Autor Tema: Displazija  (Pročitano 60968 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rotfrajla Lili

• Newbie
  • *

Odg: Displazija
« Odgovor #135 poslato: 20 Novembar, 2017, 17:25:31 »
Pozdrav svima!  sm hi Imam rotvajlerku staru 6,5 godina i ovo je naše dosadašnje iskustvo sa displazijom:

Lili je stigla sa 4 meseca. Ne bih sada dužila priču o tome kako je stigla u naše živote, ukratko: stigla je sa displazijom (što tada nismo znali). Već u prvim šetnjama iskusniji kučkari su nam skrenuli pažnju da joj stav nije odgovarajući i da bi bilo dobro da joj  snimimo kukove.
Prve snimke smo odradili sa 6m i tada je, izmedju ostalog, ustanovljena displazija visokog stepena, posebno levog kuka (da ne tražim sad snimke i tačan stepen).

Predočeno nam je da su operacije (kukova, a možda i laktova) neizbežne i da samo od nas zavisi (tj. koliko je budemo čuvali) u kom uzrastu će biti odradjene. Odmah smo izbacili istrčavanje i trudili smo se da izbegavamo svako refleksno reagovanje (trčanje za bržim psima, loptom,itd), ali nam je bilo teško da je ograničavamo u igri. Iskreno, imali smo problem da nadjemo meru, obzirom da je izuzetno razigrana i socijalizovana, pa smo je nekad svesno puštali da se igra s drugim psima i više nego što bi trebalo. Doduše, jedno vreme smo probali i da izbegavamo pse, ali mi se čini da bi to za nju bila veća kazna od operacije. Ne znam tačno ni kako bi objasnila, imam utisak da konstantno biramo izmedju kvaliteta i kvantiteta njenog života (mislim da ovo poslednje mogu razumeti samo vlasnici u sličnoj situaciji). Na kraju krajeva, šta bi postigla sa tim da je ograničavam u svakoj interakciji sa drugim psima a da izraste u nesocijalizovanog psa?!

Sa  neke 3 god povredila se u igri i sledeće jutro nije mogla da stane na zadnje noge. Uradili smo novo snimanje i konsultovali se sa tri različita veterinara i kako to obično biva: dobili tri različita mišljenja!  sm zid  U svakom slučaju, dva veta su se složila u sledećem: da je levi kuk kritičan i da je  bolje uraditi operaciju dok je mlada i u punoj snazi.

Ponudjene su nam dve metode:
1. Ugradnja veštačkog kuka. Dobra strana ovog metoda je što daje bolje rezultate, a loša strana je rizik (dodaću veliki) da  organizam ne
prihvati strano telo. Cena oko 1700e, s tim što se odredjeni iznos vraća nakon operacije (objašnjenje koje smo dobili: poručuje se komplet od tri kuka, uzima se odgovarajuća veličina, a novac se vraća za preostala dva)
2. Operacija metodom odstranjivanja glave kuka. Cena oko 150e

Odlučili smo se za drugu metodu, obzirom da svaka operacija nosi rizik i nismo hteli da ga povećavamo sa mogućnošću da organizam ne prihvati strano telo.  Do te prve operacije, bila sam misljenja da ćemo kroz dve godine (dok je još mlada) raditi i drugi kuk, ali sam se predomislila nakon iskustva sa prvom. Da ne bude zabune, operacija je prošla uspešno i izuzetno sam zadovoljna, ali je do potpunog oporavka dug i mukotrpan put. Drugim rečima, sad sam mišljenja da dok ne budemo morali nećemo je ni raditi. U tim mesecima nakon operacije davali smo joj ArthroVet (mislim da je bio HA) ali o samom dejstvu ne mogu izneti svoje mišljenje, jer nemam sa čim da uporedim (ne znam kako bi se oporavljala da ga nije koristila).

Od operacije do danas je prošlo više od 3,5 godine i za sada sam zadovoljna. Lili se i dalje igra sa ostalim psima, s tim da je sada starija pa nam je lakše da je ograničimo na manje aktivne pse. Vremenom smo našli pravu meru kako da bude i srećna i bez bolova!  :nod: Naravno, i dalje se dešava da se nekad preforsira ili naglo skoči, okrene,.... ali sada leva noga (operisana) preuzima opterećenje i tako daje prostora desnoj da se odmori.

Kilažu joj održavamo na donjoj granici. Neki kučkari tvrde da je mršava, dok nam je nekoliko veterinara potvrdilo da je u odličnoj formi.

Što se tiče suplemenata, od potpunog oporavka nakon operacije do pre mesec i po dana nismo ništa dodavali. Razlog: podeljena mišljenja oko toga da li zaista obnavljaju hrskavicu ili prosto deluju kao analgetik. S tim u vezi, odlučili smo da sačekamo sa suplementima dok ne bude pokazivala znake većeg opterećenja.  Pre par meseci sam primetila da teže ustaje i da malo izbacuje noge dok sedi pa sam se bacila u potragu i uporedjivanje svih ponudjenih proizvoda na našem tržištu. Uporedjujući sastave/cene i uz blagoslov veta  :D (on mi je predložio UN) izbor je pao na Canvit Chondro super i za sada sam baš zadovoljna. Vidno se lakše kreće, seda i ustaje, a oporavak traje kraće (na primer, pre neki dan se okliznula na mokrom pločniku i šepala je svega jedan dan).

Eto, to bi bilo naše dosadašnje iskustvo u najkraćim crtama, toliko za sada od mene i Lili!  sm love

P.S. Malo pišem u jednini, malo u množini jer iako sam većinski, nisam jedini vlasnik! sm wink

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #136 poslato: 20 Novembar, 2017, 19:19:52 »
Pozdrav i dobrodosli na forum  sm hi Hvala sto ste razmenili vase iskustvo sa svima nama.

Mene interesuje kroz sta ste sve prosli nakon operacije i koliko je trajao oporavak? Imam manje-vise slicno iskustvo sa tom operacijom, samo sto je rec o dosta starijem psu koji je doziveo kompletnu lukasciju kuka usled traume.

Van mreže Rotfrajla Lili

• Newbie
  • *

« Odgovor #137 poslato: 20 Novembar, 2017, 21:32:48 »
Hvala i bolje vas našli (na nekoj lepšoj temi)!  :nod:

Imala sam priliku da vidim skinuti deo koske: u delu kontakta, hrskavica maltene nije postojala, a taj deo glave koske (gde bi trebala da bude hrskavica) je  izgledao kao da je neko zasekao nožićem na nekoliko mesta (istrošen od trenja). Vet mi je objasnio da je upravo to ono što izaziva bol. Dakle, nema glatke površine (hrskavice) da bi kost lepo ulegla u ležište, već dve grube površine se pri lošem kontaktu grebu jedna od drugu i tako izazivaju bol. Do tada, ja kao laik, nisam imala predstavu da je u tako lošem stanju. Mislila sam da je hrskavica samo stanjena i da je problem u slobodnom prostoru koji se stvorio izmedju ležišta i glave butne kosti. Tek tad sam shvatila (tj pokušala da zamislim) kolike je bolove trpela (i na žalost, još uvek trpi na drugom kuku).

E sad, oporavak je individualan, jer u mnogome zavisi od stanja drugog kuka. Ukoliko drugi kuk može da preuzme svo opterećenje, oporavak je kraći, jer se korišćenje operisane noge postepeno povećava. Medjutim, to nije bio slučaj kod nas , pa smo dali sve od sebe da zaštitimo drugi (neoperisani) kuk kako i on ne bi stradao u potpunosti. Savetovano nam je mirovanje i izvodjenje samo radi vršenja nužde, ali nama je bilo žao da je lišimo spoljnog sveta, pa smo je dosta dugo nosili kao balvan svuda, ali bukvalno svuda. Jeste da je malo off, ali ovom prilikom bih odala priznanje svim kučkarima u našem sjajnom okruženju i neverovatnoj solidarnosti ostalih kučića. Kako je njoj jedan dan bez drugih kučića ravno noćnoj mori, u vreme kad smo je iznosili napolje svi idu na povodac, a kučići sami legnu oko nje i igraju se ležeći...scena za topljenje! sm love

Okvirno, rekla bih da je prvo oslanjanje bilo nakon nekih 15tak dana (možda i neki dan ranije), s tim da smo svakim danom produžavali rutu za svega par koraka, a ostatak smo je nosili. Sećam se da smo najveći problem imali sa nakupljenom energijm nakon nekih dva-tri meseca. Tad je već uveliko šetala, ali ono što je htela nije bilo ni blizu onome što je mogla u datom trenutku. Potpuno se oporavila nakon nekih 6m.

Možda nisam u stanju da celu situaciju sagledam objektivno, ali meni je ceo taj period ostao u jako lošem sećanju (pa je moguće da mi sve deluje i duže i gore nego što je zaista bilo). Verovatno bi bilo lakše, a i manje stresno da smo poslušali veta i izvodili je samo na po par minuta, ali mislim da bi u tom slučaju nekoliko meseci bez kontakta sa drugim kučićima ostavilo velike posledice na njenu socijalizaciju.

Kakvo je Vaše iskustvo?!

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #138 poslato: 21 Novembar, 2017, 08:21:08 »
Moje iskustvo je 100% gore  sm smesko1 U pitanju je stariji pas, tad je imao 9 godina, ali u odlicnoj fizickoj formi. Kukovi su bili losi (sto je slucajno otkriveno jer pas nije davao nikakve simptome, bio je u treningu i sav u misicima). Udario ga je auto, i tom prilikom je desni kuk potpuno ispao iz lezista, i FHO operacija je bila jedina opcija. Operacija je prosla kako treba, mada je bila teza jer su svi ligamenti i misici oko tog kuka bili iskidani, pas se duze oporavljao od anestezije, doslo je do skupljanja limfe u nozi pa je bio produzeno na antibiotskoj terapiji. Kad je sve delovalo da se sredilo i da je pas krenuo da se oporavlja, cini mi se da je to bilo nakon mesec ipo dana, pas je jedno vece krenuo da gubi ravnotezu i da pada. Tom prilikom povredio je operisanu nogu i od tad ima i neuroloski problem sa njom.

Isli smo na fizikalne terapije duze od godinu dana, s obzirom da su i misici nakon tolikog vremena bili u potpunosti atrofirali.

Sad je vec matorko od 11 ipo godina, ima problema i sa drugim nogama i sa kicmom ali se poprilicno solidno drzi za svoje godine i s obzirom na to sta je sve preziveo.

Da li bih ponovo uradila ovu operaciju? DA, ali samo iz istog razloga iz kog sam odradila i ovu (kompletna luksacija kuka). Fizikalna terapija, vezbe, setnje, suplementi, pa i lekovi protiv bolova bi mi bili uvek izbor pre bilo kakvog hirurskog zahvata.

Ovde sam okacila snimak posto sam snimala klipove najpre svake nedelje, pa na mesecnom nivou, kako je tekao oporavak.

https://www.youtube.com/watch?v=QjCfK5t-fcc&index=1&t=240s&list=PLne7zlJAGIwbzsT3qW3E-RdGAoSyfNp9N

Van mreže Rotfrajla Lili

• Newbie
  • *

« Odgovor #139 poslato: 21 Novembar, 2017, 09:29:40 »
Uhh...slikom ste me vratili par godina unazad!   :( Inače, "matorko" je u odličnoj formi! sm smesko1

Sad ste me podsetili na jedan trenutak nepažnje kad sam se zaledila...
Šesti dan nakon operacije, samo što smo je izneli napolje, napao nas je lokalni čopor lutalica. Konkretno taj čopor na nju nikad nije ni zalajao (na ostale da, ali su se uvek povlačili pred Lili). Medjutim, tada su verovatno osetili slabost i krenuli da iskoriste priliku. Nju smo ostavili iza nas da leži na travi da bi ih smirili i udaljili. Medjutm, u jednom momentu, ona je onako bangava, stala na sve četiri i krenula da nas odbrani.  sm eek Već sam je videla na navoj operaciji!!! :sweating: Ma nikad nije imala ni sličnu reakciju...ili je prolazila bez obaziranja ili puštala nas da rešimo stvar. Naša je greška, naravno, što smo u trenutku izgubili iz vida da je ranjiva te da nismo smeli da očekujemo reakciju staloženog psa kakvu bi inače imala.

Eto, svakim danom naši psi i mi učimo jedni od drugih šta je čopor i šta smo sve spremni da uradimo jedni za druge!  sm love Srećom, sve se dobro završilo!

Inače, koliko god da je iskustvo sa operacijom teško ( i emotivno i psihički i fizički), treba da budemo srećni što naši psi žive u vremenu kada su operacije uopšte moguće. Kad samo pomislim da nije tako davno vreme kada su se displazični psi u odredjenoj fazi uspavljivali,ufff...srećna sam što ipak imamo izbor!

Van mreže Lenka Jovanović

• Newbie
  • *

« Odgovor #140 poslato: 27 Decembar, 2017, 14:35:07 »
Zdravo svima! :)

Potrebni su mi saveti, imam štene mađarske viže od 9 meseci kome je dijagnostifikovana displazija oba kuka, s tim što je stanje gore na desnom kuku.
Konkretno pitanje se odnosi na fizikalnu terapiju, vidim da ovde ima par članova foruma koji su je spominjali, pa me interesuje koje su to tačno veterinarske ordinacije koje se bave tipe u Beogradu? Guglanjem sam uspela da pronađem samo Novaka, ali zanima me da li ima još nekih opcija.

Inače, Buda je krenuo da ćopa ponekad već sa nekih 5 meseci. Bio je baš naglo i mnogo izrastao u tom periodu i verujem da je to uzrokovalo problem. Kada se ćopanje pogoršalo snimili smo mu kukove i saznali da ima displaziju, to je bilo pre nešto jače od mesec dana. Naravno, preporučili su nam operaciju, ali ja bih volela da pre toga isprobam sve druge moguće opcije jer je mlad pas.
Uverena sam da fizikalna terapija može najviše da pomogne. On toliko štedi zadnje noge da se baš očigledno vidi da nema nikakve mišiće tu koji mogu to da drže na mestu, prednji deo mu je mnogo razvijeniji od zadnjeg, a kada bi nekako mogao da izgradi mišiće koji bi mu držali kukove na mestu moguće je da mu ne bi ni bila potrebna operacija. (Ovo zaključujem najviše iz sopstvenog iskustva, s obzirom da sam ja imala vrlo sličan problem sa kukom, ćopala sam i bolelo me godinu dana, ortopedima je jedino rešenje bila operacija, ali s obzirom da imam 24 godine to mi nije padalo na pamet, i na kraju sam sa dobrim fizioterapeutom i dobrim vežbama uspela da izgradim dovoljno mišića da me više apsolutno ništa ne boli)

E sad, najviše me nervira što je decembar i ne mogu da ga vodim na plivanje, a naravno da u Srbiji nigde ne postoji hidroterapija za pse, ali možda postoje makar neke druge vežbe koje mogu da pomognu. Našla sam i ja sama dosta vežbi za pse na internetu, ali potrebna mi je stučna pomoć, neću da ga preforsiram jer je očigledno u bolovima, a trebalo bi da se prvo smiri upala nekim lekovima i mirovanjem, pa da se tek onda krene sa vežbanjem (opet iz sopstvenog iskustva).

Što se tiče ostalih stvari, promenili smo mu ishranu, ubacujemo sveže meso sad, juneći grkljan, dodajem mu goveđi želatin u granule, krenućemo i sa Flexadinom sada, ima čak i neke homeopatske kapi koje mu dajemo, ali iskreno mislim da ništa neće pomoći kao fizikalna. Najveći problem je to mirovanje s obzirom da je em štene, em vižla, dakle strašno je energičan i aktivan, samo bi da trči i da skače, ne ume da hoda na povocu normalno nego samo vuče i jurca, a i već mi ga je baš žao što ne može da se druži sa drugim psima pa ga ponekad i puštam malo. Juče i danas sam ga puštala malo više i išli smo u jednu malo dužu šetnju u kakvu dugo nismo i preforsirao se, jeva smo se dovukli do kuće pošto je na svakih par koraka sedao da odmori i da legne.

Izvinjavam se što sam se raspisala :)
U svakom slučaju, svaki savet je dobrodošao, a naročito informacije o fizikalnoj. Hvala!

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #141 poslato: 28 Decembar, 2017, 21:43:59 »
Imaš pp.

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #142 poslato: 05 Februar, 2018, 23:21:13 »
Evo i mene (na moju veliku zalost) u ovoj temi.
Dvajtu (malinoa, cca  5,5 godina) je dijagnostifikovana displazija laktova, a ni kukovi nisu bas savrseni, bar mi je tako receno (ako nekog zanima, mogu okaciti snimke). Procitala sam citavu temu, ali uglavom je prica o displaziji kukova. Da li je drukcija situacija sa displazijom laktova (receno mi je u jednoj grupi na fb da je dosta teza od HD jer lakat nosi vecu tezinu nego kuk).

Do otkrivanja je doslo tako sto je poceo stediti prednju lijevu nogu, pocelo je 31. decembra, kad nije htio da se osloni na nju uopste. Ja sam odmah pregledala sapu, opipala svaki dio noge, ne bih li ustanovila bar koji dio ga boli, nije ni na sta reagovao, pa sam odlucila da ga pustim dan-dva da odmori, jer sam pretpostavila da je mozda nezgodno stao. Kako nije prestao sepati, otisli smo veterinaru, gdje je dobio glukozamin (Mobilityvet), i receno mi je da ga drzim u strogom mirovanju. Za 2 dana, na kontroli, posto se stanje nije popravilo dobio je tablete Rycarfa (antiinflamatorni lijek) i kontrola za sedam dana. Tada je smanjena doza i trebao je da uzima to jos sedam dana, pa da ga snimimo. Kutiju glukozamina je zavrsio prije nekih 5-6 dana. Snimak je pokazao to sto je pokazao tako da:

Moje glavno pitanje je koliko aktivnosti je previse aktivnosti? S obzirom na njegovu rasu, vjerujem da je jasno da ga je izuzetno tesko sprijeciti da luduje, pa se bojim da ga ne preforsiram, jer on ne pokazuje znake umora dok doslovno ne padne s nogu. (uopsteno govorim, od kad je poceo sepati jedina fizicka aktivnost su mu duze setnje i igranje s psima).

Druga stvar sto me zanima, veterinar mi je rekao da ce trebati da uzima 2-3 puta godisnje glukozamin i hondroitin po 40 dana. Medjutim, citala sam dosta po netu o svemu tome (nisam imala blage veze o displaziji prije, pa sam sad svacega nacitala), i vidim da vecina tih suplemenata ima 2 nacina doziranja - preventivno i terapijski. Da li mu davati te tablete sada po toj preventivnoj dozi (uglavnom po 1-2 tablete svaki dan bez pauza) ili ici na tu jacu, terapijsku dozu, sa pauzama? (konsultovacu se svakako s vetom ponovo, idemo na vakcinaciju za 10ak dana, pa cu tad priupitati)

Druga stvar, dodajem mu povremeno tzv. 'bone broth' u hranu (pocela po preporuci zbog ovoga, ali ne bas svaki dan, recimo svaki drugi-treci), a razmisljala sam da ga podvrgnem zelatin terapiji (i sama je koristim zbog problema s koljenom, planiram ovih dana poceti novu turu, pa sam mislila da krenemo zajedno). Da li taj bone broth (nemam pojma kako bih to prevela) ima istu funkciju kao zelatin? Da li za njega onda vaze ista pravila (vidjam po grupama na fb da ameri to daju non stop, bez pauza)? Da li davati zelatin ako se daje glukozamin u vidu tableta? Nekako mi se sad sve izmijesalo, pa nemam pojma kuda da okrenem.

Svaka pomoc je dobrodosla :)

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #143 poslato: 06 Februar, 2018, 13:32:46 »
Mom psu je dijagnostifikovana displazija lakta tako oko 5e godine, kukova malo kasnije (sasvim slučajno). Simptomi su bili isti kao i kod Dvajta, šepanje na tu nogu.

Dobijao je Rimadyl, tad sam počela i sa glukozaminom (Flexadin). Kad je prošla pošteda polako smo se vraćali nazad na uobičajene aktivnosti, s tim što postoje stvari koje sam izbegavala (skakanje sa visine i dočekivanje na prednje noge, naglo kočenje prilikom jurenja loptice i slično). Plivanje kad god možeš koliko god možeš. S obzirom da je pas mlad, ja ne bih prešla na neku rigoroznu restrikciju. Moj pas je i jurcao, i igrao se sa psima, i jurio lopticu, i peo se na planine. Šetali smo i po 20ak kilometara, opet i uz igru i uz jurcanje sa drugarima. Povremeno se javljala šepavost, ali je bila privremena i uz kratko odmaranje je prolazila. Dok ga nije udario auto (u 10oj godini) bio je i dalje jako aktivan i njegovoj mišićnoj masi kao i energičnosti zavideli su mnogi mlađi psi  sm wink

Što se suplemenata tiče, zavisi za koji se odlučiš, prati uputstva proizvođača. Imaš suplemente sa želatinom, kao i sa glukozaminom i hondroitinom (i još neke dodatke, tipa vitamin C, E, đavolja kandža itd). Možeš da daješ želatin sa glukozaminom i hondroitinom slobodno. Bone broth je takođe odličan za zglobove, možeš i to slobodno da daješ. Pošto je trenutno u akutnoj fazi najviše bi pomogao C vitamin (uzmi Ester C, kreni sa 500mg) koji će smanjiti upalu.

Dakle, koriguj njegove aktivnosti, ispoštuj odmor, postepeno ga vraćaj nazad u normalu, i prati situaciju. Baci ga na suplemente.

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #144 poslato: 06 Februar, 2018, 15:54:28 »
Hvala na brzom odgovoru :)

Plivanje mu je omiljena fizicka aktivnost, a rijeka mi je bukvalno preko ulice tako da od marta do oktobra pliva skoro svaki dan. Sad jedino ne znam koliko je to dobro za zglobove jer je Vrbas prilicno hladna rijeka (ljetnja temperatura je maks. 17C)? Da mu ne napravim vise stete nego koristi? Ako ne smeta to, rado cu praktikovati plivanje svaki dan cim zatopli.

Mozda lopticu onda da zamijenim frizbijem, jer to hvata u letu, pa pretpostavljam da je manji efekat naglog kocenja (s tim da bih onda to bacala nize da ne skace bas u vis po njega)?

Znaci moze sve to zajedno? Za taj Ester C cu vidjeti sutra da nabavim. Vratila sam ga na BARF ponovo, zbog tih dodatnih vitamina kojih ima u povrcu, i dodajem laneno ulje (po preporuci clana Karim, neko biljno ulje zbog vitamina E), a laneno zato sto negdje procitah da se preporucuje kod bolesti zglobova, zaboravih zbog cega konkretno. Koliko dugo da dajem taj Ester C?

Sto se suplemenata tice, znaci glukozamin neki, razmisljam izmedju ovih, izvukla sam osnovne sastojke na papir pa da vidim s vetom, posto se slabo razumijem u to, pa bih voljela da prokomentarisete koji bi bio bolji, posto vidim da Vi imate dosta znanja po pitanju tih stvari. (izvinjavam se na rukopisu, nadam se da se moze procitati). Da li onda da dajem tu preventivnu dozu ili ovako kao sto mi je veterinar rekao? Ne djeluje mi da ga boli, jer se on vise uopste ne stedi, jedino ujutro kad se probudi sepa prvih par minuta, ali ne vidim to kao neki pretjeran problem, posto i ja identicno hodam kad ustanem, pa kad se zagrije noga najnormalnije funkcionisem.

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #145 poslato: 06 Februar, 2018, 18:14:18 »
Što se tiče temperature vode od 17 stepeni, moram slatko da se nasmejem  sm zelenko To je skroz ok temperatura. Ne kažem da to treba raditi, ali je Kuki plivao u Dunavu i Savi i tokom zime, bez ikakvih posledica.

Ne preporučujem frizbi, jer tu imaš i skokova i naglog kočenja, s obzirom da se frizbi uglavno hvata u vazduhu. Opterećenje na prednje noge je ogromno, bez obzira na kojoj visini ga baciš. Ja sam Kukiju uglavnom bacala "fora" loptice, zamahnem, on potrči, primeti da nema loptice i krene trkom nazad. Tako ga par puta "zafrknem" i onda bacim lopticu daleko kad najmanje očekuje (imala sam bacač jer ne umem da bacim lopticu daleko drugačije) tako da je on lopticu hvatao tek uveliko nakon što je pala (samim tim sam izbegavala naglo kočenje).

Ester C bih davala najmanje mesec dana. Dobro je što si prešla na BARF jer u voću i povrću imaš dosta antioksidanasa i vitamina koji mogu da pomognu.

Što se tiče šepanja nakon buđenja, po meni to jeste problem. Ako zglob boli kad je hladan, znači da tu nešto ne štima. Ok bi bilo da Dvajt ima 12 godina, da ima poodmakli artritis ali u tom slučaju bih ti dala potpuno drugačije savete od onih što sam ti dala u prethodnom postu. I sama se bavim sportom i nisu mi strane povrede, ali ako ujutru ne mogu da hodam usled bolnosti ja ne smatram da sam povredu zalečila iako mogu u toku dana normalno da funkcionišem, pa čak i da trčim. Ne znam koji problem imaš ti sa nogom i da li si proveravala šta se tu dešava, ali ja na tvom mestu svakako ne bih smatrala da to nije problem.

Što se ovih preparata tiče, prvi je koliko vidim Chondro Super i ja ga trenutno dajem Kukiju. Po sastavu je odličan, a cena mu je jako pristupačna. Da li pomaže ne bih mogla da tvrdim s obzirom da mu dajem još suplemenata uz njega, ali Kuki ima sad već poslednji stadijum okoštavanja lakta i za sad uspešno izbegavam korišćenje lekova na duže staze a on i dalje ide u solidne šetnje za njegove godine i njegovo stanje.

Displazija lakta je širok pojam koji obuhvata par nekih procesa (tri-četiri, ne sećam se tačno). Ne znam koji je proces kod Dvajta, Kuki je imao okoštavanje lakta. Artritis je nažalost progresivno oboljenje i ireverzibilno, tako da kako godine budu odmicale tako će se tegobe vraćati, bivati sve češće i sve će duže trajati. No, artritis je proces koji se svakako može usporiti, pravilno ishranom i suplementima, eventualno možeš da se raspitaš i za fizikalnu terapiju (struje, laser, magnet) i vežbe koje će omogućiti što bolju pokretljivost zgloba. Fizička aktivnost je takođe jako bitna za pse sa artritisom. Znam šta znači imati neumornog psa, ali ćeš videti vremenom i steći osećaj šta je previše za njega i tako ćeš moći da koriguješ njegovu aktivnost.

Van mreže Karim

• Hero Member

« Odgovor #146 poslato: 06 Februar, 2018, 18:23:14 »
Meni zvuci logicno, posto je psu ustanovljena displazija, da mu dajes terapijsku dozu.  Za obnovu hrskavice od suplemenata su vazni jos i vit E, C i Omega 3. Laneno ulje sadrzi jednu vrstu tih omega 3 masnih kiselina, linoleinsku, a omega 3 kapsule imaju akcenat na EPA i DHA mk pa bih ja kombinovala jedno i drugo ulje.
Ester C u Srbiji ima samo od NaturalWealth-a.
I nihov vitamin E je ok.

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #147 poslato: 06 Februar, 2018, 18:31:02 »
Navela sam temperaturu jer ja nisam bas reper za to, meni je licno ta temperatura ekstra za plivanje, ali svi oko mene cvokocu  sm smesko1
Zaplivao je i ovaj moj nedavno i to je bio snijeg vani, jedva sam ga istjerala, samo meni je problem sto Dvajt zivi vani, pa mu ne dam inace da pliva dok ne zatopli, nesto me strah da se ne prehladi poslije, iako ima super izolovanu kucicu i slamu i sve to da mu bude toplo, ali opet, sta znam.

Necu onda to, poklonicemo nekome frizbi ovaj sto imam. Imam i ja taj bacac (inace bi mi vjerovatno otpala ruka od bacanja sm zelenko ), ali to sto padne loptica dosta prije nego sto je stigne, ne znaci da nema naglog kocenja, jer on kad je spazi da padne trci jos brze, pa opet naglo zakoci kad stigne do nje. Samnjicu tu lopticu na minimum (zao mi je da je totalno ukinem ako ne moram, jer je naprosto obozava). Razmisljala sam da mu instaliram mozda spring pole u dvoristu, jer tu nema opterecenja na laktove. Ne znam koliko je pametno lagani kas uz bicikl?

Ja vucem povredu koljena jos od 2011., slikala, snimala, nema sta nisam, i svi nalazi su mi ok, ali mene boli nakon duzeg hoda, poslije treninga, i ujutro kad ustanem. Mada zelatinom relativno regulisem to, steznik za koljeno tokom fizicke aktivnosti, i onaj konjski balzam da ublazi bol poslije.

Da se vratim na temu; Dvajtovi snimci su u prilogu. Ne razumijem se bas u to, pa ne znam koliko se moze vidjeti na njima. Veterinar mi rece da skoro da i nema processus anconeus  :th: Razmisljam da odnesem CD sa snimcima kod jos nekoga da se malo bolje raspitam, preporucila mi je Diana dr Loncara tu u BG, pa cu vjerovatno vidjeti da odem kad budem dolazila.

https://c.radikal.ru/c15/1802/15/4ccf468ad891.jpg
https://b.radikal.ru/b00/1802/51/fa62d7dab32c.jpg

edit - nisam vidjela da je i Karim pisala u medjuvremenu. Trazim trenutno riblje ulje da mu uzmem, bas zbog toga. Mada, gledam da uzmem u boci, a ne kapsule, pretpostavljam da ce radje da uzima to kroz hranu nego kao kapsulu, mislim da mu je muka vise kad me vidi s tabletom :D  Trebala bih uzeti to do kraja sedmice, a do tad jede ribu malo cesce :)
Ja sam u BiH, raspitacu se sutra oko toga, ne znam sta ima ovdje. Ako nista, vidjecu da mi neko donese iz Srbije.

Van mreže Karim

• Hero Member

« Odgovor #148 poslato: 06 Februar, 2018, 19:38:39 »
Imas i lososovo ulje u pet centru, mada ja takve stvari vise volim da su za ljudsku upotrebu, naravno pod uslovom da sme i pas. Riblje ulje u vidu ulja cini mi se da ima vise aditiva da bi se ocuvala svezina ulja, jako brzo oksidise pa se mora konzervirati tim dodavanjem. U kapsule se dodaje vit E zbog oksidacije.

Ne mogu sad da izguglam, ali sam citala da laneno ulje takodje jako brzo oksidise, kvari se i nastaju nekakvi toksini i da ga nakon otvaranja treba upotrebiti u roku od dve ili tri nedelje, sad ne mogu da se setim.

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #149 poslato: 06 Februar, 2018, 21:17:40 »
Pitanje ima li kod nas, iako je ista firma (bar mislim s obzirom na naziv i logo), kod nas je dosta slabiji asortiman. Ja sam konkretno mislila traziti nesto za ljudsku upotrebu, u dm-u ili nekoj bio prodavnici. Pretpostavljam da je kvalitetnije, a vrlo vjerovatno i jeftinije (kod nas su bas nabijene cijene svega po pet shopovima).

Za laneno ulje, ne znam iskreno, dajem mu isto ono koje i mi koristimo u ishrani   :th: 
Doduse cula sam da bi ga trebalo drzati u frizideru.