrdili šta je zabranila trljanje očiju o raznorazne predmete po stanu pa i nas (pošto desi se da onako mučki i prevarantski kao nasloni oko na koleno ...) , oprala sam sve po stanu, odeću i njihove krevete i prekrila sve prekrivačima ako hoće već da trljaju  :itwasntme: ali uglavnom sad ne svrbi toliko ..
Tu je začkoljica jer meni nije jasno ''human become incidental host when the insect intermediate host feeds on their tears ''
- nije mogao niko tačno da mi kaže da li u tom prenosu na ljude mora da učestvuje muva ili ako se protrlja oko psa o nešto pa se to dohvati rukom i protrlja se svoje oko  :blink: aaaaaa  sm hide

joj ma ludilo .
E a za to kako se primeti , ja nisam odvajala treći kapak od oka ali sam malko razrogačila ova dva ''regularna'' i videla deo crvića u uglu koji se kreće - mogu misliti šta sve ima kad se pomeri taj treći .. Inače ja sam jednog jedinog uspela sama da izvadim jer je već maltene i krenuo sam ali kako je to bio prvi s kojim sam se susrela , fotkala sam ga ,snimila kretanje i ubila ,što posle shvatih da nisam trebala no ... verovatno kako ih je sve više u oku ako se na svetlosti (samo ne na direktnom izvoru jer beže) pogleda dobro i detaljno primetiće se ,makar deo .

Advocate kažu da štiti, zbog iverkmetina koristi se i u lečenju, ali ako su već u oku moraju valjda da se fizički izvade i onda se nastavlja sa advocateom redovno . Pominju i milbemax kao rešenje ali naravno ništa bez veterinara .

Za test nisam čula, prosto ne znam ni kako bi se radio - možda bi se uzimala kap suze pa kroz mikroskop :th:
.. ali u principu ako se pojavi svrab, pojačano suzenje eto kroz 20dana do mesec i odraslih   :mad:

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #40 poslato: 08 Septembar, 2013, 13:46:10 »
Pa kontam da može dosta njih da se krije ispod trećeg kapka, a većina vlasnika pasa to ne zna da pogleda (il bar ja ne znam  sm redface).

za treci kapak treba pinceta,nema sanse da se rukom zavrne i bas je dubok,pritom sipala mu je fizioloski rastvor vise puta u oko,sto zbog dezinfekcije,a i posle samo klizaju kao po ledu i lakse ih vadila
i da advocate stiti i od ocnog crva

Van mreže Lunatic

• Full Member

« Odgovor #41 poslato: 08 Septembar, 2013, 20:20:27 »
Ja sam to primetila u martu.Raspitivala se kod raznih veterinara niko nikada cuo.Onda je ''to'' ispalo,stavili scalibor I nisam nista primecivala posle...

Ali ona krmelja.Kad sam videla da sada I drugi imaju problema sa ovim,prevrtala sam joj kapke ali ne vidim.Dolazi za koji dan vet da cisti stence od parazita,pa cu reci da vidi I ispod treceg.

Van mreže Žiška

• Sr. Member

« Odgovor #42 poslato: 08 Septembar, 2013, 21:52:37 »
 sm prst gore
pa ja sam tek kad sam pre neki dan videla temu videla i pisanja iz marta ..

Ja samo da EDIT:ujem sebe,
našla sam sad uz budne oči keve par doktorata i seminarskih na temu, pa i ovo ključno vezano oko prenosa s psa na psa kao i ono što sam ja pominjala > s psa na čoveka.
Piše da je potreban prenosilac (kako kažu 'vector') u ovom slučaju muva koja bi usnama pokupila jajašca i to bi u njenom telu 'ključalo' pa da opet tim usnama takne oko i tako izvrši transmisiju . Kao i u slučajevima oko zoonoza koje prenose krpelji/komarci etc. ipak je potreban taj među 'činilac' . Naravno očigledno je da treba da se vodi računa da baš ne ide dodir oka psa pa trljanje svojih očiju ali ..

Neću više da gušim temu, samo sad kad sam gore postavila pitanje sama sam sebi i našla odgovor pa ko veli da ga prenesm  sm komp

Van mreže just me

• Sr. Member

« Odgovor #43 poslato: 09 Septembar, 2013, 11:48:46 »
postoje li slucaji ovoga u dalmaciji? ja primjetim tu i tamo da se ovi moji sapom cesu po oku, al nemoguce da je ovakvo nesto. mislim, u ovim slucajvima kad nemam pojma sto im je nije tesko zakljuciti najgore,

Van mreže Miška

• Full Member

• Škola za obuku pasa MikiSamba&Miška
« Odgovor #44 poslato: 09 Septembar, 2013, 12:28:42 »
Super vesti da je on izlečen!

Ali ja sma ionako zaprepastena da ovako neko gadno sranje uopste postoji, kakva je preventiva?! Nakon srčanog crva još i ovako nešto postoji užas...!!!
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown