Autor Tema: Alergije kod pasa  (Pročitano 37566 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže krisb

• Old Member

Odg: Alergije kod pasa
« Odgovor #30 poslato: 25 Februar, 2014, 15:51:47 »
Predlog je da se radi imunoterapija. Daju se inekcije jednom nedeljno 10 nedelja, a posle doza ''održavanja'' jednom mesečno. U našem slučaju bi se sve ovo radilo x3, na polen korova od početka marta, na kućne alergene od juna i na polen drveća i trava od decembra.
U prevodu pas treba da mi bude izbušen kao švajcarski sir  :blink:

Van mreže MarinaLFN

• Sr. Member
  • Autograph Collector :)

• MarinaLFN's autograph collection
« Odgovor #31 poslato: 25 Februar, 2014, 18:00:41 »
Joj bas mi je zao za takvu dijagnozu, jadni Gal :( ali se nadam da ce mu biti vremenom bolje i da nece morati primati stalno terapije.
Kakva je ta imunoterapija? Je li manje stetna od npr. antihistaminika i kortikosteroida?
Mi smo nazalost isto alergicari i to vec nekoliko godina...
Pocelo je jednog jutra sa plikovima po cijelom tijelu. Odevala sam je hitno veterinaru i dobila je inekciju, nakon toga su spali. Dobijala ih je jos nekoliko puta, ali su onda odjednom prestali, ne znam je li sami od sebe ili zbog neceg sto sam izbacila (omeksivac za vec, hemija za pod i sl, piletina, tjestenina i zitarice..)
Od tad ima grozan svrab..prvo je imala rane po tijelu, nekad do sukrvice, mazala sam ih, lijecila, zamotavala.. Onda bi dobila inekciju protiv cesanja pa bi se malo smirilo i zatim opet ispocetka.
Poceli smo je paziti da si ne pravi rane, da izbjegnemo stalne infekcije koze i sl., uvijek je neko sa njom.
Promijenili smo sve veterinare, i sad smo kod naseg prvog veta opet., tj stara ambulanta ali novi nas vet vodi, jako smo zadovoljni, stalno mu je i maksimalno se trudi.
Zadnje godine joj se pogorsalo, pa je u jednom momentu pao imunitet i dobila je rane po cijelom tijelu..eh to smo bas dugo lijecili i sad je dobro-kuc-kuc, koza se oporavila. Ali svrbez je i dalje prisutan, i to ne obicni, nego bas jak. Kad vidim da je bas muci, da ne moze spavati, odvedem je na inekciju Dexafort, mirna je nekih 10-12 dana, onda kad opet krene, trpi dok moze, pa opet odemo. Dobija ga svake 3 sedmice, najmanju dozu od 1 mg (teska je 24 kg i to je nije doza za nju ali joj odgovara i sretna sam zbog toga), prije je morala i prije. On je kortikosteroid, znam da su dosta stetni.. Htjela sam da predjemo na tablete, da ne mora trpiti, al kaze da je ovako bolje. Probavali smo i sa sirupom anitistaminikom, i sa raznim kapima, prirodnim, ma svasta.. Alergo test nismo radili, jer kazu mi vetovi da nece imati velike koristi od njega. Da ce pokazti da je alergicna na ovo na sta se vec sumnja, pa ce opet biti isto. Ona je cijele godine osjetljiva. Sumnja je na bakterije, sad ju kupam sa Clorexyderm samponom (sa njim smo izlijecili one rane sto sam prije spomenula, u njima su nadjene gljivice i stafilokok, vjerovatno posljedica pada imuniteta zboog cestih inekcija) svakih 10 dana, i od njega joj je koza super, i mislim da je on doveo do toga da duze moze bez inekcije. I sumnja je na kucnu prazinu i jos svasta nesto..
Koliko je alergo test i kako se radi, vadi se krv ili mora pod anesteziju?
Moja dusica ima 13 godina..i sa sumnjom da necemo imati velike koristi od njega, strah me da ju izlazem tome. A i ne znam odakle vise pare da izvucem, bas sam se istrosila, samponi, lijekovi. ali mi nije zao, samo da se ona ne pati, sve na nju dam.
Vec vise od pola godine jede samo prirodno. Prije je dobijala i hipoalergene hrane ali sam to skroz izbacila.
Gledam da joj je meni raznovrstan, da ima povrca, sto vise mesa, dobija i voce. Svaki dan joj dajem C vit i VMP tbl. Maslinovo ulje, sjemenke.
Toliko toga sam eliminisala, sa nadom da ce joj biti bolje, ali dzaba, vise sma postala opterecena na svast. U hrani sam izbacila sve sta bi joj mozda moglo smetati, Piletinu zbog koncentrata kojim se hrani, junetinu zbog hormona, zitarice. Jede dosta ribu, konjetinu, teletinu, janjetinu. Omeksivac smo davno izbacili skroz iz upotrebe, pod brisemo samo sa parnim cistacem bez ikakve hemije, spava samo na pamuku, znaci nikakav krevetic sa punjenjem, nego ponjava od 100 % pamuka. Pazim na milion nekih stvari.. Jedno vrijeme sam probala da ju ne setam uopste po travi, nego samo zemlja i beton, ali nista. Ocajna sam skroz, ali evo sad je puno bolje. Hvala Bogu, nema nikakvih nuspojava, djeluje sretno i za svoje godine dosta vitalno. Planiram da joj uradim analizu krvi i pregled jetre, da vidim u kakvom je stanju.
Pozdrav svima koji muku muce sa ovim, znam kako vam je, ali ne damo se, sve za nase najmilije sm love
*...moje ljubavi Tipa, Frida i Chico...*

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #32 poslato: 25 Februar, 2014, 18:27:29 »
Koliko godina je imala Tipa kada su krenule alergije?
Evo tačno šta piše za imunoterapiju:

Citat
Alergen specifična imunoterapija je ”princip administracije ekstrakta alergena uz postepeno povećanje koncentracije, alergičnom subjektu, sa ciljem da se poboljšajusimptomi vezani za kasnije izlaganje uzročnom alergenu”. Prednosti ovog vida terapije su da nema neželjenih efekata, ređe se daje i može da modifikuje imuni odgovor. Uspeh ovakvog vida terapije je oko 65%.  Terapija se sastoji od 10 injekcija koje se daju 1x nedeljno uz postepeno povećavanje doze, a zatim se daje doza održavanja 1x mesečno.

Tačno znam o kakvom svrabu pričaš, jer je tako i kod nas. Bukvalno ne može da se suzdrži  :(

Sumnja je na bakterije, sad ju kupam sa Clorexyderm samponom (sa njim smo izlijecili one rane sto sam prije spomenula, u njima su nadjene gljivice i stafilokok, vjerovatno posljedica pada imuniteta zboog cestih inekcija) svakih 10 dana, i od njega joj je koza super, i mislim da je on doveo do toga da duze moze bez inekcije. I sumnja je na kucnu prazinu i jos svasta nesto..
Koliko je alergo test i kako se radi, vadi se krv ili mora pod anesteziju?

Test se kod Gala pokazao pozitivnim i na bakterije, ali nam je rečeno da je to usled česte infekcije kože koja je opet prouzrokovana alergijom. Videću baš ima  li tog šampona kod nas.
Mi smo taj test platili 5500 (oko 50 eur), mada su se ovde pominjale dosta veće cifre. Ne stavlja se pas u anesteziju. Ošiša se jedan predeo (prilično velik  :( ), zatim nacrtaju tačkice i u svaku tačkicu bocnu iglom i ubrizgaju alergene. Onda se čeka reakcija nakon 15 min, tačkice koje ''nateknu'' pokazuju da je pas alergičan na taj alergen. Tačkice mere, i isti postupak ponove nakon još 15 min. Valjda na osnovu veličine tih tačkica posle odrede koji je stepen alergije. Davali smo i krv.

spava samo na pamuku, znaci nikakav krevetic sa punjenjem, nego ponjava od 100 % pamuka. Pazim na milion nekih stvari.. Jedno vrijeme sam probala da ju ne setam uopste po travi, nego samo zemlja i beton, ali nista.

E, po onome što su oni napisali, bude pamuk greška, jer on najpre upije prašinu i sl. Evo c/p tog dela mejla koji mi je poslala veterinarka:

Citat

Izbegavanje alergena

Kućni alergeni
•   prekriti njihove ležaje plastičnim materijalima
•   oduzeti im punjene igračke
•   zabraniti im ulazak na mesta na kojima ima najviše prašine kao što su ormani, prostor ispod kreveta, podrumske prostorije.
•   Preko noći, kao i kad su sami kod kuće treba da budu u prostorijama bez tepiha
•   Trebalo bi sprovoditi usisavanje kuće sa usisivačima sa HEPA filterom što češće, bar jedanput nedeljno, a tokom usisavanja kao i 1h nakon toga držati pse napolju.
•   U kući bi trebalo održavati relativnu vlažnost između 30-45%, korišćenjem klima uređaja i ovlaživača prostorija.
•   Posteljinu i prekrivače treba prati na temperaturama preko 60ºC svake nedelje

Poleni
•   Psi alergični na polen treba u vreme cvetanja što manje vremena da provode napolju, pogotovo ranu ujutro i u sumrak.
•   Ne treba ih šetati po visokoj travi, a nakon svake šetnje bilo bi dobro isprati ih čistom vodom

Plesni
•   Pas da ne boravi u vlažnim prostorijama, kao što se podrum i kupatilo
•   Hleb, voće i povrće bi trebalo držati u zatvorenim kutijama
•   Treba izbegavati prašnjavu dehidriranu hrana
•   Broj kućnih biljaka smanjiti na minimum
•   Ovi psi bi trebalo da izbegavaju nakupine sveže pokošene trave, skupljenog lišća, kao i boravak u štalama.
•   U kući bi trebalo održavati relativnu vlažnost između 30-45%, a sve prostorije u kojima postoji mogućnost nakupljanja plesni treba tretirati fungicidima ili rastvorom varikine

Van mreže Šunja

• Full Member

« Odgovor #33 poslato: 28 Februar, 2014, 14:32:15 »
Marina, vidite sta smo LekasHill i ja pisali na prvoj strani. Galu, koliko vidim, nisu radjeni alergeni iz hrane, mozda je zato niza cena. Meni je vet rekao da ce na kraju spremiti vakcinu za one alergene za koje je moguce.
Poljubac Galu od svih nas da bude dobar decko i istrpi sve te injekcije sm kiss sm kiss sm kiss
Bolje tako nego da bude u ranama i krastama :cry:
My goal in life is to be as good a person as my dog already thinks I am

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #34 poslato: 28 Februar, 2014, 16:11:58 »
Nisu nam pominjali nikakvu vakcinu (jedino ako se pod time ne podrazumeva ova imunoterapija), svakako ću pitati za sve opcije.
Hvala Šunja  sm kiss

Van mreže Šunja

• Full Member

« Odgovor #35 poslato: 28 Februar, 2014, 16:26:16 »
Moj vet se bas potrudio oko Flekice (rekao mi je da godinama nije imao tako drastican slucaj) da sazna sta bi bilo najefikasnije. Nije bila u pitanju imunoterapija, cilj je bio spremiti vakcinu. To se ne radi kod nas, nego negde u inostranstvu, verovatno je zato i cena tolika. Nasi vetovi samo vade krv i salju je dalje, raspitajte se kod svog veta sta misli koja je opcija delotvornija.
My goal in life is to be as good a person as my dog already thinks I am

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #36 poslato: 07 April, 2014, 23:46:37 »
Jaoj ljudi skroz ste me isparanoisali sada.  :sweating:

Naime, danas sam Mei vodila kod veterinara, posto se juce posle celog dana napolju na stomaku gde ima najmanje dlake pojavilo tako jako crvenilo i osip, ona se cesala kao luda da nisam znala sta cu sa njom. Ja sam je prebrisala vlaznim peskiricem i osip je nestao do jutra i to crvenilo.
Pre par dana je ispod prednjih nogica sa unutrasnje strane, kod nas ljudi bi to bilo ispod miske, tako jako cesala da je pustila sebi krv i napravila krastice. Sada se na tom mestu vise ne cesa i prolazi joj.

Ja sam tipovala na alergiju na ujed nekog insekta ili na travu posto je sve vreme u najdubljoj travi.

Citala sam temu celu i vidim da je moguce alergija na hranu.  :lipssealed:

Ono sto sam takodje primetila jeste da u poslednjih dve nedelje ima bas bas los zadah, ali sam to povezala sa time da joj sada ispadaju zubici i da ima veze sa ranicama itd.

Desavalo joj se takodje da ima proliv i da povraca, a to sam opet povezala sa sranjima koje pojede napolju.

Vidim da je kao jedan od pokazatelja da je pas alergican na hranu visak stolice. Ona se hrani sirovom/kuvanom hranom i ide dva puta dnevno da kaki najcesce, nekada i tri. Ja sam kapirala da je to normalno.

Jebem li ga,nisam pametna.

Vet nam je rekao da je 90% alerija na ujed buve, iako ona nema buve  i iako u stanu ih nema, kaze dovoljno je da je napolju ujela buva samo i da to izazove reakciju. Kaze suvise je mala da bude alergicna na hranu ili na travu ( ne znam kakve to veze ima sa godinama, ali ok).

Rekao nam je da stavimo ponovo advantix, posto smo ga stavile pre mesec dana i 10 daana i da je moguce da je njemu prestalo dejstvo, pa je bube gricnu, da pratimo kada stavimo advantix da li ce se u narednih 7 dana cesati i imati taj osip.

Sada sam se jos vise istraumirala posto moze da bude i alergija na hranu.  :sweating: Ovo sa buvama mi dodje kao banja jbt.  :blink:
Psi su ljubav.

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 08 April, 2014, 07:15:16 »
nemoj paničariti prije vremena.
to je normalna stolica, količina a i desi se da ponekad bude mekša nekad tvrđa, to je tako subjektivno ...
moguće da joj se neke promjene u tijelu i odnosima vitamina kao i oslabljeni imunitet dešavaju upravo zbog promjena zubića, to je stresno razdoblje za peseke.

moja prijateljica ima bijelu bulicu, i ona isto ima ponekad alergiju na travu, i baš joj se pojavi po trbuhu tako crvene flekice, ona ju opere s nekim šamponom, i prođe za dan dva, a i jako se rijetko dešava.

vidjet ćete kako će biti u narednih 10-tak dana pa onda dalje mozgat i brinut, iako vjerujem da će sve biti ok  :fige:  :fige:

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #38 poslato: 08 April, 2014, 09:03:22 »
Ja mislim, i iskreno se nadam da malo preteruješ  :D Ono što najčešće i jeste problem jesu buvice. Kod mog psa je dovoljan bio bukvalno jedan ujed i eto problema. Ja bih svakako stan isprskala nesteomosanom, Mei naravno zaštitila.
Trava je vrlo moguć faktor, pogotovu što sad sve cveta i tako to. Ako već sumnjaš na to, ja bih je prebrisala posle svake šetnje.
Što se tiče klope, to je normalan broj vršenja velike nužde  :D E sad što se tiče ''oblika'' verovatno puno toga zavisi od toga kako joj šta legne, obzirom da je još mala i da još uvek isprobavate sve mogućnosti. Koliko često je taj proliv i povraćanje?

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #39 poslato: 08 April, 2014, 13:21:27 »
da, definitivno preterujes  :fige:
oko alergije i cesanja...evo ovaj moj je totalni debelokozac i poprilicno je dlakav i poddlakav (nije mu goluzdrav stomak kao Mei  :D ) , i redovno nakon setnji na odredjenim podrucjima od kad se vrati pa do sutra se dobro cese... verujem da ga iziritira ta vrsta trave, ali prodje do sutra. bas cu pogledati naredni put da li se crveni koza, jer verujem da da, ali ne zagledam jer je, kaos to rekoh-dlakav.
e sad... bulici jesu osetljiviji kao pasmina i nemaju dlaku da ih stiti, pa sigurno da ono sto npr wilija iziritira-mnogo vise iziritira Mei...
verujem da bi neka blaga krema (to pitaj veta ili nekog ko ima vise iskustva sa tim) pomogla da se taj izlozeni deo zastiti i u setnji, a i da mazes nakon setnje, dok reakcija ne prodje.

sto se tice alergije na hranu, mladosti i povezanosti...alergija se obicno razvije prezasicenoscu nekom namirnicom...npr...psi obicno postanu alergicni na "piletinu" jer jedu dehidrate koji su vecinom na bazi piletine, pa onda predju na deh. jagnjetinu i to prodje...(a onda im das pravu svezu piletinu i nije im nista  :tapsh: )a ustvari, poenta je sto jagnjetinom nisu zasiceni ...verovatno je na to vet mislio, jer nije imala kada da se zasiti posto je mala.

sto se tice toga koliko puta kaka... evo, i ovaj moj, sta god da jede, kaki cesto, samo sto kad je na prirodnoj kaki braboljnke, a na dehidratu vecu kolicinu... ako imamo 2 vece setnje dnevno, on u svakoj po 3-4 puta kakne :itwasntme:  cesto i dok obelezava teritoriju piskenjem zna da kakne  :zid2:  tako da...gledaj ukupnu kolicinu i velicinu, a ne to koliko puta izbacuje, jer svakom je drugaciji metabolizam a kako je i kakanje oznacavanje teritorije, ima i toga

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #40 poslato: 08 April, 2014, 17:24:06 »
najverovatnije buve
Rea ima istu takvu reakciju

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #41 poslato: 08 April, 2014, 17:31:22 »
Kapiram da sam se utripovala, ali sam videla SVE simptome, klasicna hipohoderka.  :D

Evo danas smo bile napolju i nema nicega na njoj, ono sto je imala na stomaku je bukvalno mrvica koja prolazi, ali taj dan je bilo prilicno crveno.

Stavila sam joj advatnix, pa cu i neku prirodnu mucku protiv insekata da je prsnem sa timer, naravno posle svake setnje joj perem sapice i stomacic.

Sto se tice proliva i povracanja, to joj se desi recimo jednom u 15 dana. Povrati jednom, ima proliv jednom dva puta u toku tog dana i to je to. Ona je sve vreme vesela, njuskica vlazna, normalno se ponasa u toku tog dana kada je to strefi. E moguce sada da je to, kao sto Krisb kaze zbog toga sto joj svasta dajem od hrane prvo meso razno, pa razno povrce, mlecne proizvode razne i tako svasta nesto, pa joj nesto mozda manje, a nesto vise odgovara. Tripovala sam se da je povracala prosli put od tikvica i imala proliv, evo danas sam joj ubacila u obrok ponovo pa cu videti kako se ponasa.

Psi su ljubav.

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #42 poslato: 08 April, 2014, 17:32:09 »
najverovatnije buve
Rea ima istu takvu reakciju

Koliko sam ja shvatila, nju buva ujede i nastavi dalje, posto je Mei nema buve bas sam detaljno gledala?
Psi su ljubav.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 08 April, 2014, 17:39:23 »
da bi videla buve na psu mora da ih ima jako, jako mnogo
obično ih primetimo kada ih pas dosta ima a mi mu stavimo neko sredstvo za ubijanje pa one uspore
u normalnim uslovima, skoro ih je nemoguće primetiti. posebno ako pas ima tamnu ili jako gustu dlaku

takođe, dovoljna je i jedna buva da izazove reakciju

naprskaj kuću dobro

meni je Rea počela da se češe kao magarac a ima zaštitu. verovatno ih ima negde u kući pa ću morati da prskam sve ponovo. jbga, leto je

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #44 poslato: 08 April, 2014, 17:48:49 »
da bi videla buve na psu mora da ih ima jako, jako mnogo
obično ih primetimo kada ih pas dosta ima a mi mu stavimo neko sredstvo za ubijanje pa one uspore
u normalnim uslovima, skoro ih je nemoguće primetiti. posebno ako pas ima tamnu ili jako gustu dlaku

takođe, dovoljna je i jedna buva da izazove reakciju

naprskaj kuću dobro

meni je Rea počela da se češe kao magarac a ima zaštitu. verovatno ih ima negde u kući pa ću morati da prskam sve ponovo. jbga, leto je

Da, to su nam i savetovali. Da naprskam neostamosan. Je l se on oseca? Mislila sam da ga naprskam po terasi, ulaznim vratima, njenom krevecu, oko prozora... Treba li jos negde?
Psi su ljubav.